زندگی در زمان حال

حتما این جمله را شنیده اید که می گویند” هر جا گلی دیدی بایست و  لذت ببر”

البته منظور صرفاً تماشا کردن و بوییدن گلها نیست، بلکه مقصود این جمله این است که درگیر زندگی روزمره نشوید و از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببرید. مسلماً بسیاری چیزها در زندگی وجود دارند که ما بی توجه از کنار آنها رد می شویم مثل دیدن و لذت بردن گلها و رایحه آنها. حالا از خودتان سوال کنید تا به حال این کار را کرده اید؟ یعنی در حال عبور از جایی بودید گل های زیبایی را دیدید. آیا هیچگاه توقف کرده اید تا لحظاتی را به آنها نگاه کنید آنها را ببویید و لذت ببرید؟این یعنی تجربه ی زندگی در زمان حال.

 بسیاری از افراد آنچنان خود را درگیر مشغله های زندگی می کنند و دائما در حال برنامه‌ریزی برای آینده می باشند که فراموش میکنند وقتی را صرف لذت بردن از نعمت های اطرافشان و یا داشته های خودشان نمایند. 

در اینجا سه پیشنهاد برای شما داریم. می توانید این ها را در زندگی تان اجرا نمایید تا از زندگی لذت بیشتری ببرید.

 

۱ از وضعیت خودتان آگاه باشید

زیبایی های زندگی خودتان را لیست کنید و آنها را به زبان بیاورید .این کار باعث می‌شود شما احساس خوبی داشته باشید و خوشحال شوید.  از خودتان بپرسید من کی هستم؟ به چه فکر می کنم؟ مشغول چه کاری هستم؟ یادتان باشد که شما همان جایی هستید که باید باشید و همان کسی هستید که  بایستی باشید فقط و فقط به خاطر خودتان.

انتخاب هایی که کرده اید و یا تصمیماتی که گرفته اید شما را در این وضعیت قرار داده است. اگر پیشرفت و تغییرات نیاز دارید این  بستگی به انتخاب ها و تصمیم گیری های شما در زمان حال دارد.

 

۲ وضعیت طبیعی و نرمال خودتان را در زندگی بپذیرید

زندگی عادی و طبیعی یکی از مهم‌ترین نعمت ها می باشد که باید  آن را بپذیریم.تعداد دفعاتی که شما می توانید لبخند بزنید یا از زندگی روزمره خود لذت ببرید را فراموش نکنید .آن را هر روز به خاطر بسپارید همواره اینگونه مواهب را به زبان بیاورید و قدردان آنها باشید. این رویه باعث می شود که عادت سپاسگزاری در شما ایجاد شده و حس خوشحالی بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.

 

۳ عادت به قدردانی را در خودتان ایجاد نموده و بهبود دهید

با ایجاد عادت سپاسگزاری و قدردانی در مقابل افرادی که به شما خدمتی ارائه می کنند و حتی از خودتان، اثرات مثبتی روی شخصیت شما ایجاد خواهد شد و باعث می شود که همواره حس در لحظه بودن داشته باشید. سپاسگزار بودن باعث می‌شود که یک شخصیت گرم تر، دوستانه تر، صمیمی تر و خوش مشرب تر داشته باشید. باعث می شود که دیگران نیز حس بهتری به شما داشته باشند.  این که شما می‌بینید دیگران نسبت به شما حس بهتری دارند ،متقابلا شما هم از زندگی خود لذت بیشتری می‌برید. پیشنهاد می شود صبحتان را با این جمله آغاز کنید” من باور دارم که امروز روز بسیار خوبی خواهد بود و اتفاقات خوبی برای من خواهد افتاد” این جمله را چندین بار با صدای بلند  و باورمندانه و با احساس قوی بیان کنید.

تمرین عملی

حداقل دو موردی که باعث  ایجاد حس قدردانی و سپاسگزاری در شما می شود را بگویید. علت هر کدام را در یک یا دو خط بیان کنید. فکر کنید ببینید آیا موارد دیگری نیز وجود دارند یا خیر آنها را مرور کنید و  و پاسخ دهید. چه حسی دارید؟ مطمئناً شاید تا به الان به صورت متمرکز به این موارد نگاه نکرده بودید و به سادگی از کنار آن ها گذشته بود. این را به یک عادت برای خودتان تبدیل کنید آنگاه خواهید دید که موارد زیادی در زندگی عادی شما وجود دارد که باعث خوشحالی و لذت شما می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید