غلبه بر موانع و مشکلات

موانعی اهداف شما را گروگان گرفته اند ، چگونه باید برآنها غلبه کرد؟

اگر مسیری یافتید که هیچ چالش و مانعی ندارد ، به احتمال زیاد انتهای این مسیر به هیچ جایی نمی رسد.

                          فرانک .آ. کلارک

مین های ضد نفر بین شما و اهدافتان قرار گرفته اند……. غلبه بر موانع و مشکلات

هدف گذاری اولین قدم است ….. رسیدن به آنها قدم دوم…و در همین قدم دوم است که بیشتر ما دچار لغزش می شویم. لغزش افراد نه به این خاطر است که اهداف در دسترس نیستند، بلکه به دلیل وجود یا بروز برخی موانع و مشکلات غیرمنتظره است.شاید بتوان اینطور گفت که هر هدفی که در نظر گرفته می شود ،همراه آن مجموعه ای از مین های ضد نفر نیز هستند. این مین های ضدنفر بعنوان مشکلاتی معرفی می گردند که بایستی فهمید چگونه رفع و رجوع می شوند .اگر ما این توانایی را داشته باشیم که بدانیم چگونه در میان این مین های ضدنفر مانور دهیم ، به احتمال زیاد یک هدف غیر قابل دستیابی تبدیل به هدفی ریشه دار در دنیای واقعی خواهد شد.

برای یک لحظه به سراغ برندگان لاتاری های میلیونی برویم. آمارها نشان می دهند که اینگونه افراد وضعیتشان بعد از برنده شدن در لاتاری  به مراتب بدتر از زمانی است که لاتاری برنده نشده بودند. تقریبا همه چیز خود را از دست داده اند فقط به یک دلیل . به دلیل اینکه مسیری را که افراد میلیونر خود ساخته طی کرده اند و با مشکلات دست و پنجه نرم کرده اند را طی نکرده اند. لذا این افراد قادر نیستند تا در مسیر رسیدن به اهداف باقی بمانند. در اینجا ما به شما یاد نمی دهیم که در لاتاری برنده شوید بلکه به شما گفته میشود که چگونه مشکلات و موانعی که در راه رسیدن به اهداف تعیین شده خود روبرو می شوید را مدیریت کرده و از عهده آنها برآیید.

سه دسته از موانعی که احتمالا با آنها روبرو می شوید

در طول سفر خود بسمت اهداف در نظر گرفته شده، احتمال زیادی وجود دارد که با سه گروه از موانع مواجه شوید. شخصی ، اجتماعی ، محیطی.

هر گروه از موانع مجموعه ای از چالش ها را با خود به همراه می آورد.با انگیزه و قدرتمند با آنها مواجه شوید تا بتوانید با درایت و چاره جویی از عهده موانع برآیید. اما اگر پژمرده باشید و با یاس و نا امیدی با آنها روبرو شوید چه خواهد شد؟ تضمین کرده اید که هیچگاه به اهدافتان نخواهید رسید. غلبه بر موانع و مشکلات

موانع شخصی که احتمالا با آنها مواجه می شوید

موانع شخصی رابطه ی مستقیمی با روانشناسی،رفتار و حالت ذهنی ما دارند.این موارد عموما شامل عادت های غیرکمک کننده ، احساسات تضعیف کننده ، ترس های فلج کننده و باورهای محدود کننده می باشند.

دلیل اینکه این موانع ما را از حرکت رو به جلو باز می دارند به این بر می گردد که ما چگونه اتفاقات و شرایط را ترجمه می کنیم و چقدر به افکار حاصل از آنها توجه می نماییم. غلبه بر موانع و مشکلات

عموما انسانها خواسته یا ناخواسته به افکاری توجه کرده و اهمیت می دهند که مانع اخذ تصمیمات هدفمند می گردند. انتخاب های ضعیف ، ما را به بیراهه ها برده و هم ارز سعی و تلاش ها یمان برای به اهداف رسیدن نتیجه نمی گیریم. افکاری که تمایل داریم بیشتر به آنها توجه کنیم به تحریف های دهگانه ی شناختی معروف هستند که تخریب کننده ی رفتارها و انتخاب ها می باشند. غلبه بر موانع و مشکلات

توجه : اکیدا توصیه می شود قبل از خواندن ادامه مطالب این تاپیک ، ابتدا یاد بگیرید که افکار خود را بطور موثر کنترل کنید. برای این منظور به ده تحریف شناختی مراجعه نمایید.

همانگونه که اشاره شد ، در اینجا لیستی از موانع شخصی که مانع از رسیدن به اهداف می شوند آورده می شود. هر کدام نیز بطور جداگانه مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند که برای مطالعه ی بیشتر می توانید به آنها مراجعه نمایید.

 • فقدان درد
 • نداشتن صبر و تحمل
 • نداشتن نظم و انضباط
 • فقر دانش
 • نداشتن الهام
 • نداشتن اشتیاق و آرزو
 • بی مهارتی
 • ترس از تغییر
 • ترس از شکست
 • احساس بی ارزشی
 • اهمال کاری
 • کمال طلبی
 • الگوهای زبان
 • شلختگی و بی نظمی
 • منفی بافی
 • اجبار زمانی
 • از خود راضی بودن و عدم احساس ضرورت
 • عدم مسئولیت پذیری
 • بهانه تراشی
 • گله و شکایت کردن دائمی

قبل از ادامه ی مطالعه ، درباره ی خودتان فکر کنید و ببینید کدامیک از این موانع جلوی حرکت رو به جلوی شما را گرفته اند؟ این سوالات را از خودتان بپرسید:

کدامیک از این موانع معمولا من را از پا در می آورد؟

این مشکلات دقیقا چه مواردی را برای من در زندگی هویدا می کنند؟

چرا در مواجهه با این مشکلات درمانده و عاجز می شوم؟کی؟کجا؟در چه برهه های زمانی؟

چطور می شود که این موانع نمی گذارند به اهدافم برسم؟

چطور میتوانم با وجود این موانع  به بهترین وجه شروع بکار کنم؟

البته می توانید با وجود انواع موانع و مشکلات شخصی حرکتتان را آغاز کنید. یک راهکار عملی برای این موضوع  بدست گرفتن کنترل الگوهای فکری تان می باشد. و اینجا همان نقطه ایست که پای ده تحریف شناختی به میان می آید.

 

موانع اجتماعی که در مسیرتان قرار می گیرند

موانع اجتماعی مواردی هستند که یا به افرادی ربط دارند که با شما همکاری نمی کنند ، یا بی کفایت بوده و به وظایف و مسئولیت هایی که بعهده شان گذاشته می شوند، عمل نمی نمایند. غلبه بر موانع و مشکلات

وقتی صحبت از موانع و مشکلات اجتماعی می شود ، انجام برنامه ریزی های از پیش تعریف شده ضرورت پیدا می کند تا شما را مطمئن کند که میدانید چه چیزهایی را نیاز دارید ، تمام سواد و آگاهی تان چقدر است و اینکه آیا رویه ها و دستورالعمل ها را بدقت می دانید.

البته موانع اجتماعی کمک می کنند تا ارتباطات قوی ایجاد کنید و با افرادی که قرار است به آنها تکیه کنید دوستی های قدرتمند ایجاد نمایید. از خودتان بپرسید:

به حمایت چه کسی یا کسانی برای رسیدن به اهدافم احتیاج دارم؟

در حال حاضر چه کسی مانع می شود تا من به بهترین نسخه از خودم تبدیل شوم؟ چگونه؟ غلبه بر موانع و مشکلات

آیا تغییر این رابطه و یا ترمیم آن امکان پذیر هست تا من بتوانم به خواسته هایم برسم؟

من چگونه می توانم ارتباطات حمایت کننده با دیگران ایجاد نمایم؟

کلید معما این است که به نحوی ماهرانه و زیرکانه تلاش کنید تا خواسته ها ، انگیزه ها و آرزوهای دیگران را درک کرده و با این کار در آنها نفوذ کنید. فقط از این طریق می‌توانید که فرصت های بیشتری برای مانور دادن در میان موانع اجتماعی برای خود ایجاد کنید.

موانع محیطی که میتوانند سد راه پیشرفت شما شوند

موانع محیطی شرایط و موقعیت‌های پیش بینی نشده ای هستند که عموماً کنترل کمی بر آنها وجود دارد.

به دلیل اینکه موانع محیطی غالباً رویدادها و اتفاقات غیرمنتظره هستند، ما نیز آمادگی لازم و همچنین توانایی کافی برای مواجهه با این قبیل رویدادها را نداریم. خوشبختانه با کمی تحقیق و جستجو و همینطور برنامه ریزی از پیش تعیین شده ، می توان خود را برای برخی از موارد پیش بینی نشده آماده نمود. برای شروع قانون مورفی را مطالعه نمایید. قانون مورفی می گوید:

هر چیزی که می تواند بد پیش برود ، در بدترین زمان ممکن بد پیش می رود، درست در زمانی که اصلاً انتظارش را ندارید. با این وضعیت قصد دارید چه کار کنید؟

وقتی برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنید درک بهتری نسبت به اتفاقات آینده و همینطور عواقب و پیامدهای احتمالی تصمیمات و اقدامات خود پیدا میکنید. برنامه ریزی به شما کمک می کند تا دید وسیع تری نسبت به امکاناتی که برای غلبه بر موانع محیطی نیاز داشته باشید پیدا نمایید. از خودتان بپرسید:

چه موانع محیطی سد راه من در رسیدن به اهدافم خواهند شد؟

چه برنامه های جایگزینی برای غلبه بر موانع بالقوه خواهم داشت ؟

چطور می توانم تاثیر این موانع را در طول سفر برای رسیدن به اهدافم کمتر و کمتر کنم؟

راه دیگر برای اینکه خودتان را پیشاپیش آماده نمایید عبارت است از  روش پذیرش تفکر ۳۶۰ درجه ای.

به این معنی که هنگام تصمیم گیری از تمام توانایی های خود مانند ادراک بهتر ، آینده نگری و خودشناسی استفاده شود.

غلبه بر موانع و مشکلات

پرسش هایی برای غلبه و موانع و مشکلات

وقتی که نوبت به غلبه بر مشکلات می رسد، بسیاری از مردم نمی دانند که باید چه کار کنند، از کجا شروع کنند. هنگام سرازیر شدن بدبیاری و مصیبت چگونه رو به جلو حرکت کنند. وقتی به نظر می رسد که اهدافشان از دسترس خارج شده اند، تقلا می کنند تا دوباره از نو شروع کنند. در این موارد، به عنوان یک مربی(کوچ) زندگی این سوالات پرسیده می شوند، تا کمکی باشند برای این دسته از افراد که درباره خودشان ، درباره شرایط محیطی و همینطور درباره زندگی شان فکر کنند.

این پرسش ها به افراد کمک می کنند دید وسیع تر و درک کامل تری پیدا کنند . در نتیجه هم نسبت به خودشان و هم نسبت به قابلیت هایی که داشته اند ولی تاکنون برای شان ناشناخته باقی مانده بوده ، اطلاع پیدا می کنند.

افرادی که با مشکلات شخصی دست و پنجه نرم می کنند باید به این سوالات پاسخ دهند:

چه نشانه هایی وجود دارند که اشاره می کنند این مشکل شما است؟

از کجا مطمئن هستید که نشانه ها درست هستند؟

این مسئله از کجا شروع شد؟

چه کسی یا چه چیزی این مشکل را همیشگی کرده است؟

کی اتفاق افتاد؟

چگونه اتفاق افتاد؟

اگر به آن اهمیت نمی دادم چه میشد؟

چه زمانی می توانست تبدیل به یک مشکل بزرگ تر شود؟

چه چیزی باعث این نتیجه می شد؟

این مشکل چگونه روی شما تاثیر می گذارد؟

این مشکل چگونه روی دیگران تاثیر می گذارد؟

آیا حل این مسئله می تواند مسائل دیگر را بوجود آورد؟

کدام رفتار را می توانم کنترل کنم؟

چه جنبه هایی از این مشکل را میتوانید کنترل کنید؟

چه جنبه هایی را نمی توانید کنترل کنید؟

در مقابل جنبه های خارج از کنترل چگونه بایستی واکنش نشان دهید؟

چگونه می توان با جنبه های خارج از کنترل تطبیق پیدا کرد؟

دوست دارید چه چیزی اتفاق بیفتد؟

حدس شما درباره این موضوع چیست؟

حدسیات شما درباره این مشکل تا چه حدی صحیح است؟

چه کسی با موفقیت براین مشکل غلبه پیدا کرده است؟

چه می توانید از این شخص برای حل مشکل خود یاد بگیرید؟

چه کار متفاوتی می توانید انجام دهید؟

چه کسی می تواند در مسیر حل مشکلات به شما کمک کند؟

کجا را برای پیدا کردن راه حل جستجو نکرده اید؟

چگونه بفهمید که این مسئله حل نشده باقی مانده است؟

معیارهای شما برای موفقیت چیست؟

با پرسیدن سوالات فوق دست کم صورت مسئله یا مسئله هایی که با آنها مواجه شده اید واضح تر میشوند.  با شفاف شدن موضوع درک عمیق تر و بهتری نسبت به شرایطی که در آن قرار دارید پیدا می کنید و در مسیر درست برای حل مشکلات گام برمی دارید.

غلبه بر موانع و مشکلات

بیست و چهار ایده که کمک میکنند بر سخت ترین موانع زندگی فائق آیید

هنگام مواجهه با موانع بسیاری از مردم به راحتی گیج و درمانده می شوند،  به خصوص در زمان هایی که شرایطی که در آن قرار می گیرند نا آشنا باشد و به نظر تهدید کننده یا اضطراری بیاید. اصلاً مهم نیست که زندگی چه چیزی را در مسیر شما قرار می دهد همواره به خاطر داشته باشید که گزینه هایی دارید. یعنی همیشه می توانید کاری انجام دهید، تصمیماتی بگیرید تا تمرکز خود را حفظ کرده و در جهت رسیدن به خواسته‌های خود گام بردارید. در اینجا ایده هایی کمک کننده برای غلبه بر سخت ترین مشکلات بیان می شوند.

از نظر احساسی یک قدم به عقب برگردید

وقتی موانع و مشکلاتی دور از انتظار برای ما پدیدار می شوند واکنش های احساسی اتفاق می‌افتند. اکثر این واکنش ها نه تنها مفید نیستند بلکه ،کمکی نیز برای برون رفت از مشکلات نمی‌کنند. در عوض باید یاد بگیریم که به این قبیل احساسات توجهی نکرده یک گام از نظر احساسی به عقب برگردیم به زمان قبل از بروز مشکلات و تلاش کنیم تا به صورت منطقی و هدفمند به مشکلات نگاه کنیم. وقتی تصمیم می گیرید که خونسردی خود را حفظ کنید و متمرکز باشید، خود را در موقعیتی قرار می‌دهید که می‌توانید شرایط را تحت کنترل گرفته و به طور منطقی به موضوع نگاه کنید. در این هنگام است که می توان شواهد واقعی را متوجه شد.

امکانات و حمایت‌های مورد نیاز را بیابید و به کار بگیرید

بارها شده است که در هنگام مواجهه با مشکلات ابزار و امکانات لازم را برای حل آن ها نداریم. در این گونه مواقع باید از خود بپرسیم که دقیقاً چه چیزی را بایستی حل کنیم. چه ابزار، استراتژی و دانش و چه حمایت هایی برای غلبه بر مشکلات احتیاج داریم.

نقطه نظرهای متفاوت داشته باشید

گاهی اوقات موانع و مشکلات واقعی تر یا غیر واقعی تر از آنچه که واقعاً هستند به نظر می رسند. در واقع برخی مواقع سوء تفاهم نسبت به شرایط ایجاد می شود. بسیاری اوقات نیز قضاوتهای ما باعث می شوند تا واقعیت ها را نبینیم. لذا لازم است نقطه نظرات و دیدگاههای خود را تغییر دهیم .به همین منظور برای اینکه دیدگاه متفاوتی نسبت به گرفتاری‌ها داشته باشیم ، بایداز نقطه نظر فرد دیگری به موانع و مشکلات نگاه شود. به عنوان مثال می توان از تکنیک های چارچوب بندی و چارچوب بندی مجدد برای تغییر دیدگاه نسبت موانع و مشکلات استفاده کرد.

راهنمای مناسب پیدا کنید

گاهی اوقات راه حل موانع و مشکلات در درون ما نیست و بایستی آن را در خارج از خود جستجو کنیم. در حقیقت بسیاری از مردم را می توان یافت که با مسائلی شبیه به مسائل و مشکلات شما سر و کار دارند و توانسته اند از پس این گونه موانع و مشکلات بر بیایند. به این گونه افراد نزدیک شوید از راهنمایی های آنها استفاده کنید .افراد متخصص و کوچ های  زندگی  می توانند پاسخ‌های خوبی برای  سوالات شما در جهت رسیدن به خواسته هایتان ارائه کنند.

نفس عمیق، کنترل و اقدام

هنگام سورپرایز شدن توسط موانع و مشکلات عموم مردم فقط شوک زده می شوند وهیچ ایده ای ندارد که الان باید چه کار کنند. این  ناتوانی در ابتدای امر به نظر بد می رسد .اما واقعیت این است که فرصتی مناسب برای ما ایجاد می کند که  شرایط و موقعیت را تجزیه و تحلیل کنیم و به دنبال راه حل باشیم. در این گونه مواقع بهتر است که چند نفس عمیق بکشید  و از خود سوالات زیر را بپرسید:

من بر چه چیزی کنترل دارم؟

من بر چه چیزی کنترل ندارم؟

چگونه می توانم بر شرایط مسلط بشوم؟

اگر نتوانم کنترل اوضاع را به دست بگیرم، چه تاثیراتی می توانم بر موقعیت ایجاد کنم؟

اگر نتوانم تاثیراتی بر موقعیت ایجاد کنم به احتمال زیاد اوضاع و شرایط را به خوبی متوجه نشده‌ام ، پس کجا باید به دنبال اطلاعات بیشتر باشم؟

از چه بعدی به قضیه نگاه کنم که درک بهتر و کامل تری نسبت به موضوع پیدا کنم و بتوانم راه حل بیابم؟

اقدام در خصوص این پرسش ها به شما کمک می کند تا یک نوع کنترل ساختگی بر روی شرایط و زندگی خود داشته باشید. در نتیجه آهسته آهسته در جهت حرکت به سوی خواسته های خود گام بر خواهید داشت.

اولویت بندی کنید

بارها شده است که قادر نبوده ایم تا بر موانع و مشکلات غلبه کنیم چراکه اولویت های ما تعریف نشده هستند.  این مسئله وقتی اهمیت پیدا می کند که زمان صرف شده جهت به دست آوردن دانش و مهارت لازم برای رسیدن به خواسته های خود را با ارزش به دست آمده حاصل از آن مقایسه می کنیم. تمام این ها به دو چیز منجر خواهد شد :  متعهد شدن و یادگیری همیشگی.

تبدیل شدن به یک یادگیرنده  همیشگی و کسب اطلاعات و مهارت های مورد نیاز جهت حل و فصل مسائل مشکلات به طور موثر باعث می شود تا اولویت بندی را در زندگی به کار بگیرید.

 موانع و مشکلات را ارزیابی کنید

ابتدا باید ببینید که مسائل و مشکلات چه اثراتی روی زندگی شما دارند. این پرسش ها را از خود داشته باشید:

کجای کار اشتباه شد؟

چه چیزی باعث این اشتباه بوده است؟

در حال حاضر باید چه کار کرد؟

کلید حل موضوع درس عبرت از تجارب می باشد.

گزینه های محتمل را لیست کنید

گاهی اوقات چون مشکلات ذهن ما را محدود و مقید می کنند ، نقطه نظرات و دیدگاه های ما به شدت محدود می شوند. در این گونه مواقع  لازم است تا به سرعت از این شرایط خارج شد چرا که راه حل ها فقط زمانی پدیدار می شوند که با دید بازتر و وسیع تری شرایط را آنالیز کرده و به دنبال گزینه‌ مناسب برای مقابله با موانع و مشکلات  باشیم. به همین منظور باید دست به قلم و کاغذ برد و بارها بارها دو سوال زیر را از خود بپرسید:

چگونه می توانم از پس این مشکل بر آیم؟

چه گزینه ای را در نظر نگرفته ام؟

هر چه گزینه‌ها بیشتری را داشته باشید فرصت های بیشتری برای یافتن یک پاسخ مناسب و مطلوب برای حل مشکلات به چنگ خواهید آورد. نکته قابل ذکر این است که  بفهمید چطور می‌توانید این مشکل را به  فرصت تبدیل نمایید. در این هنگام است که در مسیر درست قرار خواهید گرفت.

سوالات درست بپرسید

با پرسش های درست و مناسب می توان دیدگاه ها و درک کاملتر و بهتری نسبت به  شرایطی که در آن قرار داریم به دست بیاوریم پرسیدن سوالات موثر، قدم کلیدی و اساسی در جهت یافتن پاسخ  جهت برون‌رفت از مشکلات می باشد. به علاوه ، صرف زمان مناسب جهت مرور مجدد مشکلات وآنالیز آنها و همینطور مرور پرسش‌های لیست شده در بخش دوم این نوشتار بسیار کمک کننده خواهد بود. پرسش ها ، ذات موانع و مشکلات را آشکار می کنند و ممکن است راه حل های بالقوه ای نیز به ذهن برسد.

غلبه بر موانع و مشکلات

راه های جدید را امتحان کنید

پرسیدن سوالات موثر کمک میکند تا دیدگاه های جدید  پیدا کنید. حالا درست زمانی است که باید از این دیدگاه های جدید استفاده کنید. یعنی راه های جدید و نو را امتحان نمایید ، راه هایی که به شما کمک می‌کنند به خواسته هایتان برسید. به مانند یک دانشمند زندگی کنید و برای  حل موانع و مشکلات  از طریق انجام آزمایشات جدید خود را به چالش بکشید.

شرایطی را که در آن هستید بپذیرید و نسبت به آن آگاه باشید

در هنگام مواجهه با موانع و مشکلات یکی از سخت ترین کارها این است که وجود آنها را انکار کنیم. با این کار در واقع خود را نسبت به پاسخ ها ، راه حل ها و فرصت هایی برای برون رفت از موانع و مشکلات محروم می کنیم. به همین منظور توصیه می شود که نسبت به شرایطی که در آن به سر می برید آگاه باشید و بپذیرید که در چه شرایطی قرار دارید.  با خوش بینی، واقع گرایی و نگاه راه حل محور به این شرایط نگاه کنید.

 خلاقانه و منتقدانه فکر کنید

اگر مسائل و مشکلاتی وجود نداشت ، تفکر خلاقانه و منتقدانه نیز ضرورتی نداشت. در واقع در طول تاریخ بشریت این نوع طرز تفکر بوده است که  به انسان کمک کرده تا بر بزرگترین و حادترین مشکلات و مسائل غلبه کند. همین طرز تفکر باعث شده تا موجودی پیشرو در میان سایر موجودات  باشیم. پس ضرورت دارد که دائما در حال یادگیری و استفاده از این نوع مهارت های تفکر  در هنگام روبرو شدن با موانع و مشکلات باشیم. البته باید قبول کرد که  این کار خیلی هم راحت و ساده نخواهد بود. این کار نیاز به تلاش و کوشش فراوان دارد. در این رابطه پرورش کنجکاوی یک فرجه مناسب می باشد. توصیه می شود روش حل مسئله خلاق را مطالعه نمایید.

 

قدم های کوچک بردارید

با برداشتن گام های کوچک مطمئن خواهید شد که همیشه  اوضاع تحت کنترل است و در موانع و مشکلات غرق نمی شوید. کلید ماجرا اینجاست که باید روالی را که برای فائق آمدن بر موانع و مشکلات لازمست را ، به قطعات کوچک و قابل مدیریت تقسیم بندی نمایید. به همین منظور به طور مستمر و روزانه تلاش کنید که قدم به قدم حرکت کنید و قطعات کوچک را انجام داده  و پیشرفت خود را یادداشت نمایید.  ضمناً توصیه می شود پروسه بهره وری شش مرحله ای را مطالعه نمایید.

 فداکاری های لازم را انجام دهید

بارها شده است که جهت برون رفت از مشکلات و فائق شدن بر موانع باید تغییراتی را در شرایط فعلی زندگی ایجاد کرد که علاقه ای به انجام آنها نیست. برای دستیابی به اهداف گاهی نیاز است تا فداکاری صورت پذیرد. به عبارت دیگر هزینه موفقیت باید پرداخت شود. بایستی مشتاقانه نسبت به پرداخت این هزینه اقدام کنید .  بسیاری از مردم با این موضوع مشکل دارند. چرا که گرفتار تله ی لذت موقت  می‌شوند. باید از این تله دوری کرد و با دوری کردن از  این تله  به این نتیجه خواهید رسید که غلبه بر موانع و مشکلاتی که زندگی در سر راه شما قرار می دهد بسیار ساده تر خواهد بود.

از اشتباهات خود درس بگیرید

پیشرفت ،  نتیجه اشتباهات متعددی است که هر روز مرتکب آنها می شویم . برخی اشتباهات بزرگ هستند و برخی دیگر کوچک اما چیزی که اهمیت دارد این است که کمک می کنند تا درس هایی که لازم است  یاد بگیریم تا به خواسته هایمان برسیم را می آموزیم. برای یادگیری از تلاش های نا موفق و انجام اشتباهات وقت بگذارید. هر چه بیشتر یاد بگیرید بیشتر رشد می کنید و بهتر می توانید مشکلات را اداره نمایید.

ساده سازی کنید

در هنگام روبرو شدن با موانع و مشکلات، کلید اصلی ساده سازی آنها است . هرچه موضوعات را پیچیده تر کنید، احتمال اینکه خود را سر در گم نمایید بیشتر است. بنابراین باید تلاش خود را بر ساده سازی و سرراست نمودن مشکلات نمایید چراکه سخت ترین مشکلات هم اغلب با ساده ترین روش ها قابل حل هستند.

خودباوری و اعتماد به نفس را تقویت  کنید

اگر در وهله اول باور نداشته باشید که میتوانید بر مشکلات چیره شوید به احتمال بسیار زیاد هم نمی توانید بر آنها غلبه کنید. شک و تردید نسبت به خود نشانگر ندای انتقادگر است که فقط شما را  بی حرکت و فلج می کند. فقط باعث می شود که روی  مشکلات و موانع متمرکز شوید و نه روی راه‌حل‌هایی که شما را از مهلکه نجات می‌دهند.

به همین دلیل، بسیار ضرورت دارد که اعتماد به نفس و خودباوری را در خود تقویت کنید، چراکه این موارد پشتیبان تا ن خواهند بود تا از پس مشکلات و موانع بر آیید.

 آرامش و متانت را در خود نهادینه کنید

متانت و آرامش برای شما زلالی و شفافیت ذهن را به ارمغان می آورد. کمک می کند که سوالات درست را بپرسید، خلاقانه تر  و منتقدانه تر در مورد مسائل و مشکلات فکر کنید. زمانی که ذهن و جسم شما در آرامش است، طبیعتاً به قابلیت های خود دسترسی بهتری خواهید داشت توانایی هایی که در واکنشهای نامتعادل و احساسی قابل دسترس نیستند.

طرز فکر ترقی خواه ایجاد کنید

طرز فکر ترقی خواه کمک می کند که به طور خودکار و فعالانه با شرایط مواجه شوید. این نوع طرز تفکر طرز تفکری است که  سوال های عملیاتی و اجرایی میپرسد و همواره در جستجوی جواب های جدید، فرصت ها، راه حل ها بوده ، بسیار انعطاف پذیر است و هوشیارانه با شرایط تطبیق پیدا کرده و از اشتباهات گذشته درس عبرت گرفته و به دنبال اهداف خود می باشد.

پرورش ویژگی های ضروری

افرادی که در غلبه بر مشکلات موفق هستند ،دائماً ویژگی های زیر را در خود پرورش می دهند:

 نظم و انضباط

 تعهد

 آینده نگری

انعطاف پذیری

 اشتیاق

 قدر شناسی

 خوش بینی

 کنجکاوی

 بردباری

بر نکات منفی تمرکز نکنید

وقتی به روی چیزهایی که نمی خواهید تمرکز می کنید ، دقیقا همان ها برایتان اتفاق می افتند. به زبان دیگر باید گفت که ما چیزهایی را جذب میکنیم که  روی آنها تمرکز داریم. بنابراین چنانچه بدترین سناریو ها را در نظر بگیرید ، تمرکزی به روی راه حل ها نخواهید داشت و اگر بروی راه حل ها تمرکز نداشته باشید نتیجتا  پاسخ هایی که لازم است بیابید تا مشکلات و موانع را برطرف کنید ، نخواهید یافت.

سرزنش نکنید

در گرفتاری ها و مشکلات نه خودتان را سرزنش کنید و نه دیگران را. مسئولیت را بپذیریم اما نقش یک قربانی را نداشته باشید.

طبیعی است که انسان اشتباه کند. اما نکته مهم اینجاست که مشخص کنیم که مسئولیت این اشتباه ممکن است به عهده یک شخص نباشد بلکه  به عهده سیستم و یا پروسه ای است که این نتیجه را رقم زده است. سیستم یا رویه را تغییردهید . روال را بهبود دهید ولی به دنبال مقصر نباشید. هنگامی که این موارد تصحیح شوند مشکلات نیز برطرف خواهند شد.

دنبال ترحم و دلسوزی نباشید

هنگامی که به دنبال جلب ترحم و دلسوزی دیگران هستیم در واقع در نقطه ضعف قرار داریم. در این هنگام به وضوح اعلام می نمایم که قادر به کنترل سرنوشت خود نیستیم. به جای این کار ، باید  بدنبال  اقتدار شخصی  بوده و جایگاهی مقتدرانه بسازیم. جایگاهی که مسئولیت کامل را در زندگی پذیرا باشیم. این موضوعات البته به این معنی نیستند که درخواست همکاری و مساعدت از دیگران نداشته باشیم.  بلکه به این مفهوم است که بایستی در جستجوی گزینه هایی که باعث حرکت رو به جلو به سمت اهداف و خواسته ها هستند حرکت کنیم.

 تسلیم نشوید

هرچه که پیش بیاید هرگز تسلیم نشوید، چرا که همیشه بزرگترین فرصت ها با مهمترین و عمده ترین تلاش ها و کوشش ها در هم تنیده شده اند. سماجت و  استقامت، تعهد به ایستادگی در برابر مشکلات و اقدامات قابل ملاحظه و بزرگ مواردی هستند که نیاز دارید تا بر موانع و مشکلات غلبه کنید.

غلبه بر موانع و مشکلات

کلام آخر

فرانک آ .کلارک بخوبی ارزش موانع و مشکلات را می دانست وقتی که گفت : اگر مسیر بدون مشکلی را پیدا کردید مطمئن باشید که این مسیر به هیچ جا نخواهد رسید. موانع فقط چیزهایی هستند که وجود دارند تا در سفر زندگی به ما بیاموزند و ما را قویتر کنند. بنابراین نباید آنها را موانع غیر قابل عبور و ترمز دانست. بلکه آنها همانند پله های سنگی هستند که باید یکی یکی از آنها عبور کرد تا به درجه استادی در دستیابی به اهداف رسید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه روبرو اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.