عزت نفس ( بخش بیستم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

وابستگی به الکل مواد سیگار قمار وابستگی به الکل مواد سیگار قمار وابستگی به الکل مواد سیگار قمار

چقدر به چیزی وابستگی داری ( مثل الکل، مواد مخدر، سیگار، شرط بندی، افراد دیگر و …) ؟

  • وقتی نمیتونی با خودت کنار بیایی، وقتی نمی تونی خوشحالی رو برای خودت بسازی، وقتی نمی تونی در خودت احساس آرامش ایجاد کنی، وقتی روی روشن زندگی را نمی توانی ببینی، به سمت چیزهایی می روی که به تو کمک کنند تا بتوانی یک احساس خوب و یک احساس خوشحالی و رضایت در تو بوجود آورند.
  • وقتی تمرکزت روی خواسته هات نیست، و فقط به بدبختی هات و چیزهایی که دوستشون نداری و نمی خواهیشون، فکر می کنی، حالت بد میشه، احساست بد میشه، دنبال فرار از این احساس بد هستی، دنبال فرار از این حال بد هستی، میری به چیزهایی که در تیتر بالا گفته شده پناه میبری تا بلکه بهت کمک کنن و یه مدت حالت رو خوب کنن. اما صورت مسئله هنوز تغییر نکرده و بعد از تمام شدن اثر آن مواد و شرایط، دوباره حالت بد میشه.
  • پس از مدتی آنچنان وابسته میشوی که زندگی بدون آنها برایت غیر ممکن می شود. تو در خودت یک عادت مخرب ایجاد کرده ای که همیشه با تو خواهد ماند.
وابستگی به مواد الکل
  • خوشحالی یا داشتن احساس خوب و آرامش، یک حس درونی است، یک حالت درونی است. چیزی از بیرون نمی تواند رضایت و آرامش ماندگار و مداوم به تو بدهد.
  • اگر هدف داشته باشی و برای رسیدن به اهدافت و آرزوهات و خواسته هات قدم برداری ، حرکت کنی، و اینکار رو ادامه بدی تا به نتیجه دلخواهت برسی، از خودت راضی میشی، نسبت به خودت حس خوبی پیدا می کنی، آرامش پیدا می کنی، چون افسوس کارهای نکرده را نمی خوری، چون تلاشت را کرده ای و از خودت بابت بی تحرکی و تنبلی شکایت نداری. اگر خودت رو بشناسی و توانایی هات رو بشناسی و اونا رو افزایش بدی و روی خواسته هات تمرکز داشته باشی،  دائم به دنبال فرصت برای پیشروی و قدمهای بعدی هستی و میدونی که خودت مسئولی و عذر و بهانه و شکایت مشکلی را حل نمی کند.
  • توسل و وابستگی به دیگران و سایر چیزها فقط راه تو را از رسیدن به اهدافت دور میکنه.( درخواست کمک اشکالی ندارد اما پیشداوری درباره اینکه اگه کمکم نکنه چی و اگر مسخرم کنه چی و اگر جواب سربالا و تند بده چی،  از این قضاوتها نکنید) یه دور باطله و دوباره بر می گردی سرجات. تمرکز روی نکات مثبت محیط و شرایط مثل زیبایی های طبیعت و ساختمانهای بلند مرتبه و سلامتی و … حالت رو و حست رو خوب میکنه.