فیزیولوژی برتری

با استفاده از فیزیولوژی برتری کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرید

“داشتن حس شور و اشتیاق و کلا هرگونه احساس ،تاثیرات خاصی روی ذهن دارد. هرگونه تغییر در ذهن،هر چند هم که کوچک باشد، تاثیر مستقیم روی جسم دارد.”فیزیولوژی برتری

                                                                                                                                                                   حضرت عنایت خان

 

منظور از فیزیولوژی چیست؟فیزیولوژی برتری

آیا تا به حال احساس بدبختی و افسردگی کرده‌اید؟ آیا در هنگام تجربه این گونه احساسات به جسم خود توجه داشته اید؟ نحوه عملکرد جسم شما چگونه بوده است؟ نحوه ایستادن و قرار گیری اعضای بدن تان چگونه بوده است؟ چشمان شما بر روی چه چیزی متمرکز شده بوده است؟ نحوه تنفس شما چطور؟ حالت چهره شما چه تغییراتی داشته است؟ آیا معنی این علائم را میدانستید؟ آیا اصلاً به این موارد توجه داشته اید؟

 اگر تاکنون به این گونه علائم بی تفاوت بوده و توجه نداشته اید، پس رمزگشایی از اینگونه تجربیات احساسی برای شما عملاً غیر ممکن است. وضعیت ذهنی ذاتا با وضعیت فیزیولوژی مرتبط می باشد. در واقع این دو فاکتور یک زوج جدا نشدنی هستند که تغییرات در هر کدام باعث ایجاد تغییرات در دیگری می شود و برعکس.فیزیولوژی برتری

 

فیزیولوژی مفهوم گسترده‌ای دارد و به موارد زیر اشاره می کند:

 

حرکات بدن فیزیولوژی برتری

 ژست ها فیزیولوژی برتری

 طرز نشستن فیزیولوژی برتری

 طرز نگاه کردن فیزیولوژی برتری

 نحوه تنفس فیزیولوژی برتری

انقباض عضلات فیزیولوژی برتری

 حالات چهره 

 طرز ایستادن 

 نحوه قرارگیری ستون فقرات و سر

 

 ارتباط جسم و ذهن

ذهن انسان به سطح تنش و فشارهای وارده ، نرخ تنفس، سرعت و نحوه حرکات بدن و میزان توجه و تمرکزعکس العمل نشان می دهد. به همین ترتیب جسم انسان نیز منعکس کننده طرز تفکر، احساسات، خلق و خو یا دل و دماغ ،همچنین وضعیت ذهنی  و روانی، سوالاتی که می پرسید یا کلماتی که در طی روز به زبان می آورید، می باشد. هردوی اینها یعنی هم ذهن و هم جسم به طور فطری و ذاتی به هم گره خورده اند و تا پایان عمر و تا پایان زندگی ،این دو از هم جدا نشدنی هستند.

 تغییرات در هر یک از این دو باعث ایجاد تاثیرات مستقیم روی دیگری می باشد. پس چنانچه بتوان یکی از آنها را کنترل کرد می توان دیگری را نیز کنترل نمود. بنابراین با صرف وقت کافی به منظور تنظیم و تعدیل حرکات جسمانی در جهت مثبت ، میتوان اثرات فوری آن را روی ذهن لمس کرد. شاهد این ماجرا میتواند تصمیمات و اقدامات بعدی باشند.

فیزیولوژی برتری

آزمایش فیزیولوژیکال

برای اثبات ادعای مطرح شده لطفاً در این آزمایش مشارکت نمایید. در اینجا از شما می خواهم که دو حالت مختلف که متضاد یکدیگر هم می باشند را تجربه نمایید. اولین حالت حالت افسردگی و دومین حالت حالت اعتماد به نفس می باشد.

لطفاً  برای هر یک از حالات فوق دو دقیقه وقت بگذارید و از راهنمایی های زیر نیز در این تجربه استفاده کنید.

 تجربه حالت افسردگی

درباره مشکلات و اشتباهات فکر کنید

آهسته و با صدای یکنواخت صحبت کنید

خیلی خشک و آهسته راه بروید و انگشتان پای خود را بالا پایین کنید

شانه های خود را خمیده کنید و مانند کسی که کشتی هایش غرق شده بنشینید

چشمان خود را زیر بیندازید  و به  یک نقطه خیره شوید

با حالت ناامیدی اخم کنید

قبل از اینکه حالت بعدی را تجربه کنید لطفاً تمام بدن خود را  برای ده ثانیه حرکت  بدهید.

تجربه حالت اعتماد به نفس

خوشبینانه درباره راه حل ها و پیامدهای مثبت فکر کنید

با شور و اشتیاق و با صدای بلند صحبت کنید

به صورت هدفمند راه بروید در حالتی که کمر و شانه های شما راست هستند

ژست های آرام و ملایمی بگیرید

تنفس شکمی و عمیق داشته باشید

با نگاهی مشتاقانه  اطراف خود را ببینید

لبخندی با نمایش بخشی از دندان ها داشته باشید

خوب حالا که تجربه هر دو آزمایش و هر دو وضعیت را داشتید ، نظرتان چیست؟ چه احساسی در مورد هر کدام از این وضعیتها داشتید؟ آیا تفاوت آشکاری بین این دو وجود داشت؟ نقش جسم شما در انتقال حالت های ذهنی چه بود؟ چنانچه هردوی آزمایشات را کامل و به درستی انجام داده باشید به احتمال بسیار زیاد متوجه  شده اید که کوچکترین  تغییرات در فیزیولوژی شما حالت ذهنی تان را نیز تحت الشعاع قرار می دهد. واقعیت این است که ما هر لحظه در حال تجربه این حالت ها و اثرات آن ها می باشیم بدون اینکه حتی برای یک لحظه به آنها فکر کنیم. از الان به بعد با توجه به این آگاهی های کسب شده شاید بتوانیم فعالانه و باهدف و آگاهانه در این خصوص اقدام کنیم.

بهترین وضعیت خود را پیدا کنید

موفق ترین مردمان دنیا در هر زمینه ای چه در دنیای بیزینس چه در دنیای ورزش و یا هر شغل دیگری ، وقتی در بهترین وضعیت خود قرار دارند ، بی نقص ترین و بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند. بهترین وضعیت برای  هر یک از ما می تواند معنی متفاوتی داشته باشد. ولی مهم ترین نکته این است که بهترین وضعیت خود را پیدا کنید. وضعیتی که به شما اجازه می دهد حداکثر استفاده از پتانسیل های خود را به عمل آورده و بالاترین کارکرد را داشته باشید. در اینجا چند راهنمایی برای پیدا کردن بهترین وضعیت ارائه می‌شوند.

آگاهی را در خود ایجاد کرده و پرورش دهید

برای شروع میتوانید با آگاهی از تفکرات، احساسات و وضعیت ذهنی خود در همین لحظه شروع کنید. علاوه بر این توجه کنید که ذهن شما  روی چه چیزی متمرکز است و اوضاع و شرایط را چگونه می بینید. این آگاهی ها در حالیکه  کمک می‌کنند تا بهترین وضعیت خود را  بیابید، به شما کمک می کنند تا درک بهتری  هم نسبت به وضعیت ذهنی خود پیدا  نمایید.

نسبت به وضعیت جسمانی خود آگاهی پیدا کنید

حالا توجه بیشتری نسبت به وضعیت جسمانی و فیزیکی خود داشته باشید. از خودتان بپرسید که:

از نظر جسمی چه احساسی دارم؟

وضعیت ایستادن یا نشستنم چگونه است؟

بدن من در حال چه تغییراتی است؟

در حالیکه با کسب اطلاع و آگاهی بیشتر نسبت به جسم و وضعیت فیزیکی خود می توانید آن را بهتر مدیریت کنید،  قادر هستید تا بهترین وضعیت خود را کشف نمایید.

رفتارهای قدرت بخش را در خود ایجاد کنید

رفتارها و شخصیت های خاصی وجود دارند که میتوانند در ایجاد یک ذهنیت فوق العاده در انسان موثر واقع شوند. به عنوان مثال با صرف وقت و تمرین برای ایجاد کاریزما، اشتیاق ، عشق و علاقه، کنجکاوی،  خوش بینی، صبوری و استقامت در وجود خود قادر خواهید بود تا تفکرات و طرز فکر خود را قدرت داده و در نتیجه نحوه استفاده از جسم خود را  تغییر دهید .

سوالات زیر را از خود بپرسید:

اگر سرشار از عشق و علاقه یا اشتیاق بودم چطور از  جسمم استفاده میکردم؟

اگردرباره مشکلاتم کنجکاو بودم چطور از  بدنم استفاده میکردم؟

اگر انسان بردبار و صبوری بودم چگونه از بدن خود استفاده می کردم؟

اگرکاریزماتیک ترین انسان روی زمین بودم چگونه از جسم خود استفاده می‌کرد؟

به خودم چه می گفتم؟

چگونه تمرکز می کردم؟

چگونه تنفس می کردم؟

درباره ی چه چیزهایی فکر می‌کردم؟

چگونه راه میرفتم یا سخن می گفتم؟

چگونه با دیگران تعامل می کردم؟

چه تصمیم هایی میگرفتم؟

چه کارهایی انجام می دادم؟

چطور به نظر می رسیدم؟

تمرکز بر موارد مثبت

اینکه در مشکلات روزانه غرق شویم ، به نظر امری ساده و طبیعی می رسد. در این گونه مواقع تمام تمرکز ما بر این است که چه چیزی اشکال دارد و چه چیزی درست کار نکرده است. این طرز تفکر، فیزیولوژی  و احساسات ما را محدود  کرده و تغییر می دهد. برای اینکه بهترین وضعیت خود را پیدا کنیم باید همواره بر روی راه حل ها و فرصت ها متمرکز شویم. طبیعتاً این رویه باعث ایجاد رغبت برای ادامه کار برای رسیدن به اهداف می شود.

از افراد موفق الگو بگیرید

علاوه بر مواردی که تاکنون ذکر شدند، بهتر است  از افرادی که آنها را می پسندید و به عنوان الگو قبول دارید سرمشق بگیرید. چراکه اینگونه افراد به دلیل اینکه اکثر اوقات در بهترین وضعیت خود هستند و می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند، موفق هستند.پس از آن ها آموزش ببینید و الگو برداری کنید  تا نتایج بهتری از عملکرد خود دریافت کنید.

فیزیولوژی برتری

مکتوب نمودن حالتهای فیزیولوژیکال

در قسمت قبل تعدادی از خصوصیات رفتاری که برای موفقیت در هر حوزه ای لازم هستند مشخص شدند. در اینجا هم چند خصوصیت دیگر که برای موفقیت در حوزه ای که شما در آن تخصص دارید نگاهی می اندازیم. پس بیایید از این دستورالعمل های فیزیولوژیکال رمزگشایی نماییم.

گام اول: رفتار اساسی را انتخاب کنید

یکی از خصوصیات رفتاری بسیار اساسی و مهم برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود را انتخاب نمایید. این خصوصیت به عنوان مثال می تواند خلاقیت، اعتماد به نفس، اشتیاق، انگیزه و یا آرزو باشد.  فقط یکی از قدرت بخش ترین حالت هایی که تاثیر مثبت ماندگاری روی زندگی شما دارند را انتخاب نمایید.

 گام دوم : شناسایی زمانی که این وضعیت را تجربه می کنید

کمی به عقب برگردید زمانی که این وضعیت را تجربه کردید. واکنشهای خود را به یاد آورید. حرکاتی که انجام دادید و یا ژست هایی که گرفتید. اینکه روی چه مواردی تمرکز داشتید، نحوه نفس کشیدن تان چطور بود و به خودتان چه گفتید و یا موارد  مشابه دیگر. با تکیه بر مواردی که قبلا توضیح دادیم سعی کنید تا روشهای فیزیولوژیک و حالتهای ذهنی و روانی را که برای تجربه این حالات استفاده کردید را با جزئیات روی کاغذ یادداشت کنید. روش هایی که باعث شدند به یک وضعیت خاص ذهنی برسید.

همچنین تمامی اتفاقات، تاثیر افراد یا شرایط که باعث به وجود آمدن این وضعیت شدند و نوع واکنش خود را به آن ها بنویسید.

گام سوم: تنظیم و تعدیل فیزیولوژی

همانطور که درباره بهترین وضعیت خود فکر می کنید، تلاش کنید تا مجدداً به آن وضعیت برسید. سوالات زیر را از خود بپرسید:

الان راجع به چه چیزی فکر می‌کنم؟

الان روی چه چیزی تمرکز کرده‌ام؟

روش تمرکز من چگونه است؟

این حالت چطور باعث تاثیر گذاری یا تغییر حالات فیزیولوژی من می شوند؟

 گام چهارم: تمرین و قلاب شدن به این وضعیت

وقتی شما دستورالعمل فیزیولوژیکال خودتان را رمزگشایی کردید، نوبت به این می رسد که آن را برای همیشه در ذهن خود نگه دارید. به این منظور لازم است تا یک عادت جدید و تاثیرگذار که ماندگار باشد در خود ایجاد نمایید. بهترین کار این است که این عادت را با یک فعالیت فیزیکی همراه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. همانطور که درباره وضعیت بهینه خود فکر می کنید و متناسب با آن وضعیت جسمانی خود را تنظیم و تعدیل میکنید ،به آرامی نرمه گوش خود را لمس کنید. این کار را چند بار در طول روز و بمدت چند هفته تکرار نمایید. با این روش موفق شده اید تا به هنگام نیاز برای فراخواندن بهترین وضعیت خود  یک قلاب فیزیکی به وضعیت  روحی و ذهنی خود بزنید.

وضعیت فیزیولوژیکال خود را به سرعت تغییر دهید

وقتی احساس ناامیدی و بدبختی داریم ،به راحتی اسیر احساسات خود می شویم و برای پیدا کردن انگیزه برای تغییر حالت فیزیولوژی و حرکات و رفتارمان دچار مشکل می شویم. اما اگر مصمم باشیم تا در بهترین وضعیت خود بمانیم لازم است تا بهترین وضعیت احساسی را در خودمان زنده نگه داریم. در این جا چند ایده ساده و سریع برای بیرون آمدن از حالت یاس و ناامیدی ارائه می‌شوند:

شنیدن موسیقی های انرژی بخش و الهام دهنده

رقصیدن  یا تحرک داشتن هنگام شنیدن موسیقی

مشت زدن به کیسه بوکس یا بالش

ورزش کردن

پیاده روی کردن

دوش آب گرم

بی حرکت نشستن و انجام تنفس شکمی با تمرکز

هر کدام از این پیشنهاد ها کمک می کنند تا بتوانید وضعیت  فیزیولوژی خودو به تبع آن تمرکز خود را تغییر دهید.نتیجه آن می‌شود که شما تبدیل به فردی فعال تر و کارآمدتر شده‌اید .

فیزیولوژی برتری

کلام آخر

از حضرت عنایت خان نقل شده است که :هر شور و اشتیاق و هرگونه احساس تاثیرات خاصی روی ذهن دارد. هر گونه تغییر در ذهن هر چند کوچک تاثیر مستقیم روی جسم دارد.

بدون شک ذهن و جسم همواره و همیشه در هم تنیده اند به نحوی که سرنوشت هر یک در دست دیگری است. ممکن است که این جمله برای بعضی ناامید کننده بنظر برسد چرا که دیگر جایی برای عذر و بهانه و توجیه داشتن یک قلب محزون نمی ماند.فیزیولوژی برتریفیزیولوژی برتری فیزیولوژی برتریفیزیولوژی برتری فیزیولوژی برتری فیزیولوژی برتری فیزیولوژی برتری

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.