راز داشتن خوشحالی ماندگار در زندگی

دیل کارنگی :

    خوشحالی به آنچه که شما دارید یا اینکه چه کسی هستید، وابسته نیست.خوشحالی فقط به طرز فکر شما بستگی دارد.

        

 شادی و خوشحالی هدف مشترک تمام انسان ها

چه بدانیم یا چه ندانیم داشتن خوشحالی ماندگار و همیشگی چیزی است که تمام انسان ها به دنبال آن هستند. همه اهداف بزرگی دارند. برخی مردم خواهان داشتن یک رابطه کامل، داشتن یک ماشین لوکس، داشتن یک ویلای شیک کنار ساحل  و یا داشتن میلیون ها میلیون پول برای خرج کردن هستند. بسیاری از ما دوست داریم که قدرتمند باشیم، مشهور و اثر گذار باشیم. واقعیت این است که ،کم یا زیاد، همه ی مردم این موارد و یا چیزهای دیگری را در زندگی می‌خواهند و هر کس هم برای خواسته هایش دلیلی دارد. مثلا ممکن است شما پول می خواهید چون به شما احساس قدرت می دهد. یا شاید پول را به خاطر این می خواهید که به شما احساس امنیت مالی می‌دهد و یا شاید به خاطر کمک به خانواده و دوستانتان به پول احتیاج دارید. البته تمام این ها دلایل معقول و منطقی برای درخواست پول هستند. اما نکته مهم این است که وقتی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم و دلایل سطحی را کنار بزنیم ، علت واقعی تمامی خواسته ها و آرزوهای ما فقط داشتن شادی و خوشحالی است.

خوشحالی برای هر کس معنای متفاوتی دارد. ممکن است برای شما به معنی عشق،دوستی، موفقیت، سلامتی، آرامش ذهن و روح، و یا حتی داشتن یک زندگی بدون استرس باشد. ما به اینها خوشحالی نمی گوییم چون خوشحالی نتیجه داشتن اینها است. اصلا مهم نیست که هدفتان چیست و به دنبال چه هستید ،اصلاً مهم نیست که چرا کار می کنید و اصلا مهم نیست اسم آن را چه می گذارید. هدف اصلی داشتن خوشحالی است.

 راز یافتن شادی ماندگار

هر فردی منحصر به فرد است و هر فردی مسیر منحصر بفردی در سفر زندگی خود دارد. این سفر پر از فراز و نشیب و بالا و پایین های مختلف است، پر از پیروزی ها و شکست ها. مسیری که برای یافتن شادی و خوشحالی در زندگی ،در آن تجربه‌های خوب و لذت بخش و یا ناراحت کننده و زجرآور خواهیم داشت. آیا تا به حال دقت کرده اید که خوشحالی فرار و ناپایدار است؟ بنابراین کلید تجربه خوشبختی واقعی ، سفری پر از بالا و پایین های احساسی در زندگی است. اما چرا چنین است؟ چون وقتی از نظر احساسی در وضعیتی قرار داریم که حالمان خوب نیست به دنبال تجربه های دیگر برای تغییر وضعیت احساساتمان میرویم. با تجربه موانع و ناکامی ها است که پیروزی‌ها معنا پیدا می‌کنند. و این به خاطر تمامی تلاش ها و تقلاهایی است که انجام می دهید تا اصطلاحاً به آرامش ذهنی برسید.

