اراده قوی و تاب آوری

چرا لازم است تا برای رسیدن به اهداف و خواسته ها، اراده قوی و تاب آوری داشته باشیم؟

|||

 ” بزرگترین افتخار این نیست که هرگز شکست نخورده باشیم، بلکه افتخار این است که بعد از هر شکست دوباره بلند شویم و ادامه دهیم.

                                                                        کنفوسیوس

|||

 منظور از اراده قوی و تاب آوری چیست؟

شما هر چند وقت یکبار اشخاص منحصر به فردی را می‌بینید که اشتهای سیری ناپذیری در مقاومت کردن و پافشاری کردن علیرغم وجود مشکلات و موانع برای رسیدن به خواسته های خود دارند. برای این افراد اصلاً اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در جریان است .آنها کماکان با اعتماد به نفس و خودباوری قاطعی به حرکت خود ادامه می دهند.به نظر می‌رسد این افراد بسیار نابغه و منحصر به فرد هستند اما واقعیت این است که آنها هم انسانهایی هستند همانند من و شما. آنها هم ترس دارند، عادت ها و رفتارهای محدود کننده دارند اما، رفتارهایی خاص از خودشان نشان می دهند که آنها را منحصر به فرد می نماید. آنها ضعف های خودشان را می پذیرند اما با این حال با تاب آوری و اراده قوی مشکلات را حل و فصل می‌نمایند. این اشخاص به این باور رسیده اند که تمامی محدودیت ها صرفاً در ذهنشان است و همیشه این واقعیت را باور دارند که ذهن آنها ابزاری برای کمک می باشد. ابزاری برای رسیدن به آنچه که هدف گذاری کرده اند و یا تبدیل شدن به شخصیتی که قلبا علاقه مند هستند تا همانند او شوند. مغز انسان همانند یکی دیگر از عضلات بدن است. پس با تمرین و به مرور زمان میتوان آن را شرطی کرد و تقویت نمود .همانطور که با تقویت عضلات بدن میتوان از پس کارهای سنگین و سخت  بر آمد. واقعیت این است که کلید اصلی و اساسی برای داشتن اراده محکم و تاب آوری ذهن ما می باشد.

” کلید اصلی و اساسی برای داشتن اراده محکم و تاب آوری، ذهن ما می باشد. “

|||

چگونه اراده ی قوی و تاب آوری داشته باشیم؟

داشتن چنین اراده‌ای به معنای داشتن قدرت درونی جهت غلبه بر تنبلی، اهمال کاری، وسوسه ، ناامیدی و شکست و باورها و عادت‌های محدود کننده است. ایجاد اراده قوی و تاب آوری یعنی داشتن شهامت و شجاعت اخذ تصمیمات مشکل در هنگام سختی ها و مشکلات. یعنی تکمیل اقدامات و فعالیت ها در راستای دستیابی به اهداف و مقاصد علیرغم بروز مسائل و موانع و ناملایمات و مصائب، که افراد معمولی را وادار می‌کند تا مجدداً به منطقه امن خود برگردند.

زندگی با تاب آوری و اراده قوی یعنی یادگیری تطابق با تغییر شرایط و سازگاری با اوضاع غیر قابل پیش بینی و سخت. یعنی دوباره به پا خواستن پس از شکستی غیرمنتظره و سنگین. موضوعی است درباره فائق آمدن بر محدودیت های شخصی که مانع از حرکت شما در مسیر درست هستند و روحیه شما را تضعیف می کنند. یعنی یادگیری مستمر از شکست ها و اشتباهات تا جایی که دنیا دیگر مطلبی برای یاد دادن به شما نداشته باشد. زندگی با تاب آوری  و اراده قوی یعنی شخصاً بتوانید از لذت های آنی و لحظه ای و همینطور وسوسه های مختلف به سلامت عبور کنید.

 پرورش تاب آوری و اراده قوی

مثل یک کشاورز که در طول سال محصولات خودش را کشت کرده و پرورش می دهد، ما نیز باید خود را آماده کنیم تا ملزومات را کشت کنیم و پرورش دهیم. این ملزومات عبارتند از مهارتها، باورها، ویژه گی ها و اقداماتی که قدرت تصمیم گیری را افزایش داده و باعث تقویت نقاط قوت و توانایی های ما فراتر از یک انسان معمولی می شوند.

 مهارت های مورد نیاز

وجود تاب آوری و اراده قوی برای تفکر انتقادی و خلاقانه، تحت فشارهای حاصله از اوضاع و شرایط بیرونی لازم و ضروری هستند. این موارد لازم است تا تحت هر شرایطی بر احساسات خود مدیریت داشته باشیم و هم نسبت به تمایلات درونی و هم رفتار و اعمال دیگر افراد جامعه آگاهی بیشتری کسب کنیم. تاب آوری و اراده کمک می کند تا مدیریت زمان بهتری داشته باشیم، به طور خودجوش نسبت به اضطراب و استرس خود آگاهی و مدیریت داشته و قادر به اخذ تصمیمات موثرتر باشیم. ماهر شدن در این گونه مهارت ها کمک می کند تا عادت های لازم را برای کسب توانایی های فراتر از یک شخص معمولی ایجاد کنیم.

 باورهای واجب

لازمه داشتن اراده قوی و تاب آوری ، داشتن قدرت خودباوری و اعتماد به نفس است، طوری که مانند اکثر افرادی که در هنگام روبرو شدن با موانع به ظاهر غیر قابل عبور دچار از هم گسیختگی روحی روانی شده و واقعیت ها را نادیده می گیرند، نشویم. به همین منظور ضرورت دارد تا چهار باور واجب و اساسی که باعث تقویت روحیه میشوند را در خود ایجاد نمایید. این باورها عبارتند از :

  • من می توانم هر کاری را انجام بدهم ،من می توانم تبدیل به هر شخصیتی که می خواهم بشوم.
  • هر چیزی قابل به دست آوردن و انجام دادن است.
  • من پتانسیل های نامحدودی دارم.
  • پاسخ هر چیزی در درون خود من است.

اگر تمام پاسخ ها را داشته باشید پس دیگر دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد، دلیلی برای نگرانی و تردید وجود ندارد.

رفتارهای مهم

تاب آوری و قدرت اراده ما را مجبور می‌کند تا رفتارها و خصیصه های خاصی را در خود ایجاد نموده و پرورش دهیم. مواردی که کمک میکنند که فونداسیون روانی محکمی را در خود بسازیم. این خصیصه ها نه تنها طرز فکر ما را شکل می دهند بلکه تمامی تصمیم ها و اقدامات ما را و طبعا نتایج حاصل از آنها را تحت تاثیر قرار می دهند.

جاه طلبی

تاب آوری و قدرت اراده برای رسیدن به بلندترین قله ها نیاز به جاه طلبی دارند، برای حرکت در میان تردید ها و دنیای ناشناخته، نیاز به بلند پروازی است. در واقع بلند پروازی به ما اجازه می‌دهد تا فرا تر از وضعیت جاری خود را ببینیم، دیدگاه‌های بلندمدتی داشته باشیم که باعث انگیزه دادن میشوند، الهام‌بخش هستند و ما را به سمت دستاورد های بزرگتری هدایت می کنند.

 اشتیاق

اشتیاق مثل یک باتری با طول عمر بالاست که همیشه روحیه ما را بالا نگه می دارد، به خصوص در زمان هایی که اوضاع مطابق میل ما پیش نمی رود کمک می کند تا ، اراده ما قوی تر شده و هرگز تسلیم نشویم، کمک می کند تا در مقابل وسوسه ها مقاومت کنیم و به ما دیدگاه های جدیدتری ارائه می کند.

 پافشاری و مصمم بودن

تاب آوری و قدرت اراده به پا فشاری نیاز دارند به خصوص در هنگام مواجهه با سختی ها و مشکلات. مصرّ بودن و مصمم بودن به ما یادآوری می کند که دنیا چاره ای ندارد جز اینکه آنچه را که ما می خواهیم برای ما فراهم نماید.

 کنجکاو بودن همانند کودکان

کنجکاوی درهای بسته را باز می‌کند، فرصت هایی را که تاکنون دور از نظر بوده‌اند را آشکار می نماید. در واقع کنجکاوی ما را وادار می کند تا سوالات بهتری بپرسیم. پرسشهای موثرتری درباره زندگی و شرایط داشته باشیم. و طبیعتاً ما را وادار می کند تا متفاوت فکر کنیم و درک جدیدتر و بهتری نسبت به شرایط داشته باشیم.

 خوش بینی

خوش بینی همانند یک چراغ قوه عمل می‌کند. کمک می‌کند تا در میان تاریکی نیز مسیر خود را پیدا نماییم. خوش بینی همانند یک فانوس در میان تاریکی شب امید به حال و آینده را در ما زنده نگه می دارد.

ایمان

برای داشتن اراده مستحکم لازم است تا به چیزهایی که دیده نمی شوند، لمس نمی‌شوند و تجربه نمی شوند و به جز در ذهن ما وجود خارجی ندارند ایمان و اعتقاد داشته باشیم. ایمان به مواردی که واقعی هستند اما شایدکمی غیر عادی هستند . ایمان و باور به قدرت ساختن چیزی از هیچ .

اعتماد به نفس و انضباط مستحکم

برای داشتن اراده قوی لازم است تا با انضباط شخصی فوق العاده و با تمام وجود بر روی مواردی که لازم الاجرا هستند تمرکز گردد، اعتماد به نفس محکم علیرغم وجود مشکلات و سختی ها ، شخص را به پیش میراند و کمک می نماید شخص در مقابل عوامل حواس پرتی و وسوسه ها مقاومت نماید.

اقدامات هوشمندانه

برای بسط و گسترش قدرت اراده، لازم است تا شما به طور خودجوش اقدامات هدفمند را هر روز پیاده سازی نمایید. این اقدامات بایستی قابلیت سازگاری مناسبی با تغییر اوضاع و شرایط داشته باشند و از همه مهمتر این اقدامات باید حتماً به صورت متمرکز در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده شما باشند. فراموش نکنید که نتایجی که به دست می آورید حاصل عملکرد شماست و مهم نیست که شما چطور فکر می کنید.

عادت های واجب که به آنها نیاز داریم:

عادت ها پایه و اساس تصمیمات و اقدامات هستند. در طول عمر خود رفتارهایی که در خودمان ایجاد کرده ایم بر پایه عادتها بوده‌اند. عادت ها هستند که مشخص می کنند چه کسی هستیم و قادریم چه چیزی را به دست بیاوریم. اراده مستحکم کم کم ما را وادار می کند تا مجموعه خاصی از عادت ها را که کمک می کنند تا علیرغم وجود موانع و مشکلات ، با استقامت و سماجت در مسیر رسیدن به خواسته هایمان باقی بمانیم و حرکت رو به جلو داشته باشیم.

 پیش بینی مسائل

اگر بتوانید قابلیت پیش بینی مسائل را در خودتان ایجاد کنید قادر خواهید بود تا خود را برای مقابله با آنها آماده نمایید. اما ممکن است این سوال در ذهن ایجاد شود که پیش‌بینی مسائل ممکن است حس بدبینی در ما ایجاد کند. در صورتی این حس به وجود می‌آید که شما فقط مشکلات و مسائل پیش رو را در نظر بگیرید. اما باید دید جامعی به این قضیه داشت یعنی، هم مسائل ، و هم راه حل ها و پاسخ ها و فرصت هایی که که انتظار شما را می کشند را در نظر گرفت.

 تدارک امکانات مورد نیاز

این عادت یکی از پیش نیاز های اصلی موفقیت می باشد، چرا که هنگام مواجه شدن با مشکلات دست شما خالی نیست و امکاناتی را در اختیار دارید و بسیار راحت تر قادرید تا بر آنها غلبه کنید.امکانات می‌تواند شامل مهارتها، دانش و اطلاعات، ابزارها، استراتژی ها، تکنیک ها و حمایت های دیگران باشد. بنابراین باید عادت کنید تا آن جا که می توانید آینده نگری داشته باشید و برای مشکلات پاسخ هایی را آماده کنید و همین طور فرصت‌هایی را که مشکلات می توانند برای شما به ارمغان بیاورند را در نظر بگیرید سپس امکانات مورد نیاز را تدارک دیده تا به کمک آنها از موانع به سلامت عبور نمایید.

پذیرش اشتباهات

اشتباهات یا موانع جزئی، صرفاً سرعت گیر هایی هستند که در مسیر حرکت شما ظاهر می شوند و این بهترین فرصت است تا بتوانید نکاتی را از آنها فرا بگیرید و برای اخذ تصمیمات مناسب تر و موثرتر در آینده از این تجارب و آموخته ها استفاده کنید.

خودآگاهی

باید عادت کنیم که هر روز شناخت بیشتری نسبت به خودمان پیدا کنیم. باید ترسها، ناراحتی ها، احساسات، نقاط ضعف و نقاط قوت را بشناسیم. هرچه نسبت به خود شناخت بیشتری داشته باشیم تصمیمات و اقدامات آگاهانه تری خواهیم داشت. قاعدتا اقدامات با تمرکز بر نقاط قوت خواهد بود اما هم زمان می توان نقاط ضعف خود را نیز مدیریت کرد و مراقبت نمود که آنها باعث آسیب زدن در مواقع بحرانی و حساس نباشند.

 شناخت فرصت ها برای رشد

در میان مشکلات و سختی های چالش برانگیز است که فرصت های رشد و شکوفایی فراهم می شود. در خلال این مشکلات است که می توان نسبت به خود، آگاهی بیشتری پیدا کرد، نقاط ضعف و محدودیت های خود را شناسایی نمود و با یادگیری از آنها خود را برای آینده‌ای بهتر مهیا کرد.

روشنفکر باقی بمانید

وقتی انسان تحت فشار شرایط قرار می گیرد خیلی راحت در دام تعصب و کوته فکری گرفتار می شود، تصمیمات نامناسبی اخذ می کند و باورهای درست خود را به چالش می کشد. اینجاست که باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا در این دام گرفتار نگردید و مسائل را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار دهید. در این هنگام است که بایستی باورها و اعتقادات خود را مجدداً به خودتان یادآوری کنید همان باورهایی که شمارا در مسیر رسیدن به اهداف و خواسته های تان نگه می دارند و به پیش می رانند.

زندگی را جالب و جذاب نگه دارید

وقتی شما از کاری که می کنید لذت می برید زندگی بسیار ساده و و لذت بخش خواهد بود. مسائل و مشکلات شمارا سردرگم و عصبانی نخواهند کرد چراکه با دید باز و مثبت به آنها نگاه می کنید.

 بر زمان حال متمرکز بمانید

داشتن دیدگاه بلند مدت به زندگی بسیار اهمیت دارد اما، مهمتر از آن تمرکز بر زمان حال می باشد. مسائل و مشکلات را به طور بلند مدت در نظر نگیرید بلکه، با تمرکز بر زمان حال و فهمیدن اینکه چه کاری را می توان انجام داد و چه چیزهایی را می توان تحت کنترل قرار داد، کمک می‌کنند تا مواردی که هم اکنون اهمیت دارند در کانون توجه قرار بگیرند، مواردی که می‌توانند در آینده تفاوت های زیادی را در زندگی شما ایجاد نمایند.

به حرکت رو به جلو ادامه دهید

وقتی موانع و مشکلات قوی تر از شما هستند، شاید عاقلانه به نظر برسد که نباید ریسک های بزرگی انجام داد و خود را از خطر دور نگه داشت. اما به این نکته توجه کنید که آنها شما را بایکوت نکنند. باید یا راهی دیگر برای عبور از آن‌ها پیدا نمایید یا راهی مناسب بسازید. چنانچه این گونه به تلاش خود برای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان ادامه دهید همواره با انگیزه باقی خواهید ماند.

 مسئولیت پذیر باشید

کسی که خواهان اراده مستحکم می باشد به هیچ وجه متوسل به عذر و بهانه نمی‌شود. باید مسئولیت تمامی تصمیمات و اقدامات خود را عهده دار شد .این کار باعث می شود تا بتوان خود را تحت کنترل قرار داد. اما با عدم مسئولیت پذیری کاری می‌کنید تا حوادث و شرایط کنترل شما را به دست بگیرند و مثل بادکنکی در باد به هر جهت حرکت می کنید. و به سمت شکست و ناکامی هدایت می شوید و در دراز مدت هم چیزی جز ناکامی و شکست بدست نخواهید آورد.

۲۱ راه برای ایجاد اراده قوی و تاب آوری

زیربنای اراده قوی و تاب آوری، انجام اقدامات مهم و موثر روزمره و مستمر جهت دستیابی به اهداف و خواسته ها می باشد. این اقدامات باید تقویت کننده انگیزه‌ها و کاهش دهنده اشتباهات تا جای ممکن باشند و حداکثر نتیجه و بهره وری را به ارمغان بیاورند.

هرگز تردید نکنید

اگر در وقت تصمیم گیری یا اقدام کردن دچار شک و تردید شدید یعنی بهره‌وری خود را کاهش داده اید. و به همین ترتیب اعتماد به نفس و تواناییهای خود را زیر سوال می برید.این کار باعث می شود تا به سمت ترس ،اهمال کاری و شک و تردید و سایر عادتها و احساسات محدود کننده بروید. توجه داشته باشید که، منظور این نیست که ریسک ها را در نظر نگیرید و اقدام کنید بلکه، منظور این است که ریسک های حساب شده انجام دهید و تمام جوانب را در نظر بگیرید ولی، قاطعانه تصمیم بگیرید و اقدام کنید.

هرگز اهمال کاری نکنید

اهمال کاری چیزی نیست جز آوار ویرانگری از عذر و بهانه ها و داستانهای بی پایه و اساس که برای انجام ندادن وظایف و مسئولیت ها پشت سر هم قطار می شوند. اهمال کاری شما را برای همیشه در چرخه معیوب شک و تردید، ترس ، ناامنی قرار می دهد. تمامی زحمات و انرژی شما را برای رسیدن به اهداف و خواسته ها نابود میکند.

هرگز نقاط قوت را تضعیف نکن

وقتی فقط روی مسائل و مشکلات قفل کنیم خیلی راحت نسبت به موارد مثبتی که حاصل از تصمیمات و اقدامات ما بوده منحرف می شویم. این موارد مثبت ممکن است کلید باز کردن مخزن پاسخ ها و فرصت هایی است که به دنبال آنها بوده ایم باشند.

 هرگز نقاط ضعف را تقویت نکن

وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود ممکن است خودمان را به شدت سرزنش کنیم و حتی قضاوت های عجولانه و نادرستی داشته باشیم. باید با صبوری و دقت در جزئیات اتفاقات به دنبال کشف فرصت ها و پاسخ سوالات خود باشیم و تمام تمرکز خود را روی نقاط مثبت معطوف نمایید و تا حد امکان نقاط ضعف را تضعیف کنیم.

 هرگز تسلیم نشو

اصلاً مهم نیست چه اتفاقی می افتد، هرگز تسلیم نشو، هرگز رها نکن. زندگی کوتاه تر از آن است که آن را نیمه کاره رها کنیم. هیچگاه نمی توان فهمید که چقدر تا نتیجه دلخواه فاصله است. ممکن است در ظاهر بسیار دور باشد اما در واقع اینطور نباشد، لذا هرگز تسلیم نشو و ادامه بده.

 تجسم موفقیت‌ها و واکنشها

با تجسم موفقیت نهایی و صرف زمان جهت واکنش به تجارب و اشتباهات ،می‌توانید پروسه رسیدن به خواسته ها و شفاف سازی خواسته ها را مورد بررسی مجدد قرار داد و حتی زمان رسیدن به آنها را نیز مدیریت کرد.

شفاف سازی خواسته ها و منافع حاصل از اهداف

پروسه شفاف سازی خواسته ها و منافع حاصل از آن ها کمک می کند تا ، با اعتماد به نفس بیشتر، اشتیاق بیشتر و انگیزه بالاتر به سمت آن ها حرکت کنید.

 در جستجوی دیدگاه های جایگزین باشید

تمام زندگی درباره دیدگاه ها است . اینکه چطور اوضاع و شرایط را میبینید بستگی به تجارب قبلی شما دارد. بستگی به خاطرات شما و احساسات کنونی شما دارد. معنی این حرف این است که آنچه که می بینید فقط ترجمه شما از واقعیت است.یعنی فقط این ترجمه را از زندگی و اوضاع و شرایط خود دارید. بنابراین پیشنهاد می شود که به طور آگاهانه طرز نگاه خود به زندگی را به طور مستمر تغییر دهید و تلاش کنید تا از زاویه های مختلف به زندگی نگاه کنید که به شما انرژی مثبت می دهد و کمک می کند تا زندگی مطلوب تری داشته باشید.

بر اساس واقعیت های اثبات شده عمل کنید

واقعیت یا تخیل؟ دانستن این موضوع تاثیر زیادی بر نتایج حاصله از تصمیمات و اقدامات دارد. بنابراین ابتدا باید مطمئن شد که بطور احساسی در زندگی خود عمل نمی کنید. بر اساس توهمات یا تخیلات تصمیم گیری و اقدام نمیکنید. واقعیات موارد اثبات شده هستند که جایی در تاریخ و زمان دارند و قابل استناد می باشند.

 گام های کوچک اما مستمر بردارید

برداشتن گام های کوچک اما مستمر بسیار موثرتر از برداشتن گامهای بزرگ و گاه و بیگاه است. حداکثر بهره‌وری را وقتی خواهید داشت که به طور مستمر در مسیر رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود حرکت کنید. بهره وری کاهش می یابد اگر در چرخه اقدام و اهمال کاری گرفتار شوید. این کار نه تنها اشتیاق را در شما از بین می‌برد بلکه قدرت خلاقیت شما را نیز تنزل می دهد.

 برضد باورها و عادت‌های محدودکننده عمل کن

بزرگترین چالش ها در زندگی میتوانند عمیق‌ترین و تاریک ترین ترس ها، نقاط ضعف و محدودیت ها را مشخص نمایند. گاهی در میان همین محدودیت ها و نقاط ضعف است که می توانید بزرگترین فرصت ها را برای موفقیت پیدا نمایید. با عمل کردن بر ضد تمایلات محدود کننده می توان درک بهتری نسبت به شرایط پیدا نمود و چه بسا فرصت هایی را مشاهده کنید که مدتها به دنبال آنها بوده اید.

 در مقابل خواسته های غیر مهم مقاومت کنید

رضایتمندی های کوتاه مدت و آنی ، صرفاً لذت کوتاهی را برای شما به همراه می‌آورند، برای مدت کوتاهی شما را از درد و رنج دور می کنند. این گونه رضایتمندی ها باعث می شوند تا رضایتمندی های بلند مدت تر به تاخیر بیفتد . رضایتمندی های حاصل از رسیدن به اهداف و خواسته های تعیین شده. همینطور رضایت‌مندی های آنی و کوتاه مدت سبب می شوند که بهره وری شما کاهش پیدا کند و دستیابی به موفقیت برای شما بسیار بسیار طولانی تر از آنچه تصور می کردید باشد.

 احساس هدفمندی قوی ایجاد کن

علت های قوی پایه ایجاد احساس هدفمندی هستند. چیزی هستند که شما را تعریف میکند، این که به کجا می روید و اینکه تصمیم دارید تبدیل به چه شخصیتی بشوید. با در نظر گرفتن این نیت ها و هدف ها در ذهن خود قادر خواهید بود تا توانایی‌های لازم و بهره وری بالایی برای پشت سر گذاشتن موانع و مشکلات و رسیدن به اهداف و آرزوهای خود را به دست بیاورید.

 همواره به روی پاسخ ها تمرکز کن

وقتی مشکلات چهره زندگی را دگرگون می کنند، بسیار طبیعی است که به روی آنچه که کار نکرده است تمرکز کنیم یعنی، صرفاً به روی مشکلات و مسائل متمرکز می شویم. این کار باعث می شود تا دیدگاه درست خود را از دست بدهیم. و در همان حال باقی بمانیم.به جای این کار باید به روی راه حل‌ها متمرکز شد. باید روی پاسخ ها و فرصت های برون رفت از مسائل و مشکلات تمرکز کرد. با یافتن پاسخ ها میتوان یک گام دیگر در مسیر رسیدن به اهداف و خواسته ها به جلو حرکت نمود.

 برای قوانین مورفی از قبل آماده باشید

داشتن یک هدف بدون هیچ اقدام و حرکتی صرفاً یک خواب و خیال است. اگر هیچ برنامه اجرایی برای رسیدن به آن هدف وجود نداشته باشد ،مواجه شدن با مسائل و مشکلات غیر منتظره هم مثل یک فاجعه می ماند. در هنگام برنامه ریزی اجرایی حتماً قوانین مورفی را نیز مد نظر قرار دهید. چون هر چیزی که بتواند مشکل ایجاد کند حتماً مشکلی ایجاد خواهد کرد آن هم در بدترین زمان و به بدترین شکل ممکن.

کنترل احساسات و واکنش ها

اصلاً اهمیتی ندارد که چقدر برنامه‌ریزی کرده ایم یا چقدر به قوانین‌مورفی اهمیت داده ایم. همیشه اتفاقات و شرایطی غیر منتظره رخ می دهند. در این مواقع که بسیار بحرانی و حیاتی هستند باید بر احساسات خود مسلط بود. باید بر واکنش های احساسی خود کنترل داشت چرا که بیشتر این گونه واکنش های احساسی نتایج بسیار بدی را رقم می زنند.

 پرسیدن سوالات موثر

پرسش ها ذاتا با افکار مرتبط هستند، افکار با عادت ها، عادت ها با تصمیمات و تصمیمات با اقدامات. در واقع پرسیدن یک سوال درست و موثر می تواند بلافاصله دیدگاه ما را نسبت به شرایط و اوضاع تغییر دهد و مسیر بهینه تری را برای دستیابی به اهداف و خواسته ها فراهم نماید. در اینجا ۵ سوال بسیار مهم که برای غلبه بر موانع و مشکلات کمک می کنند، بیان می شوند:

 من چطور می توانم بر ….. غلبه کنم؟

 چطور می توانم متفاوت تر فکر کنم؟

 چه فرصت هایی را من نمی بینم؟

 از چه زاویه دیگری می توانم به…. نگاه کنم؟

 چه امکاناتی می توانند در این رابطه به من کمک کنند؟

 درخواست کمک

وقتی که به بن بست می رسیم و پاسخی برای سوالات خود نمی یابیم باید درخواست کمک نمود. چه بسا اگر قادر نیستیم به خودمان کمک کنیم دیگران بتوانند به کمک ما بیایند.

اراده بالا

کلام آخر

ایجاد و بهبود اراده قوی و تاب آوری یک تجربه ذهنی است. هرچقدر مهارت ها، باورها، اقدامات و استراتژی های غلبه بر موانع و مشکلات در زندگی را بیشتر استفاده کنید، اراده قوی تری در خود ایجاد خواهید نمود . هرچه اراده شما قوی تر باشد، به شما کمک می کند تا خواسته ها و آرزوهای خود را به واقعیت تبدیل نمایید. اما نکته مهم این است که این اتفاق یک شبه نمی افتد اما به مرور زمان با پشتکار و استمرار و تلاش های هدفمند، میتوانید زندگی خود را برای همیشه آنطور که می خواهید تغییر دهید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه نقشه ذهنی مصور مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این نقشه، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.