ریچارد برانسون

رمزگشایی از ذهن کارآفرینانه ریچارد برانسون

” یک کسب و کار باید شخص را درگیر خودش کند، باید دلپذیر باشد و باید غریزه خلاقیت را پرورش بدهد. “

 

ریچارد برانسون

 ذهن کارآفرین ریچارد برانسون

ریچارد برانسون از جمله چهره های بسیار مشهور و افسانه ای در حوزه کسب و کار و تجارت و مالک هولدینگ ویرجین است. مجموعه شرکتهای ویرجین که حدود 400 شرکت مختلف در زمینه های خدمات هوافضا، مخابرات، صنایع غذایی ،خدمات گردشگری ، پوشاک،حمل و نقل ریلی، حمل و نقل شهری و … شهرت جهانی دارند. او برای مطرح کردن برندهای خود تلاش زیادی را انجام داده و انجام می دهد. حس ماجراجویی و کنجکاوی فوق العاده او قابل تحسین بوده و سبک زندگی پرچالش و خطری که هر کسی را به تفکر وادار میکند، با انجام ریسک های بالا باعث شده تا مرزهای منطقه امن خود را به شدت گسترش دهد و بسیاری از ناممکن ها را ممکن کند. علاوه بر شخصیت کاریزماتیک، او دارای شخصیت ‌العاده‌ای در کسب و کار و تجارت بوده که از وی یک آیکون و یک الگو در حوزه تجارت و کسب و کار در سراسر جهان ساخته است.

در این مقاله به شناسایی ویژگی‌های این چهره مطرح جهانی پرداخته می شود. کسانی که تمایل به پیشرفت و موفقیت دارند می توانند این شخص را الگوی خود قرار داده و با یادگیری از این چهره موفق شخصیت خودشان را بگونه‌ای پرورش دهند که به هر آنچه که می خواهند برسند. در این مقاله به طور خاص الگوهای عادت رفتاری،  مجموعه مهارت ها و طرز نگرش او مورد مطالعه قرار می گیرد.

الگوهای عادت رفتاری

ریچارد برانسون دارای چندین عادت رفتاری دقیق و زیرکانه بوده که او را قادر ساخته و می‌سازد که افکار خود را مرتب و شفاف کند و درک بهتری از اتفاقات و شرایط مختلفی که با آن ها در زندگی روبه رو می شود را داشته باشد. این رفتارها به طور خلاصه عبارتند از:

 خروج از منطقه امن

ریچارد برانسون به طور مداوم  از منطقه امن خود بیرون می آید و قدم به دنیای صنایع مختلف میگذارد تا با چالش های منحصر به فرد مواجه شده و انضباط شخصی ، مهارت ها و قدرت حل مسئله خودش را آزمایش نماید.

مواجهه مستقیم با مشکلات

وقتی مشکلی به وجود می آید بلافاصله و با جدیت تمام برای رفع آن مشکل اقدام می نماید و خود را مطمئن می کند تا مسائل کوچک ذهن او را مشغول نکنند.

  آماده برای ایجاد تغییرات

ریچارد برانسون دائما آمادگی دارد تا هر وقت که احساس کند برای رسیدن به اهداف خود لازم است از روش های موثرتر و بهینه تر استفاده کند، نقطه نظرات، دیدگاه ها و روشهای برخورد با موقعیت های مختلف را تغییر دهد.

استفاده از لحظه ها

او می داند که هر لحظه ای که می گذرد میتواند حامل فرصتی برای انجام دادن بهتر کارها باشد. برای بهینه کردن روال انجام کار و برداشتن قدم‌های بعدی به سمت اهداف بزرگتر. بنابراین از هر لحظه عمرش آگاهانه و با لذت استفاده می کند.

 شکار فرصت ها

او همیشه در انتظار فرصت های جدید و ایده هایی است که کمک می‌کنند تا از رقیبان خودش پیشی بگیرد و منافع بیشتری را کسب کند.

پرسش سوال

دائماً در حال پرسیدن سوالات متمرکز بر راه حل می باشد که به شفاف سازی افکار و اندیشه های او کمک می کند. این روال کمک می کند تا بر چالش هایی که با آنها مواجه می‌شود به طور موثرتری غلبه کند.

به چالش کشیدن خود

چه در دنیای کسب و کار و چه در زندگی شخصی ، او دائماً خودش را به چالش می کشد. او هر اتفاقی را به عنوان فرصتی برای تقویت قدرت حل مسئله و افزایش مهارت ها و رشد کسب و کار خودش در نظر می گیرد.

  نهایت استفاده و لذت از زندگی

برانسون اعتقاد دارد که هر لحظه زندگی ارزش لذت بردن و استفاده کردن را دارد بنابراین دائماً در جستجوی هیجانات بیشتر، ماجراجویی ها و تجارب جدید است.

  سرگرم و خوشحال بودن

او هر موضوعی را تبدیل به یک بازی سرگرم کننده می کند. همواره کارش را با لذت ترکیب می کند و در امپراتوری خودش یعنی کمپانی ویرجین موفق شده است تا این رویه را به خوبی خلق کند. فرهنگ سخت نگیر و از کارت لذت ببر را زیرمجموعه های خود جاری کرده است.

ملاقات با افراد جدید

برانسون یکی از افراد موفق در شبکه سازی است. او از ملاقات با افراد جدید، بحث درباره فرصت های تازه و ایجاد ارتباطات برد-برد با دیگران لذت می برد.

 امتحان کردن چیز های جدید

در مورد هر چیزی حداقل یک مرتبه اقدام می کند. چه بالن سواری و رکورد شکنی باشد و چه حضور در صنایع جدید و به ظاهر غیر مرتبط با فعالیتهای فعلی اش.

لذت بردن از کار

ریچارد برانسون همواره فعالیت هایش را با موارد دیگری ترکیب می کند که به  او احساس شادی و لذت می دهد. این رویه  کمک می کند تا هم روحیه و قدرت انجام کارها در او افزایش پیدا کند و هم انگیزه زیادی در او به وجود می آورد تا به مدت طولانی به انجام کارها بپردازد.

همراه داشتن دفترچه یادداشت

او همواره یک دفترچه یادداشت همراه خود دارد تا ایده های جدید برای پروژه های جدید ، نظرات مشتریان و کارمندان ، اهداف جدید، برنامه های جدید و تفکرات جدید را مکتوب کند. این کار سبب می شود تا افکار خود را سازماندهی بهتری کرده و از درون این یادداشت ها ،برنامه ریزی های دقیق تری انجام دهد.

بودن در میان بهترین افراد

ریچارد برانسون در اطراف خود افراد متخصصی دارد، شامل کوچ ها و منتورها، که کمک می کنند تصمیم گیری‌های موثرتر و مناسب تری داشته باشد. علاوه بر این ها همکاران قابل اطمینان و افرادی که ارزش ها و اهداف مشترکی دارند او را احاطه کرده اند. این افراد دائماً در حال تشویق و ترغیب او هستند و صحبتها و مباحثی مفید را با یکدیگر دارند. علاوه بر این ریچارد برانسون توسط خانواده و دوستانی که او را باور دارند و از او حمایت می کنند در بر گرفته شده است.

 انجام ریسک های حساب شده

ریچارد برانسون چه در زندگی و چه در کسب و کار ، ریسک های حساب شده انجام می دهد. او به خوبی بررسی می کند که حد و مرز ها کجا هستند. بنابراین هیچ گاه تحت تاثیر احساسات و تلقین های غیرواقعی قرار نمیگیرد و تصمیم گیری نمی کند. ظرفیت و قابلیت های خود را برای ریسک کردن به خوبی شناسایی کرده و بر مبنای آن ها دست به اقدام میزند.