تفاوت میان آنچه که ما را خوشحال میکند یا خوشحال نمی کند این است که چه چیزی خوشحالی را برای ما جذاب می کند؟ بسیاری از مردم برای یافتن خوشحالی واقعی هر روز و هر روز به شدت در تقلا هستند. این افراد آن چنان سرگرم سعی و تلاش برای به دست آوردن خوشحالی هستند که اصلاً جایی برای جاری شدن شادی و خوشحالی در زندگیشان باقی نمی گذارند. شادی و خوشحالی فقط آن کارهایی نیستند که ما انجام می‌دهیم بلکه خوشحالی روند آنچه که هستیم و به آنچه که تبدیل می شویم است. شما می توانید کارهای مشخصی را انجام دهید که شما را خوشحال می کنند اما خوشحالی ماندگار از درون این فعالیت‌ها ظهور می‌کند. خوشحالی بستگی به این دارد که ما خودمان را چگونه می بینیم، دنیا را چطور می بینیم و همینطور  افرادی که در اطراف ما هستند را چطور می بینیم. خوشحالی روش زندگی ما و انتخاب ما برای اینکه چگونه زندگی کنیم است. اما چرا برخی از افراد شادتر و خوشحال تر از بقیه هستند؟ چرا برخی از مردم که ظاهرا همه چیز دارند، اما به نظر خوشحال و راضی نمی رسند؟ چرا شادی و خوشحالی برای این افراد دست یافتنی نیست؟

خوشحالی یک حالت ذهنی است

خوشحالی هیچ وقت وابسته به شرایط خارجی ما انسان ها نیست .در واقع به هیچ فاکتور خارجی متکی نیست.بعنوان مثال : پول بیشتر ، روابط عالی،ماشین مدل بالا،خانه بزرگ، تعطیلات طولانی هیچکدام مساوی با خوشحالی نیستند. بلکه، اینگونه موارد مثل پانسمان روح و روان خسته و آزرده برای ترمیم و آرامش است.

پول بیشتر قطعا باعث می شود که مردم احساس خوشحالی کنند.اما خوشحالی شان بندرت دوام خواهد داشت.چون انسانها بمحض رسیدن به چیزی که آنرا می خواستند ، دوباره به همان حس قبلی خود بر می گردند که بیشتر اوقات حس خوشحالی نیست. ما همواره در بالا و پایین زندگی این حس را تجربه می کنیم اما این عوامل خارجی نیستند که احساس خوشحالی را به ما منتقل می کنند یا مانع از ماندن آن می شوند.بستگی به خودمان دارد که خوشحال بشویم یا نشویم.در واقع خوشحال بودن یک حالت ذهنی است که این حالت ذهنی به این بستگی دارد که چقدر برای خود ارزش قائلیم و یا اوضاع و احوال زندگی خود را چطور می بینیم. به همین دلیل است که برای بیشتر مردم خوشحالی دوام ندارد.خوشحالی های کوتاه مدت بستگی به عوامل خارجی دارند و پس از عادی شدن آن عوامل برای شخص از بین می روند.

برای داشتن خوشحالی ماندگار و بادوام ابتدا باید برای آن فضای کافی در درون زندگی خود ایجاد کنید.تنها در اینصورت است که خوشحالی واقعی را تجربه می کنید.

ایجاد فضا برای خوشحالی

همانطور که گفته شد ، خوشحالی یک حالت ذهنی است که به آنچه انجام می دهیم بستگی ندارد، بلکه به آنچه هستیم وابسته است.چندین کار مشخص هستند که باید انجام شوند تا فضای کافی برای حضور دائمی خوشحالی در زندگی ، فراهم شود.این کارها کمک می کنند تا تمرکز و انرژی شما در این کار بدرستی بکار گرفته شوند و کم کم احساس خوشحالی بادوام در زندگی خود داشته باشید.

افزایش سطح انرژی

اول از همه، خوشحالی به انرژی نیاز دارد .هرچه بیشتر احساس کنید که پر انرژی هستید، راحت تر احساس خوشحالی را تجربه می کنید.از طرف دیگر هر چه بیشتر احساس کسالت و خستگی داشته باشید خوشحالی از شما دورتر می شود. پس سطح انرژی و قدرت زندگی خود را بهینه کنید. اما چطور؟ می توانید این کار را با : رژیم غذایی سالم، استراحت کافی ، ورزش کردن، تنفس عمیق و کار کردن به اندازه انجام دهید. شاید قابل باور نباشد اما شروع روز با یک لبخند ساده بسیار مفید خواهد بود.

تعیین اهداف قدرتمند

خوشحالی نیاز به سوخت دارد. مثل خودرو که نیاز به بنزین دارد، باید مقدمات لازم برای به دست آوردن آن را تهیه کرد. علاوه بر مقدار زیادی انرژی، تعیین اهداف قدرتمند و معنی دار و تلاش با شور و اشتیاق برای رسیدن به آنها و با تمرکز روی استعدادها یکی دیگر از فعالیت هایی است که باید به انجام برسد . در واقع به این معنی است که در زندگی حتما باید هدف یا اهداف مشخصی داشته باشید. چون بدون داشتن هدف زندگی بی معنا خواهد بود. هر کاری که انجام می دهید باید همراه با شور و شوق، میل و رغبت و انرژی باشد. انگار که به یک دلیل بزرگتر و فراتر از خودتان مشغول انجام آن هستید.

 همکاری و مشارکت با دیگران

مردم نقش مهمی در وجود خوشحالی واقعی و ماندگار دارند. در واقع ارتباطات و همکاری های نزدیک با دیگران نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند.مثل وقتی که به داد دیگران می رسید، کمک می کنید و برای رفع مشکلات آنها همکاری می نمایید. درست است که دیگران به عنوان یک عامل خارجی لحاظ می شوند، و شادی واقعی نیازی به عامل خارجی ندارد .اما با ایجاد همبستگی و مشارکت با دیگران زیربنای ظهور خوشحالی در زندگی ساخته می شود.

 زندگی در لحظه

خوشحالی چیزی نیست که بتوان آن را در گذشته و یا با خیال پردازی یک آینده بهتر در ذهن پیدا کرد.اما می توان آنرا همیشه در زمان حال حتی در چیزهای کوچک و به ظاهر کم اهمیت یافت. یادگیری اینکه در هر لحظه هوشیارانه زندگی کنیم(نه مثل یک ماشین) و همه چیز را مد نظر قرار دهیم، کمک می کند تا فضا برای ورود خوشحالی به زندگی فراهم شود. اینکه نگران این باشیم که چه کارهایی می‌توانستیم انجام بدهیم که نداده ایم ، یا چقدر تا به حال افسوس فرصت های ازدست رفته را خورده ایم هیچ کمکی نمی‌کند و  هرچه سریعتر باید این عادت را ترک نمود. به جای آن باید حداکثر استفاده را از زمان حال برد، چرا که شما فقط همین زمان حال را تحت کنترل دارید. هیچ وقت نمی توانید گذشته را تغییر دهید و هرگز نخواهید توانست در آینده دخل و تصرف کنید. پس با تمرکز بر زمان حال راه ورود خوشحالی به زندگی  ایجاد می شود.

کارهایی که نباید انجام داد

مردم  اغلب به روش‌های گوناگون خوشحالی خود را از بین میبرند. در واقع  درهای ورود خوشحالی به زندگی خود را با عادت های مخرب می بندند، عادت هایی که درد و پشیمانی و بدبختی را برایشان به ارمغان می آورد که البته به راحتی هم نمی توانند از پس آن ها بر بیایند، به عنوان مثال :

انجام واکنش‌های احساسی نسبت به اتفاقات و شرایط

 تعهدات و قول هایی که نمی‌توانند به آنها عمل کنند

گفتگوی درونی به شکل منفی و غیرسازنده

حساسیت و وسواس نسبت به آنچه که نمی توانند کنترل کنند

مقایسه دائمی خود با دیگران

قضاوت دائمی دیگران و رفتارهای آنها

 افراط در خوردن، نوشیدن و عادتهای نامناسب

این ها فقط چند نمونه از مثال هایی هستند که مردم  چطور شادی و خوشحالی خود را به دست خودشان از بین می برند. و بسیاری از آنها حتی نسبت به رفتارهای خودشان نیز آگاه نیستند و نمی دانند که این رفتارها چه عواقب منفی برای آنها به بار خواهد آورد. آنها به طور عادت درگیر رفتارهای خاص هستند و تعجب می کنند که چرا خوشحال نیستند و اکثرا احساس بدبختی می کنند. اگر فضای کافی برای ورود خوشحالی در زندگی ایجاد نکنید، خوشحالی هرگز بخشی از آنچه که شما هستید نخواهد بود. رفتارها و عادت های نامناسب  اجازه ورود خوشحالی به زندگی و ماندن آن را نمی دهد .

خوشحالی

چطور می‌شود واقعاً خوشحال بود؟

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، سوال اینجاست که چه اتفاقی می افتد که خوشحالی واقعی و ماندگار را تجربه می کنیم؟ برای روشن شدن این موضوع نگاهی می اندازیم به عادت ها و ویژگی های افراد خوشحال در دنیا. این افراد درست شبیه من و شما هستند با یک تفاوت مهم: آنها بسیار خوشحال می باشند.

آنها هم مثل بقیه زندگی شان بالا و پایین های زیادی دارد اما  میزان خوشحالیشان در بالاترین سطح  است و زودتر از دیگران آن را تجربه می کنند. اینکه چرا این افراد خوشحالتر هستند به چند عامل بستگی دارد. اول از همه، اینگونه افراد بسیار خود باور هستند. آنها به خودشان و توانمندی های شان جهت انجام کارها ایمان و باور دارند. آنها هم مثل دیگران دچار شک و تردید می شوند اما شک و تردیدهایشان تحت الشعاع سایر ویژگی های قدرتمند و کلیدی آن ها که طرز رفتار شان را شکل داده است قرار می گیرد. این ویژگی ها عبارتند از:

انضباط شخصی

خودکار بودن

 خوش بینی

 استقامت و استمرار

 صبر و حوصله

 قدر شناسی

 صداقت

 گذشت

 خوشرویی

 بخشندگی

در ظاهر ممکن است اینطور به نظر برسد که هیچ کدام از این ویژگی ها مرتبط با بحث ما نیستند، اما وقتی دقیق تر به موضوع نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که هر یک از ویژگی های فوق الذکر به منزله ی سوخت برای خوشحالی هستند. به عنوان مثال: قدردانی، به افراد خوشحال کمک می کند تا به خاطر چیزهای کوچک در زندگی سپاسگزار باشند، گذشت، مانع از نگه داشتن خشم و کینه در وجودشان می‌شود، بخشندگی، باعث کمک به دیگران می گردد، صداقت، یعنی آن ها با افتخار و درستی زندگی می کنند، استقامت و استمرار و همچنین خودکار بودن یعنی آنها بدون هیچ پشیمانی و حسرت زندگی می کنند، انضباط شخصی، آنها با سخت کوشی و تلاش بر آنچه که می خواهند به دست بیاورند تمرکز می کنند، خوش بینی به آنها این امکان را می دهد که وقتی اوضاع بر وفق مراد نیست دلسرد و ناامید نشوند ،  خوشرویی یعنی خودشان و زندگی را سخت نمی گیرند.

علاوه بر ویژگی های فوق افراد خوشحال ویژگی های دیگری نیز دارند:  آنها با ملاحظه، با اعتماد به نفس، خلاق، خودجوش و علاقه مند به تلاش های دیگران برای زندگی  هستند. پس حالا می توان متوجه شد که چرا اینگونه افراد خوشحالی بیشتری در زندگی تجربه می کنند.

خوشحالی با چگونگی تعامل با دیگران ارتباط نزدیک دارد. افراد خوشحال به این موضوع مسلط هستند که خوشحالی آنها از دیگران تاثیر می گیرد. بنابراین آنها آگاهانه تصمیم می‌گیرند که دوستانی داشته باشند که سطح خوشحالی را در آنها بالا ببرند. در نهایت خوشحالی درباره ی برآورده کردن شش نیاز انسان است. مهمتر از همه درباره رشد، یادگیری، و ترقی است. وقتی ما در حال یادگیری و رشد کردن هستیم، طبیعتاً احساس خوشحالی بیشتر و احساس کامل تر بودن داریم. دقیقا درهمین نقطه است که  ضرورت تعهد به یادگیری مادام العمر احساس می شود .عادت ها و ویژگی های دیگری که می توانند ما را به سمت تجربه خوشحالی و تکامل بیشتر هدایت کنند نیز وجود دارد.هر چند که ممکن است ایجاد و پرورش این ویژگی های قدرتمند به آسانی امکان پذیر نبوده و زمان بر باشند.

خوشحالی

کلید خوشحالی:  کشف کیف و لذت بطور روزانه

تصور کنید که از همین امروز می توانستید احساس خوشحالی بیشتری داشته باشید. مثلا همین حالا ! همین الان که مشغول خواندن این مطلب هستید! در این قسمت از بحث مواردی لیست می شوند که بنظر کوچک می رسند ولی همین موارد باعث خوشحالی و شادمانی می شوند. ممکن است در نگاه اول آنها بسیار کم اهمیت و جزئی به نظر برسند. اما موضوع مهم یافتن معنی همین موارد کم اهمیت و جزئی هستند .جایی که خوشحالی واقعی یافت می شود. حقیقت این است که در بسیاری اوقات خوشحالی در میان همین کارهای روزمره نهفته است. همانطور که قبلا گفته شد، خوشحالی از عوامل خارجی نشئت نمی‌گیرد بلکه از میان آنها ظهور می کند.

لیست لذت ها و خوشی هایی که در ذیل آمده اند کمک می کنند تا منبع خوشحالی را از درون خودتان پیدا کنید. در واقع انجام موارد مندرج در لیست زیر به طور طبیعی کمک می کنند که نسبت به “زمان حال” و نسبت به خودتان هوشیارتر و با دقت تر شوید. این موارد درک عمیق تری نسبت به خودتان به شما می دهند و باعث می شود که دیدگاه های شما در جهت بهینه تری تغییر کنند. در نتیجه با داشتن طرز فکر و ذهنی آرام و مثبت، به سمت احساس خوشحالی بیشتر و ماندگار تری قدم بردارید.

پیاده روی در پارک یا کنار ساحل یا هرکجا در طبیعت

شنا کردن یا راه رفتن در آب بدون دغدغه و بدون فکر و خیال درباره مسائل زندگی

تماشای طلوع یا غروب آفتاب با کسی که دوستش دارید

تماشای بازی کودکان

یوگا، مدیتیشن و ورزش یا نرمش کردن

دوش آب سرد یا آب ولرم که باعث تازگی و آرامش شما شود

ماساژ

تماشای فیلم هایی که به شما انگیزه و الهام می دهد

رقصیدن و آواز خواندن بدون هیچ قانون و کنترلی

در آغوش گرفتن کسی که  قلبا دوستش دارید

شنیدن موسیقی مورد علاقه و الهام بخش یا خواندن کتابهای مفید و تأثیر گذار

خوردن یا نوشیدن خوراکی هایی که آنها را دوست دارید به طرزی آرام و مزه مزه کردن آنها انگار که اولین و آخرین لقمه یا جرعه شما است 

یادگیری مطلب جدیدی که علم و تجربه شما را بالاتر ببرد

استراحت های کوتاه در میان انجام کارها به نحوی که باعث رفع خستگی از جسم و ذهن و روح شما شود

گفتن جوک یا حرف های خوشایند با دوستان

در آغوش گرفتن همسر و فرزندان

 کمک به دیگران به نحوی که زندگی شان بهتر و راحت تر شود

 لبخند زدن به غریبه ها

ابراز محبت و به زبان آوردن مراتب قدردانی و سپاسگزاری از دیگران 

 زمان گذاشتن برای انجام موارد فوق

خوشحالی

کلام آخر

خوشحالی را می‌توان در میان کارهایی که روزمره درگیر انجام آنها هستیم پیدا کرد ،درون چیزهایی که هیچ هزینه ای برای ما ندارند. درون  کارهایی که ما اغلب آنها را انجام می دهیم . شما هم می توانید راه هایی را پیدا کنید که لذت و شادی را برای شما به ارمغان بیاورند. داستان زندگی انسانهایی که در تعقیب خوشحالی هستند بسیار جالب است. آنها به سختی تلاش می کنند، کار می کنند و زحمت می کشند تا خوشحال تر باشند اما، از این غافل هستند که خوشحالی در همین نزدیکی است درست در جلوی چشمانشان.

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.