قانون ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در مدیریت زمان و زندگی افراد است. معنای این قانون اینست که :” ۲۰ درصد از تلاش های شما، ۸۰ درصد دستاوردهای شما در بر خواهد داشت.” یا  مثلا” ۲۰ درصد از درامد شما صرف ۸۰ درصد از مخارج تان است”. یا  ” ۸۰ درصد از درآمد شما صرف ۲۰ درصد از هزینه های شما می باشد.” و همین طور می توان این قاعده را در بسیاری از  موضوعات زندگی یافت.

با یک مثال دیگر قانون ۲۰/۸۰ یا اصل پارتو را توضیح می دهیم. فرض کنید لیست وظایف شما دارای ۱۰ مورد است، ۲ مورد آن به اندازه ۸ مورد دیگر شاید هم بیشتر اهمیت دارند. حالا نکته جالب این است که ببرای انجام دادن هر یک از این وظایف، ممکن است به یک میزان وقت نیاز داشته باشند، ولی فقط یک یا دو مورد از آنها، پنج تا ده برابر بیشتر از بقیه اهمیت دارند. این به عهده شماست که آنها را تشخیص دهید .متاسفانه بیشتر افراد نسبت به  آن ۲۰ درصد آیتم هایی که دارای ارزش بیشتری هستند تنبلی می‌کنند و خود را درگیر آن ۸۰ درصد کم اهمیت تر می‌کنند که نتیجه کمتری را برایشان دارد.

بعضی از افراد، تمام روز را سرگرم و مشغول کار هستند ولی به ظاهر کار زیادی انجام نمی‌دهند و این تنها به این دلیل است که آنها وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که از ارزش کمی برخوردارند و در عوض در انجام یکی دو فعالیتی که می تواند تغییر اساسی در کارشان ایجاد کند، تنبلی می‌کنند. با ارزش‌ترین کارهایی که می‌توانید در طول روز انجام دهید، معمولاً سخت‌ترین‌ها هستند اما نتیجه‌ای که از انجام آنها می‌توانید بگیرید، بزرگ و ارزشمند خواهد بود.

از قانون ۲۰/۸۰  یا اصل پارتو در زندگی تان استفاده نمایید

تا زمانی که ۲۰ درصد کار مهم و با ارزش پیش رو دارید، باید از انجام ۸۰ درصد کار بیهوده جداً خودداری کنید. قبل از شروع به انجام هر کاری، از خود بپرسید که این کار جزو ۲۰ درصد فعالیت مهم زندگی‌تان است یا جزو ۸۰ درصد فعالیت های کم اهمیت؟

کارهای تان را الویت بندی کنید. هیچ‌گاه کارهای کوچک و کم اهمیت را اول انجام ندهید چون آسان هستند. الویت شما هر چه که باشد، وقتی آن را بارها و بارها تکرار کنید، برایتان عادت می‌شود. وقتی عادت کنید که روزتان را با کارهای کم اهمیت شروع کنید، خیلی زود به این شیوه عادت می‌کنید و این عادتی نیست که شما بخواهید در خود پرورش دهید.بر تنبلی خود غلبه کنید.همین که کار بر روی یک موضوع با اهمیت را آغاز کنید،میدانید که ۸۰ درصد نتیجه ارزشمند در انتظارتان است و همین باعث می شد تا انگیزه لازم برای ادامه دادن آن را پیدا کنید. معمولاً انجام کامل یک کار با ارزش به همان اندازه زمان می‌برد که یک کار کم ارزش زمان خواهد برد با این تفاوت که تکمیل کار با ارزش، احساس رضایت و غروری فوق‌العاده به شما می‌دهد در حالی که وقتی با همان میزان زمان و انرژی، کاری کم ارزش را تا آخر انجام می‌دهید، احساس رضایت شما بسیار اندک و ناچیز خواهد بود.

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در مدیریت زمان

مدیریت زمان، در اصل مدیریت زندگی است که به معنی تسلط بر فعالیت هایی است که پیش رو دارید. شما به راحتی می‌توانید فعالیت های بعدی خود را انتخاب کنید، ولی نکته مهم در تعیین موفقیت شما در زندگی و کار، میزان توانایی شما در انتخاب بین فعالیت های با اهمیت و فعالیت های بی اهمیت است. افراد موفق خود را موظف می‌دانند تا هر روزشان را با مهمترین وظیفه‌ای که پیش رو دارند آغاز کنند. آنها هر روز صبح قورباغه شان را می خورند.( اشاره به مفهوم کتاب “قورباغه ات را بخور” . اثر برایان تریسی)

آیا قانون ۲۰/۸۰ در روابط اجتماعی هم صدق می کند ؟

همه ما در زندگی با افراد مختلفی اعم از خانواده درجه یک ، همکاران ، خویشاوندان یا همسایگان ارتباط داشته باشیم. اما عمق روابط ما با تک تک این افراد تفاوت دارد. فرض کنید برای ما مشکلی پیش می‌آید . از میان این افراد چند درصد واقعا به کمک مان می آیند؟ از هر ۱۰ نفر ۲ نفر  واقعا کمک کننده هستند. پس بهتر است به جای سرمایه گذاری روی ۸ نفری که فقط در زمان عادی در کنار ما هستند، تمام زمان، انرژی و رفاقت خود را صرف کساانی کنیم که در بیش از ۸۰ درصد مواقع در کنار ما خواهند ماند.