کلید تصمیم‌گیری‌های ثمر بخش چیست؟

تصمیم گیری یکی از اقدامات سرنوشت ساز در زندگی تک تک افراد است که جهت زندگی و حتی سرنوشت آنها را رقم می زند. یک تصمیم نتیجه بخش یک تصمیم انعطاف پذیر است. به این معنا که گزینه های مختلفی را در اختیار قرار داده و فرد را به سمت تجارب جدید برای یادگیری، رشد و پیشرفت هدایت می کند. علاوه بر اینها تصمیم نتیجه بخش تصمیمی است که فرد را تشویق به انجام فعالیت های کلان ومتنوع در جهت دست یابی به خواسته ها و اهداف می نماید.

به مرور زمان، با مهارت پیدا کردن در تصمیم گیری های نتیجه بخش، عادت های ذهنی در شخص ایجاد شده و درک بهتری نسبت به ارزش هر فعالیت پیدا خواهد شد. همین امر سبب می شود تا نسبت به محیط اطراف خود آگاهی بیشتری پیدا نمایید. با افزایش آگاهی، مهارت شما در شکار فرصت ها و تجزیه و تحلیل مسائل افزایش یافته و همین موضوع اخذ تصمیمات بهتر و نتیجه بخش تر را به دنبال خواهد داشت.

در این جا یک پروسه ی چهار مرحله ای جهت تصمیم گیری نتیجه بخش شرح داده می شوند:

مرحله اول: دقیقاً مشخص کنید که چه می‌خواهید

دانستن اینکه هدف نهایی و خواسته واقعی شما چیست کمک می کند تا تمام تلاش ها و برنامه ریزی ها برای رسیدن به آن متمرکز شوند.

مرحله دومانجام اقدام برای رسیدن به آنچه که می‌خواهید

در واقع در این مرحله، همزمان باید چند کار متفاوت صورت پذیرد. بعد از اینکه مشخص شد که شما به دنبال چه چیزی هستید جزئیات  و سوالات بیشتری برایتان به وجود می‌آیند که باعث شفاف تر شدن ذهن میگردند. در نتیجه به طور هدفمند تر و متمرکزتری گام بر خواهید داشت.

مرحله سوم: اندازه گیری نتایج

برای اینکه از عملکرد خود ارزیابی داشته باشید ، باید هوشیارانه  فعالیت‌هایی را که در مسیر رسیدن به خواسته ها انجام داده اید را رصد و بررسی نمایید و ببینید چه عملکردی داشته اید.کدام فعالیت‌ها مثبت و مفید است و کدام یک بیهوده و عبث بوده اند.

مرحله چهارم: انعطاف پذیری در تصمیم و عملکرد

کل مرحله در خصوص سازگاری است. برای اینکه بتوان یک تصمیم از جنس تصمیم ‌گیری‌های مفید و نتیجه بخش داشت ، باید با شرایط و موقعیت ها سازگاری پیدا کرد. بسیاری از مواقع شرایطی که در آن قرار می گیریم شرایط مورد انتظار و مطلوب ما نیست. پس ضروری است که عملکرد خود را با توجه به موقعیتی که در آن هستیم تنظیم کرده و تطبیق دهیم.

چگونه از درخت تصمیم گیری و نقل قولهای مربوط به انتخاب مناسب مصور ارائه شده در این خصوص، بهترین استفاده را داشته باشیم؟

می توان در حکم مرجعی از بهترین و موثرترین نقل قول ها جهت یادآوری اصول و قواعد مهم و پایه ای در نظر گرفت و هر زمان که لازم به تصمیم گیری بود ، بر مبنای آن ها نسبت به تصمیم گیری اقدام کرد.

نباید فراموش کرد که همواره دست کم یک انتخاب وجود دارد. فرقی نمی کند که شرایط موجود چقدر وخیم و بحرانی باشد، مهم این است که با انتخاب مناسب، بهترین بهره برداری را از آن شرایط انجام داد. یا این که در جهت مخالف ، این وضعیت را تبدیل به یک کابوس نمود. نکته مهم این است که همواره باید به خاطر داشت که شرایط و وضعیت زندگی شما در حال حاضر نتیجه انتخاب هایی است که تاکنون  کرده اید. چنانچه در هر یک از لحظات عمرتان به گونه‌ای دیگر انتخاب و تصمیم‌گیری کرده بودید ، به احتمال زیاد شرایط زندگیتان با آنچه که امروز تجربه می‌کنید متفاوت می بود . این موضوع هم برای تصمیم گیری های کوچک و هم برای تصمیم گیری های بزرگ صدق می کند.

اثر پروانه ای

اثر پروانه ای نشان می دهد که یک تغییر کوچک و به ظاهر بی ارتباط در هر نقطه ای از جهان  می‌تواند اثر بزرگی بر آینده داشته باشد. به عبارت دیگر انتخاب ها و تصمیم های کوچکی که امروز به نظر مهم و قابل توجه نیستند، به مرور زمان و پس از چند سال تاثیر قابل ملاحظه در زندگی آینده شما خواهند داشت.

موضوع اثر پروانه ای از آنجا آغاز شد که طبق تحقیقاتی دانشمندان نشان دادند که چگونه بال زدن یک پروانه در یک نقطه از جهان می تواند باعث ایجاد یک گردباد در نقطه دیگری از جهان شود. شاید در ابتدا به نظر عجیب برسد که چطور بال زدن پروانه طوفانی را ایجاد کند. این اتفاق مرحله به مرحله رخ می دهد. یعنی در ابتدا بال زدن باعث یک اتفاق می شود و این اتفاق سبب وقوع یک اتفاق دیگر شده و سپس آن اتفاق نتیجه دیگری را به همراه می آورد و این نتیجه خودش نتیجه دیگری را سبب می شود و الی آخر.

پس موارد کوچک میتوانند باعث تغییرات بزرگ و مهم در دوره های مختلف زندگی شوند.