صرف زمان برای مطالعه و یادگیری

ریچارد برانسون کاملاً آگاه است که درس های مهم غالباً از میان اشتباهات و تجارب به دست می آیند. اما با این حال می توان با مطالعه منابع معتبر و از میان کتاب ها نیز مطالب ارزشمندی را فرا گرفت که این منابع کمک میکنند او در هزینه ها ، زمان و انرژی صرفه جویی کند.

 خواب نیمروز

ریچارد برانسون برای تجدید قوا و نوسازی جسم و ذهن همیشه در میانه روز استراحت می کند.

 صرف زمان برای فکر کردن

ریچارد برانسون همواره برای خلق ایده های جدید، برنامه ریزی پروژه ها و اندیشیدن به راه حل های خلاقانه جهت رفع و رجوع موانع و مشکلات زمان جداگانه‌ای را در نظر می گیرد و به تنهایی به تفکر می پردازد.

ریچارد برانسون

مجموعه مهارت های ریچارد برانسون

برای دستیابی به اهداف و آرزوها لازم است تا بهره‌وری خود را افزایش داد .به همین منظور ریچارد برانسون در طول زندگی با اشتیاق فراوان همواره تلاش کرده تا مهارت های خود را ارتقا ببخشند. در اینجا لیستی از این مهارت ها معرفی می شوند:

تفکر انعطاف پذیر

 مهارت های فروش

 مهارت های ارتباط با دیگران

 مهارت های مذاکره

 مهارت های قانع سازی

 مهارت های رهبری

 مهارت های شنونده بودن

 مهارت های روابط عمومی

وقتی ریچارد برانسون با دیگران ارتباط برقرار می کند ، معمولاً از داستان ها و کلمات تشریحی و استعاره ها استفاده می کند که باعث تصویر سازی و تحریک احساسات می شوند و این امر کمک می کند تا شنونده ها به دنیای او و تعریف او از واقعیت وارد شوند.

طرز فکر ریچارد برانسون

ریچارد برانسون درست کسی است که باید باشد و کاری را می‌کند که باید انجام بدهد چرا که این وضعیت حاصل تجارب و چالشها و موفقیت های اوست. این شرایط طرز فکر عمیق و پر باری را برای او رقم زده است. این طرز فکر او را قادر می سازد تا به موفقیت های فوق العاده دست پیدا کند . دستاوردهایی که برای او ثروت و پیشرفت فراوان به بار آورده اند که امپراتوری ویرجین یکی از آنهاست. برای رمزگشایی از طرز فکر او کافیست تا الگوهای رفتاری، الگوهای تصمیم گیری و الگوهای اجرایی او را بدانیم.

هدف ریچارد برانسون

مهمترین و نخستین هدفی که تمامی انتخاب ها، تصمیم ها ،رفتارها و اقدامات او را تعیین می کنند فقط یک موضوع است، تفاوت ایجاد کردن در این دنیا .

ارزش های ریچارد برانسون

همه ما به نوعی سلسله مراتبی از ارزشها داریم که انتخاب ها و تصمیم گیری های ما را هدایت می کنند. برای ما ارزشمندترین و مهمترین ارزش در بالای این سلسله‌ مراتب قرار گرفته و در پایین سلسله مراتب ارزشها ، موردی است که تاثیر زیادی بر زندگی ما ندارد. اما برای ریچارد برانسون موضوع متفاوت است ارزش های او مدام جای خود را با یکدیگر تغییر می دهند چرا که برای او تمامی این ارزش ها اولویت درجه اول دارند و مهم هستند در اینجا برخی از ارزش‌هایی که تاثیر مستقیم در تصمیم گیری ها و اقدامات او دارند ارائه می شوند:

خانواده

کارآفرینی

ماجراجویی

لذت

کار گروهی

صرفه جویی

مشارکت

رقابت

می توانید به مرور زمان ارزش های خود را همانند ارزشهای اشاره در فوق نمایید. بعد از مدتی ملاحظه خواهید کرد که تمامی انتخاب ها و تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات شما نیز متحول خواهند شد .

 باورهای ریچارد برانسون

باورها عواملی هستند که تصمیم گیری ها، رفتارها و اعمال را تحت تاثیر قرار می دهند.  باورها هستند که باعث انجام کارها یا مانع انجام آن ها می شوند. باور های اشاره شده در زیر شخصیت ریچارد برانسون را در طول زندگی شکل داده‌اند. او را تبدیل به کسی کرده‌اند که می شناسیم.

باور به اینکه هر چیزی امکان پذیر است

باور به اینکه هر چیزی قابل مذاکره است .

باور به اینکه قوانین ساخته شده‌اند تا شکسته شوند.

باور به اینکه کسب و کار سرگرم کننده است و راهی خلاقانه برای زندگی کردن.

باور به کمک به دیگران

باور به پیش رو بودن

باور به صادق و با نزاکت بودن

باور به انجام کارهای ارزشمند و مفید

باور به تیم سازی

باور به وحدت و یکپارچگی

باور به احترام متقابل

باور به اعتماد

باور به کنترل سرنوشت توسط خود

اگر شما هم باورهای ریچارد برانسون را داشتید، زندگی شما چقدر نسبت به هم اکنون متفاوت می بود؟

ویژگی های ریچارد برانسون

مجموعه ای از ویژگی ها وجود دارند که او آنها را به مرور زمان در خود ایجاد کرده و پرورش داده است و همین ویژگی ها شخصیت او را شکل داده‌اند. این ویژگی ها عبارتند از:

طرز برخورد راه حل محور هنگام مواجهه با مشکلات

طبیعت بلند پرواز ومشتاق

روحیه رقابت ، سرسختی، جنگندگی

رفتاری حاکی از سرزندگی، شوخ طبعی، کنجکاوی، اشتیاق

اینها ویژگی هایی هستند که ریچارد برانسون از خود بروز می داد تا چهره منحصر به فردی را در نزد دیگران به تصویر بکشد. اینها ویژگی هایی هستند که رسانه‌ها به آنها توجه کرده و درباره آنها مطلب می نویسند، همکاران درباره آنها شایعه سازی می کنند، دیگران سعی می کنند با تقلید از او آنها را در خودشان ایجاد نمایند. اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما هیچ وقت نمی توانید این ویژگی‌ها را در خودتان ایجاد کرده و پرورش بدهید، اگر با ارزش ها و باورهای شما در تضاد باشند.  ویژگی های رفتاری، ظاهر شما را نشان می دهند و ارزش ها و باورهای شما، باطن شما را و این دو همیشه باید باهم همسو باشند. پس قبل از هر چیز به درون خود توجه کنید و مبتنی بر درونیات خود میتوانید علائم ظاهری که همان رفتارهای شما هستند را بروز دهید.

اگر شما هم ویژگی های ریچارد برانسون را داشتید تصور می کنید چقدر زندگیتان متفاوت تر می بود؟

ریچارد برانسون

دیدگاه‌های ریچارد برانسون

شاید بتوان گفت که ریچارد برانسون از منظری متفاوت نسبت به بسیاری از مردم به دنیا نگاه می کند. و این دیدگاه منحصر به فرد اوست که تفکرات او را ساماندهی می کند و احساسات او را تحت تاثیر قرار می دهد. در اینجا نگاهی به این دیدگاه ها خواهیم داشت:

سبک زندگی خارج از منطقه امن ، ریسکی و با ماجراجویی

به بهترین وجه از زندگی خودش لذت میبرد.

از لحظه ها حداکثر بهره برداری را می کند

اعتقاد به شاد بودن در کار و تفریح

اعتقاد دارد همیشه راه حلی وجود دارد حتی برای بزرگترین مشکلات

تعقیب آرزوها در دنیای واقعی

پول را پایان کار نمی بیند بلکه از پول به عنوان ابزاری برای پیشرفت بیشتر استفاده می کند

تصور کنید اگر شما هم این دیدگاه ها را داشتید، چقدر زندگیتان متفاوت تر از الان می بود؟