آیا تا به حال فکر کرده اید که در هنگام روبرو شدن با یک مسئله و یا مشکل چگونه اقدام میکنید؟ آیا اجازه می دهید آن مسئله کاملا ذهن و توانمندیهای شما را تحت الشعاع قرار بدهد؟ یا عضلات حل مشکل در شما واکنش نشان داده و بهترین راه برون رفت را نمایش میدهد؟

معمولا افرادی که قدرت حل مسئله پایینی دارند در اینگونه شرایط دچار آشفتگی و سردرگمی می گردند. آنها قادر به درست فکر کردن و کنترل روحیه خودشان نیستند و اقداماتی انجام می دهند که چاره ساز نیست. نزد خودشان فکر میکنند که چرا من از این مشکل خلاص نمی شوم. در این مقاله به تفکر خلاقانه برای حل مسئله می پردازیم که شما کمک می‌کنند به صورت سیستماتیک فکر کنید. با این روش می توانید تکنیک های حل مسئله و تفکر در شرایط بحرانی را در خودتان بهبود دهید.

 

۱) تفسیر خودتان را از شرایط بد به شرایط خوب تغییر دهید

به جای اینکه از کلمه مشکل استفاده کنید کلمه جایگزین انتخاب کنید .به جای مشکل بگویید چالش یا یک فرصت. با این کار حس اطمینان و خوشبینی را در خودتان ایجاد می‌کنید این احساسات مثبت به شما کمک می کنند تا به جای تمرکز بر روی شرایط نامطلوب و نکات منفی به این بیاندیشید که چگونه می توانم این مشکل را برطرف کنم. این رویه باعث می شود تا خلاقیت شما بیشتر شده و راه حل های خلاقانه و مبتکرانه به ذهن شما خطور کند.

 

۲) موقعیتی که در آن هستید یا مشکلی که به وجود آمده را به طور شفاف تعریف کنید

ببینید دقیقاً چالش  چیست؟ چه چیزی باعث میشود دچار اضطراب و استرس شوید؟ چه چیزی باعث ایجاد نگرانی در شما می شود؟ چرا ناراحت هستید؟ پاسخ همه را با جزئیات به روی کاغذ بیاورید و یا در ذهن خود مرور کنید. اینکه دقیقا به همه پاسخ بدهید به شما کمک می کند تا به علت یا علت های واقعی نگرانی و استرس و اضطراب خود پی ببریم.

 

۳) از تکنیک تفکر خلاق استفاده کنید تا از چند بعد مسئله را بررسی نمایید

از خودتان سوال کنید که این مشکل دقیقا چیست؟ به جواب های سطحی  قانع نباشید. به ریشه و علت بروز مسئله نگاه کنید .مراقب باشید تا نشانه های فرعی شما را منحرف نکند. وقتی از چند بعد به مسئله نگاه می کنید طوفان ذهنی در شما شکل گرفته و راه حل های متفاوتی ارائه می شود.

 

۴) بررسی کنید ببینید ایده آل ترین راه حل ممکن چیست

ببینید که این راه حل را چگونه بایستی اجرایی کنید؟ چه پیش نیازها و یا چه لوازمی مورد نیاز است؟ چه پارامترهایی دقیقا در حل مسئله  دخیل هستند ؟ببینید دقیقا راه حل شما چگونه به نظر میرسد؟

 

۵ ) تصمیم بگیرید و بهترین راه حل را انتخاب کنید

تمامی گزینه های ممکن را با یکدیگر مقایسه کنید ببینید کدام یک از این گزینه ها می تواند بهترین راه حل برای حل چالش باشد با توجه به شرایط بهترین کاری که  میتوان انجام داد چیست؟

 

۶) خودتان را برای بدترین شرایط آماده کنید

قبل از اینکه تصمیم تان را اجرایی نمایید از خودتان سوال کنید که اگر این روش کار نکرد بدترین اتفاق ممکنه چه خواهد بود؟ اگر راه حل شما موثر واقع نشد آماده اجرای راه حل دیگری باشید.

 

۷) پیشرفت  کار را اندازه گیری کنید

معیار هایی برای کارایی تصمیم تان در نظر بگیرید. چطور متوجه می شوید که این راه حل موثر هست یا نه؟ چگونه متوجه میشوید که می توانید اثر بخشی این تصمیم را متوجه بشوید ؟ آنرا با دیگر راه‌حل‌ها مقایسه نمایید.

 

۸ ) مسئولیت تصمیم تان را به عهده بگیرید

شما موظف هستید که مسئولیت تصمیمی را که میگیرید به عهده بگیرید. بسیاری از ایده های خلاقانه ای که به ذهن می رسند قابلیت اجرا شدن ندارد ،چراکه امکانات  و شرایط اجرا یی شدن آنها وجود ندارند.

 

 ۹ ) زمان پایانی برای حل مسئله در نظر بگیرید

یک تصمیم گیری بدون در نظر گرفتن یک زمان پایان ناقص خواهد بود. اگر این یک تصمیم بزرگ است که زمان قابل توجهی برای انجام دادن نیاز دارد، بهتر است آن را به قطعات کوچکتر با زمان های شروع و پایان مشخصی تقسیم بندی نمایید و هر کدام را به طور مجزا پیگیری کنید. با این زمان بندی ها کاملا می‌توانید وضعیت را کنترل کنید. پیشرفت شما مرحله به مرحله قابل اندازه گیری و کنترل است.

 

۱۰ ) دست به کار شوید و چالش را برطرف کنید

حالا نوبت به اقدام می رسد خودتان را موظف کنید که هرچه سریع تر اقدامی صورت دهید. هر چه سریعتر اقدامی کنید، ایده های خلاقانه تری به ذهن شما  می رسد، انرژی بیشتری میگیرید و قابلیت حل مشکلات بیشتری را در خودتان ایجاد می‌کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید