چگونه با انگیزه بمانیم

این ۱۵ سوال را از خودتان بپرسید تا در شرایط سخت نیز با انگیزه باقی بمانید

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده است که با شور و انگیزه بالا کاری را شروع می کنید اما بعد از مدتی خبری از آن اشتیاق و انگیزه نیست ؟ چرا؟ چگونه با انگیزه بمانیم؟ یکی از بهترین راه هایی که می توانید همواره با انگیزه باقی بمانید  پرسش از خودتان است. سوالاتی از خودتان بپرسید که الهام بخش شما هستند و باعث میشوند تا با شوق و انگیزه به مسیرتان برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده برگردید.. سوالات زیر کمک می‌کنند تا ارزیابی بهتری از خودتان داشته باشید و اهدافتان را به شما یادآوری می‌کنند. با پاسخ به این پرسش ها اینکه شما سوای از اهدافتان واقعا چه می خواهید برای شما روشن و شفاف می شود.  اینکه چه موانعی را باید از پیش رو بردارید تا به خواسته هایتان برسید مشخص می شود.به احتمال زیاد با پاسخ به این سوالات خواهید فهمید که چگونه با انگیزه بمانیم.

اهداف مکتوب شده آرزوهای زمان بندی شده هستند

    برایان تریسی

سعی کنید هر روز این سوالات را از خودتان بپرسید یا هر زمان که احساس بی انگیزگی به شما دست داد و نیاز داشتید تا چیزی شما را به جلو هل بدهد این پرسشها را از خودتان داشته باشید. وقتی به این پرسش ها پاسخ می دهید به یاد بیاورید که صادق بودن و رو راست بودن با خودتان بسیار مهم است. نگران نباشید جواب درست یا غلطی وجود ندارد .چیزی که مهم است جواب هایی است که مکتوب می شود .هر از چند گاهی برگردید و جواب های خودتان را مرور کنید .

سوال اول

دوست دارم چه کسی باشم؟

آیا دقیقا همان جایی هستم که می خواهم باشم؟ الگویی برای خودتان در نظر بگیرید و به این فکر کنید که چگونه می توانید به آن برسید.

 

سوال دوم

چگونه می توانم خوشحال باشم؟

اگر احساس میکنید  از خودتان راضی و خوشحال نیستید یا  از کاری که انجام میدهید خوشنود نیستید. چگونه می توانید خوشحال باشید؟ گاهی اوقات  پاسخ شما این است که میتوانید حتی با مواردی جزئی خوشحال باشید و گاهی پاسخ می تواند این باشد که با مواردی بسیار بزرگ و فوق العاده خوشحال خواهید بود.

 

سوال سوم

تعریف من از موفقیت چیست؟

در ذهنتان چه چیزی باعث  موفقیت شما به حساب می آید؟ تعریف های زیادی از موفقیت وجود دارند اما کدام یک از آنها برای شما اهمیت بیشتری دارند؟

 

سوال چهارم

بیشتر از همه چه چیزی در زندگی می خواهم؟

اگر یک چوب جادو داشتید و با تکان دادن آن به هر آنچه که می خواستید می رسیدید آن چیز چیست؟ وقتی شروع به تصویرسازی و نوشتن خواسته های تان می کنید ذهنتان به طور خودکار شروع می کند در مورد آن خواسته ها  و راههای رسیدن به آنها فکر کردن.

 

سوال پنجم

به خاطر چه چیزی بیشتر از همه سپاسگزار و قدردان هستم؟ ما همواره قدردان داشته ها و نعمت هایی که در زندگی داریم هستیم. با سپاسگزاری از خدا و دیگران می توان الگوی تفکرات منفی در ذهن را شکست.

ایمان داشته باشید که قدردانی و سپاسگزاری بابت هر نعمتی و هر اتفاقی که در زندگیتان می افتد قدمی به سوی اهدافی بزرگ تر و  بهتر است.

 

سوال ششم

بزرگترین هدف من چیست؟

بزرگ ترین هدفی که تاکنون برای خود در نظر گرفته اید و تاکنون به آن نرسیده اید را تعریف کنید. این هدف را مکتوب کنید هر روز آن را ببینید و برای رسیدن به آن اقدامی هر چند کوچک انجام دهید.

 

سوال هفتم

 فرض کنید همین الان به خواسته هایتان رسیده اید چه احساسی دارید؟

تصور کنید به هر آنچه که تاکنون می خواسته اید دست پیدا کرده اید . چه احساسی دارید؟  هروقت احساس بی انگیزگی به شما دست داد این احساسات را در خودتان به خاطر آورید.

 

سوال هشتم

فرض کنید به خواسته هایتان نرسیده‌اید.  چه گرفتاری‌هایی برایتان به وجود آمده است؟ به طور تخمینی و سرانگشتی حساب کنید چه عواقب منفی برایتان داشته است؟

 

سوال نهم

اگر به اهدافم برسم بهترین اتفاقی که برای من می افتد چیست؟ هر زمان که بی انگیزه شدید  به این اتفاقات خوب فکر کنید.

 

سوال دهم

چه کسی از من حمایت می کند؟

همیشه حضور مجموعه ای از افراد مفید و موثر می تواند به شما کمک کند تا بر ترس هایتان غلبه کنید و از پس موانع بر بیاید.

 

سوال یازدهم

چه چیزی باعث میشود که من بی انگیزه شوم و چگونه می توانم آن را در خودم از بین ببرم؟

هرکسی خودش را بهتر از بقیه می شناسد. بزرگترین ترس هایتان را لیست کنید و بلافاصله راه حل ها را در جلویشان مکتوب نمایید. ترس ها باعث میشوند که ما مردد و دودل شویم و دست به اقدام  نزنیم. خودتان را بگونه‌ای تصور کنید که هیچ واهمه ای از چیزی ندارید و از پس آنها بر آمده اید.

 

سوال دوازدهم

در خودم  چه چیزی را بیشتر از همه می پسندم؟

در شرایط مختلف بخصوص شرایط سخت حفظ احساس خوب نسبت به خودتان بسیار ضروری و مهم است. یکی از قدرتمندترین روشهایی که می توانید خودتان را در وضعیت با انگیزه نگه دارید تکرار ویژگی‌ها و قابلیت‌های خوبتان است آنها را مکتوب کنید و از روی آن‌ها بخوانید.

 

سوال سیزدهم

چه  عادت هایی را باید دید تغییر بدهم؟

ایجاد عادتهای جدید سخت تر از ترک عادت های قدیمی است.  به آهستگی می‌توانید با تمرکز بر روی عادت های جدید آنها را ایجاد کنید و عادت های قدیمی را بشکنید. اگر فکر می کنید عادت های بدی دارید که مانع حرکت شما به سمت جلو هستند کم کم و نه به یکباره شروع به تغییر آنها کنید.

 

سوال چهاردهم

 دوست دارم تا ۵ سال آینده کجا باشم؟

داشتن اهداف طولانی مدت برای با انگیزه ماندن بسیار مهم و ضروری است. به این فکر کنید که قصد دارید تا ۵ سال آینده در کجا زندگی کنید. به یاد داشته باشید که هیچ چیزی غیرممکن نیست.

 

سوال پانزدهم

چه میزان تعهد نسبت به انجام دادن قول ها و وعده‌هایی که به خودم داده ام دارم؟

برای اینکه به اهدافی که تعیین کرده‌اید برسید حتما بایستی برای خودتان یک تعهد نامه کتبی بنویسید و امضا نمایید. هر شب آن را مرور کنید.

 

وقتی به طور قطعی و مشخص تصمیمی میگیرید  پس بایستی همواره تلاش کنید تا کنترل کامل فعالیت‌های ذهنی تان را در دست بگیرید. به گذشته ها فکر نکنید و به طور کامل یک انسان مثبت گرا شوید. به این صورت شما در مسیر تحول فردی قرار می گیرید.

آماده سازی ذهن مانند آماده سازی فیزیک بدن بسیار اهمیت دارد. از همه مهمتر این است که عزت نفس و طرز تفکر مثبت گرا را در خودتان بیشتر و بیشتر کنید و این کار با  یادگیری و تمرین میسر خواهد شد.

شاید یکی از پرقدرت ترین قابلیت هایی که شما در اختیار دارید قدرت تجسم و تصویرسازی اهدافتان است در حالی که به آنها رسیده اید. تجسم یک زندگی ایده آل که برای خودتان در نظر گرفته بودید. اینکار را مکرراً تکرار کنید و باور داشته باشید که به آن خواهید رسید.

اگر طالب پیشرفت در زندگیتان هستید این پیشرفت ابتدا در ذهنتان ساخته می شود. در واقع همانطوری که خودتان را در ذهنتان تجسم می کنید تبدیل به همانی می شوید که در دنیای واقعی هستید. انتظار هر چیزی را در زندگی تان بکشید همان برای شما محقق می شود. تا زمانی که کنترل توقعات تان را دارید بهتر است بهترین چیزها را متوقع باشید. توقع داشته باشید که موفق شوید .توقع داشته باشید که وقتی در جمع هستید روابط عمومی بسیار خوبی داشته باشید. توقع داشته باشید که به بزرگترین اهدافتان برسید و بهترین زندگی را برای خودتان فراهم کنید. هنگامی که شما توقع بهترین چیزها را برای خودتان دارید نا امیدی بندرت در شما رخنه خواهد کرد.

توصیه می کنیم مقاله “تمرینات عملی برای ایجاد عادت های ۹ گانه موفقیت” را هم مطالعه بفرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید