هشت ستون موفقیت

تعداد بسیار زیادی کتاب در مورد موفقیت نوشته شده اند و خیلی از آنها هم واقعا ارزشمند هستند. اما سوال اینجاست که واقعاً چه کسی فرصت مطالعه همه ی این کتاب ها را دارد؟ خیلی وقت ها چنان درگیر مطالعه کردن و تلاش بی حد و اندازه برای یادگیری نکته های مختلف در این کتاب ها میکنیم که کاملا فراموش مان می شود که هدف ما از مطالعه این گونه کتاب ها چیست؟ واقعا یادمان میرود که چه اقدامات عملی بایستی صورت دهیم تا به اهدافمان برسیم . بدون شک دستیابی به موفقیت پیش نیازهایی دارد. این پیش نیازها ترکیبی از پارامترهای مختلفی هستند که بایستی با  یکدیگر سر جمع شوند. بدون این پارامترها قطعاً با مشکلات بسیار زیادی برای غلبه بر موانع و چالش های پیش روی خود مواجه خواهیم شد. با توجه به اینکه همه ما انسان ها افراد منحصر به فردی هستیم و هر یک قصد خاصی برای به دست آوردن نتایج و اهداف خودمان داریم،بطور قطع نمی‌توان با دقت گفت که چه کسی ،چه فعالیتی را در چه زمینه ای باید انجام دهد. اما برای رسیدن به خوشبختی و موفقیت ، فاکتورهای مشخصی وجود دارند که دانستن آنها برای همه ضروری و حیاتی می باشد. همه این فاکتورها و المان ها را تحت عنوان هشت ستون موفقیت گردآوری نموده ایم.

ستون های موفقیت اجزای کلیدی و اساسی هستند که شما را در دستیابی به اهداف و نتایج مد نظر خود یاری می کنند . در واقع شاکله اصلی رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای که در آن مشغول تلاش و کوشش می باشید همین المان ها هستند که عبارتند از:

1-  از بین بردن باورهای محدود کننده که مانع حرکت رو به جلوی شما می باشند

2-  ایجاد عادت های جدید و همین طور روتین های جدید که باعث افزایش عملکرد شما می باشند

3- شناسایی و استفاده ی حداکثری از امکانات و توانمندی هایی که در دسترس شما هستند

4-  تشخیص و به کارگیری قدرت ها و مهارت های لازمه برای دستیابی به اهداف و انتظارات

5-  کنترل احساسات شخصی به طوری که به نفع شما کار کنند و نه بر ضد شما

6-   انگیزه دادن به خود برای حرکت به سمت اهداف و انتظارات

7-  تعیین اهداف و منظور ها به طور پیوسته به گونه ای که شما را در مسیر حرکت بسمت آنها نگه دارد

8- ایجاد  طرز فکر و نگرشی که با انتظارات و هدف های شما همراستا باشد

همانطور که وقتی دانه ی گیاهی در زمین می کارید در ابتدا لازم است تا مجموعه ای از فرایندها و اقدامات خاص را برای به عمل آوردن این دانه ها در دستور کار خود قرار دهید و سپس به انتظار محصول بنشینید، ستون های موفقیت هم مواردی هستند که شما باید کاملاً به روی آنها متمرکز و فعال شوید تا احتمال دستیابی به اهداف و انتظارات تان را افزایش دهید. در اینجا نیز قانون ۸۰ /۲۰ را همواره مد نظر داشته باشید. همانطور که میدانید معنی قانون هشتاد بیست این است که ۸۰ درصد از عملکرد شما، ۲۰ درصد نتایج را به همراه می آورد. یا ۲۰ درصد از فعالیت های شما منجر به دستیابی به ۸۰ درصد از نتایج می شود. در اینجا  نیز چیزی که ستونهای موفقیت به ما نشان می دهند این است که ۸۰ درصد از نتایج مورد انتظار شما در زندگی حاصل انجام ۲۰ درصد از فعالیت هایی است که به همین منظور باید به صورت هدفمند انجام شوند. بنابراین با تمرکز مداوم براثر گذارترین فعالیت ها ،دستیابی به نتایج فوق العاده دور از انتظار نخواهند بود.

 باورهای ما بسیار قدرتمند هستند. باید گفت که باورهای موجود در ذهن ما به نوعی ما را کور کرده اند. بسیاری از ما دیدگاه های محدودی داریم و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت افراد این است که با داشتن باورهای محدود کننده قادر به درک  باورهای دیگر نیستند. ممکن است این موضوع برای برخی دلسرد کننده باشد ، اما برای برخی دیگر مطمئنا خبری خوشحال کننده است .

باورهای محدود کننده خودتان را شناسایی کنید

 اگر می خواهید متحول شوید اولین گام این است که باورهای خود را شناسایی کرده و بپذیرید که برخی از باورها واقعا محدودکننده و مانع از پیشرفت می شوند. خودتان را چگونه می بینید؟ فکر می کنید دیگران شما را چگونه میبینند؟ آیا برچسب هایی از قبیل تنبل بودن، غیر قابل اعتماد بودن، خجالتی بودن یا بی ارزش بودن را به شما زده‌اند؟ در مورد مشخصات شما چه می گویند؟ و از همه مهمتر این که شما به چه چیزهایی بدون سوال کردن باور دارید؟ این برچسب هایی که شما آنها را پذیرفته اید همان هایی هستند که  باعث می‌شوند به گونه ای خاص فکر وعمل کنید.  برچسب‌ها باعث ایجاد زنجیره ای از کنش ها و واکنش های رفتاری شما هستند که نتیجتا عواقبی به بار می‌آورند که آنها همین پیشامدها و شرایطی است که در آن زندگی میکنید .همین وضعیتی است که در آن به سر می برید .

کمی در مورد باورهای شخصی خودتان در زمینه‌های مختلف زندگی بیاندیشید. به عنوان مثال باورهای خودتان را در پاسخ به سوالات زیر اعلام کنید:

 در مورد شغل و کسب و کارتان

 در مورد سلامتی تان

 در مورد خانواده، دوستان و ارتباطات تان

 در مورد مسائل پولی و مالی

 در مورد یادگیری و پیشرفتتان

 در مورد نقش تان به عنوان یک والد یا همسر

 در مورد موفقیت های شخصی

 به طور کلی در مورد زندگیتان

بین نیم ساعت تا یک ساعت را صرف شناسایی باورهای محدود کننده خود در زمینه های فوق الاشاره نمایید. هرچه بیشتر در این موارد عمیق شوید لایه های بیشتری از این گونه باورها و اعتقادات برای شما آشکار خواهند شد و حالا شانس بیشتری دارید تا بتوانید فراتر از این باورها و به سمت آینده بیاندیشید.

 از خودتان بپرسید که:

واقعاً چه باورهای محدود کننده ای در حوزه های مختلف دارم؟

 مشخصاً چه باورهایی بایستی در این حوزه ها داشته باشم؟

در مورد ارتباطاتم چه باورهایی دارم که باعث ایجاد تنش و برخورد و مشاجره می شوند؟

 کدام یک از باورهایم ، من را در مسائل مالی اینگونه گرفتار کرده اند؟

چگونه بر باورهای محدود کننده غلبه کنیم؟

  مجموعه ای از راهنمایی ها و دستورالعمل ها یی وجود دارند که با عمل به آنها می توان بر باورهای محدود کننده غلبه کرد. در اینجا  چندین ایده که یاریگر شما در این زمینه می باشند ارائه  می گردند :

 در مورد اعتبار باور های تان از خودتان سوال کنید .بپرسید : این باور از چه نظر باطل و مضحک به نظر می رسد؟

 انجام تغییر در گفتار، تفکر و دیدگاهتان در مورد این باورها.

 برخی عادت ها باعث می شوند تا در مقابل شرایط و اتفاقات زندگی که مربوط به باورها میشوند، به طور خودکار واکنش نشان دهید، سعی کنید این واکنش ها را به طور آگاهانه تحت کنترل خودتان در بیاورید.

 برخی از عواقب منفی و ناخوشایند باورهایتان را شناسایی کنید تا از آنها درد کافی بسازید و بعنوان نیروی انگیزاننده و استفاده نمایید.

باورهای قدرتمند کننده ایجاد کنید

 پس از این که باورهای محدود کننده را درخودتان تضعیف کردید، حالا نوبت به ایجاد باورهای قدرتمند کننده می رسد. این باورها باعث میشوند تا با نیروی بیشتری به سمت اهداف و انتظارات خودتان حرکت کنید. سوالات زیر از اساسی ترین و مهمترین پرسش ها در این زمینه بوده و کمک زیادی به شما می کنند:

 چه باورهای قدرتمند کننده ای را بایستی در خودم ایجاد کنم که تفاوت محسوس و مثبتی را در زندگی ام ایجاد نماید؟

 در  هر حوزه از زندگی ام چه چیزی را باور کنم تا به خواسته هایم برسم؟

 برای باور کردن این باورها به چه چیزی احتیاج دارم؟

  همه روزه این پرسش ها را از خودتان داشته باشید و خودتان را متعهد به پاسخگویی نمایید. این روال باعث می شود تا بذر باورهای قدرتمند کننده در شما کاشته شده و به ثمر برسند. در اینجا ۱۰ باور قدرتمند کننده ارائه می‌شوند که ممکن است تاکنون به آنها دقت نکرده باشید . تک تک این باورها می‌توانند به شما کمک نمایند تا ببینید چه چیزهایی که حتی فکرش را هم نمی کردید در زندگی امکان پذیر هستند.

باورهای قدرتمند کننده

 من  در مقابل زندگی و شرایطی که در آن هستم مسئول می باشم.

 شکست مرا قدرتمند تر می کند.

 موانع موقتی هستند.

 من برای موفقیت نیازی به تایید دیگران ندارم.

 هر چیزی که برای موفقیت نیاز دارم برای من فراهم می باشد.

 هر لحظه فرصتی برای من مهیا می کند

 هر اشتباه در واقع فرصتی برای یادگیری و رشد است.

 من می توانم فردایی بسازم بهتر از امروز

 همیشه فرصت های بسیاری برای من وجود دارند

پشتکار و مداومت در نهایت ثمرات خوبی خواهند داشت

 تمامی این جملات را حفظ کنید. تمامی این جملات باورهای قدرتمند کننده در شما ایجاد می نمایند. اینها یک فونداسیون بسیار قوی در ذهن ایجاد می نمایند که در نهایت باعث پیروزی بر موانع و مشکلات در مسیر راهتان به سمت موفقیت می باشند.

ستون های موفقیت

ستون دوم : عادت ها

 تقریبا هر کاری که ما انجام میدهیم نتیجه یک عادت یا یک نوع روتین است. این عادت ها به مرور زمان در ما ایجاد شده‌اند. برخی از این عادت ها مثبت و قدرتمند کننده می باشند ،در حالی که برخی از آنها واقعا تخریبگر میباشند.

 قبل از ادامه مطالعه مطالب این سوال ها را از خودتان بپرسید و در مورد پاسخ به آنها بیندیشید:

 کدام یک از عادت های روزانه من مفید و موثر اند؟

 کدام یک از عادت های روزانه من مخرب و منفی می باشد و مرا از دست یافتن به هدف هایم دور می کنند؟

 اجازه دهید عادت ها و رفتارهای مثبت و قدرتمند کننده و همینطور عادت‌های تخریب گر و منفی را با هم دیگر مرور نماییم.

رفتارهایی که بایستی از آنها دوری کرد:

 کمال گرایی

 کوته بینی

 اهمال کاری

 بی انضباطی

 بهانه جویی

 تنبلی

 تردید در تصمیم گیری

 راحت طلبی

 بیش از حد تلویزیون دیدن

 عدم تمرکز

بیش از حد اجتماعی بودن

خوشگذرانی

همت کنید و از این گونه رفتارها که ممکن است شما درگیر همه آنها یا بخشی از آن‌ها باشید دوری کنید.

رفتارهای قدرتمند کننده

 استقامت

 صبوری

 عادت غذایی درست

 ازدواج

 سحرخیزی

 کمک به دیگران

 خواب منظم

 یادگیری مادام العمر

 مدیریت مالی

 ورزش مداوم

 مدیتیشن

مواردی را که نیاز دارید در خودتان ایجاد نمایید را در نظر بگیرید و آنها را تبدیل به عادت کنید.

تصمیم به تغییر بگیرید

 قبل از هرگونه اقدام برای تصمیم به تغییر گرفتن، لازم است تا ببینید آیا واقعاً آمادگی روحی روانی این کار را دارید. آیا از اراده کافی برای اینکار برخوردار هستید.

این موارد را با خودتان توافق کنید :

 این رفتارها بایستی تغییر کند:   …. و …. و ….

 من کسی هستم که این تغییرات را در خود ایجاد می کنم:  …. و …. و ….

 من قادر هستم تا از امروزشروع به تغییر این موارد درخودم کنم:  …. و …. و ….

 لحظه ای که شما شروع به شناسایی عادت ها و رفتارهای مخرب و مانع از پیشرفت در زندگی خودتان می شوید درست لحظه ایست که شروع به کاشتن رفتارها و عادت های بارور کننده و کمک کننده در مسیر راهتان به سوی به دست آوردن فرصت های بیشتر و اهدافتان می نمایید.

ستون سوم : امکانات

پس از باورها و عادت ها، قدم بعدی مربوط به شناسایی و ارزیابی توانمندی ها و استعدادها و امکانات شما می باشد، مواردی که هم اکنون در دسترس تان هستند. در اینجا امکانات را به چند دسته تقسیم می کنیم.  منتها قبل از مطالعه این تقسیم بندی ها به این سوالات پاسخ دهید :

چه امکانات و ویژگی های خاصی در یک مورد به خصوص دارم؟

چه امکاناتی را ممکن است برای رسیدن به اهداف و انتظاراتم از دست داده باشم؟

چه رویکردی بایستی در مقابل این امکانات از دست رفته داشته باشم؟

چگونه می توانم به بهترین نحو از این امکانات برای دستیابی به اهدافم استفاده نمایم؟

دسته بندی امکانات

 مهارت های اساسی

حمایت از همکاران یا همکلاسی ها

دسترسی به اطلاعات

وابستگی های احساسی

فن بیان

دسترسی به تکنولوژی

دسترسی به دانش

ویژگی ها و خصیصه ها

باورهای قدرتمند

زمان در دسترس

سوالات مرتبط با راه حل

لیست  بالا را چندین بار مطالعه نمایید و در مورد آنها تامل کنید. ببینید کدام یک از آنها را دارید کدام یک از آنها در دسترس شما هستند و کدام یک را بایستی برای خودتان فراهم کنید.

البته کاملا واضح است که قبل از اینکه لیستی از منابع مورد نیاز را تهیه کنید، بایستی به طور شفاف و واضح اهدافتان را مشخص نمایید.  به عنوان مثال می‌توانید یک دفترچه یادداشت برای خود تهیه کنید ولیست تمامی مواردی که می‌توانند شما را در گذشتن از موانع و دستیابی به اهداف تان کمک کنند یادداشت نمایید تا در موقع لزوم به آنها مراجعه کرده، آنها را مرور نموده و اطلاعات لازم را پیاده سازی نمایید. این کار باعث می شود تا شما به طور عمیق تر و دقیق تر به توانمندی ها و مهارت ها و سایر امکاناتی که در اختیار دارید بپردازید .

ستون های موفقیت

ستون چهارم : مهارت ها و توانمندیها

در مورد اینکه چه مهارت هایی دارید و اینکه چه مهارت هایی را لازم دارید و باید به مرور زمان آنها را به دست بیاورید فکر کنید. از خودتان بپرسید دقیقا من چه مهارت هایی دارم که می تواند مرا در راه رسیدن به اهدافم کمک کنند؟
چه مهارت های اساسی را نیاز دارم و باید در آن ها ماهر شوم تا بتوانم به خواسته هایم برسم؟
چگونه و از چه طریقی می توانند این مهارتها را در خود ایجاد کرده و توسعه دهم؟
از کجا باید شروع کنم؟
قدم بعدی این است که پاسخ این سوال ها را تهیه کرده و برای به دست آوردن مهارت های جدید اقدامی عملی انجام نمایید.

مهارت های ضروری در زندگی

اینکه شما چه هدفی را دنبال می کنید اصلاً اهمیتی ندارد، مهم این است که بدانید داشتن برخی مهارت ها لازم و ضروری است. برخی از این گونه مهارت ها عملا در دسترس هستند و ممکن است برخی از آنها برای همه ما شدنی نباشد. مهم این است که بدانیم تمامی این گونه مهارت ها موثر و مفید و در راستای اهداف ما باشند. همانطور که این مهارت ها را در لیست زیر مشاهده می کنید به خودتان از ۰ تا ۱۰ نمره بدهید. سپس از خودتان سوال کنید که رابطه این مهارت‌ها و دستیابی به اهداف و انتظارات تان چیست؟

مهارتهای مربوط به فکر کردن
تصمیم گیری
حل مسئله
تفکر خلاق
تفکر در شرایط بحرانی
آموزش سریع
بالا بردن قدرت حافظه
اثرگذاری شخصی
متقاعد سازی
سخنرانی در جمع
ارتباط سازی
مذاکره
شبکه سازی
پدر یا مادر بودن
ایجاد انگیزه در دیگران

مهارت های شخصی

هدف گذاری
مدیریت زمان
هوش هیجانی
مدیریت مالی
تندخوانی
کنترل وزن
اثربخشی
سازماندهی

علاوه بر موارد بالا انواع مهارت های دیگری نیز ممکن است به آن اضافه شوند. پس متناسب با اهداف و خواسته های تان می توانید مواردی را حذف یا اضافه نمایید.

شناسایی توانمندی های تان

توانمندی های شما همانند ریشه های یک درخت می باشند که آن را در زمین نگه میدارند و در مقابل باد و طوفان ها و سایر عوامل نامطلوب محافظت می نمایند. با کمک گرفتن از این توانمندی ها که در واقع قدرت های فوق العاده شما می باشند، در مواقع لازم و ضروری می توانید آنها را به کار گیرید تا از پس مشکلات برایید. پس بسیار ضروری است که شروع به شناسایی بهترین توانمندی‌های تان کنید، چون دیر یا زود به برخی قابلیت ها برای مقابله با چالش های پیش روی تان نیاز خواهید داشت. حالا کمی وقت گذاشته و سوالات زیر را از خود بپرسید و پاسخ آنها را بدهید. ممکن است شما مهارت های دیگری علاوه بر مهارت هایی که قبلا به آن اشاره شد داشته باشید. خوشبختانه داشتن مهارت های مفید و موثری که شما را به سمت هدف تان یاری می کنند می توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند و احتمال رسیدن به اهداف و انتظارات تان را بالاتر ببرند.

دقیقا من چه توانمندی‌هایی دارم؟
کدام یک از مهارت ها را تا سطح عالی و حرفه ای بالا برده‌ام؟
من چه استعداد هایی دارم که می توانم از آنها به نفع خود استفاده نمایم؟
کدام یک از ویژگی های من بوده‌اند که قبلا به من کمک کردند تا بر مشکلات غلبه نمایم؟
کدام دانش و آگاهی را دارم که برای رسیدن به اهدافم ضروری می‌باشند؟
در چه نوع فعالیت هایی خوب هستم که این فعالیت ها مرا در راه رسیدن به اهدافم کمک می کنند؟
رفتار های خصوصی و یا چه عادت های شخصی دارم که مرا در این مسیر هدایت می‌نمایند؟

غلبه بر نقاط ضعف

در طرف مقابل با نقاط ضعف مواجه هستیم.این ها همان مواردی هستند که ما در طول زندگی فرصتی برای کارکردن یا برطرف کردن آنها نداشته ایم. ممکن است بنا به دلیل یا دلایلی این موارد را نادیده گرفته باشیم یا اینکه برای ما اهمیتی در آن مقطع زمانی نداشته است. یا ضرورتی برای تمرکز روی آنها و برطرف کردنشان وجود نداشته است. در واقع به این علت به آنها نقطه ضعف گفته می شود چونکه به نظر موانع غیر قابل عبور می رسند. درست مثل هر چیزتازه ای که تاکنون با آن آشنایی نداشته ایم انجام یک کار جدید یا یادگیری یک مهارت تازه نیازمند گذشت زمان است. به مرور زمان و با تلاش و حوصله آن کار یا مهارت تبدیل به یک عادت خواهد شد و حتی تبدیل به یک توانمندی و نقطه قوت.
کمی فکر کنید و نقاط ضعفتان را یادداشت نمایید در هر حوزه ای (از جمله مهارتها، ویژگی ها، دانش یا ….) که البته برای رسیدن به اهداف مد نظرتان نیازمندشان باشید. پس از لیست کردن آنها نوبت به پرسش از خود می رسد.البته پرسش سوالات درست:
چگونه به بهترین وجه این محدویتها را مرتفع کنم؟
چه کسی احتمالا می تواند در این راه به من کمک کند؟
چه دانش یا امکاناتی برای رفع این محدودیتها نیاز دارم؟
چه تجربیاتی باید کسب کنم تا در این حوزه خاص اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنم؟
چطور از نقاط قوتم برای رفع نقاط ضعفم کمک بگیرم؟
چه فرصتهای بالقوه ای در نقاط ضعفم وجود دارد؟

این را هم به ذهنتان بسپارید که لازم نیست که تمامی نقاط ضعفتان را از بین ببرید.در واقع بهترین کار این است که ببینید در چه حوزه هایی نیاز است تا توانمندی های خودتان را افزایش دهید. توانمندی هایی که شما را برای رسیدن به اهدافتان یاریگر هستند. اگر به صورت مستمر پرسشهای هدفمند داشته باشید و بدانید که دنبال چه هستید مطمئناً پاسخ های مناسب و مفید دریافت می نمایید.

ستون های موفقیت

ستون پنجم : احساسات

یکی از مزایای انسان بودن داشتن احساسات فوق العاده ای است که به عمق زندگی ما اضافه می کند.در بسیاری مواقع ما تفسیر غلطی از احساسات خود داریم و یا این توانایی را نداریم که بگونه ای موثر با آنها کنار بیاییم. اینجاست که در گردابی از ناامیدی گرفتار می شویم.
احساسات چیزی جز ترجمه ی واقعیت های اطراف نیستند.عموما ما ترجیح می دهیم چیزهایی که برای ما اتفاق می افتند را به روش خودمان نفسیر کنیم و نتیجه این تفسیرها همان احساساتی هستند که در وجود ما شکل می گیرند.و این احساسات را به انواع مختلف خوب و بد ، مفید و غیر مفید ، سازنده و غیر سازنده دسته بندی می کنیم.وقتی پای احساسات در میان می آید ، باید قبول کنیم که یا به ما کمک می کنند یا به ما ضربه می زنند.از آنجا که انسانها موجودات احساسی هستند لذا بسیار ضروری است که با احساس مسئولیت نسبت به یادگیری نحوه مدیریت آنها زمان کافی صرف شود تا از احساسات به نفع خود استفاده گردد. نه اینکه آنها عاملی باشند برای تسلیم شدن و از پا درآمدن.از طرف دیگر باید مراقب بود تا اسیر عواقب ناشی از اتفاقات و شرایط پیش بینی نشده و غیرمنتظره نشد.بجای آن، باید هوش هیجانی را یاد گرفت .

شناسایی احساسات محدود کننده

در اینجا ۱۰ گروه از احساسات محدود کننده که توسط آنتونی رابینز شناسایی شده اند آورده می شوند. دقت کنید که در ظاهر به نظر می رسد که احساسات محدود کننده و غیر سازنده هستند.نکته بسیار مهم این است که تعبیر و تفسیر ما نسبت به آنها چگونه خواهد بود و ما چه واکنشی نسبت به این موارد از خود نشان می دهیم.

خجالت
ناراحتی
خستگی فکری و روحی
بی حوصلگی

ناامیدی
بی کفایتی

اندوه
اشباع شدن یا پر شدن از چیزی
استرس
افسردگی

ناامیدی
عصبانیت
صدمه دیدگی
گناه
تنهایی

اضطراب
ترس
نگرانی
وحشت ناگهانی

ببینید کدام یک از این احساسات را به طور مرتب تجربه می کنید. پس از شناسایی به دوره های مربوط به کنترل احساسات مراجعه کنید که در آنها راهنماییهای لازم جهت این که چگونه با این قبیل احساسات رو به رو شویم ارائه شده است.

معنی احساسات شما

تمامی احساسات به ما کمک می کنند تا بیشتر درباره خودمان و شرایطی که در آن قرار داریم بدانید. در واقع، تمامی احساسات حاوی پیام های پنهان هستند که اگر درست متوجه آنها شویم و درست آنها را تعبیر کنیم میتوانند ما را به مسیر صحیح هدایت نمایند. مسیری که طبیعتاً با ناکامی های کمتری مواجه خواهیم شد و گام به گام به خواسته‌های خود نزدیکتر می گردیم.

این نکته مهم را به ذهنتان بسپارید که تمامی احساسات محدود کننده نشانه ای از این هستند که چیزی درست کار نمی کند. یا باید تغییرات ایجاد نمایید و یا باید به گونه‌ای دیگر درباره ی شرایطی که در آن قرار دارید تفکر و تعمق کنید. در هنگام تجربه این قبیل احساسات، یک اقدام عاجل، مثبت و حساب شده میتواند شما را به آنچه که دنبال آن هستید نزدیک تر نماید.

پرورش احساسات قدرت بخش

چندین و چند نوع از احساسات قدرت بخش وجود دارند که اگر به درستی ایجاد و پرورش داده شوند، می توانند زندگی را فوق العاده و رضایت بخش نمایند. این احساسات عبارتند از:

قدردانی
خوشحالی
امید
لذت
عشق
شور و هیجان
اعتماد به نفس
انگیزه و اشتیاق
علاقه مندی شدید

حالا که لیست بالا در اختیار شما قرار گرفته است تلاش کنید تا هر لحظه و هر روز این احساسات قدرت بخش را در زندگی خود تجربه کنید حتی در زندگی اطرافیانتان. احساسات قدرت فوق العاده ای دارند و می توانند تغییر و تحول مثبت و سازنده ای در زندگی شما ایجاد نمایند. از همه مهمتر قادر هستند تا حالت ذهنی شما را به گونه ای تغییر دهند که با قدرت و انرژی بیشتری در جهت رسیدن به خواسته های خود حرکت کنید.

هشت ستون موفقیت

ستون ششم : انگیزه

برای دستیابی به موفقیتهای طولانی مدت انگیزه یکی از عوامل بسیار پر اهمیت و لازم می باشد. با وجود انگیزه سفر به سوی اهداف و آرزوها بسیار لذت بخش تر خواهد بود چرا که بدون داشتن انگیزه هر کاری که انجام می دهید به نظر کسل کننده و ملالت بار می رسند و سنگینی انجام آنها را روی دوش خود احساس خواهید کرد.

انگیزه به چه چیزی احتیاج دارد؟

برای اینکه مقدار لازم و کافی از انگیزه در درون خود داشته باشید، لازم است تا ابتدا ویژگی های زیر را درون خود ایجاد و تربیت کنید:
مسئولیت پذیری
تصمیم گیری
انضباط شخصی
خوش بینی
اشتیاق

علاوه بر موارد بالا، انگیزه به سطح بالایی از انرژی نیز نیاز دارد.انرژی خروجی طبیعی انگیزه می باشد اما اگر ما به دنبال داشتن یک زندگی سلامت نباشیم ، سطح انرژی عمومی در وجود ما کاهش پیدا خواهد کرد و با داشتن مقدار ناچیزی از انرژی دیگر اهمیتی ندارد که چه میزان انگیزه دارید.

انگیزه را ارتقا دهیم

راه های مختلفی وجود دارند که می توان انجام داد تا بلافاصله سطح انرژی و در نتیجه سطح انگیزه را بالا برد. در اینجا چند پیشنهاد ارائه می شود:

نشاط و خنده
تنفس از قفسه سینه
تقویت فیزیولوژی
سبک زندگی سالم
هدف گذاری

چگونه انگیزه را کاهش دهیم

بدبینی
عصبانیت
افسردگی
ترس
غم و اندوه
استرس
دلخوری
تنهایی
حسادت
گناه

ستون هفتم : هدف گذاری

هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت لازم و ضروری به نظر می رسد.هدف گذاری کمک می کند تا شما روی مهمترین مواردی که شما را به خواسته هایتان می رساند تمرکز کنید. با توجه به اینکه سه مقاله در خصوص هدف گذاری ( هدف های هوشمند ، مدل رشد یا هوگر ، مراحل هدف گذاری )ارائه شده اند ، در اینجا یک شمای کلی از اینکه برای هدف گذاری موثر چه مواردی نیاز است ارائه می گردد.

 اهداف تان را به دقت تعیین کنید

دو مدل هدف وجود دارد که شما بایستی آنها را مشخص کنید. مدل اول اهداف نظری هستند که برای رسیدن به خواسته ها و اهداف بزرگتر روی آنها متمرکز می شوید. این ها اهداف بلند پروازانه ای هستند که علیرغم وجود مشکلات و موانعی که در مسیر رسیدن به خواسته ها بوجود می آیند باز هم شما را با انرژی و انگیزه نگه می دارند.

مدل دوم اهداف فعالیتی هستند. این ها اهدافی هستند که شما هر روز و هر هفته باید آنها را انجام دهید تا به اهداف نهایی خود دست پیدا نمایید.فعالیتها و پروژه هایی که دائما روی آنها کار می کنید تا قدم به قدم به هدف نهایی نزدیک شوید.

بسیار پیش آمده که ما هدف گذاری های مختلفی را انجام می دهیم اما قادر نیستیم تا رسیدن به آنها جلو برویم. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارند که عبارتند از :

کاهش انگیزه

فقدان اشتیاق

منابع ناکافی

باورهای محدود کننده

عادتهای غیر مفید

سطح پایین مهارت

نداشتن دانش و تجربه کافی

ضرورت ناکافی

آشفتگی احساسی

هرچه که تاکنون درباره ی آن بحث کرده ایم ، به معنای واقعی کلمه می توانند باعث رکود و توقف شده و در مسیر رسیدن به موفقیت خرابکاری و کارشکنی کنند.

چنانچه هیچ یک از دلایل بالا در عدم موفقیت نقش نداشته باشند ، اطمینان حاصل کنید که در هنگام هدف گذاری معیارهای زیر همیشه و همیشه رعایت می شوند.

معیارهای هدف گذاری

اهداف من مشخص هستند:

من دقیقا می دانم که چه می خواهم و تمامی موارد مورد نیاز برای رسیدن به آن را در نظر گرفته ام.

اهداف من واقعی هستند:

چارچوب زمانی که تعریف کرده ام واقعی بوده و امکانات و قابلیتهای مورد نیاز در آن لحاظ شده اند.

اهداف من زمانبندی شده اند:

تمام اهداف من دارای زمان شروع و پایان هستند.

اهداف من قابل دستیابی هستند:

با صرف امکانات و اختصاص قابلیتهای مورد نیاز، آنها به احتمال زیاد باز هم چالش برانگیز خواهند بود، اما از دسترس دور نیستند.

اهداف من باور پذیر هستند:

ممکن است که اهداف من چالشی به نظر برسند اما باور دارم که میتوان به آنها رسید.

اهداف من چالش برانگیز هستند:

آنها باعث می شوند تا تواناییها ، مهارت ها و استعدادهای من رشد کنند و گسترده تر شوند.

برنامه اجرایی تهیه کنید

پس از اینکه بطور واضح و مشخص اهداف خود را تعیین کردید، نوبت به تهیه ی برنامه اجرایی جهت انجام فعالیت های لازم به منظور رسیدن به آنها است. این برنامه ی اجرایی باید انعطاف پذیر بوده و قدم بقدم تعقیب شود.در اینجا چند راهنمایی مهم که کمک می کنند تا برنامه ی اجرایی با کمترین نقص تهیه شود بیان می شوند:

 بر روی بزرگترین سنگ ها تمرکز کنید و موارد مهمی را که لازم است برای کنار زدن آنها انجام دهید را در نظر بگیرید.

 مهندسی معکوس کنید. فرض کنید به هرچه خواسته اید رسیده اید، حالا قدم بقدم از نقطه ی پایانی یعنی همان اهداف         خود به عقب برگردید تا به لحظه حال برسید. همواره از خود بپرسید که چه کاری انجام داده ام تا به اینجا رسیدم؟

 فعالیتها و هدف های روزانه را زمانبندی کنید.

 در نظر گرفتن  موانع و مشکلات احتمالی که در طول مسیر خود با آنها روبرو خواهید شد.

 در نظر گرفتن منابعی که احتمالا نیاز خواهید داشت.

 اینکه چه حمایت هایی از جانب دیگران ممکن است نیاز داشته باشید را بررسی کنید.

علاوه بر اینها، مطمئن شوید که انعطاف پذیر بوده و سازگاری با تغییر شرایط و وضعیت دارید. تدوین یک برنامه غیرقابل انعطاف که به هنگام تغییر اطلاعات یا اتفاقات پیش بینی نشده نتوان آن را بروزرسانی کرد ارزش زیادی نخواهد داشت.لذا باید همواره روشی را انتخاب کنید که در همه حال شما را در مسیر رسیدن به اهداف نگه دارد یا به آن مسیر برگرداند. فقط این مهم است که در نهایت شما به مقصد برسید. علاوه بر نقشه اجرایی، روالی را تعیین کنید تا میزان پیشرفت فعالیت ها در جهت رسیدن به اهدافتان را ارزیابی نمایید. میزان پیشرفت بر میزان انگیزه شما تاثیر مستقیم دارد.

 نیرو های انگیزه بخش را پیدا کنید

همانطور که قبلا اشاره شد، انگیزه یکی از ضروری ترین موارد برای موفقیت در طولانی مدت می باشد. پس همواره باید به این نکته توجه کنید که سطح انگیزه شما به قدری بالا باشد تا بتوانید به سمت اهداف خود رو به جلو حرکت کنید. یکی از راهکارهای بالا نگه داشتن انگیزه میتواند سیستم پاداش دهی باشد. یعنی بابت انجام هر کار موثری که شما را به سمت اهداف از پیش تعیین شده خود نزدیک‌تر کند پاداشی در نظر بگیرید.

اهداف خود را سازگار و همخوان کنید

نکته بسیار مهم این است که حتماً مطمئن شوید که اهدافتان صد در صد با باورها، اولویت ها، سبک زندگی ،استانداردهای شخصی، ارزش ها و هدف های دیگرتان هم راستا و سازگار می باشند.وجود همراستایی و سازگاری بسیار مهم است. چرا که وجود هر نوع تضاد و تناقض باعث خودویرانگری شده و منجر به دریافت نتایج پایین تر از حد نرمال می گردد. برای اندازه گیری مقدار سازگاری سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا من باورهای محدود کننده ای دارم که در تضاد با خواسته هایم باشند؟

با توجه به اولویت های  فعلی ام، آیا میتوانم مطابق برنامه زمانبندی تهیه شده‌ام به خواسته هایم برسم؟

آیا سبک زندگی من  به گونه ای است که به خواسته های من خوش آمد بگوید یا اصلا با یکدیگر مغایرت دارند؟

آیا باید استانداردهای زندگی ام را بالا ببرم تا بتوانم به خواسته هایم برسم؟

آیا اهداف من با ارزش هایم در تضاد هستند؟

آیا اهداف و خواسته هایی  دارم که با یکدیگر منافات داشته باشند؟

چه تضادهای بالقوه وجود دارند که  میتوانند مانع پیشرفت من به سمت اهداف و خواسته هایم شوند؟

پس از اینکه تضادها و مغایرت ها را شناسایی کردید نوبت به این می رسد که یکی از راههای زیر را انتخاب کنید:

 تمام شئون زندگی خود را که مرتبط با اهداف تان هستند تغییر داده و سازگاری ایجاد کنید.

 اهداف خود را بر اساس سبک زندگی، اولویت ها، ارزش ها، استانداردها و باورهای خود تعریف نمایید.

 اهداف جدیدی را تعیین کنید که با فاکتورهای ذکر شده در بالا متناظر و هماهنگ باشند.

واقعیت این است که باید با خودمان صادق و روراست باشیم در غیر اینصورت همچنان به روند از بین بردن موفقیت ها ادامه خواهیم داد.

هشت ستون موفقیت

ستون هشتم : طرز فکر

حالا و در پایان نوبت به این می رسد که چگونه بیندیشیم و نسبت به اتفاقات و شرایط به طور موثر واکنش نشان دهیم تا در نهایت بتوانیم به اهداف و خواسته های خود دست پیدا کنیم.

 چگونه خوش شانسی را جذب کنیم

بسیاری از افراد باور دارند که برخی از مردم واقعا خوش شانس هستند و برای همین است که موفقیت ها و دستاورد های بسیار مهمی دارند. اما به نظر من این باور چیزی بیشتر از یک  بهانه غیر قابل قبول که ناشی از سوء تفاهم و نا آگاهی است، نمی باشد.

جذب خوش شانسی در زندگی نیاز به شانس ندارد، اما به علم روانشناسی مرتبط است. مردم خیلی خوش شانس فقط به این دلیل خوش شانس به نظر می رسند که کار درست را در زمان درست و به روش درست انجام می دهند. فارغ از اینکه کاری که در حال انجام دادن آن هستند بر اساس دانش یا تجارب است. اما نکته جالب توجه این است که کارهایی که این قبیل افراد انجام می دهند، می تواند تقریباً توسط هر کس دیگری مدل سازی و شبیه سازی شوند، با این روش سایر افراد نیز میتوانند میزان موفقیت خود را افزایش  دهند ( یا به قولی، این ها هم خوش شانس شوند!)

چرا مردم خوش شانس هستند؟

. آنها هوشمندانه تر کار می کنند نه سخت تر

آنها سازگاری با تغییر شرایط دارند

آنها انعطاف پذیر و خلاق هستند

آنها  ارتباطات قدرتمندی  ایجاد  می‌کنند

آنها ریسک های حساب شده می کنند

آنها عادت های افراد موفق را مدل میکنند

موارد گفته شده در فوق صرفاً گوشه ای از این دلایل هستند. برای اطلاعات بیشتر لطفاً به موضوع عامل شانس در وبسایت ما مراجعه فرمایید.

سوالات درست بپرسید

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که موفق ترین افراد را از دیگران متمایز می سازد، این است که این قبیل افراد همواره از خودشان سوالات درست می پرسند.سوالاتی که آنها را روی پاسخ ها، راه حل ها و نتایج ایده‌آل متمرکز می کند. سایر افراد اصلاً آگاه نیستند که با خودشان در حال گفتگو بوده و سوالاتی غیر سازنده میپرسند. این قضیه بسیار به ضررشان تمام می شود. چرا که بیشتر این سوالات آنها را روی چیزهایی که نمی خواهند متمرکز میکند و همین موضوع آنها را به سمت مشکلات، اشتباهات و از نظر خودشان بدشانسی سوق می دهد.

برای اینکه طرز فکر خودتان را تغییر دهید، اولین گام این است که سوالاتی بپرسید که شما را به سمت آنچه که می خواهید ببرد نه آنچه که نمی خواهید. به عنوان مثال در هنگام مواجهه با یک مشکل یا یک مانع غیر منتظره، پرسش های زیر را از خود داشته باشید:

چگونه می توانم به بهترین وجه بر این چالش غلبه کنم؟

این مشکل چگونه می تواند به خدمت من در بیاید؟

از چه منظر دیگری می توانم به این موقعیت نگاه داشته باشم؟

چه فرصت هایی در حال حاضر وجود دارد که من نمی توانم آنها را ببینم؟

چه منابعی می توانند در این موقعیت به من کمک کنند؟

چه درس هایی می توانم از این شرایط بگیرم؟

بهترین راه برون رفت از این مخمصه چیست؟

آیا من در حال پرسیدن سوال های درست هستم یا نه؟

به عنوان یک تاکتیک موثر می توانید این سوالات را از خود بپرسید .

مواجهه با بدبیاری و ناملایمات

افراد موفق توانایی فوق العاده‌ای در مواجهه با  سختی ها و بدبیاری ها دارند.  این قابلیت را دارند که نه تنها در اینگونه مواقع خونسردی خود را حفظ ‌کنند، بلکه به طور ماهرانه و خلاقانه نسبت به اینگونه مشکلات واکنش نشان می دهند. بسیار دقیق و موشکافانه پیامدهای تصمیماتی که در ذهنشان است را در نظر گرفته سپس تصمیم نهایی را اخذ می‌کنند. برای آگاهی بیشتر درباره غلبه بر ناملایمات لطفاً به غلبه بر موانع و مشکلات در وبسایت ما مراجعه فرمایید.

پرورش طرز برخورد صحیح

برای دستیابی به موفقیت یکی از ابتدایی ترین  قدم ها این است که قدر هر چیزی که در حال حاضر داریم را بدانیم. قدردانی از سپاسگزاری می آید. حتی برای کوچک ترین مواردی که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. کمی وقت بگذارید و از خودتان بپرسید که واقعاً بیشتر از همه از چه چیزی سپاسگزار هستید. همواره این طرز برخورد را در خودتان نگه دارید چرا که باعث می شود ذهنیت مثبتی در شما ایجاد شود. وقتی نوبت به طرز برخورد می رساند بیشتر ما عادت داریم که درباره تفکر مثبت بشنویم. اینکه نباید به هر مشکلی که بر سر راه ما پدیدار می شود توجه کنیم، بسیار اهمیت دارد. اما بیایید از امروز طرز فکر خود را تغییر دهیم. با تفکر خوشبینانه و در عین حال واقع گرایانه شروع کنید.معنی این حرف این است که با این طرز تفکر بر روی راه‌حل ها تمرکز کنید اما به این معنا نیست که چشممان را به روی مشکلات  بسته و به آنها بی توجه باشید.

زبان موفقیت

هر چه که ما به زبان می آوریم تفکرات ما را آشکار می کند . تفکرات ما انعکاسی از طرز برخورد ما می باشد و طرز برخورد ما نیز توسط کلمات و عبارات و همینطور زبان بدن ما مشخص می شوند.بنابراین همان طور که طرز برخورد ما تغییر می کند زبان ما جهت کامیابی و موفقیت برای رسیدن به اهداف و خواسته ها هم دچار تغییر و تحول خواهد شد. اگر  واقعاً تمایل دارید در تمام زمینه‌های زندگی خود موفق و پیروز باشید،  باید آگاهانه شروع به تغییر زبان نمایید و تغییراتی اعمال کنید که شما را به سمت اهداف تان هدایت کند و نه به سمت سیلی ازمشکلات و بهانه ها .

هشت ستون موفقیت

کلام آخر

اگر تا به این جای این مقاله را مطالعه کرده اید ، به شما تبریک می‌گویم چرا که شما یکی از معدود افرادی هستید که  دارای اراده و نظم شخصی هستید.خوشبختانه شما جزو آن دسته از افراد نادری هستید که به قول هایی که به خودتان داده اید وفا میکنید و همواره به دنبال رسیدن به خواسته ها و آرزوها و اهداف تان هستید.

این مقاله و یا سایر مطالب و نقشه های ذهنی مصور که در این وبسایت وجود دارند مطمئنا پاسخگوی تمامی سوالاتی که به ذهن شما می‌رسند تا بتوانید یکی از افراد بسیار موفق شوید ،نخواهند بود. اما من امیدوارم با مطالعه نقشه های مرتبط و همینطور لینک های مرتبطی که در رابطه با موضوعات متفاوت ذکر شده اند بتواند اطلاعات عمیق تر و دقیق تری به شما بدهند و چراغ هایی را در ذهن شما روشن کنند تا مسیر رسیدن به اهداف و خواسته های تان برای شما شفاف تر شود.

برایتان بهترین موفقیت ها و دستاوردها را آرزو می کنم. یادتان باشد که شما نیازی به شانس ندارید چر اکه شانس جزئی از وجود شما می باشد

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.