عزت نفس ( بخش اول)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. احساس لیاقت کردن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی.

هیچکس از ذهن تو خبر ندارد…

و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای.

خبر خوب اینه که ….

از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

قبل از مطالعه درس اول…

از خودتان بپرسید که آیا بعنوان یک دوست واقعی و همراه در کنار خودتان هستید که شما را، همینطور که هستید می پذیرد و دلسوزانه به شما کمک می کند تا وضعیت خود را ارتقا دهید یا، مثل یک معلم یا پدر بداخلاق هستید که دائما شما را سرزنش و تحقیر میکند و آنچنان شما را مورد ملامت قرار می دهد که احساس می کنید بدترین و بی عرضه ترین و بدرد نخور ترین آدم روی زمین هستید؟
قبلتعریف کردن از خود تعریف کردن از خود تعریف کردن از خودب

نگاه مثبت به خود

آیا از خودت تعریف میکنی؟ آیا با خودت رفیق هستی؟ آیا خودت را با همین شرایطی که داری می پذیری؟ آیا خودت را دوست داری؟ با خودت رستوران می روی؟ جشن تولدت را یادت هست؟ برای خودت کادو می گیری؟ کیک میگیری؟ جشن میگیری؟

خودت را چطور می بینی؟

بعضی خودشون رو در حد و اندازه ای نمی بینن که ازشون تمجید بشه یا اصلا خودشون رو باور ندارن، چون تصویر یه آدم بی عرضه و ناتوان و دست پا چلفتی از خودشون دارن، یا نسبت به توانایی هاشون و ویژگی هاشون ارزشی قائل نیستن و اونا رو به حساب نمیارن. در مواقعی که ازشون تعریف میشه معمولا میگن: نه بابا اینکه چیزی نیست…  این دفعه شانسی بود….  اشتباه میکنی کاری مهمی نبود که … یا بدتر از اینها حالت تدافعی میگیرن و میگن:  ما رو دست انداختی …گرفتی ما رو…. مسخره می کنی….

در چنین مواقعی که از شما تعریف میشود چه باید کرد؟

باید آنرا بپذیرید و احساس ارزشمند بودن کنید و در پاسخ بگویید: مرسی از تعریفتون،برای این مهارتم خیلی زحمت کشیدم و …. و در طرف مقابل یک ویژگی خوب پیدا کنید و بگویید: البته شما هم در فلان چیز خوب هستید. با اینکار هم به خودتان حس لیاقت و ارزشمندی داده اید هم به طرف مقابل فهمانده اید که فرد با ارزشی هستید.

juvdt
  • اگر آدمی هستی که وقتی چیزی را می بینی که برات جذابه و خوشت می آید، و ازش تعریف می کنی، پس چرا از خودت تعریف نکنی؟ هم می توانی، و هم باید با نگاه مثبت به خود، اینکار را برای خودت هم انجام بدهی. شاید کاری را به خوبی انجام می دهی یا در مورد خاصی توانایی خوبی داری، ( مثلا لازم نیست حتما آشپز خوبی باشه ، فقط فلان غذا را خوب درست می کنی، یا صفات اخلاقی خوبی داری مثلا آدم منصفی هستی، با گذشتی، کینه ای نیستی) حتما از خودت تعریف کن. فقط به نیت تشویق خودت و ارسال انرژی مثبت به خودت اینکار را بکن. نتیجه اش این خواهد بود که احساس خوبی برات ایجاد میکنه.اگر اینکار را نمی کنی یعنی عزت نفست مشکل دارد و خودت را قبول نداری.باید این کار را انجام بدهی. شاید اوایل سخت باشه اما بمرور کار عادی و راحتی میشود. روی یک برگه بنویس که این ویژگی ها را دارم و آنها را بلند برای خودت بخوان.
  • در مواقعی که مرتکب خطا یا اشتباهی میشی،باید خودت را سرزنش و تحقیر نکنی. نباید به خودت سخت بگیری، همه اشتباه می کنند و اصلا اشتباه جزیی از پروسه رشد و تکامل است. از اشتباه کردن نترس،باید خودت را ببخشی و گذشت کنی.
  • شرایط فعلی خودت را بپذیر و قبول کن، اصلا در گیر سناریوهای اگر من هم فلان چیز را داشتم، اگر من هم فلان ویژگی را داشتم و اگر ..اگر.. …..نشو چون جز احساس کمبود و انرژی منفی عایدت نمی شود. افسوس خوردن فایده ای ندارد،و فیزیولوژی تو را به شدت تضعیف می کند.مثلا اگر قدت بلنده یا کوتاهه، اگر کم مویی یا جنس موهات مثلا وز یا مجعده، اگر رنگ چشمت سباهه یا آبی، رنگ پوستت هر چه که هست، اگر وضع تحصیلاتت خوبه یا بده،اگر تا حالا موفقیت فابل توجهی بدست آورده ای یا نیاورده ای و ….. خودت را قبول کن و واقعیت را بپذیر، خودت را با کسی مقایسه نکن، یکی از بدترین و غیر موثرترین کارها، مقایسه کردن است که عزت نفست را له می کند. قرار نیست همه مثل هم باشند، آدمها، استعدادها و تواناییها و دیدگاهها و علاقمندیهای مختلف و متفاوت دارند.خودت را با دیروز خودت مقایسه کن. امروز تو شاید دو سال پیش یک فرد دیگر باشد لذا نتایج مروز آن فرد با نتایج امروز تو مسلما فرق می کند.انکار کردن خودت و شرایطت هم چیزی را عوض نمی کند. گله و شکایت فایده ای نداره، بلکه فقط زمان و فرصتهای تغییر و رشد را با غصه خوردن و گله و شکایت از دست می دهی. پذیرفتن خودت با همین وضعیت، یعنی شروع دوست داشتن خودت . این شروع، یک تغییر به سمت پیشرفت و رشد است. هنگام گفتگو با خودت بگو: من همینطوری هم آدم ارزشمندی هستم و تصمیم دارم به همین دلیل باز هم برای خودم ارزش آفرینی کنم و وضعیت بهتری را از تمام لحاظ برای خودم مهیا کنم. نگاه مثبت به خود نگاه مثبت به خود نگاه مثبت به خود
خودت را دوست بدار

  • اگر روز تولد دیگران (همسرت یا فرزندت یا مادر و پدر و برادر و …) را یادت هست و برای آنها کادو میگیری یا جشن میگیری کار خوبیه، اما حتما حتما باید روز تولدت خودت را هم یادت باشد. اگر کسی برایت تولد نگرفت، خودت برای خودت وقت بگذار ،به خودت تبریک بگو، برای خودت هدیه بگیر، یک کیک خوشمزه بگیر و  آرزوهای خوب برای خودت کن.تو در قبال خودت مسئولی و باید برای خودت هم ارزش قائل بشوی. برای خودت وقت بگذاری. به خودت برسی.
  • همین حالا بخاطر یک مورد هر چند هم که به ظاهر بی اهمیت می دانی، از خودت تعریف کن. با نگاه به خود، بخاطر تلاشهایت به خودت جایزه بده .مثلا با خودت قرار بگذار تنهایی بروی رستوران یا کافی شاپ یا سینما یا…. باید با چشم زیبا بین روی موارد مثبت خودت زوم کنی و آنها را بگویی. به تلاشهایی که کرده ای و به دستاوردهایی که رسیده ای فکر کن و از خودت تشکر کن، شاید به هدف نهاییت نرسیده باشی، اما مهم اینه که تو تلاش خودت را کرده ای و این ارزشمنده،جای قدردانی داره.
تولدم مبارک