تعریف عزت نفس و اعتماد بنفس

دو اصل مهم یعنی داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس، پایه های نظام باورهای ما هستند. نظام باورهای هر شخص، بوجود آورنده نتایج کمی و کیفی زندگی او می باشند. عزت نفس اصل اول و اساسی و زیربنای داشتن اعتماد به نفس در حوزه های مختلف است.متاسفانه، آن‌قدر که برای ما از اهمیت درس خواندن و حفظ کردن و رقابت کردن و قبولی در فلان مدرسه و کنکور و فلان دانشگاه و امتیاز جمع کردن و موفق شدن و استخدام و دنبال آرزوها رفتن و … گفته‌اند، برای افزایش عزت نفس و مراقبت از عزت نفس نگفته‌اند.

آیا حرمت نفس یا حس ارزشمندی واقعا مهم است؟

صد در صد مهم است. فونداسیون مهمی که تمام آینده و نتایج زندگی ما روی آن ساخته می شوند. مثل شادی، زندگی مرفه، روابط خانوادگی مطلوب و روابط اجتماعی مناسب و موفقیت های درسی و شغلی و رضایت و آرامش و …
اکثر پدر و مادرها، وقت و عمر خود را به پول در آوردن گذرانده اند تا تقریبا تمام آن پول و دارایی ها و وقت باقیمانده را برای کلاس‌های زبان و ورزش و موسیقی و … خود یا فرزندان خود هزینه کنند، اما چه نتیجه ای گرفته اند؟ در نهایت آنچنان که باید از زندگی خود و فرزندان خود راضی نیستند و کمتر از آنچه توقع داشته اند ، نتیجه گرفته اند. اکثر مردم همیشه نوعی نگرانی و اضطراب درونی را با خود حمل می کنند. آنها در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های خود، سهمی برای افزایش عزت نفس خود و همچنین عزت نفس فرزندان خود قائل نشده‌اند.

کمبود عزت نفس و اثرات آن در زندگی

نشانه های کمبود عزت نفس نسبتا زیاد هستند اما بعضی از بارزترین نشانه های افرادی که عزت نفس پایین دارند به شرح زیر است . هر چه تعداد این نشانه ها در یک فرد بیشتر باشد ، آن فرد مشکل کمبود عزت نفس بیشتری دارد:

  • معمولا در اکثر موارد چه مقصر باشند و چه مقصر نباشند،خود را مقصر می‌دانند و برای خودشان به‌اندازه‌ی کافی ارزش قائل نیستند و عادت دارند که تمام تقصیرها و مسائل را به گردن بگیرند.
  • دلیل همه‌ی دستاوردها و موفقیتها و اتقافات خوب زندگی‌شان را، فقط شانس یا لطف خدا یا یک اتفاق می‌دانند.
  • دائما خود را با دیگران مقایسه می کنند و دنبال این هستند که توسط دیگران تایید بشوند.
  • جرات اظهار نظر در جمع را ندارند و از ترس طرد شدن، نظرات دیگران را تایید می کنند.
  • حداقل یک عادت بد دارند. مثل ناخن جویدن، ور رفتن با جوشهای صورت، تغییر دائم مدل مو، حساسیت بیش از حد به چیزی
  • به‌صورت افراطی به‌دنبال حفظ صلح با هرکسی از جمله دشمنان خود هستند و شهامت مقابله با آنها را ندارند.
  • برای فرار از افراد و موقعیتها، بیشتر از حد نرمال می خوابند.
  • در جمع و در مهمانی ها بجای همصحبت شدن با دیگران ، با موبایل خود را مشغول می کنند.
  • فادر به انتخاب نیستند. چه انتخاب غذا، چه انتخاب لباس یا کفش یا …

تاثیر کمبود عزت نفس یا حرمت نفس در زندگی چیست؟

فقدان حس ارزشمندی انواع گوناگونی از احساسات منفی را به ذهن شخص وارد می نماید. مثل : نگرانی، خجولی گری، پرخاشگری، حس گناه، شرم، تنهایی، بی انگیزگی، ادا بازی.

تعریف عزت نفس و اعتماد بنفس

تعریف عزت نفس

تعریف های مختلفی در این باره وجود دارد، اما به نظرم این تعریف می تواند مفهوم آن را به طور کامل برساند:

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن،احساس لیاقت داشتن.

جنس عزت نفس یا حرمت نفس چیست؟

عزت نفس از جنس احساس است. اینکه هر شخص چه احساسی نسبت به خودش دارد. از کدام دریچه خودش را نگاه می کند.

