آیا شما هم هدف های بزرگی داشته اید و می خواهید به آنها دست پیدا کنید؟ آیا مدتی است که این اهداف را در نظر گرفته اید ،اما واقعاً نتوانسته اید به آنها برسید؟ چرا چنین شده است؟ چه چیزی مانع رسیدن شما به آن ها بوده اند؟ به چه دلیل یا دلایلی میل خود را به دستیابی به اهداف تان از دست داده اید؟ آیا این احتمال وجود دارد که در دنیایی از عذر و بهانه زندگی می کنید؟ ممکن است بعضی از این عذر و بهانه ها واقعا معقول باشند اما بیشتر آنها نیستند و شما خودتان را فریب میدهید. اما واقعا چرا چنین است ؟چرا ما این عذر و بهانه ها را از خودمان می سازیم؟ خوشبختانه راه حلی وجود دارد که ما بتوانیم به تعقیب اهداف خودمان ادامه دهیم. اگر دستورالعمل شش مرحله ای هدف گذاری را استفاده  نکنید، به احتمال زیاد فرصت دستیابی به آنها را نخواهید داشت.

 

مرحله اول تعیین هدف

وقتی بیشتر مردم در مورد تعیین هدف فکر می کنند فقط همین کار را انجام می دهند یعنی فقط فکر می‌کنند.اندیشیدن در مورد هدف به تنهایی آن را در دسترس قرار نمی دهد. چیزی که شما آن را تصور می کنید چیزی به جز یک رویا باقی نخواهد ماند ،تا زمانی که دست به کار شده و شرح آن را روی کاغذ بیاورید. هر آنچه در ذهن تان می گذرد را به وضوح مشخص کنید. همه آنها را به روشنی مکتوب نمایید. اما به این نکته توجه کنید که اینها نبایستی اهداف عادی باشند. این اهداف بایستی معنادار، چالش برانگیز و هیجان انگیز بوده و ارزش به دست آوردن داشته باشند. حتما بایستی دلیل بسیار قانع کننده و محکمی برای به دست آوردن آنها داشته باشید در غیر این صورت آنها را تعقیب نخواهید کرد.


 

 

مرحله دوم شناسایی تعارضات هدف

 

بسیاری از مردم با اولین مرحله هدف گذاری مشکلی ندارند. آنها به روشنی اهدافشان را تعیین میکنند و بسیار هیجان زده در مورد تعقیب اهداف و خواسته های شان می اندیشند. نکته اینجاست که این هدف ها در یک جزیره تنها زندگی نمی کنند .آنها هم جزئی از اجزای دیگر اهداف و به موازات آن ها هستند . شما مسئولیت ها و تعهدات دیگری نیز در زندگی تان دارید به عبارت دیگر، این اهداف درون اهداف دیگر یا به موازات آنها و در برنامه های زندگی شما وجود دارند .بایستی توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشیم. ممکن است یک هدف ، هدف های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. است بسیار ضروری است که تعارضات و تضادهای بین اهداف را شناسایی نموده و آنها را اولویت بندی نمایید.

دستورالعمل شش مرحله ای هدف گذاری

 

 

مرحله سوم فداکاری کردن

 

هیچ چیز در زندگی به آسانی به دست نمی‌آید. همیشه بایستی چیزی را از دست داد تا در عوض آن چیزی به دست آورد. گاهی اوقات فداکاری در قالب وقت گذاشتن، صرف انرژی، صرف پول یا چیزهای دیگر ظاهر می شود. بخصوص وقتی نوبت به دستیابی به اهداف و آرزوها میرسد. هدفی که  تصمیم به تعقیب آن دارید قیمتی دارد. این هزینه ای است که بابت رسیدن به آن بایستی پرداخت نمایید. گاهی اوقات قیمت آن وقت و انرژی زیادی است که در این مسیر بایستی صرف نمایید. گاهی قیمت آن از فرصت ها به دست می آید .یعنی با تمرکز روی هدف ، زمان لازم برای تمرکز روی سایر چیزها را نخواهیم داشت.و در واقع این همان فداکاری و ازخودگذشتگی است.

 

 

مرحله چهارم ارزیابی موانع بالقوه

 

وقتی همه چیز به خوبی پیش میرود، بسیاری از افراد اهدافشان را با ذوق و شوق و حرارت بسیاری تعقیب میکند. آنها هر لحظه را دوست میدارند.  فکر می‌کنند که دیگر بهتر از این نمی تواند باشد و و کاملا خوش بینانه، تصور می‌کنند که در مسیر درست گام برمیدارند. اما ناگهان اشکالی پیش می آید و روند پیشرفت آنها مختل می گردد.یک اتفاق غیر منتظره و مانعی سر راهشان سبز می شود. در نتیجه تمام ذوق و اشتیاق خود را از دست میدهند و بلافاصله تسلیم می گردند و دست است  تعقیب اهدافشان برمی‌دارند. برای جلوگیری از این سناریو، زمان گذاشته و موانع مختلف اعم از موانع داخلی شامل اعتقادات و ترس ها و موانع خارجی که احتمال دارد در طول مسیر دستیابی به اهداف خود به آنها برخورد کنید را لیست نمایید. سپس یک برنامه ی ویژه و پشتیبان برای این گونه مواقع تهیه نمایید.


 

 

قدم پنجم تهیه یک برنامه اجرایی

حالا نوبت می‌رسد به تهیه یک برنامه عملی برای رسیدن به اهداف. این نکته بسیار مهم است که برنامه شما کاملاً شفاف و اجرایی باشد. اول از همه وقت کافی به ریز کردن فعالیت های  لازم اختصاص دارد به اندازه‌ای فعالیت‌ها را ریز کنید که قابل مدیریت کردن باشند. حالا باید دید برای هر فعالیت زمان تعریف کنید به خصوص زمان پایان هر فعالیت را مشخص کنید. در مرحله بعدی روال کارها و عادتهای لازمه برای دستیابی به هر فعالیت ها را در خودتان ایجاد کنید. این عادت های کوچک و این رویه هایی که در نظر می گیرید باعث به حداکثر رساندن بهره وری شما جهت حرکت به سوی اهداف تان  می شوند.

 

 

مرحله ششم انگیزه خود را پیدا کنید

 

مرحله ششم این دستورالعمل انگیزه می باشد. هر چقدر هم که شما برای تعقیب اهداف تان انگیزه داشته باشیم، استقامت لازم برای نگه داشتن این انگیزه را در طولانی مدت نخواهید داشت. در واقع انگیزه همان سوختی  است که در تک تک لحظات به آن نیاز دارید تا از وسوسه رها کردن کار در نیمه راه خلاص شوید. اما چگونه می توانیم این انگیزه را برای طولانی مدت نزد خود حفظ کنیم؟ انگیزه ناشی از دانلود باشد عامل اول درد و عامل دوم لذت. درد شما را یه سمت جلو هل می‌دهند و لذت شما را به سمت اهداف تان می کشد. می‌توانید با تصویر سازی چیزهایی که بعد از رسیدن به اهداف به دست می آورید عامل لذت را درون خود زنده نگه داریم. و با فکر کردن به مصیبت ها و افسوس هایی که با به دست نیاوردن اهدافتان نصیبتان می شود عامل درد را در خودتان زنده نگه دارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید