عادت های موفق

 

 

شما آنچه هستید که انجام میدهید

 

برایان تریسی می گوید ،سالها پیش من شروع کردم به پرسیدن این سوال که چرا برخی از مردم موفق تر از دیگران هستند این سوال نقطه عطفی در سراسر زندگی من شد و باعث شد من به بیش از ۸۰ کشور سفر کنم و در میان هزاران کتاب و مقاله در موضوعات فلسفه ،روانشناسی ، مذهبی، متافیزیک ،تاریخ، اقتصاد و تجارت مطالعه کنم. در طول این مدت جواب کم کم برای من آشکار شد یکی یکی و کم‌کم در ذهن من شفاف شد به وضوح یک تصویر و آن یک توضیح بسیار ساده بود.آن توضیح می گوید: شما جایی هستید که بایستی باشید و چیزی هستید که بایستی باشید فقط بخاطرخودتان. هر کاری که الان درحال انجام آن هستید یا در آینده میخواهید انجام بدهید به شما بستگی دارد. امروز زندگی شما مجموع نتایج انتخاب های شماست مجموع نتایج تصمیم ها و عملکردهای شماست.

شما با تغییر در رفتارتان می توانید آینده خودتان را بسازید. شما می توانید انتخاب های جدید و تصمیمات جدید داشته باشید که باعث می گردند، به آنچه که میخواهید تبدیل بشوید،مبدل گردید و هر آنچه که در زندگیتان نیاز دارید به دست بیاورید.

 قدرت عادت

شاید مهمترین کشف در زمینه روانشناسی و موفقیت این است که ۹۵ درصد از هرچیزی که شما فکر میکنید یا احساس می‌کنید، انجام میدهید یا به دست می آورید، نتایج عادت های شما هستند این عادتها در دوران کودکی آغاز می‌شوند و شما به مرور زمان این عادتها را توسعه داده اید این ها مجموعه ای از واکنش های شرطی هستند که عکس العمل های اتوماتیک شما را هدایت می‌کنند ، بدون فکر کردن و تقریباً در هر شرایطی.

به زبان ساده افراد موفق عادت های موفق دارند  افراد ناموفق عادت‌های موفق ندارند .مردان و زنان موفق ، شاد، سلامت و ثروتمند به آسانی و به طور خودکار و به طور مداوم گفتارها و کردارهای درست دارند.آنها در مسیر درست و در زمان مناسب قرار دارند. درنتیجه آنها ده برابر یا ۲۰ برابر بیشتر از مردمان متوسط دستاورد دارند. مردمان متوسطی که هنوز یاد نگرفته اند که این عادت ها را از انجام بدهند و تبدیل به رفتارشان کند.

 

” ۹۵ درصد از هرچیزی که شما به آن فکر می‌کنید، انجام می دهید و یا به دست می آورید، نتایج عادات شما هستند”

 

تعریف موفقیت

مردم اغلب سوال می‌کنند که تعریف موفقیت چیست و بهترین تعریف این است که موفقیت عبارت است از توانایی زندگی کردن به نحوی که خودتان خواهان آن هستید، انجام دادن کارهایی که بیشترین لذت را برای شما دارند، احاطه شدن با مردمی که به شما افتخار می کنند و احترام می گذارند.

در صفحات پیش رو شما عادت هایی را یاد خواهید گرفت که توسط مردمان موفق سراسر جهان با ما در میان گذاشته شده اند . مردان و زنانی که از یک نسل از فرش به عرش رسیده اند.

رهبرانی که بدون توقف بوده اند . واقعاً چه چیزی موفقیت این افراد را از دیگران متمایز می کند ؟ و مهمترآنکه شما چگونه می توانید مانند آنها عمل کنید؟ ادامه مطالب را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه موثرتر فکر کنید، تصمیمات بهتری بگیرید و عملکردهای هدفمندانه تری نسبت به دیگران داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین اهدافی که شما می بایست به آن برسید تا خوشحال و موفق باشید، توسعه و بهبود شخصیت خودتان است.

شما خواهان این هستید که در تمامی ابعاد صاحب بهترین شخصیت شوید. شما  خواهان این هستید که به شخصیتی تبدیل بشوید که دیگران شما را تحسین کنند.شما می‌خواهید تبدیل به یک رهبر در میان اطرافیان خودتان شوید و می خواهید الگویی از یک شخصیت فوق العاده برای اطرافیان تان بشوید.

در هر صورت ،عوامل تعیین کننده در دستیابی به اهداف فوق الذکر  عبارتنداز” بهبود عادت های مشخص که باعث هدایت خودکار و بدون تردید شما به  سمت نتایجی است که دنبال آن هستید.”

 

بگذارید اتفاق بیفتد

 

“افکار هدایتگر شما به سمت اهداف هستند .اهداف در عمل به دست می آیند. اعمال ناشی از عادات هستند .عادت ها شخصیت شما را می سازند و شخصیت سرنوشت ما را رقم می زند.”  “تریون ادواردز”

 

تقریبا هر آنچه که شما هستید یا خواهید شد توسط تفکرات، احساسات و رفتارتان تعیین می گردد .کلید تبدیل شدن به یک شخصیت فوق العاده و به دست آوردن یک زندگی عالی بستگی به شما دارد. این بر عهده شماست که عادات موفقیت را یاد گرفته و بهبود دهید. این عادات ناگزیر شما را به سمت دستیابی به هر آنچه که برایتان امکانپذیر است هدایت می کند.

 

 الگوی بهبود عادات جدید

 

به نظر شما بهبود و یادگیری یک عادت جدید چقدر زمان میبرد؟ این مدت زمان می ‌تواند از چند ثانیه تا چندین سال طول بکشد. سرعت ایجاد یک عادت جدید عمدتا به شدت  حس و حال و همکاری شما  بستگی دارد. به این بستگی دارد که تصمیم بگیرید و برای ایجاد عادت جدید دست به کار شوید و در این مسیر ثابت قدم باشید.

بر اساس گفته محققان ایجاد یک عادت  نه چندان پیچیده ی جدید بیست و یک روز به طور متوسط  طول می کشد.  منظور این است که عادت های ساده مثل سحرخیزی یا بیدار شدن در یک ساعت مشخص ، انجام تمرینات ورزشی در صبح ها، گوش کردن به برنامه های صوتی در خودرو ،رفتن به تخت خواب در یک ساعت معین، وقت شناسی برای قرارهای کاری ،انجام برنامه ریزی قبل از اقدام، انجام دادن مهم ترین وظایف در هر روز و یا تکمیل کارهای در دست اقدام قبل از شروع به انجام کار های دیگر.

این گونه فعالیت ها سطح متوسطی از پیچیدگی دارند که به سادگی می‌توان در مدت ۱۴ تا ۲۱ روز با تمرین و تکرار مداوم به آنها دست پیدا کرد.

 

هفت قدم تا یک عادت جدید

 

چگونه می توان یک عادت جدید ایجاد کرد؟ در طول سال ها “روش هفت گام” که روشی قدرتمند ،ساده و اثبات شده برای این منظور است تعریف شده‌است و این دستورالعمل بسیار شبیه دستور پخت یک غذا در آشپزخانه می باشد. شما می توانید از این روش برای هر عادتی که مایل به آن هستید استفاده نمایید.با این روش، تمرین برای شما ساده و ساده تر خواهد شد تا بتوانید عادت هایی را که می‌خواهید به دست آورده و آن را جزئی از شخصیت تان کنید.

 

قدم اول، تصمیم بگیرید

 

تصمیم بگیرید که کدام عادت بیشترین تاثیر را در دست یابی به موفقیت برای شما دارد. دقت کنید که وظایف فوری را با وظایف پر اهمیت اشتباه نگیرید.، در واقع صندوق پستی شما همیشه پر خواهد بود بنابراین زمان بندی کنید تا آیتم هایی که حقیقتاً در پیشبرد شما موثر هستند را انجام بدهید .پس خودتان را درگیر ایمیل های روزانه نکنید.

جلوتر در این مطلب، ما عادت های معینی را توضیح خواهیم داد که شما را به سمت موفقیت رهنمون می کنند، اما هر کدام از آنها منحصر به فرد هستند مطمئن شوید که از تمام عادت هایی که حس میکنید می‌توانند در رسیدن به اهداف تان موثر واقع شوند را لیست می کنید. سپس آنها را اولویت بندی نمایید.

برای هر هدفی که دارید ،به طور شفاف و قطعی تصمیم بگیرید که برای دستیابی به آن  صد در صد زمان می  گذارید. هر چقدر که آن عادت زمان نیاز داشته باشد. به عنوان مثال شما تصمیم دارید صبح زود از خواب بیدار شوید و ورزش کنید .ساعت تان را روی یک زمان مشخص تنظیم کنید و هنگامی که آلارم ساعت به صدا درآمد بلافاصله و بدون فکر کردن از تخت خواب بیرون بیاید لباس ورزشی پوشیده و شروع به انجام حرکات نرمشی و ورزشی کنید.

 قدم دوم، به استثنا ها اجازه ندهید تا پروسه ایجاد عادت جدید شما را مختل کند

استثناها، ریشه تمام  ناکامی ها در ایجاد یک عادت جدید هستند این خیلی ساده است که استثناها را منطقی جلوه دهیم .وقفه های مهم به شکل های گوناگون ظاهر می شوند. مثلاً بازدیدکنندگان غیر منتظره، اشکالات تکنیکی و فنی یا خیلی ساده شب زنده داری. اگر شما اجازه بدهید که یک استثنا درون برنامه تان  رسوخ کند، این باعث می شود که موارد دیگر نیز در برنامه شما اخلال ایجاد کنند و خیلی زود هدف شما از دسترس تان خارج خواهد شد پس متعهد بمانید، بدون هیچ استثنایی.

هیچ عذر و بهانه ای نسازید. خودتان را از مسیر دستیابی به هدف خارج نکنید. اگر نمی توانید هر روز صبح ساعت ۶ از خواب بیدار شوید، خودتان را موظف کنید تا هر روز ساعت شش از خواب بیدار شوید تا این روند تبدیل به یک حرکت خودکار شود.

قدم سوم، به دیگران بگویید در حال تمرین کردن یک رفتار مشخص هستید

 

نکته جالب این قدم در این است که اگر بدانید دیگران شما را نظاره می کنند تا ببینند آیا اراده کافی برای رسیدن به آن رفتار مشخص را دارید یا نه شما،منظم تر و مصمم تر خواهید شد.

واقعیت این است که وقتی شما در این مسیر تنها هستید اجازه دادن به استثنا ها و دیگر انحرافات ساده تر خواهد بوداما اگر مجبور به  توضیح عدم پیگیری و مداومت در راه رسیدن به عادت جدیدتان به دیگران باشید، مسلماً به استثنا ها اجازه دخالت و اخلال در برنامه تان را نخواهید داد. عنوان کردن برنامه تان به دیگران تعهدی در شما ایجاد می کند تا در مسیرتان باقی بمانید و حتی از حمایت کسانی که خواهان موفقیت شما هستند نیز بهره مند خواهید شد.

 قدم چهارم، خودتان را در حال انجام آن  عادت خاص در یک موقعیت خاص تجسم کنید

 

هرچه بیشتر خودتان رو در حال انجام آن عادت به خصوص تصور کنیدو فرض کنید که همین الان آن را دارید ، ضمیر ناخودآگاه شما آن را سریعتر پذیرفته و تبدیل به یک عادت خودکار می نماید.

هرچه شما این رفتار جدید را بیشتر تصور یا تجسم کنید، عضلات مرتبط با این موضوع فعال تر خواهند شد . منظور این است که شما در واقع در حال استخراج منافع حاصله از این تصورات یا تجسم ها می باشید. این کار حتی در زمینه رفتارهای فیزیکی مثل گلف و رقص نیز مصداق دارد.

شما می توانید بر ترس تان در تصورات تان غلبه کنید قبل از این که در واقعیت با آن مواجه شوید. با تصویر سازی، به خودتان اجازه  حل مشکلات قابل پیش بینی را می دهید و آماده می شوید تا در هنگام وقوع اینگونه اتفاقات در دنیای واقعی آنها را حل و فصل نماید

 

 قدم پنجم، یک تاییدیه بسازید و مدام آن را با خودتان تکرار می‌کنید

 

این تکرار به طور خارق العاده ای سرعت شما را در به دست آوردن عادت جدید افزایش می‌دهد. به عنوان مثال شما می توانید بگویید من هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار میشوم و ازرختخواب بیرون می آیم .این کلمات را قبل از رفتن به رختخواب با خودتان تکرار کنید در بیشتر اوقات چند دقیقه قبل از زمانی که آن را کوک کرده اید از خواب بیدار می شوید و به زودی دیگر نیازی به ساعت کوک کردن نیز نخواهید داشت.

این واقعا حقیقت دارد که هر آنچه که شما به روی آن تمرکز می کنید رشد می کند. ذهنتان را با هر آنچه که میخواهید پر کنید تا آن را به دست بیاورید. این یکی از استراتژی‌های غیرقابل انکار برای ایجاد تغییر در ماهیت شما می باشد. مستقیماً و تعمداً الگوهای فکری خودتان را تغییر دهید.

قدم ششم، تا زمانی که این رفتار جدید به صورت خودکار در آید آن را ادامه دهید به طوری که در زمان انجام ندادن این رفتار احساس ناآرامی کنید

 

این یک آزمون واقعی دگرگونی است. درحالی که شخصیت یک موضوع ذاتی و فطری می باشد. هر چیزی قابل یادگیری می باشد و شما می توانید هر نوع رفتاری را تغییر دهید در صورتی که خود را متعهد کنید. بعضی از اهداف فقط چند ساعت نیاز دارند در صورتی که برخی دیگر ممکن است سالها زمان نیاز داشته باشند.فقط این شما هستید که می دانید به چه اندازه ضامن تغییر و تحول و رسیدن به هدف تان خواهید بود.تا زمانی که متعهد و ثابت قدم در دستیابی به اهدافتان باشید، به سمت عادت های قدیمی کشیده نخواهید شد. رفتار های جدید به صورت خودکار در شما رشد می کنند و ثمرات آن را خواهید دید.

 

قدم هفتم،و مهمترین قدم به خودتان به خاطر تمرین ایجاد یک رفتار جدید جایزه بدهید

 

چرا این موضوع اینقدر مهم است؟ هر زمانی که به خودتان پاداش می دهید این رفتار را در خودتان تایید مجدد می‌کنید و آن را مستحکم تر می سازید. به زودی ضمیر ناخودآگاه شما هم در این موضوع مشارکت می‌کند.( لذت پاداش). با این رفتار ذهن ناخودآگاه شما به دنبال دستاوردهای مثبت حاصل از این رفتار یا عادت جدیدی است که شما در پیش گرفته اید پس تمام نیروی تان را روی آن متمرکز می کند. حتی اگر در راه اهداف تان خودتان را وقف کرده اید باز هم پاداش دادن به خودتان  یک نوع بیمه برای ثابت قدم ماندن در رسیدن به اهداف و مواجهه با مشکلات است .دست کم  یک تمرین بامزه و نشان دهنده احترامی است که به خاطر سخت کوشی لایق آن هستید.

2 پاسخ
    • babak
      babak گفته:

      خوشحالم که مفید واقع شده و پیشنهاد می کنم پوسترهای خاصی که طراحی و تهیه شده اند را هم مطالعه نمایید تا به مرور دیدگاه های جدید و مفیدی پیدا کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید