شغل زندگی (بخش چهاردهم)

همه ما از بدو تولد یک شغل داریم. یعنی بقدری توانمندی بالقوه داریم که یک شغل به ما داده اند. این شغل ، زندگی است. انسان را خدا آفریده و تنها آفریده ای است که دارای اراده و حق انتخاب است، و صد البته انتخاب گزینه های بهتر برای زندگی خودش و تاثیر مثبت بر زندگی دیگران . نماینده خدا شایسته بهترین هاست و باید به کمتر از بهترین ها رضایت ندهد. و هرکسی در این حرفه شرح وظایفی دارد که موظف به انجام آنهاست.
در اینجا دو مورد از این وظایف یعنی فرار از کمالگرایی و تمرکز روی نکات مثبت مطرح می گردند و شما با پوسترهای انگیزشی و آموزشی آشنا می شوید که با مطالعه آنها طرز فکرتان را در جهت مثبت تغییر می دهید و با تکرار و تمرین باورهای سازنده و مفید در خود ایجاد می کنید و نتایج فوق العاده ای بدست می آورید:
کمال گرایی تمرکز روی نکات مثبت کمال گرایی تمرکز روی نکات مثبت کمال گرایی تمرکز روی نکات مثبت

فرار از کمالگرایی

دامی در دنیا وجود دارد بنام کمال گرایی. نشانه این دام کلمه “ترین” است. یعنی فردی در خلال صحبتهایش ( عموما با خودش ) دائما از صفاتی استفاده می کند که نشاندهنده توقعات اوست. من می خواهم بهترین…. باشم، می خواهم فلان کار را با بهترین کیفیت انجام بدهم، من باید بهترین مادر یا پدر دنیا باشم، من باید بهترین دانش آموز… باشم، بهترین همسر دنیا و …. اگر مدتهاست که ایده ها و افکاری دارید که بخاطر ترس از اشتباه یا ناقص بودن اجرا نمی کنید و منتظرید تا کاملتر و بهتر بشوند، اگر دائم  در کلاسهای مختلف شرکت می کنید اما عملا هیچکدام از آموزشهایی را که دیده اید تمرین نمی کنید و بکار نمیگیرید، اگر از ترس شکست دست به هیچ کاری نمیزنید و منتظرید تا ماهرتر و مطلعتر بشوید و کارهای جدید را امتحان کنید، اگر تمایل زیادی به جمع آوری اطلاعات دارید تا در روز مناسب و زمان مناسب از آنها استفاده کنید و….. به  نوعی مبتلا به مرض کمال گرایی هستید. حالا اصلا کمال گرایی یعنی چه؟ در نظر گرفتن استانداردهایی که باعث می شوند کاری را که می خواهید انجام بدهید بدون عیب و نقص باشد. کاملا دقیق و میلیمتری باشد. این طرز فکر تا زمانی ارزش دارد که شما دست به کار شده باشید و با مطالعه و تمرین و ممارست وضعیت خود را بهتر کنید، نه اینکه هیچ کاری نکنید و بگویید منتظرم تا وضعیتم بهتر بشود بعد دست به کار می شوم. بنابراین، وقتی احساس کردید که می توانید کاری را به یک نتیجه قابل قبول برسانید، باید آنرا انجام دهید. بدون هیچ اهمالکاری و شک و تردید. بعد از آن اگر نیاز بود و ضرورت داشت، تلاش کنید تا آن کار یا وضعیت را بهتر کنید. با توجه به این نکته که آرامش خود و خانواده تان را بهم نزنید تا به آن ” ترین ” هایی که میخواهید برسید. اگر کار را با اجبار و اضطراب و استرس پیگیری میکنی در تله گمالگرایی گرفتار شده ای. کار باید با عشق و علاقه پیگیری شود. خیلی درگیر جزییات شدن انرژی و موضوعیت آن کار را از بین می برد پس درگیر جزییات نشوید. دنبال یک نقطه یا یک مرحله نباشید که بخواهید بعد از رسیدن به آن نقطه یا آن مرحله تازه شروع به انجام کنید.این نکته فراموش نشود که کمال گرایی با کمبود و مشکل در عزت نفس رابطه مستحکمی دارند. همچنین طرز فکر یا همه چیز یا هیچی و صفر و یک خوب و بد و … را کنار بگذارید، چرا که اکثرا همه چیز مابین این طیف ها هستند مثلا آدم خوب و آدم بد نداریم چون انسانها مجموعه ای از ویژگی های مثبت و منفی دارند و این طرز فکر و توقع ما است که به آنها برچسب خوب و بد می زنیم.

تمرکز روی نکات مثبت

فقط تمرکز روی نکات مثبت باشد نکاتی که به تو احساس خوبی می دهد. واقع بینی یک دروغ است چون واقعیت را ما میسازیم هرکسی بنا به باورها و طرز فکرش برداشتهایی دارد که به آنها برچسب واقعیت میزند. مثلا تورم من رو بدبخت کرد اما دیگری می گوید تورم باعث پولدار شدن من شد. کدوم واقعیت درسته؟

اگر مدام دچار اضطراب و استرس و نگرانی هستید، یعنی تمرکز روی آینده دارید. اگر دچار غم، افسوس و احساس گناه هستید یعنی تمرکز روی گذشته دارید. اگر حسادت، غبطه خوردن، سرخوردگی و خشم دارید  یعنی تمرکز روی دیگران دارید و اگر خودبزرگ‌ بینی و یا حس بی‌ارزشی دارید یعنی تمرکز روی نفس دارید. در واقع ذهن ما با تفکرات زائد و غیر سازنده، احساس منفی و احساس بدی در شما ایجاد می کند. زندگی در لحظه حال را ضایع می کند، زندگی شما را گرفتار قضاوت کردن درباب خودتان و دیگران و اتفاقات و… می‌کند. در نظر داشته باشید که تمرکز روی نکات مثبت زندگی باعث می شود تا تمام این گونه تمرکزهای غیر مفید و مضر را ترک کنید یا حداقل کمرنگ کنید. تمرکز روی نکات مثبت یعنی لازم نیست یکسری کارها را انجام دهید. بعنوان اولین اقدام اساسی و بشدت موثر، خودتان و دیگران و شرایط را سرزنش نکنید. با این کار شروع به تخریب حال تان و حال دیگران می کنید و وارد یک جنگ روحی و روانی میشوید و چقدر باید زجر بکشید و وقت و انرژی برای هزینه های این جنگ صرف کنید. بجای آن دیپلماتیک با مسائل مواجه شوید و یاد بگیرید که از این بعد چه کنید که اوضاع را باب میلتان پیش ببرید. حتی اگر حق با شما باشد شکایت کردن و غرزدن و اعلام نکات منفی شرایط زندگی ،هیچ مشکلی را حل نمی کند و هیچ نفعی برایتان نخواهد داشت، جز اینکه حس و حال شما را خراب کند. و تمرکز شما را به یکی از چهار تمرکز منفی اشاره شده در بالا معطوف نماید.  دومین قدم اساسی،از بزرگترین اشتباهات زندگی بشدت دوری کنید و کنجکاو باشید که در اطرافتان چه می گذرد و چه فرصتهای مناسبی وجود دارند که می توانند به شما در رسیدن به اهداف و آرزوهایتان به شما کمک کنند. و سوم اقدام قدردانی است. بابت چیزهایی که دارید، شکر گزاری کنید، چرا که درست است که مثلا گوشی موبایل تان آخرین مدل نیست ولی از خیلی مدلها بهترست.