امیدواری چیست؟

امید چیست ؟ امیدوار کیست؟ خوش بینی یعنی چه؟ خوش بین کیست؟

|

در این مقاله به چهار پرسش بالا پاسخ داده می شود. امید چیست ؟

|

 امید یعنی فرد باور دارد که قادر است تا آینده مورد دلخواه خود را بسازد و برای این کار ویژگی های خاصی دارد. این ویژگی ها عبارتند از قدرت اراده و قدرت یافتن راه و مسیر.

” امیدواری از ذهن انسان سرچشمه می‌گیرد. “

امیدوار به کسی می‌گویند که اراده کرده و با تمام وجود می خواهد در راه رسیدن به اهدافی که تعیین کرده است حرکت کند و همچنین معتقد است که اگر مانعی یا مشکلی در مسیر رسیدن به اهدافش به وجود بیایند، می تواند آنها را حل و فصل کند و یا اینکه راه دیگری را بیابد و همچنان در راه رسیدن به اهدافش حرکت نماید.

باور افراد امیدوار این است که با تمام وجود تلاش کرده اند و حتی اگر هم نتیجه مورد نظر را به‌دست نیاورند، باید مسیر خود را اصلاح کنند نه اینکه دچار یاس و ناامیدی و دلسردی شوند.پس دو معیار قدرت اراده و قدرت یافتن راه ، مجموعاً امیدواری را می سازند. به ایام کودکی خودفکر کنید .زمانی که راه رفتن را یاد گرفتید یا زمانی که دوچرخه سواری یا اسکیت را یاد گرفتید. پروسه ی خاصی بود بارها و بارها و بارها تلاش کردید، با مصرّ بودن و ادامه دادن و با قدرت اراده و تاب آوری در نهایت موفق شدید.بعضی ها زودتر و بعضی دیگر دیرتر. امیدواری چیست؟ امیدواری چیست؟

خوشبینی یعنی انتظار داشته باشیم در آینده اتفاقات و رویدادهای مثبت، بیشتر رخ بدهند و با اتفاقات منفی و بدبیاری، کمتر مواجه شویم.
|

خوشبین به کسی می‌گویند که که نمی داند آینده چه خواهد شد. آیا اتفاقات بدی می افتد یا اتفاقات خوبی به وقوع می پیوندند اما فرض می کند که احتمال اینکه اتفاقات خوبی در راه باشد، بیشتر است.

لازم به ذکر است که خوش بینی با ساده لوحی تفاوت زیادی دارد. ساده لوحی یعنی نگاه ناآگاهانه به یک موضوع و دیدگاهی صرفا تک بعدی و با دانش و اطلاعات ناقص. با اینکه تعریف واضحی از خوش‌بینی وجود ندارد که مورد تایید همگان باشد، اما موضوع مهم، اثرات مثبت آن است. پژوهشگران حوزه های روانشناسی و جامعه شناسی ثابت کرده اند که خوش بینی در سلامت ، رضایت شغلی و امید به زندگی ، اثرات مثبتی دارد که باعث می شود کیفیت زندگی و کیفیت روابط فرد افزایش یابند.همچنین  ثابت شده است که ناامیدی و بدبینی به آینده ، نشانه‌ای از یک اختلال روانی بوده و باعث افسردگی می باشد.

در پایان به این مثال دقت کنید:  وقتی می گویید که من به آینده این کار امیدوارم .یعنی اولا هدفتان مشخص است و می دانید که از این کار چه می خواهید و اراده کرده اید که آن را به دست بیاورید و دوماً اعتقاد دارید که در راه رسیدن به آن حرکت کنید و اگر دچار مشکل شدید راه دیگری را بیابید. اما وقتی قصد ایجاد کسب و کاری دارید و می گویید من به آینده این کار خوش بین هستم یعنی دو شرط بالا را رعایت نمی کنید و فقط انتظار رویدادهای خوب و مثبت دارید.

با کمک پوسترهای انگیزشی آموزشی غیر ممکن وجود ندارد   و دلسرد نشو ، ذهن خود را با جملات مناسب و مفید بمباران کنید تا به مرور مفاهیم را جذب و درک نموده و مسیرهای عصبی جدیدی در ذهن خود ایجاد کنید و در نهایت عادات درست و کمک کننده در خود بوجود می آورید.