چطور احساسمان را بفهمیم؟

برای اینکه احساستان را بفهمید نیاز به خودشناسی دارید. برای این منظور لازمست تا بیست و دو درس ارئه شده را مطالعه کرده و سوالات آنرا با صداقت پاسخ داده تا وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنید. و ببینید آیا فونداسیون محکم و مناسبی برای ساختن آسمانخراش رویاهایتان دارید یا نه؟ آیا با این اوصاف قادر خواهید بود به خواسته هایتان برسید یا نه؟ آیا اصلا آرزو و هدفی دارید یا نه؟ چنانچه عملکرد خود را با توجه به موضوعات مطرح شده مناسب ارزیابی نمی کنید، لازمست تا تمرین های هر درس را مکررا انجام دهید.تکرار و تمرین در درسهای داده شده کمک می کنند تا عزت نفس تان افزایش پیدا کند.

آیا کسی میتواند به من کمک کند؟

این پروسه‌ای است که هر کسی باید به تنهایی طی کند.وقتی این اتفاق بیفتد، شما آماده قرار گرفتن در مسیر موفقیت خواهید بود.

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اینکه اولا شخص در حوزه ای خاص دانش یا مهارت لازم و نسبتا کافی را دارد. دوما آنرا ارزشمند می داند. سوما جرات و جسارت ابراز وجود در آن حوزه را بدون نگرانی از خود نشان میدهد.به غیر از این فرد یا دچار کمبود اعتماد بنفس است یا دچار اعتماد بنفس کاذب می باشد.

مثال:

مثلا فردی را در نظر بگیرید که ویولون می زند. اما همین فرد در مقابل جمعی از افراد آشنا و غریبه از نواختن ویولون طفره می رود. چون یا جرات ابراز وجود ندارد یا اینکه مهارت نوازندگی اش را ارزشمند نمی داند. شاید هم هر دو!  لذا در مواقعی که این سه فاکتور همزمان با هم در کسی وجود نداشته باشند، شخص به مشکل بر می خورد و اصطلاحا گفته می شود که فلانی اعتماد بنفس ندارد. که یک غلط مصطلح است و باید گفته شود که فلانی در این حوزه خاص اعتماد بنفس ندارد.

راه های افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد بنفس

چنانچه مایل باشید که مطالعه آکادمیک و مفصل داشته باشید، کتابهای زیادی توسط نویسندگان داخلی و خارجی وجود دارند. اما منبع اصلی این حوزه ،کتاب شش ستون عزت نفس ناتانیل براندن و عزت نفس کریستوفر مراک هستند.

اما ما در اینجا مباحث مربوط به عزت نفس، بصورت خیلی خودمانی آورده ایم.

موارد طوری عنوان شده اند که تقریبا همه ما تجربه ی آنها را یا در خودمان یا در اطرافیانمان داشته ایم. خواننده هوشیار، خودش با مطالعه این درسها ، به درک مفهوم عزت نفس و اعتماد بنفس پی می برد.

چطور عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

افزایش عزت نفس، پروسه‌ای است که هر کسی باید به تنهایی طی کند. با یکبار مطالعه، یا با یک روز و یک هفته هم اتفاق قابل ملاحظه ای در زندگی رخ نمی دهد. تقویت عزت نفس و اعتماد بنفس هم مثل عضله سازی است. یعنی همواره باید آنرا تقویت کرد و روی فرم نگه داشت. لذا راه داشتن عزت نفس عالی و اعتماد بنفس فوق العاده، مطالعه درسهای داده شده، تفکر، آنالیز وضعیت اخیر خود تا زمانی است که برخی افکار و رفتارهای سازنده در ما تبدیل به عادت شوند.

نباید فراموش کرد که…

عزت نفس و اعتماد بنفس هر دو عناصری پویا هستند. هر دو احساساتی هستند که تغییر می کنند. یک روز سقف آسمانی و یک روز کف آسفالتی!  یعنی با قرار گرفتن در مقابل چالش های مختلف، شرایط مختلفی را در در طول زندگی تجربه می کنیم ، با خودمان گفتگوهای درونی داریم و آنچه در ذهن ما می گذرد، عامل افزایش عزت نفس یا کاهش عزت نفس می شود. لذا لازمست تا همواره نسبت به بررسی وضعیت خود بپردازیم و آنرا با قوانینی که گفته شده است مطابقت دهیم و برای افزایش عزت نفس خود دائما تلاش کنیم.

نکته :

باور داشته باشید که این افکارتان هستند که سبک زندگی شما را می سازند. افکار شما خوراک اصلی اعمال شما هستند. نتایج و دستاوردهای شما هم حاصل اعمال شما می باشند. هر فردی متناسب با طرز فکر خودش به دنیا نگاه کرده و برمبنای آن حرکت می کند. و واقعیات زندگی خودش را بوجود می آورد.
اگر قواعد و قوانین زندگی را بدانید مطمئنا کیفیت زندگی بهتری را تجربه خواهید کرد. رضایتمندی بسیاری را احساس خواهید نمود. خوشحالی و خوشبختی را به چنگ خواهید آورد. بسیاری از دغدغه های فکری و ذهنی خود را پاک می کنید.