اهمال کاری

اهمال کاری یعنی این‌که کارهای ضروری‌ را عقب بیندازیم و ترجیح بدهیم که ابتدا به سراغ کارهایی با ضرورت کمتر برویم.به بیان دیگر، کارهایی که لذت انجام‌شان بیشتر یا رنج انجام‌ شان کمتر است را در فهرست فعالیت‌های خود – مستقل از اهمیت و ضرورت واقعی آنها – در اولویت قرار دهیم.

فروید طبق اصل لذت می گوید : انسانها به جای اینکه به اثرات بلندمدت تصمیم‌ها و رفتارهای خود فکر کنند، به صورت کاملاً غریزی ترجیح می‌دهند رفتارهای لذت آفرین را انجام داده و از رفتارهای رنج آور دوری کنند.

تبعات منفی زیادی برای اهمال کاری شمرده شده است که از جمله آنها می‌توان به استرس، اضطراب، احساس گناه، ایجاد بحران یا تصور وجود بحران، کاهش سلامت و همینطور کاهش خروجی مفید و بهره وری اشاره کرد.

تأخیر در انجام دادن تمرین‌ها، مطالعه نکردن تا شب امتحان، به تأخیر انداختن تماس‌های تلفنی ضروری و سرگرم شدن بیش از حد به ورزش یا گوش دادن به موسیقی به بهانه‌ی تمرکز کردن و ریلکس شدن نمونه‌هایی از رفتارهای اهمال‌کارانه هستند.یا مثلا در دانشگاه  بی هدف می‌چرخید و پرسه می زنید در حالیکه دوستانتان منتظر هستند که به سراغشان بروید و انجام پروژه درسی را شروع کنید.

 

چند نکته بسیار مهم :

اهمال کاری یک الگوی رفتاری نادرست است ولی ارثی نیست و با ما به دنیا نمی‌آید؛ بلکه به تدریج در ما شکل می‌گیرد. پدر و مادرهایی که فرزندان خود را به شدت کنترل و باید و نبایدهای بسیاری برای آن‌ها تعیین می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که الگوی اهمال کاری را در فرزندان‌شان تقویت کنند. کودکان حس می‌کنند که در تصمیم‌گیری برای انجام دادن یا ندادن کارها، هیچ اختیاری ندارند و تنها روش واکنش به اینگونه رفتارهای والدین را به تأخیر انداختن دستورهای ایشان می دانند. یا وقتی پدر و مادر، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری را دائماً خودشان انجام می‌دهند و فرصت  نمی دهندکه فرزندان، خودشان برای زمان‌بندی و تعیین اولویت کارهایشان اقدام کنند، فرصت خطا کردن و یادگیری را از آن‌ها می‌گیرند.و زمینه ای ایجاد می شود تا بدلیل ضعف در برنامه ریزی، زمان‌بندی و تعیین اولویت، در بزرگسالی اهمال کاری کنند.

 

آقای جان کری نویسنده کتاب هنر اهمال کاری راه حل جالبی برای  کاهش هزینه‌های اهمال کاری ارائه می‌کند.

او می‌گوید اینکه  برای فرار از عمل هیچ کاری نکنیم روش غلطی است. معمولا برای توجیه انجام ندادن  یک کار مشخص لیستی از کارهای دیگر را در نظر می گیریم و آنها را بهانه انجام ندادن آن کار مشخص  می‌کنیم. برای اینکه با اهمال کاری کنار بیاییم ، باید اول لیستی از فعالیت‌های دوست نداشتنی تهیه کرد. سپس اگر احساس کردید که نمی‌خواهید فعالیت شماره یک را انجام بدهید می‌توانید فعالیت شماره ۲ یا ۳ یا غیره را انجام دهید به این ترتیب شما مجبور خواهید شد تمام آن فعالیت‌های دوست نداشتنی را انجام بدهید گرچه با تاخیر به هر حال این یک حرکت رو به جلو است .

آقای برایان تریسی در کتاب معروف خود به نام قورباغه ات را قورت بده یکی از روش های جلوگیری از اهمال کاری را این می داند که بد ترین و سخت ترین کاری را که دوست ندارید انجام بدهید را در اولین فرصت انجام بدهید و سپس به سراغ دیگر فعالیت ها .بروید

نکته مهم

بسیاری از ویژگی ها و صفات شخصیتی می توانند در قالب اهمال کاری بروز پیدا کند.

گاهی اوقات کمال طلبی باعث می شود تا برخی کارها را به عقب بیندازیم تا در زمان مناسب تری آنها را با کیفیت بالاتری انجام دهیم یا حتی زمانی که آنها را تمام کرده ایم سعی می کنیم تا در فرصت های بعدی آنها را بهتر و نواقص آنها را برطرف کنیم

برخی افراد تصور می‌کنند که کارهای لحظه آخری یا دقیقه ۹۰ بهتر انجام میشود چراکه احساس استرس باعث ایجاد انگیزه و انرژی در وجود فرد شده و باعث می شود آن کار را بهتر انجام دهند اما در دراز مدت این طرز تفکر باعث صدمات جدی به سلامتی ما می گردد چرا که فرد در حال  تحمل استرس مزمن  است.

گاهی اوقات افراد به خاطر ضعف در برنامه ریزی و هدف گذاری کارهای سخت را به تعویق می اندازند و قاعدتاً اگر در انجام کارها اولویت بندی درست و منطقی رعایت نشود خود به خود دیگر فعالیت ها انجام پذیر نیستند من شخص مجبور است که آنها را به تعویق می اندازد نه به خاطر اینکه این فعالیت ها دوست داشتنی نیستند بلکه تقدم و تأخر انجام آنها منطقه رعایت نشده است.

گاهی اوقات به خاطر ضعف در مهارت تصمیم گیری انجام فعالیت ها به تعویق می افتد

گاهی اوقات عدم مهارت در مدیریت زمان باعث می شود  تا فعالیت‌ها در زمان مناسب خود انجام نپذیرند.

عزت نفس پایین، ترس از خطا کردن، کمال طلبی، انگیزه نداشتن و ضعف در برنامه ریزی و انضباط شخصی، تعدادی از ریشه‌های شناخته‌شده‌ی اهمال کاری هستند.

 

چرا اهمال کاری می کنیم ؟

 

چرا اهمال کاری می کنیم در صورتی که  می دانیم تبعات منفی برای ما دارد؟

دلیل اول وقتی قرار باشد دردی را در زمانی دورتر تحمل کنیم در نتیجه فشار روانی حاصل از آن در لحظه کنونی کمتر حس می شود به همین خاطر آگاهانه یا ناآگاهانه  قبول میکنیم که که تجربه لذت نزدیک به بهای تحمل درد دور  می ارزد.

مثلاً فرض کنید  عجله دارید و می خواهید سریعتر به مقصد برسید لذا قوانین راهنمایی رانندگی را در نظر نمی گیرید و چراغ قرمز را رد میکنید چونکه لذت زمان خریدن را در لحظه احساس می کنید دیگر به این نمی اندیشید که در آینده بایستی جریمه این کار را پرداخت کنید .

دلیل دوم ضعف در یادگیری است . اگر ما رفتار اشتباهی انجام بدهیم و بلافاصله تنبیه شویم احتمال اینکه آن رفتار را ترک کنیم بیشتر است. مثلا فرض کنید در همان لحظه  عبور از چراغ قرمز جریمه ۲۰۰ هزار تومانی را به شما بدهند امکان  ندارد که مجدداً از چراغ قرمز عبور کنید.

راهکارِ ساده برای جلوگیری از اهمال کاری :

– برای کار خود، مهلت مشخص تعیین کنید.

– جریمه‌های سریع و مشخص، برای انجام ندادن تعهد‌های کوتاه‌مدت خود در نظر بگیرید.

مثال جریمه برای تنبلی و اهمال کاری

مثلاً اگر می‌گویید من هر شب قرار است نیم ساعت زبان بخوانم، با خودتان قرار بگذارید که اگر این کار را نکردید، همان شب، مبلغ مشخصی را به حساب یک موسسه‌ی خیریه واریز کنید یا هر کار دیگری که برایتان سخت است، انجام دهید (اگر کار خیر برایتان بسیار خوشایند است، پول را به حساب موسسه‌ای که از آن نفرت دارید بریزید).

البته جریمه قرار نیست همیشه مالی باشد. مثلاً ممکن است خودتان را وادار کنید یک بار دستشویی یا حمام را بشویید.

خرد کردن کار به بخش‌های کوچک‌تر

اگر قرار است کاری در طول مدت زمان مشخصی انجام شود،خرد کردن آن کار به بخش‌های کوچک‌تر، و مهلت تعیین کردن برای هر بخش، می‌تواند خروجی ما را بهبود دهد.اگر کاری را برای دیگری انجام می‌دهیم، چه بهتر که او این مهلت‌ها را تعیین کند. اما اگر چنین نبود، لااقل خودمان این کار را انجام دهیم.

مثالی از خرد کردن اهداف و فعالیت ها و زمان گذاری برای آنها

 

فرض کنید میخواهید ده کتاب در زمینه یک موضوع خاص  در سال جدید مطالعه کنی دمطالعه کنید به جای اینکه  با خودتان قرار بگذارید که هر ماه یک کتاب بخوانید بهتر است با خودتان قرار بگذارید که در پایان هر ماه یکی از کتاب ها بایستی خوانده شده باشد.

 

یا اینکه اگر قرار است یک آهنگ ۵ صفحه ای را ظرف مدت یک هفته یاد بگیرید  به جای اینکه از ابتدا تا انتهای آهنگ را مکرراً تمرین کنید با خودتان قرار بگذارید که هر روز یک صفحه را  به درستی و به طور کامل تمرین کنید و یاد بگیرید.

 

پرسشنامه اهمال کاری

 

یکی از دقیق‌ترین و معتبرترین آن‌ها، پرسشنامه استیل، طراحی شده توسط پیرس استیل (Piers Steel) از دانشگاه کلگری کانادا است.

 

تصمیم‌ها را‌ آن‌قدر به تأخیر می‌اندازم که دیر می‌شود.

 

حتی وقتی تصمیم می‌گیرم، اجرای آن را به تأخیر می‌اندازم.

 

پیش از این‌که به تصمیم‌های نهایی برسم، وقت بسیاری را به بهانه‌ی‌ موضوعات بی‌اهمیت تلف می‌کنم.

 

حتی وقتی به مهلت مشخصی نزدیک می‌شوم، اغلب وقتم را صرف کارهای دیگر می‌کنم.

 

حتی فعالیت‌های کم‌زحمت من که فقط به کمی نشستن و کار کردن نیاز دارند، روزها عقب می‌افتند.

 

معمولاً سرگرم انجام کارهایی هستم که قرار بوده چند روز قبل انجام شوند.

 

دایم می‌گویم: این کار را فردا انجام می‌دهم.

 

اغلب وقتی می‌خواهم کاری را شروع کنم، قبل از آن تأخیرهای بی‌دلیل ایجاد می‌کنم.

 

وقت کم می‌آورم.

 

کارها را سر زمان خودشان انجام نمی‌دهم.

 

در رساندن کارها به مهلت تعیین شده، خوب نیستم.

 

انداختن کارها به آخرین دقیقه، در گذشته برای من هزینه مالی ایجاد کرده است.

 

برای امتیاز دادن به هر جمله، می‌توانید عددی بین ۱ تا ۵ در نظر بگیرید.

 

عدد یک نشان می‌دهد که آن جمله اصلاً شما را توصیف نمی‌کند و عدد پنج نشان می‌دهد که آن جمله کاملاً توصیف شماست.

 

سایر عددها هم، وضعیتی بین این دو را نشان می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید