بهانه

آیا زندگی شما هم پر شده است از عذر و بهانه های جورواجور؟

اگر جوابتان مثبت است ، در اینجا راه های متوقف کردن این نوع زندگی آموزش داده می شوند.

کسی که در بهانه آوردن مهارت دارد به ندرت به درد کار دیگری می خورد..

                                                                                         بنجامین فرانکلین

وقتی اوضاع باب میل تان پیش نمی رود یا به بن بست می خورید به دنبال عذر و بهانه هستید؟

تا حالا در اینگونه مواقع از خودتان رفع مسئولیت کرده اید؟

آیا تلاش کرده اید تا توضیح دهید که : چرا نتوانسته اید…؟، چرا …..انجام نداده اید؟، آیا مجبور به ….نبودید ؟ آیا تمایلی به انجام…..نداشتید؟

تمام مواردی که در بالا اشاره شدند، نشانه ی آشکاری از داشتن یک سبک زندگی پر از عذر و بهانه است.نتیجه این سبک زندگی استفاده ی حداقلی از پتانسیل ها و توانمندیهای شما خواهد بود.

ولی واقعاً عذر و بهانه چیست؟

بهانه ها عبارتند از توجیه افراد درباره مردم، موقعیت ها و شرایط. ‌بهانه ها مجموعه‌ای ازدلایل ساختگی برای دفاع از عملکرد و رفتارهاست . دلایل ساختگی برای به تعویق انداختن کارها یا سلب مسئولیت.  عذر و بهانه یعنی نسبت دادن یک مشکل درونی به عوامل بیرونی.

چرا افراد اصرار به بهانه آوردن دارند؟

مردم همواره به  دلایل مختلفی سعی می‌کنند بهانه تراشی کنند. هر کسی ممکن است دلایل خاصی برای این کار داشته باشد. اما  اکثر اوقات ما به دلایل عمومی و کلیدی زیر متوسل به عذر و بهانه می شویم:

ترس از شکست

ترس از شرمندگی و خجولی

ترس از موفقیت

ترس از تغییر

ترس از عدم قطعیت

ترس از مسئولیت

ترس از اشتباه کردن

عدم اعتماد به نفس یا کمبود امکانات

برای حذف موفقیت آمیز بهانه ها ابتدا بایداین ترس ها یا تاثیرات منفی آنها را از بین برد.  ترس افراد را به خطر انداخته و دست و پای آنها را  می بندد .باعث می‌شود که افراد به هیچ وجه از منطقه امن خود خارج نشوند.بیشتر اوقات مردم درک صحیحی از مفهوم ترس ندارند. عموماً ترس ناشی از کمبود اطلاعات، درک نادرست، کمبود تجربه و امکانات و همچنین فقدان دیدگاه‌های درست ومتنوع می باشد. اگر به هر دلیلی با یکی از این موارد روبرو هستید طبیعتا با مشکل کمبود اعتماد به نفس نیز مواجه می باشید. با این اوصاف نتیجه ترس داشتن این خواهد شد که در انجام فعالیت های لازم و ضروری برای رسیدن به اهداف و خواسته ها موفق نخواهید بود. در نتیجه برای توجیه ناکامی ها دست به دامن عذر و بهانه ها  شده و اوضاع و شرایط را مقصر می دانید.به طور مذبوحانه ای تلاش می کنید تا با این کارعزت نفس و اعتماد به نفس پایین خود را افزایش دهید. اما نمی دانید که با این روش در حال ساخت اعتبار و امنیت تصنعی برای خود هستید.این روش مانند مصرف مسکن برای از بین بردن درد است. در واقع درد هنوز وجود دارد و تا زمانی که ریشه و علت آن مشخص نشده و درمان نگرد،وجود خواهد داشت.

عواقب وحشتناک بهانه آوردن

متاسفانه بهانه جویی و متوسل شدن به عذر و بهانه ها ،عواقب وحشتناک و ماندگاری دارد. نه تنها مانع استفاده حداکثری از توانمندی های شما می شود بلکه عاملی است تا توانمندی ها و مهارت های شما ناشناخته باقی بمانند .همینطور امکان شناسایی فرصتهای مناسب را نیز سلب می کند. اگر خود را به چالش نکشید، هیچگاه نخواهید فهمید که قادر به انجام چه کارهایی بوده‌ یا هستید.

