اداره جلسه

 

چگونه با مباحثه مشکلات را حل و فصل نماید؟

یکی از مهم‌ترین مهارت های ما انسان ها داشتن توانایی در ایجاد ارتباط با دیگران است. می‌توان با بهبود این مهارت پیشرفت سریع تری در کار و زندگی داشت. تصور کنید مشکلی پیش می آید و شما قادر به حل و فصل آن از طریق گفتگو می باشید، اینجا نقطه شروع درخشش شماست. حال ۴ گام برای اداره جلسه بطور موثر را مرور می کنیم.

 

حل مشکلات و تصمیم گیری موثر با مباحثه با دیگران

شاید یکی از مهمترین کارهایی که شما در محیط کار خود انجام می دهید تصمیماتی است که میگیرید.تصمیم گیری های فردی یا تصمیم گیری هایی که در نتیجه ی مباحثه با دیگران به آن دست پیدا کرده اید تا مشکلات و مسائل را حل و فصل نماید. در واقع مأموریت اصلی ملاقات  های کاری تصمیم گیری در مورد مسائل مختلف و برطرف نمودن مشکلات است. نکته کلیدی این است که بهترین روش برای این کار ،یعنی حل و فصل مشکلات این است که به صورت سیستماتیک آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

گام اول : مشکل را باز تعریف کنید

در ابتدا قبل از اینکه اقدامی کنید ،ابتدا به این سوال پاسخ دهید که دقیقا مشکل چیست؟ هنگامی که به این سوال پاسخ دهید و آن را به وضوح تعریف کنید می توان گفت که نیمی از راه حل را یافته اید. بسیاری مواقع فرد به تصور اینکه درک روشنی از مسئله یا مشکل دارد ، شروع به اقدام برای مراحل دیگر می کند که در نهایت هم آن مشکل حل نشده باقی می ماند.

 

گام دوم : اندیشیدن به آینده

هنگام بحث و گفتگو در مورد مشکل مطمئن شوید که تمرکز شما به روی آینده است نه گذشته. سوال اصلی این است که الان می خواهید چه اقدامی انجام دهید. می خواهید به کجا برسید؟. چه گزینه هایی پیش رو دارید؟ در بسیاری اوقات دیده شده است که بسیاری از مباحثات تمرکز بر گذشته دارند و در مورد پیشامد هایی که قبلاً روی داده است به بحث و گفتگو می پردازند. به جای اینکه دنبال مقصر بگردید، دنبال راه حل باشید. یک مدیر یا مجری موثر از این روش گفتگو استفاده میکند تا  وضعیت تک تک افرادی که در حوزه های مختلف مسئولیت هایی دارند را بررسی نماید تا ببیند چگونه می توان معادلات را حل کرد و وظیفه هر شخص را تعیین نمود.

 

گام سوم : تمرکز روی راه حل

یکی از بایدها صحبت کردن در مورد راه حل ها به جای صحبت کردن در مورد مشکلات است. حالا این وظیفه شماست که کاملا توجه  حاضرین در جلسه را معطوف به ‌راه حل‌های احتمالی نمایید و اینکه چگونه می توان از پس مشکلات برآمد و جلوی صحبت های پراکنده در خصوص اینکه چرا این اتفاق افتاده را بگیرید. .گفتگو در مورد  راه حل ها ماهیتا یک فعالیت مثبت می باشد و باعث می گردد تا تمایل بیشتری نسبت به ارائه راه حل های خلاقانه در گروه ایجاد شود. اما در مقابل صحبت کردن در مورد مشکلات، یک فعالیت ماهیتا منفی می باشد و باعث کاهش انگیزه افراد برای حل مشکلات و حتی سرکوب خلاقیت ها می شود. تلاش کنید یک شخص راه حل محور باشید این کار باعث می شود تا شما به طور موثر و مثبت فکر کنید. اگر شما چنین رویه های را در پیش بگیرید و آن را به کارکنان خود منتقل نمایید به انبوهی از راه حل های کیفی دست می یابید.

گام چهارم : اجرایی کردن راه حل ها

در ابتدا زمانی برای شفاف سازی مشکلات در نظر بگیرید .وقتی به نقطه مشترک رسیدید، به این فکر کنید که این ایده ها و راه حل ها شما را به کجا می رساند. به جای تمرکز بر این که هم اکنون در چه وضعیتی قرار دارید در مورد این صحبت کنید که این راه حل ها و جایگزین ها شما را به کجا خواهند برد. سپس با ادامه گفتمان متمرکز روی راه حل ها،  در مورد این صحبت کنید که در آینده چگونه میتوان راه حل را اجرا کرد. هرچه بیشتر در مورد نحوه ی اجرای راه حل ها صحبت کنید روش های های موثرتر و مبتکرانه تری مطرح می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید