قوانین مورفی

قوانین مورفی چیست؟  آیا واقعاً مقدر شده که این قوانین بدشانسی بیاورند؟

قانون مورفی: اگر قرار باشد اتفاق بدی بیفتد، قطعاً اتفاق خواهد افتاد، یک دفعه و همیشه هم در بدترین زمان ممکنه.

قوانین مورفی،  یک نگرش بدبینانه در زندگی..؟

یک بار دیگر جمله بالا را مطالعه بفرمایید. چنانچه با جمله ی فوق موافق باشید یعنی شما تحت تأثیر قوانین مورفی زندگی می کنید.

بسیاری از مردم دیدگاه بسیار منفی نسبت به قوانین مورفی دارند و البته حق هم دارند!. قوانین مورفی بر پایه اصول ثابتی بنا نهاده شده اند. اصولی که برای مواجهه با موارد غیر مترقبه ایجاد شده اند.این اصول کمک می کنند تا موانع احتمالی برطرف شوند و تاثیرات منفی حاصل از چالش‌های مختلف به کمترین میزان خود برسند.

مورفی که بود؟ به نظر شما یک شخصیت واقعی بوده یا یک شخصیت ساختگی؟

در  این مقاله سعی می‌کنیم تا با نگاهی مثبت به قوانین مورفی بتوانیم حداکثر بهره برداری را جهت کسب آمادگی بهتر برای مواجهه با موانع و مشکلات و چالش های پیش رو در زندگی داشته باشیم. پیشنهاد می کنم در هنگام مطالعه این قوانین، نسبت به فرصتها و احتمالاتی که درون شما به وجود می‌آیند هوشیار باشید. هرچه ظرفیت ما برای روشن تر و دقیق تر فکر کردن درباره اوضاع و احوال خودمان بیشتر باشد ،احتمال اینکه بتوانیم ناملایماتی که در مسیر زندگی ما قرار می گیرند را تبدیل به نقاط قوت کنیم، بیشتر خواهد بود.

هر موقعیتی می تواند خراب شود ، وقتی هم خراب شود، مقصر شما هستید.

پاسخگو بودن و پذیرش مسئولیت در زندگی یکی از زیربناهای اساسی و کلید موفقیت است. همواره باید اشتباهات خود را بپذیریم و نسبت به عواقب ناشی از اقدامات خود پاسخگو باشیم ،هر چند هم که این عواقب وخیم و بد باشند. هنگامی که این رویه را در خود ایجاد نماییم بهتر می‌توانیم مشکلات و چالش های احتمالی در مسیر خود به سمت رسیدن به خواسته ها و آرزوهای مان را شناسایی کنیم.

هر وقت انتظار دارید اوضاع به هم بریزد،  بدتر از چیزی که انتظارش را دارید اوضاع به هم خواهد ریخت.

همیشه باید انتظار موارد غیر مترقبه و پیش بینی نشده را داشته باشیم یا حداقل از قبل برنامه هایی برای مقابله با چنین موقعیتهایی در نظر گرفته باشیم. مثلاً برای تاخیرات زمانی، بدقولی ها، یا کلاً مواردی که به نام بد شانسی می شناسیم. اگر داشتن چنین طرز فکری برای ما مشکل است( انتظار موارد غیر قابل انتظار)، بهترین کار این است که از نظرات و دیدگاه های دیگران استفاده کنیم.بسیاری اوقات افرادی که اصلاً از آنها انتظاری نداریم مواردی را عنوان می کنند که باعث می‌شوند جرقه هایی در ذهن ما ایجاد گردند که خودمان تا آن لحظه به آنها پی نبرده بودیم .

هر چیزی که خوب پیش برود، دوام نخواهد داشت و تبدیل به یک مشکل بزرگ خواهد شد.

درست هنگامی که احساس میکنیم از یک موقعیت و یا یک شکست خلاص شده ایم، در همان لحظه و بدون هیچ اعلام قبلی، تمام دنیا روی سرمان خراب می شود.

طبیعتا همه ما دارای دیدگاه محدودی نسبت به تاثیرات رفتارها، تصمیم ها و عملکرد خود روی محیط اطراف مان داریم. هر چند روند حرکت برنامه ها در ابتدا مطلوب به نظر برسند، اما ادامه ی کار ممکن است به بدترین کابوس ما تبدیل شود. جهت جلوگیری از بروز این گونه شرایط، باید کاملاً هوشیارانه به اثرات منفی تصمیمات، رفتارها و اقداماتی که علی الظاهر مثبت به نظر می رسند بر روی دیگران، شرایط و اطراف خود توجه کنیم.

هر کاری بیشتر از آنچه که انتظارش را دارید هزینه‌بر و زمان‌بر خواهد بود.

هر وقت مسئولیت انجام کاری را به عهده می گیریم در نگاه اول آن کار بسیار ساده به نظر می رسد. به این دلیل که تمامی اطلاعات لازم در مورد انجام کار به بهترین وجه یا حداقل مطابق استاندارد را نداریم. این اطلاعات مواردی هستند که قبل از پذیرش مسئولیت انجام یک کار باید درباره ی آنها سوال کنیم. هرچه سوالات هدفمندتر و موثرتری پرسیده شوند، پاسخهای مناسبتر و دقیقتری کسب شده و درنتیجه درک بهتری نسبت به موقعیت پیدا خواهد شد و پیش بینی های زمانی و هزینه ای دقیق تر می شوند.

هر چیزی را که به حال خودش بگذارید، بدتر و بدتر می شود.

برای بسیاری از افراد این موضوع اتفاق افتاده است که موضوعی را به حال خودش رها می کنند، به امید اینکه شاید افراد دیگری به آن رسیدگی کنند یا شاید اوضاع و احوال به طرز معجزه آسایی تغییر کند و یا شاید شانس به سراغش بیاید و موضوع فیصله پیدا کند. همانطور که ملاحظه می شود تمام این امیدواری ها بر مبنای شایدها و اگرهای بسیار است. واقعیت این است که اگر موضوعی تحت کنترل مستقیم شما نباشد، از راه هایی که فکرش را هم نمی کنید و سریع تر از آنچه که فکرش را بکنید از کنترل خارج خواهد شد. بنابراین عاقلانه ترین کار این است که با تمام قوا نسبت به حل مسئله یا مشکل اقدام کنید ، یا دست کم موضوع را باز نگه دارید تا به مرور زمان بتوانید آن را رفع و رجوع نمایید.

هر کاری که ارزش انجام دادن داشته باشد را قبلا انجام داده اند.

ما در دنیایی مملو از ایده ها و انگیزه ها ، افراد خلاقی که دائما و به سرعت در حال رشد و توسعه جهان در حوزه های تکنولوژی، کارآفرینی، موضوعات احساسی و عاطفی و… هستند، زندگی می کنیم. آیا تاکنون به این فکر کرده اید که ایده ای که شما دارید هم اکنون در نقطه ای دیگر از جهان توسط فرد یا افراد دیگری در حال  مطرح شدن و یا حتی پیاده سازی می باشد؟ هیچگاه فرض نکنید که ایده شما یک ایده منحصر به فرد است یا اینکه تاکنون به ذهن کسی نرسیده است. همیشه فرض کنید که این ایده در حال بهتر و بهتر شدن می باشد و شما نیز می توانید به نوبه خود سهمی در بهتر کردن آن داشته باشید. با استفاده از هوش و خلاقیت خود می‌توانید در این خصوص نقش موثرتری داشته باشایفا نموده و ایده را فراتر از حد انتظار بهبود و گسترش دهید.

اگر خود را محک نزنید و قدرت تصور و خلاقیت خود را به چالش نکشید ،هرگز نخواهید فهمید که قادر به انجام چه کارهایی هستید.

قوانین مورفی

هیچ چیزی آنقدر که به نظر ساده می رسد، آسان نیست 

 در بیشتر مواقع ما اطلاعات لازم و کامل برای انجام یک کار یا یک پروژه به شکلی موفقیت آمیز را در اختیار نداریم. علت این امر این است که یا تجربه کافی در این خصوص وجود ندارد یا اینکه سوالات مفید و هدفمند پرسیده نشده اند. احتمال دیگر این است که پیچیدگی های موجود در آن کار را در نظر  نگرفته‌ایم. برای جلوگیری از اینگونه اشتباهات محاسباتی پیش اقداماتی نیاز است. در درجه اول باید در جستجوی  اطلاعات مرتبط با موضوع بود، مورد مهم دیگر درخواست کمک از دیگران و افراد مطلع جهت شفاف سازی موضوع است .پرسیدن سوالاتی که به نظر با موضوع نامرتبط می باشند نیز می تواند در مواقع لزوم به تکمیل اطلاعات کمک نماید.

  هیچ چیزی آنقدر که ارزشمند به نظر میرسد با ارزش نیست.

وقتی روی هدف یا فرصت خاصی متمرکز می‌شویم ،تمام تصورات و احساسات ما روی آن موضوع قفل می شوند. به طوری که توقعات ما بسیار فراتر از واقعیات زندگی می‌گردند. در این گونه مواقع ، همه چیز را آنطور که دوست داریم باشند میبینیم نه آن طور که در واقعیت هستند. به همین دلیل همیشه هم اوضاع آن طور که به نظر ما می رسند واقعی نیستند و موقعیت هایی که به نظر ما موقعیت های طلایی فرض شده اند، چیزی جز یک موقعیت معمولی یا بدتر از آن یک موقعیت بی ارزش نخواهد بود. بنابراین لازم است تا با هوشیاری و فراست نسبت به ارزیابی فرصت ها زمانی را ویژه این کار در نظر گرفته و مرزی بین واقعیت و تخیلات خودمان در نظر بگیریم .از نتیجه گیری ها و قضاوت های عجولانه در مورد اوضاع و شرایط و فرصت های پیش آمده پرهیز کنیم .

هیچ چیزی بی نقص نیست

 از دیدگاه محدود ما، خیلی راحت می توان تصور کرد که همه چیز کامل و بی نقص است. با توجه به اینکه بسیاری از مردم نقطه نظرات محدودی دارند چون، از نقطه نظرات و دیدگاههای دیگر آگاهی ندارند، لذا قادر نیستند یک مسئله و یک موقعیت را از زوایای مختلف مورد مشاهده و بررسی قرار دهند. بنابراین همواره باید سوالات درست پرسیده شوند و به این موضوع توجه شود که هیچ چیزی کامل نیست و به هرحال نواقصی وجود دارد . به عنوان مثال پوست انسان هم همواره در حال خورده شدن توسط انواعی از باکتری ها می باشد، ولی جالب اینجاست که بسیاری از این موضوع خبر ندارند و خوشبختانه هیچ اتفاق بدی نیز برای انسان نمی‌افتد

 دو چیز مطلقاً عین هم در دنیا خلق نمی شوند

 هیچ دوانسانی شبیه هم نیستند حتی دوقلوها، شرکت ها و کارخانجات هرگز فرصت‌های برابر ندارند و هیچ چیز به قدر کافی منصفانه به نظر نمی رسد. اینها بخشی از واقعیات زندگی ما هستند که باید آنها را بپذیریم و با آنها زندگی کنیم. تنها با پذیرش این واقعیت است که می توان درک بهتری نسبت به جهان پیدا کرد و دریافت که چگونه باید خود را با شرایط تطبیق داد و بهترین استفاده را از این قانون کرد. درست است که دو چیز عین هم وجود ندارند، اما کیفیت انتخاب های ما و تصمیماتی که در طول زندگی اتخاذ می کنیم نوعی توازن میان مشکلات و فرصتها برقرار می کند. بنابراین هرگز از تاثیرات انتخاب ها و تصمیمات کوچک غافل نباشید.

هیچ مشکلی یک راه حل سر راست ندارد

انسان ها عموما عادت دارند که دنبال سریع‌ترین و سهل الوصول ترین مسیر ها برای رسیدن به مقصد باشند. به همین دلیل نتیجه گیری های عجولانه انجام می دهند و همواره گمان می کنند که باید یک راه حل آسان وجود داشته باشد. در برخی موارد ممکن است که واقعاً این قضیه صحت داشته باشد. اما بیشتر اوقات، مردم در محاسبات خود برای غلبه بر مشکلات دچار اشتباه می شوند. نتیجه آن می‌شود که زیر فشار های ناشی از پیش بینی های غلط امید خود را از دست میدهند قبل از آنکه، امید، واقعا فرصتی داشته باشد تا آنها را وادار به تفکر انتقادی و خلاقانه درباره مشکلاتی که با آنها مواجه هستند، بنماید.چنانچه شما هم فکر می کنید که هیچ مشکلی یک راه حل سر راست ندارد پس، مطمئن باشید که همیشه خلاقانه راه حل ها را کشف خواهید کرد، هرچند که چالش‌های سختی برای شما باشند.

امروز لبخند بزند چون فردا بدتر از امروز خواهد بود

 لبخند بزنید چون ممکن است که این آخرین لبخند شما باشد. واقعیت این است که زندگی یک سفر غیر منتظره است ، مملو از مشکلات و موانعی که ما را از مسیر اصلی منحرف کرده و به بیراهه های ناآشنا می کشاند. لبخند زدن کاری بسیار ساده است که کمک می کند ذهن آرام تری داشته باشید و با چالش‌ها و ناملایمات با روحیه بهتری مقابله کنید .شما متفاوت هستید. شما می فهمید که زندگی یعنی آزمایش قدرت اراده، آزمایش قدرت حل مسئله و تفکر زیر بار فشارهای روحی و احساسی. بنابراین با علم به اینکه ممکن است با بدترین سناریوها مواجه شوید،از صمیم قلب لبخند بزنید .

  همیشه چند اتفاق بد همزمان و به بدترین نحو ممکن رخ می دهند

به قول معروف تنها واقعیات زندگی مرگ و مالیات هستند. البته می توان در مملکت ما به این ها چند برابر شدن قیمت اجناس ظرف چند روز و از بین رفتن ارزش پولی که ماهها قطره قطره برای انجام کاری جمع کرده بودید نیز اضافه کرد. همه زحمات هدر رفته انگار که اصلا از اول کاری انجام نشده است و دوباره مجددا باید از صفر شروع کرد. برای دوری کردن از این گونه وضعیت ها اول از همه باید سناریوهای احتمالی را شناسایی کنیم، سپس اثرات جانبی را به حداقل برسانیم و در نهایت برنامه های جایگزین برای موارد پیش بینی نشده و غیر مترقبه آماده نماییم.

 همیشه هر راه‌حلی مشکلات جدیدی به وجود می‌آورد

 لحظه ای که فکر میکنیم بهترین ایده و راه حل را پیدا کرده ایم، به شدت احساساتی شده و تحت تاثیر جو قرار می گیریم و قادر نیستیم تا راه حل را از زوایای مختلف مورد بررسی و بازبینی قرار دهیم. ناتوانی در درک و فهم اثرات راه حل پیشنهادی اعم از اثرات کوتاه مدت یا بلند مدت ، چه روی خودمان یا دیگران و یا محیط اطراف و یا ارتباطات، در واقع می تواند عاملی باشد برای به وجود آمدن مسائل غیر قابل انتظار. ایده آل آن است که یک راه حل باید از همه نظر خوب باشد. هم برای ما و هم برای دیگران و هم عاملی باشد برای پیشرفت های بیشتر. اگر چنین شرایطی نداشته باشد مسلما عاملی خواهد شد برای بروز مسائل و مشکلات بیشتر.

 همیشه هرچه را که میخواهید ، نمی توانید داشته باشید!

آنچه را که می خواهیم نمی توانیم داشته باشیم و آنچه را که داریم نمیخواهیم!!

واقعاً این طور است؟

 

همیشه همه چیز بیشتر از حد انتظار طول میکشد

  توصیه می شود که مدت زمان  در نظر گرفته شده برای انجام هر کاری را ، دو برابر کنید. این قضیه به این خاطر است که تجربه کافی یا آینده نگری لازم برای در نظر گرفتن احتمالات مختلف در راه رسیدن به نتیجه نهایی وجود ندارد. به همین دلیل است که اکثر کارها بسیار بیشتر از حد انتظار ما زمان می برند. راه حل این است که با پرسیدن سوالات موثر و مرتبط، قطعه بندی کردن موضوع به قطعات کوچک تر و قابل مدیریت تر وانجام برنامه‌ریزی های پشتیبانی برای موارد غیر مترقبه، خود را برای مواجهه با مشکلات و موانع احتمالی در طول انجام تعهدات، آماده نماییم.

  همیشه همه چیز به یکباره خراب میشود

 همیشه این احتمال وجود دارد که اوضاع به طور غیر منتظره به هم بریزد بنابراین باید امکانات، ابزار واطلاعات لازم برای به حداقل رساندن یا غلبه بر سناریوهای احتمالی را که ممکن است به یکباره در مسیر شما قرار بگیرند را آماده کنید.

  همیشه چیزی را که به دنبالش هستیم در آخرین مکان جستجو پیدا می کنیم

  اگر شما همیشه در آخرین مکان چیزی را که به دنبالش بودید پیدا می کنید، بهتر است که آخرین نقطه ای را که برای جستجوی مد نظر دارید ، اول جستجو کنید!

 همیشه یک مشکل وجود دارد

 درست است که همیشه یک مشکل یا مسئله ای در جایی پیدا میشود، اما اگر از زاویه دیگری به آن نگاه کنیم متوجه می شویم که بروز این مشکلات و مسائل فرصتی ایجاد می کنند تا ما درک بهتری نسبت به جهان پیدا کنیم. فرصتی پیدا کنیم تا محدودیت های خودمان را کنار بزنیم و توانمندی های مان را بروز دهیم. با حل مسائل ومشکلات احساس بهتری پیدا میکنیم و مشتاقانه با آنها روبرو می شویم. نکته جالب اینجاست که موضوع مشکل و مسئله نیست بلکه این واکنش ما نسبت به آن مسئله یا مشکل است که اهمیت دارد. اینکه چه چیزی می توان از آنها یاد گرفت و چه تجربه ای کسب کرد و این مسائل و مشکلات از شما چگونه شخصیتی خواهند ساخت.

قوانین مورفی

هر زمان چیزی درست پیش میرود یک جای کار ایراد دارد

هر وقت همه چی مرتبه پس حتماً یک جای کار ایراد دارد

خیلی از مردم وقتی کارهایشان مطابق برنامه پیشرفت می کند به خودشان مغرور می شوند. خیلی راحت می نشیند و توقع دارند که اوضاع به همین منوال پیش برود. در صورتی که، هر لحظه این امکان وجود دارد تا اتفاقی رقم بخورد که خارج از حیطه دانسته های ما و خارج از محدوده ی کنترل ما باشد. و دقیقا این همان موردی است که انتظارش را نداشتیم ، چیزی که مورد غفلت قرار گرفته و حالا پیشرفت کار را درست در زمانی که اصلا انتظارش را نداریم دچار وقفه کرده است.

برای  جلوگیری از بروز چنین وضعیتی عاقلانه ترین کار این است که  چک لیستی از فعالیت های مورد نیاز تهیه  گردد و با دقت و وسواس همه چیز از ابتدا مورد بررسی و بازبینی مجدد قرار بگیرند تا مبادا چیزی از قلم افتاده باشد. یا در تخمین زمان یا هزینه یا در هر تخمین دیگری، اشتباه و غفلت نشده باشد. برای هر کاری، سناریو های مختلف را در نظر گرفته تا برای هر اتفاقی از قبل برنامه و آمادگی لازم جهت اقدام مورد نیاز صورت پذیرد. بیشتر اوقات ،از نقاطی ضربه خورده می‌شود که اصلا انتظار نمی‌رود. اما واقعیت این است که تقریباً چیزی نمی تواند وجود داشته باشد که نتوان آن را تحت کنترل گرفت به شرطی که از ابتدا تا جایی که ممکن است با آینده نگری و تهیه برنامه های اصلاحی یا جایگزین، همه چیز پیش بینی شوند.

هر چیزی که به نظر می رسد خوب باشد، احتمالش هست که واقعا خوب باشد

معمولاً افراد تلاش می کنند تا با چیزهای جالب توجه ما را جلب کنند. در واقع انرژی زیادی صرف می کنند تا ما را قانع کنند که چیزی دارند که به درد ما میخورد و می تواند مشکلی از ما حل نماید.  اصلا تردیدی در صحت قول هایی که داده می شود در ما ایجاد نمی گردد و توجه ما را در همان وهله اول جلب می‌نمایند. اما پس از مدتی کوتاه ، احساسات ما نیز درگیر این فعل و انفعالات شده ، تفکر خلاقانه را کنار می گذاریم و بدون فکر اقدام می‌کنیم. بیشتر اوقات آن چیزی که در ابتدا خوب به نظر می رسید واقعاً خوب است. اما در مواردی نیز خوب نیست و مشکلاتی ایجاد می کند و باعث ایجاد سرخوردگی و افسوس می شود. افسوس از دست رفتن وقت و انرژی و پول. در این گونه موارد قبل از هرگونه اقدامی بهترین کار این است که با افراد مختلف در این باره مشورت شود و از نقطه نظرات و دیدگاه های دیگران نیز استفاده و سپس به شکلی آگاهانه تصمیم گیری شود.

هر چیزی که انتظار وقوع اش را داریم اتفاق نمی‌افتد

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه انتظار بدترین ها را دارند؟ آیا دائماً نگران هستید و استرس دارید؟

بهتر است نوع نگرش خود را اینگونه تغییر دهید : چیزی که انتظارش را دارید اتفاق نمی افتد. یا در حالت معکوس، یعنی چنانچه انتظار اتفاقات خوب و مثبتی را دارید آن طوری و یا آن مقداری که انتظار دارید واقعا مثبت نیستند. معنی این جمله این است که یا زمان بندی نادرست بوده و یا موردی در نظر گرفته نشده است. پس بهترین کار تمرکز و برنامه ریزی دقیق تا جای ممکنه می باشد.

هر وقت که فکر می کنید دیگر بدتر از این نمی شود اوضاع بدتر هم می شود

تصور کنید که در یک رودخانه مشغول رافتینگ هستید. شتاب و قدرت آب هر لحظه بیشتر می شود. قایق شما به سمت بالا و پایین و چپ و راست حرکت های شدیدی دارد. در یک لحظه به بالا پرت می شوید اما محکم به کف قایق می خورید و درد شدید ی در کمر خود احساس می کنید. چند لحظه بعد شانه تان به یکی از صخره ها برخورد می کند و آسیب شدیدی می بیند .در همین لحظه که فکر می‌کنید چه بلاهای وحشتناکی بر سر شما آمده است ناگهان متوجه می شوید که جلوی شما یک آبشار وجود دارد که لحظه به لحظه به آن نزدیک تر می شوید.این دقیقا مصداق زندگی روزانه ما است. از آبشار سقوط می کنید ولی به طور معجزه آسایی جان سالم به در می برید.پیش خود فکر می کنید که بدتر از این نمیشد که ناگهان پاروی قایق با صدای بلند به سر شما برخورد می‌کند. در این مرحله بیشتر افراد احساس ناامیدی و درماندگی می کنند و در جا تسلیم می شوند. در حالیکه چند لحظه بعد متوجه میشوند که این یک شروع تازه است .درون رودخانه ای افتاده اند که بسیار آرام است .مناظر طبیعی فوق العاده ای دارد. می توان فرض کرد که زندگی نیز چنین است، یعنی پس از درگیر شدن با مشکلات و فائق آمدن بر آنها فرصت های تازه و بی نظیری پدیدار خواهند شد که می توان حداکثر بهره برداری را در جهت رسیدن به اهداف و آرزوها از آنها به عمل آورد. پس هر وقت به نظر می رسد که بدتر از این نمی شود، اوضاع بدتر خواهد شد. اما پس از عبور از سختی ها و ناملایمات است که فرصت ها انتظار شما را می کشند.

هر وقت در هر چیزی خوب هستید، بدترین عملکرد را در آن نشان می دهید

از خود راضی بودن مادر بسیاری از مشکلات است. هنگامی که باور داریم در کاری بسیار خوب و با مهارت هستیم ، طبیعتاً نسبت به این موضوع بی تفاوت تر خواهیم بود. هم به جنبه های مختلف آن قضیه توجه لازم و کافی نمی‌شود وهم مواردی مورد غفلت قرار می‌گیرند. نتیجه‌ ای که حاصل می شود اصلاً مناسب و مطلوب نیست. برای غلبه بر چنین سناریوهایی اصلاً نباید مغرور بود. روش برخورد با موضوع این است که چک لیستی از کارهای لازم برای انجام آن کار خاص تهیه شود و تک تک آنها با دقت و وسواس پاسخ داده شوند، بدین ترتیب احتمال اینکه مواردی نادیده گرفته شوند و یا سهوا مورد غفلت قرار گیرند به کمترین میزان خود خواهد رسید ، در نتیجه شانس موفقیت وعملکرد بهتری به وجود خواهد آمد.

هر وقت تصمیم می گیری همه را خوشحال کنی موفق نمی شوی

همه انسان ها منحصر به فرد و متفاوت با یکدیگر هستند. همه ما سبک زندگی متفاوتی داریم و احساسات مختلفی را تجربه می کنیم. همه ما ترجمه ی متفاوتی از دنیا داریم. بنابراین هر فردی مجموعه‌ای از موارد خوشایند و ناخوشایند دارد. در نتیجه هر چیزی که مورد خوشایند ما است ممکن است مورد خوشایند بقیه نباشد و برعکس. بنابراین شما هیچگاه نمی توانید همه افراد را خوشحال نمایید. هنگامی که سعی در خوشحال کردن همه دارید طبیعتاً نتیجه معکوس می گیرید. چون وضعیت روحیه ی افراد در شرایط مختلف متفاوت است.

مناسبترین راه حل این است که متناسب با شرایط و موقعیت بهترین تلاش خود را برای خوشحال کردن اکثریت انجام دهید و به همه توجه نکنید.

هر کسی آرزوهایی دارد که هرگز برآورده نمی شوند

انسانها ذاتاً رویاپرداز هستند. همیشه آرزوی داشتن بهترین زندگی، داشتن سلامتی کامل و ازهمه مهمتر داشتن تجربه های شادی و خوشحالی را دارند. اما رویاها فقط رویا هستند. آنها اهداف و وظایف و مقصدهای ما نیستند. فقط در ذهن ما جا خوش کرده اند و احساس خوب و دلنشینی به ما می دهند. رویاها فقط تا زمانی رویا باقی می‌مانند که تبدیل به اهداف ، وظایف و مقصد نشوند. اگر رویایی دارید که احساس خوبی به شما می دهد، دست به کار شده و برای رسیدن به آن شروع به هدف گذاری و برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم نمایید.

همیشه کارهایی وجود دارند که هیچگاه انجام نمی شوند

اگر صادقانه به موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که وقتی پنجاه تا کار مختلف در لیست روزانه خود داریم ،امکان ندارد که بتوانیم تمام آنها را انجام دهیم. با توجه به اینکه انسان ذاتا غیر قابل پیش بینی است، در زندگی واقعیاتی وجود دارند که این واقعیات ،اثرات مستقیم یا غیر مستقیم بر حوزه های مختلف زندگی از جمله موارد مالی ، امکانات ، انرژی و ..دارند . این اثرات مجموعه ای از کنش ها و واکنشها را بدنبال دارد ، در نتیجه همیشه کارهایی وجود دارند که هیچگاه انجام نمی شوند. طبیعتا همواره مشغولیات زیادی داریم بدون اینکه برای انجام آنها امکانات و یا برنامه‌ریزی خاصی داشته باشیم. راه حل این موضوع بسیار ساده است. لیستی از پنج تا هفت مورد از مهم‌ترین کارهایی که باید در طول روز انجام دهید را یادداشت کنید و فقط هم آنها را انجام دهید. نگران دیگر فعالیت‌ها و کارها نباشید. علاوه بر این باید یاد بگیرید تا زمانبندی های معقول و دقیقی برای تک تک فعالیت ها داشته باشید و مطابق برنامه ریزی ها کارها را پیش ببرید .بزرگترین هدف شما باید بالا بردن کارایی تان باشد.

همیشه اهدافی فراتر از توان وجود دارند

داشتن اهداف بزرگ بسیار جالب است. اما بیشتر افراد فراموش می کنند که برای رسیدن به اهداف و خواسته های خود ابتدا باید پله های رسیدن به آنها را ساخت. تصور کنید که یک هدف بزرگ دارید که در فاصله ۵۰ متری از سر شما در آسمان معلق است. چطور می خواهید به آن برسید؟ راه رسیدن به آن هدف این است که اهداف کوچکتر را  تعیین نموده و پس از رسیدن به تک تک آنها است که کم کم پیشرفت کرده و دسترسی به هدف نهایی برایتان میسر خواهد بود و در پایان کار موفق می شوید.

همیشه برنامه‌هایی وجود دارند که هیچگاه اجرا نمی شوند

برنامه‌ریزی به نوعی یک هنر محسوب می شود. چنانچه باعجله برنامه ریزی شود در واقع مجموعه ای از مشکلات ایجاد شده اند که صرفا باعث هدر رفتن زمان، انرژی، پول و سعی و تلاش ها هستند. به همین دلیل است که مردم همواره برنامه هایی دارند که هیچ گاه اجرا نمی شوند.

راه حل موضوع این است که برای انجام برنامه ریزی ابتدا لازمست تا تمام فعالیت ها با دقت و وسواس لیست شوند و منابع و زمان مورد نیاز برای تک تک آنها در نظر گرفته شوند. موارد پیش بینی نشده و یا تا جای ممکنه احتمالات مختلف نیز در برنامه لحاظ شوند. به امکانات موجود در برنامه ریزی دقت شود . تنها با انجام این رویه است که  احتمال خطا به کمترین حد خود می رسد و می توانید با اعتماد به نفس و با طیب خاطر برنامه ریزی و اجرا را به پایان برسانید.

همیشه یک نفر بهتر از شما در چیزی وجود دارد

این جمله در ابتدا ممکن است ناامید کننده و دلسرد کننده باشد. اما این فقط ظاهر قضیه است چرا که فرصت مناسبی در زیر این ظاهر نهفته می باشد. زندگی بر اساس روابط ساخته می شود. علاوه بر این زندگی حداکثر استفاده از مهارتها، استعدادها و قابلیت‌های دیگران به منظوره یک فرایند برد- برد است. بسیار اهمیت دارد که از قابلیت ها و توانایی های دیگران آگاهی داشته باشید و با دوراندیشی برای استفاده از این قابلیت ها و توانمندی ها جهت رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود برنامه ریزی و اقدام کنید.واقعیت این است که هیچ کس به تنهایی نمی تواند از عهده همه کارها بر آید. به همین دلیل است که شرکت ها، سازمان ها ،کلوب ها و تیم ها ساخته می شوند .

باور به یک چیز غلط و اثبات نشده همیشه وجود دارد

باورها از ابتدای تولد ما در وجودمان ایجاد شده و با روح و روان ما عجین می شوند. این باورها به مرور زمان بر اساس درک ما از زندگی ساخته می شوند. فارغ از اینکه درک ما درست یا غلط باشد. مهم این است که به هر حال بر اساس همین باورها است که راه و روش و سبک زندگی ما ساخته می شود و به عقیده هر شخصی، باورهایش منطقی به نظر می‌رسند. باورهای نادرست بسیاری در افراد وجود دارند که اصلا مهم نیستند و ضرر و زیانی نمی رسانند. اما باورهایی نیز وجود دارند که به شدت مخرب می باشد و قادرند تا تک تک لحظات زندگی را ویران کنند.

بهترین کار این است که یاد بگیریم چطور باورهای غلط را شناسایی کنیم و سپس نسبت به تضعیف آنها و ایجاد باورهای قدرتمند و قدرت دهنده اقدام نماییم. باورهایی که به ما کمک می کنند تا به سمت خواسته ها و موفقیت هدایت شویم.

هر چیزی که شما نمی دانید را دیگران می دانند

آیا تا به حال شده است که از حمام بیرون بیایید و ببینید دیگران به شما می خندند؟ احتمالا اولین کاری که انجام می دهید این است که  لباس خود را بررسی می کنید. مثلاً زیپ لباس خود را چک می کنید. این واقعیت همیشه وجود دارد که دیگران چیزهایی را می دانند که شما از آن باخبر نیستید. اما اصلا عاقلانه نیست که انرژی خود را صرف الگو برداری از آنها کرده و فقط از تجربیات آنها استفاده نمایید. اصلا لازم نیست اطلاعاتی را جمع آوری کنید که کمکی برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان نمی کنند. زندگی می تواند بسیار ساده و جذاب باشد.

قوانین مورفی

کلام آخر

قوانین مورفی قوانین زندگی هستند، قوانینی درباره اهمیت آینده نگری، ، قوانینی برای تغییر منفی نگری نسبت به اوضاع و شرایطی که زندگی در مسیر ما قرار می‌دهد. به عبارت دیگر قوانین مورفی درباره ی کشف فرصت هاست و درباره ی استفاده حداکثری از مسائل و مشکلات برای رشد و کسب تجربه بیشتر. در پایان باید اشاره کرد که قوانین مورفی درباره شماست. درباره رویکرد شما در زندگی، درباره تبدیل لیمو ترش به یک لیوان شربت آبلیموی خنک و گوارا. همه چیز به شما بستگی دارد قوانین مورفی می توانند به نفع شما کار کنند یا بر ضد شما.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به قوانین مورفی مراجعه نمایید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.