فرصت های  جدید همیشه در اطراف ما هستند . اما وقتی ذهن خود را طوری برنامه‌ریزی می‌کنید که به دنبال عذر و بهانه باشید هیچگاه آنها را نخواهید دید. اگر اصرار به بهانه جویی دارید عواقب زیر به گردن شما خواهند بود:

عدم مسئولیت پذیری و رشد

باورهای محدود کننده ی خود ساخته

پشیمانی های پی در پی و سناریوی چی میشد اگه…

بدبینی مزمن در زندگی

قضاوت های ضعیف

پارانویا یا سوءظن و بدگمانی

حبس ابد در منطقه امن

مسدود شدن ذهن و سرکوب خلاقیت و فعالیت های خودجوش

شاید همه مردم درگیر این عواقب وحشتناک نشوند اما واقعیت این است که این عواقب انسانها را فلج می کند و مانع پیشرفت و رشد آن ها جهت دستیابی به اهداف و آرزوها و خواسته هایشان می شود.

گام اول برای غلبه برعذر و بهانه ها این است که واقعا و قلبا بپذیرید که این ویژگی بد را دارید. کمی فکر کنید و سپس پاسخ دهید. بسیاری از مردم در ابتدا مقاومت می کنند و نمی پذیرند که اهل بهانه آوردن هستند. اما این که قلبا این موضوع را بپذیرید قدم های بعدی را راحت تر بر خواهید داشت. از خودتان سوال کنید که:

معمولا چه بهانه هایی می سازم؟

چه مشکلی را حل می کنم؟

برای چه موضوعاتی بهانه می آورم؟

برای چه این بهانه ها را می سازم؟

حالا عواقب ناشی از این بهانه جویی ها را بنویسید. این سوالات را از خود بپرسید:

این بهانه ها چطور مانع حرکت من به جلو می شوند؟

این بهانه ها چطور توانمندی های من را فلج می کنند؟

۱۱ مدل مختلف از بهانه های رایج

بهانه ها به شکل های مختلفی وجود دارند و هر فردی بنا به شخصیت و موقعیت خودش از آنها استفاده می کند. اما بهانه های رایج مشخص هستند. در این بخش  درباره اینکه معنی هرکدام از آن ها چیست و چگونه می توان آنها را مدیریت کرد بحث می شود.

آگاهی از بهانه ها کمک می کند تا دیدگاهها ،احساسات، نقاط ضعف و ترس ها شناسایی شوند، در نتیجه وقتی ریشه ی بهانه سازی ها مشخص شوند راحت تر و سریعتر می‌توان آنها را درمان کرد.

بهانه شماره ۱: کمبود وقت

وقتی کسی دست به دامن این بهانه می شود یعنی آن فرد کمبود اشتیاق، تمرکز، انضباط شخصی و مدیریت زمان دارد. نشان می دهد که اولویت بندی ها درست نیست و به همین دلیل در مدیریت زمان به مشکل برخورده است.یا می تواند نشانگر این باشد که ارزش زمان را درک نمی کند و نمی داند که زمان برگشت ناپذیر است. از دیگر دلایل متوسل شدن به این بهانه اهمال کاری و تنبلی است.

سوال مهم این است که ” واقعاً چقدر برای رسیدن به خواسته هایم عطش دارم؟”

فقدان اشتیاق موضوعی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

بهانه شماره ۲: کمبود پول

وقتی کسی متوسل به این بهانه می شود به این معنی است که به پول بعنوان یک الویت در زندگی نگاه نمی کند.. بنابراین فقط به دنبال راه های آسان برای کسب ثروت بوده و در نتیجه تمایل، اراده، استمرار و بردباری لازم برای کسب امنیت مالی ندارد. از طرفی نشانگر فقدان استراتژی یا ایده های موثر برای کسب ثروت است .جهت رفع این مشکل و با هدف رسیدن به موفقیت مالی ،توصیه می شود کتابهایی در زمینه خلق ثروت و مدیریت مالی مطالعه گردد و یا در دوره های آموزشی مناسب شرکت نمود .

بهانه شماره ۳: من تحصیلات بالا ندارم

وقتی کسی متوسل به این بهانه می شود نشانگر این است که او کمبود خلاقیت ،الهام (فکر خوب) و اشتیاق دارد. علاوه بر این فقدان اراده کافی برای سخت کوشی نیز محتمل است. افراد میلیونر بسیاری وجود دارند که دانشگاه  نرفته اند و برخی حتی دیپلم هم ندارند. اما خلاق بودند، مشتاق بودند و با پشتکار و اراده زیاد به اهدافشان رسیده اند.

بهانه شماره ۴: من خیلی جوان یا پیر هستم

این بهانه به معنی نداشتن درک درست، نداشتن اعتماد به نفس و نداشتن  طرز فکر و دیدگاه درست میباشد. مردان و زنان موفقی بوده اند و هستند که در سنین کم یا در سنین بالا به این موفقیت ها دست پیدا کرده‌اند. بنابراین  پیر یا جوان بودن فقط بهانه است و مانعی برای رسیدن به اهداف و خواسته ها نمی باشد.این موضوع انکارناپذیرست که انجام برخی کارها در برخی سنین مشکل است اما ،اینجا همان جایی است که پشتکار و خلاقیت نقش مهمی ایفا می کنند. ممکن است برای مدت طولانی مجبور به تفکر خارج از چارچوب های فکری خود باشید و یا نیازمند استقامت و پشتکار بیشتر از حد معمول باشید. اما سن شما می‌تواند به عنوانی عاملی مفید بنفع شما وارد عمل شود که بستگی به دیدگاه و توانایی تان برای سازگاری با شرایط دارد. نکته بسیار مهم این است که همواره باید از شکست ها و اشتباهات درس عبرت  گرفت و آموخته ها را در مسیر رسیدن به اهداف و خواسته ها به کار برد. این رویه کارکرد موثری در تغییر دیدگاه و اینکه رسیدن به چه چیزهایی امکان پذیر است دارد.

بهانه شماره ۵: من بلد نیستم چطور…

توسل به این بهانه، نشانگر کمبود خودباوری و اعتماد به نفس است. به علاوه نشان می دهد که شخص زمان کافی برای تمرین و یادگیری و یا کسب تجربه و مهارت لازم  صرف نکرده و نمی‌داند پیش نیازهای لازم برای دستیابی به  اهداف و خواسته ها چیستند.

این بهانه از آن دسته بهانه هایی است که به راحتی می توان با آن مقابله کرد. با مطالعه کتابهای مرتبط و مفید و یا کسب تجربه عملی و حتی درخواست کمک از افراد واجد شرایط ، می توان نسبت به یادگیری آنچه که لازم است اقدام نمود. تنها با اشتباهات  مکرر است که میتوان متوجه شد چه مسیری درست است و چه مسیری بیراهه است.

بهانه شماره ۶: من نمی توانم….. تغییر دهم

این بهانه نشان می دهد که شخص انگیزه لازم و دلیل مشخصی برای تغییر ندارد. به علاوه ازعاطفی و احساسی رنج نمی برد تا تغییرات ایجاد کند. انگیزه و اشتیاق  برای کسب لذت، این لذت است که فرد را به جلو می کشد و برای مقابله و دوری از درد، این دوری از درد و زحمت است که او را به جلو هل میدهد. اگر باور نداشته باشید که می توانید تغییر کنید یعنی درد و رنج ناشی از تغییر نکردن را لمس نکرده اید. با در نظر گرفتن عواقب وحشتناک تغییر نکردن ، متوجه خواهید شد که انگیزه همیشه لازم است.از خودتان بپرسید:

اگر این تغییر را اعمال نکنم، تاثیر آن در آینده من چه خواهد بود؟

چه چیزی را از دست خواهم داد؟

چه احساسی خواهم داشت؟

تاثیر آن بر روابط من با دیگران چه خواهد بود؟

تاثیر آن بر سلامتی من چیست؟

تاثیر آن بر جنبه های مختلف شغلی من چیست؟

چه عواقب منفی دیگری وجود خواهند داشت؟

نوشتن و مکتوب کردن تمامی عواقب و پیامدهای منفی را در دستور کار قرار دهید . همچنین سایر پیامدها ی حاصل ازانجام تغییرات را نیز مکتوب نمایید. از خودتان بپرسید:

اگر این تغییر را اعمال کنم چه منافعی در پی خواهد داشت؟

چه احساسی خواهم داشت؟

دیگران چه احساسی خواهند داشت؟

تاثیرات آن بر آینده من چه خواهند بود؟

چه پیامد های مثبت دیگری وجود خواهند داشت؟

بهانه شماره ۷: از شکست میترسم

این بهانه نشانگر عدم درک کافی، کمبود اعتماد به نفس، کمبود دانش و تجربه است. به قول آنتونی رابینز” ترس چیزی نیست جز یک شاهد غلط  که در لباس مبدل واقعیت ظاهر می شود.” در واقع این بستگی به طرز نگرش ما نسبت به ترس دارد که ما را می ترساند و مانع از حرکت ما به سمت جلو می شود. وقتی دانش و درک درستی نسبت به چیزی که از آن می ترسیم پیدا کنیم اعتماد به نفس لازم را برای کسب تجربه و جبران نواقص اطلاعاتی و علمی کسب می نماییم.

بهانه شماره ۸: الان زمان مناسبی نیست

توسل به این بهانه بیانگر این است که شخص از کمبود دیدگاه مناسب، اطلاعات و امکانات لازم رنج می برد.گاهی واقعا ممکن است زمان مناسبی برای انجام کار خاصی نباشد.اما بیشتر اوقات این بهانه یک بهانه غیرقابل قبول است که فقط نقاط ضعف شخص را پررنگ می کند. ممکن است واقعا امکانات لازم برای اقدام در شرایط خاص دراختیار نباشد. بنابراین الویت نخست باید فراهم کردن امکانات لازم جهت رسیدن به اهداف و خواسته ها باشد.سپس نوبت جمع آوری اطلاعات لازم درباره شرایطی که در آن هستید می رسد. پس از کسب اطلاعات مورد نیاز ومربوط، به تبع آنها دیدگاه شما تغییرخواهد کرد. بعد ازاین متوجه خواهید شد همیشه بهترین زمان ، همین حالا است.

بهانه ی شماره 9 :باید یک برنامه کامل و دقیق داشته باشم

وقتی این بهانه را می آورید یعنی دیدگاه یا نگرش درستی ندارید و ترس باعث رخوت و بی عملی شما می شود.برنامه ریزی برای آینده یا تهیه یک برنامه اجرایی کامل کارعبثی نیستند.اما اگر فقط در حال برنامه ریزی باشید و هیچ اقدامی نکنید ، نشانه ی اینست که ترس های پنهان در شما مانع از اقدام و حرکت می شوند.شناخت و غلبه برآنها چیزی است که شما نیاز دارید تا دست به کار شده و به جلو حرکت کنید.

بهانه شماره 10 : می دانم جواب نمی دهد

وقتی این بهانه به میان می آید یعنی شما ضعف در خودباوری،انگیزه،خلاقیت،بردباری،دیدگاه و اراده لازم برای موفقیت دارید.تمامی این آیتمها ویژگی های اساسی و بسیار حیاتی هستند که کمک می کنند جریان امور بخوبی پیش برود و اصطلاحا چیزی جواب بدهد.پس لازمه ی ساختن هر چیز با ارزش در زندگی ، داشتن ویژگی های اشاره شده است.

بهانه ی شماره 11: انگیزه ندارم…

وقتی این بهانه آورده می شود یعنی شما عادتهای نادرست دارید که منجر به نداشتن انظباط شخصی می شود. کمی فکر کنید و ببینید در طول روز چه کارها یا رفتارهایی دارید که طبق عادت آنها را انجام می دهید.روتین های خود را بررسی کنید. اگر وقت کافی صرف تغییر روتین ها و ایجاد عادتهای جدید کنید ،متوجه می شوید که شاید واقعا بی انگیزگی مشکل شما نباشد.بعنوان مثال ، کمبود استراحت می تواند دلیلی برای خستگی و بی حالی در طول روز باشد.طبیعتا وقتی شما خسته باشید انگیزه ای هم نخواهید داشت.اگر عمیقتر فکر و اوضاع را بررسی کنید شاید رژیم غذایی یا عادات غذایی شما باعث کم خوابی و خستگی می شوند که مثلا ورزش نمی کنید.شاید هم بخاطر کارکردن بمدت طولانی وقت کافی برای ورزش کردن ندارید.

فقدان انگیزه معمولا براساس چندین فاکتور به ظاهر غیرمرتبط ایجاد می شود.وقتی دقت می کنیم ، الگوهایی خاص را پیدا می کنیم وبا کمی بررسی رفتارها یا کارها متوجه ریشه ی این الگوها و در نتیجه ریشه بی انگیزگی خواهیم شد.

بهانه ممنوع

9 ایده برای حذف همیشگی بهانه آوردن

در قسمت قبلی در مورد معمولترین بهانه ها صحبت کردیم و برخی روش ها برای رفع آنها نیز بیان شدند.در این قسمت چندین ایده و تکنیک مناسب و موثر جهت حذف بهانه ها ارائه می شوند.

قبل از ورود به این استراتژی ها ، ابتدا باید این موضوع را درک کرد که بهانه آوردن ما را بسمت رکود و ایستایی و یک سبک زندگی پراز آه و افسوس و شرمندگی می برد. موفقیت درهر زمینه ای نیازمند انجام ریسک و خارج شدن از منطقه ی امن و رویارویی با سناریوهای نا آشنا و غیرمنتظره دارد. در واقع مثل یک ماجراجویی است. پس قبل از مطالعه ایده های زیر،این موضوع را باید در نظر داشت و سپس هر ایده را مطالعه نمود.

مقایسه نکنید

مقایسه بین خود و دیگران اغلب باعث دلسردی و ناامیدی می شود ، بخصوص وقتی استانداردهای زندگی شما و دستاوردهای تان کمتر از دیگران باشد.د یدگاه درست این است که خودتان را با بهترین نسخه ازخودتان قیاس کنید.اگر واقعا تلاش کنید و کیفیت خود را یک پله بالاتر ببرید ،همین برای قدم اول کفایت می کند ،تا اینکه گام بعدی را برای تلاش های بعدی و پیشرفت بیشتر بردارید.

در گذشته نمانید

زمانی که به اشتباهات و شکستهای گذشته ی خود فکر کنیم و درآنها غرق شویم ،زمانی است که گرفتار احساس شرمندگی و افسوس و ناراحتی مزمن شده و حس و حال خوبی را تجربه نمی کنیم. اگر این روال همیشگی ما باشد ،یعنی در گذشته های خود زندگی می کنیم و بجای اینکه مسئولیت تصمیمات و عملکردهای خود را بپذیریم انگشت اتهام بسمت دیگران  یا شرایط می گیریم تا شکست خود را توجیه کنیم.پس بجای زندگی در گذشته ، به زمان حال توجه کنید.از اشتباهات و شکست های قبلی درس بگیرید تا مجددا آنها را تکرار نکنید و تصمیمات درست تری بگیرید.نه اینکه کلکسیونی از بهانه ها را در ذهن خود ایجاد نمایید.

همیشه با پرسش ها شروع کنید

بمحض اینکه متوجه شدید در حال بهانه تراشی هستید،این سوالات را از خودتان بپرسید:

چقدر برای رسیدن به خواسته ام عطش دارم؟

چرا چیزی را که می خواهم ندارم؟

چه بهانه هایی در مسیر من وجود دارند؟

این سوالات کمک می کنند تا شما فاصله بین شرایط واقعی که در آن هستید را با آرزوها  و خواسته های خود بشناسید. بعلاوه اینکه درک صحیح تری نسبت به شرایطی که باعث شده عقب بمانید و به خواسته هایتان نرسید، پیدا می کنید.

پس از شناسایی بهانه ها،کمبودها را بررسی کنید،اعتبار بهانه ها را بسنجید و اولین قدم را برای پر کردن این کمبودها بردارید تا اولین گام عملی شما در مسیر رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان باشد.از خودتان بپرسید:

آیا این موضوع بهانه است یا یک دلیل واقعی است؟

اگر بهانه است،علت توسل به این بهانه چیست؟

چه کاری باید انجام دهم تا این بهانه را حذف کنم؟

قدم بعدی من بسمت اهدافم پس از حذف این بهانه چیست؟

تمرکز بر راه حل ها و فرصت ها

وقتی بهانه می آوریم تمرکز ما بر مشکلات، پشیمانی ها و مواردی که جواب نداده اند است.با توجه به این قضیه، برای ریشه کن کردن بهانه ها از زندگی، باید روی راه حل ها ، فرصت ها و روی مواردی که واقعا جواب می دهند تمرکز کرد.این تغییر رویه باعث تغییر دیدگاه شده و کمک می کند تا دیدگاه کاملتر و مناسبتری نسبت به شرایطی که در آن قرار داریم بدست بیاید.

جستجوی دیدگاه جایگزین

گاهی بهانه تراشی ها بدلیل نداشتن دیدگاه درست است.یعنی درک صحیح از موضوع یا شناخت درستی از عوامل اصلی و کل ماجرا وجود ندارد.فرض کنید از سوراخ کلید داخل یک اتاق را ببینید.با این روش هرگز نمی توان کل اتاق را دید فقط یک بخش کوچک قابل مشاهده است.مثلا از سوراخ کلید ،روی یک میز را که پر از کاغذ پاره و کلیپس است می بینید. احتمال زیادی دارد که حدس بزنید که این یک اتاق شلوغ و بهم ریخته است.اما ممکن است بقیه اتاق تر وتمیز و مرتب باشد.اما دیدگاه ناقص و نادرست باعث نتیجه گیری نادرست می شود.

برای کسب دیدگاه های جدید می توان از دیگران سوال کرد و نقطه نظرات و طرز فکرآنها را دریافت نمود.پس قبل از بهانه تراشی دیدگاه های مختلف را جمع آوری نموده و در نظر بگیرید.

پذیرش مسئولیت کامل در قبال شکستها و اشتباهات

عذر و بهانه ها اغلب بخاطر نپذیرفتن مسئولیت در قبال نتایج ضعیف و ناکامی هاست.اگر مسئولیت تمام اعمال و اشتباهات و شکست ها را قبول کنیم اعتماد بنفس خود را بالا برده ایم.علاوه بر این، احساس قدرت و جسارت واختیار عمل پیدا می کنید .اساسا زندگی بر اساس شانس نیست بلکه براساس قابلیت های ما جهت سازگاری و انطباق با شرایط و موقعیتهایی است که روزگارسر راه ما قرار می دهد.

یادگیری از تجربه های قبلی

بجای بهانه تراشی تعهد داشته باشید که از تجربه های خود مطلب یاد بگیرید.از خودتان بپرسید:

از این تجربه چه چیزی میتوانم یاد بگیرم؟ این تجربه چه چیزی درباره خودم، زندگی و دیگران به من می گوید؟ با کمک این تجربه چطور در آینده بهتر عمل کنم؟ الان چه حرکتی کمک می کند در مسیر درست قرار بگیرم؟

روی توانایی های خود متمرکز شوید

در هنگام بهانه آوردن روی ناتوانی ها و کمبودهای خود متمرکز می شویم.این کار فقط محدودیت های ما را پررنگ تر جلوه می دهد.با این حساب عاقلانه تر است که روی قابلیتها و توانایی های خود تمرکز کنیم و در شرایط مختلف آنها را بکار بگیریم.

ایجاد چهار ویژگی مهم و ضروری

در پایان، برای پیروز شدن بر بهانه تراشی حتما باید این چهار ویژگی را در خود ایجاد و پرورش دهید: بردباری،خوشبینی،اعتماد بنفس و مداومت

اگر واقعا عذر و بهانه ای هم دارید آن را برای خودتان نگه دارید.چون واقعیت اینست که هیچکس به آن اهمیتی نمی دهد و به هر حال شما مسئولید.

کلام آخر

 کسی که در بهانه آوردن مهارت دارد  به ندرت به درد کار دیگری می خورد.

هرچقدر هم که این جمله سنگین باشد،خیلی به حقیقت نزدیک است.گاهی اوقات وقتی اوضاع بر وفق مراد ما نیست چنان سرگرم آوردن عذر و بهانه های مختلف می شویم که اصلا فراموش می کنیم فارغ از هر نتیجه ای ،حداکثر استفاده را از هر شرایط و اوضاعی بعمل بیاوریم.

پیشنهاد می شود جمله فوق را آویزه گوش خود کنید…

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.