غلبه بر اهمال کاری

غلبه بر اهمال کاری

||

اهمال كاری یعنی به تأخیر انداختن كارها. به زبان خودمانی یعنی كاری كه ما باید در زمان مشخصی انجام بدهیم را پشت گوش می اندازیم و به زمان دیگری موكول كنیم. اهمال کاری یعنی این‌که کارهای ضروری‌ را عقب بیندازیم و ترجیح دهیم که ابتدا به سراغ کارهایی با ضرورت کمتر برویم.

به بیان دیگر، کارهایی که لذت انجام‌شان بیشتر یا رنج انجام‌ دادن‌شان کمتر است را در فهرست فعالیت‌های خود مستقل از اهمیت و ضرورت واقعی آنها در اولویت قرار دهیم.ازآنجایی كه اهمال كاری عادتی است كه در طول سالیان دراز در درون ما ریشه كرده است باید آرام آرام و به طور پیوسته آن را از خود دور كنیم و نباید از خودتان توقع داشته باشید كه با خواندن یك مقاله و یا یك كتاب بر اهمال كاری غلبه كنید این مثل این می ماند كه ما بخواهیم با خوردن یك عدد قرص 10 كیلو لاغر بشویم!

برای تعلل کردن و اهمال کاری که یک رفتار پیچیده‌ است  ریشه‌های متنوعی ذکر می‌شود که در نهایت نمی‌دانیم باید به سراغ کدام‌ یک ار آنها برویم و چگونه آن را مدیریت کنیم.

گاهی عامل کمال طلبی باعث می‌شود که ما بعضی از کارها را عقب بیندازیم تا در زمان مناسب‌تری آن‌ها را با کیفیت بهتری انجام بدهیم. یا با اینکه کاری را به اتمام رسانده‌ایم، پرونده‌اش را نمی‌بندیم تا در فرصت بیشتر، نواقص احتمالی آن را بهبود دهیم.

 برخی از ما گاهی به این نتیجه می‌رسیم که کارهای لحظه‌ی آخری یا دقیقه‌ی نودی بهتر انجام می‌شوند. چون کمی استرس داریم و این استرس بدن را در حالت پرانرژی و برانگیخته نگه می دارد. می‌توان گفت در این حالت ما با هدف ایجاد استرس مثبت، اهمال کاری را به عنوان یک استراتژی انتخاب می‌کنیم. اما فراموش نکنیم که این الگوی رفتاری در بلندمدت، به معنای تحمل دائمی استرس (= استرس مزمن) است و می‌تواند به بهای سلامتی‌مان تمام شود.

 ضعف یا ناتوانی در برنامه ریزی هم می‌تواند در نهایت خود را به شکل اهمال کاری و به تعویق انداختن، بروز دهد. 

گاهی اوقات، کارهای سخت و مشکل را به تعویق می‌اندازیم مثلا اگر اهدافی بزرگ و غیرواقع‌بینانه تعیین کرده باشیم، اگر مدت زمان کافی برای انجام یک کار در نظر نگرفته باشیم، و اگر اقدامات مقدماتی را انجام نداده باشیم، احتمال این‌که یک کار را به تعویق بیندازی افزایش پیدا می‌کند. 

 ضعف در مهارت تصمیم گیری هم می‌تواند به فوبیای تصمیم گیری و به تعویق انداختن تصمیم‌ها منجر شود. به خاطر داشته باشیم که اهمال کاری، صرفاً در فاصله‌ی تصمیم و اقدام ظاهر نمی‌شود؛ بلکه گاهی اوقات فاصله‌ی جمع آوری اطلاعات تا انتخاب راهکار را افزایش می‌دهد. 

شاید شما فردی بسیار متعهد باشید و اهمال کاری جزو ویژگی‌های منفی شما نباشد،  اما ضعف در مدیریت زمان شما را مدام به نقطه‌ای می‌رساند که از تعهدات خودتان عقب بمانید و نظم درونی‌‌تان نیز در پی بی‌نظمی بیرونی، مختل شود. 

” عزت نفس پایین، ترس از خطا کردن، کمال طلبی، انگیزه نداشتن و ضعف در برنامه ریزی و انضباط شخصی،  نمونه‌هایی از ریشه‌های شناخته‌شده‌ی اهمال کاری هستند.” 

وقتی کسی می‌داند که رفتاری به او لطمه می‌زند، چرا آن رفتار را انجام می‌دهد؟

مگر همین تبعات منفی برای ترک یک عادت و تغییر رفتار کافی نیست؟

|

با کمک پوستر انگیزشی آموزشی غلبه بر اهمال کاری ، ذهن خود را با جملات مناسب و مفید بمباران کنید تا به مرور مفاهیم را جذب و درک نموده و مسیرهای عصبی جدیدی در ذهن خود ایجاد کنید و در نهایت عادات درست و کمک کننده در خود بوجود می آورید.