پرورش ذهن

حقیقتاً میخواهم با زندگی ام چه کنم ؟ چه برنامه ای برای آینده دارم ؟ از کجا شروع کنم؟ این ها سوالاتی است که بایستی از خود بپرسید اگر واقعا و قلبا طالب موفقیت و کامیابی می باشید.

روز به روز کارها بیشتر می شود و وقت کمتر می شود. به نظر می رسد وظایف و مسئولیت ها مدام در حال افزایش هستند و هرگز در شبانه روز وقت کافی برای انجام تمام کارها وجود ندارد.چطور توانایی هایتان را بشناسید و چگونه از آنها در حوز ه های جدید استفاده کنید؟کلید ماجرا در ذهن و پرورش ذهن شما است. در واقع پرورش ذهن یکی از پایه های ترین اقداماتی است که موجب افزایش توانایی های ما در هدف گذاری و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف ما می گردد. خوشبختانه پرورش ذهن یک مهارت و قابل یادگیری می باشد. در اینجا یک برنامه بسیار مفید و کار آمد از برایان تریسی ارائه میشود که با عمل به آن به دستاوردهای مطلوبی خواهید رسید.

 

برنامه هفت قسمتی برای پرورش ذهن:

هفت تمرین ذهنی یا نحوه تفکر وجود دارد که می توانید بیاموزید و روزانه تمرین کنید.

۱- به آینده فکر کنید

در قرون متمادی محققین دریافتند که در کلیه تحقیقات یک صفت مشترک بین رهبران وجود دارد که آن آینده نگری است. افراد زمان حال و گذشته نگر معمولاً در مورد آینده خود ابهام دارند. یک تمرین مؤثر که می توانید برای تقویت تفکر و تسریع در کسب نتایج انجام دهید تمرین ایده آل سازی است. شما سه تا پنج سال آینده و یا بیشتر را در نظرمی گیرید و سپس یک تصویر ایده آل از زندگی و یا کارتان خلق می کنید.

۲- به هدف هایتان فکر کنید

دومین خصوصیت انسان های بسیار موفق هدف گرایی آنهاست. افراد موفق بیشتر اوقات در مورد هدف هایشان و اینکه چگونه به آن برسند فکر می کنند. برعکس افراد ناموفق بیشتر اوقات به مشکلاتشان فکر می کنند و وقتشان را صرف انتقاد، شکایت و بهانه آوردن می کنند. آینده نگری در واقع داشتن دید بلند مدت ایده آل است، در حالی که هدف گرایی دارای دقت بیشتری است. دیوید تاور می گوید: “آیا قلعه هایی در هوا ساخته اید؟ بسیار خوب این همان جایی است که باید باشید. اکنون موقع قرار دادن پی در زیر آن است.” افراد بدون هدف محکوم هستند که تا ابد برای افراد هدف دار کار کنند. کلید تعیین کردن هدف، مکتوب کردن افکار است.

۳- خودتان را متعهد کنید که همیشه برتر باشید

برای دستیابی به عملکرد برتر خود را متعهد کنید و از همین امروز تصمیم بگیرید که در حوزه کار یتان جزء ۱۰ درصد برتر باشید و در این راه از هیچ تلاش، فداکاری و صرف وقت دریغ نکنید.اشخاصی که به علت تجربه محدود و خود ناباوری هرگز به فکرشان خطور نکرده که می توانند در کاری عالی باشند، اگر گاهی عملکرد خوبی هم داشته باشند ، آن را به شانس و اتفاق نسبت می دهند.این را باور داشته باشید که هر کس که امروز عملکرد خوبی دارد، زمانی عملکرد ضعیفی داشته است. زندگی مانند یک سلف سرویس است. هیچکس چیزی را به شما نمی دهد. شما نمی توانید سر میزبنشینید و انتظار داشته باشید دیگران به شما خدمت کنند. باید بلند شوید، قبول مسئولیت کنید و به خودتان خدمت کنید. خوشبختانه راه موفقیت در زندگی هرگز تعطیل نمی شود و به مدت ۲۴ ساعت باز است. شما می توانید با تصمیمات بهترتان دوست یا دشمن خودتان باشید.

 ۴-روی نتایج تمرکز کنید

ویژگی لازم برای رسیدن به خوش بینی و عملکرد برتر، نتیجه گرایی است. افراد موفق همواره به نتایجی که از آنها انتظار می رود می اندیشند. آن ها مرتباً در حال نوشتن، برنامه ریزی و تعیین اولویت برای مهم ترین وظایف شان هستند. نتیجه گرایی جدی موجب افزایش بهره وری، عملکرد و کارایی شما می شود برای این کار باید ۴ سؤال زیر را هر روز مرتب از خود بپرسید:

۱- ارزشمندترین فعالیت های من کدام اند؟ مهم ترین نتایجی که از شما انتظار می رود چه هستند. فراموش نکنید بدترین نوع اتلاف وقت این است که کاری را که اصلاً لازم نیست به بهترین وجه انجام دهید.

۲- نتایج کلیدی که من باید به آنها برسم کدام اند؟ مشخص کنید نتایجی که باید به بهترین وجه ممکن به ثمر برسد تا مسئولیت هایتان را تمام و کمال ایفا کنید کدام اند؟

۳- چه کارهایی که من و فقط من می توانم انجام دهم و اگر آنها را بسیار خوب انجام دهم تأثیر واقعی بر سازمانم می گذارند؟

۴- بهترین استفاده من از وقتم چیست؟ در مدیریت زمان این مهم ترین پرسش است. هم اکنون بهترین استفاده شما از وقتتان چیست؟ پرسش و پاسخ به این سؤال کلید عملکرد مطلوب است.

۵-بر روی راه حل ها تمرکز کنید

بیشتر اوقات بجای تعیین مقصر به این فکر کنید که چه می شود کرد و چگونه می توان مشکل را رفع کرد. این را به یاد داشته باشید که زندگی زنجیره ای از مشکلات بی پایان است که مانند امواج اقیانوس پی در پی از راه می رسند. بعلاوه اگر یک زندگی فعالی داشته باشید احتمالاً هر دو یا سه ماه یک بار دچار بحران خواهید شد. نکته اصلی این است که هنگام وقوع مشکلات چقدر می توانید مؤثر عمل کنید.

هر وقت مشکلی پیش می آید بجای عصبانی شدن، سرزنش کردن دیگران یا عذر آوردن، سؤالاتی از این قبیل را مطرح کنید: «راه حل چیست؟ قدم بعدی چیست؟ چگونه مشکل را حل کنم؟ چگونه می توان از بروز مجدد آن جلوگیری کرد؟ »

۶- خود را وقف یادگیری مستمر کنید

این یک حقیقت است که زندگی شما وقتی بهتر می شود که خودتان بهتر شوید. افرادی که علاقه مند به رشد فکری هستند به خود و آینده شان متعهد هستند. آنها مشتاق آموختن ایده ها، افکار، تکنیکها ، روشها و راهبردهای جدید هستند. جمله معروفی هست که می گوید: « اگر در حال بهتر شدن نیستید، پس در حال بدتر شدن هستید. »

بزرگترین سرمایه شما خودتان هستید. ذهن شما دارای منابع دست نخورده عظیمی است و شما قدرت یادگیری زمینه ها و حرفه های بسیار زیادی را دارید و می توانید در تمامی این حوزه ها در سطح عالی باشید اما ذهن شما مانند عضله است. اگر از آن استفاده نکنید حداقل به طور موقت ضعیف می شود.

برای رشد فکری ۳ کلید ساده وجود دارد که عبارت اند از:

۱- هر روز یک ساعت یا بیشتر در مورد حرفه خودتان مطالعه کنید تا خود را بروز نگه داشته و عملکرد ذهنتان را بهبود ببخشید.

۲- در حین رانندگی، ورزش یا گردش و یا زمان انجام فعالیت های روزانه تان به برنامه های صوتی گوش دهید. گوش دادن منظم به این برنامه معادل حضور تمام وقت در دانشگاه خواهد بود.

۳- در هر دوره آموزشی و سمینار مفید شرکت کنید.

اگر به خود و آینده تان اعتقاد داشته باشید بر روی خود و توانایی تان سرمایه گذاری خواهید کرد. عکس آن نیز صادق است هر چه روی خودتان بیشتر سرمایه گذاری کنید خودتان را بیشتر قبول خواهید داشت.

۷- همین امروز آن را انجام دهید

یک حس فوریت در کارتان ایجاد کنید. دیوار بزرگی که افراد موفق را از ناموفق جدا میکند عمل گرایی است. صحبت، بی ارزش و عمل همه چیز است.

برنامه ریزی راهبردی فردی را تمرین کنید

برنامه ریزی راهبردی فردی وسیله ایست برای حرکت از هرجا که هستید به هر جایی که قصد دارید به آن جا برسید. تفاوت بین استفاده از برنامه ریزی راهبردی فردی به عنوان یک اقدام اساسی و اینکه بگذارید زندگی تان بدون برنامه ریزی و خودبه خود به جلو برود مانند تفاوت حرکت با اتومبیل و یا با دوچرخه است. هر دو وسیله شما را از یک نقطه به نقطه دیگر می رسانند اما اتومبیل یا برنامه ریزی راهبردی فردی شما را بسیار سریعتر و راحتتر به مقصد می رساند.

خوشبختانه این نوع برنامه ریزی یک روش سیستماتیک برای تفکر و عمل است و بنابراین قابل یادگیری است، درست مانند آموختن ماشین نویسی یا رانندگی. این مهارت کلیدی جزئیات زیادی دارد اما با تمرین عادت خواهید کرد که در تمام طول زندگی و به طور استراتژیک فکر و عمل کنید و وقتی چنین شود پیشرفت زندگی آینده شما موشک وار اوج می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید