عزت نفس ( بخش دهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی، هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.    احساس گناه قربانی شدن احساس گناه قربانی شدن احساس گناه قربانی شدن

چقدر دوست دارم به دیگران احساس گناه بدم؟چقدر دوست دارم قربانی بشم، تحقیر بشم، قضاوت نابجا بشم؟

  • اگر دوست داری با مظلوم نمایی مورد توجه دیگران قرار بگیری، اگر دوست داری نقش قربانی را بازی کنی، اگر دوست داری به ناحق به تو ظلم کنند، تا بعد دیگران برایت دلسوزی و ترحم کنند، اگر طوری رفتار می کنی که باعث سوتفاهم بشی و بعد از خودت دفاع کنی و احساس قربانی شدن کنی، اگر اجازه می دهی به حق و حقوقت تجاوز بشه، به تو تهمت زده بشه، بعد راه بیافتی به همه بگی که آی ملت به من تهمت بیجا میزنن، حق منو می خورن، به من اجحاف می کنن و…
  • اگر جواب این اگرها  بله است، به این معنی است که ارزشی برای خودت قائل نیستی و خودت عمدا یا سهوا ، خودت را تحقیر می کنی. یعنی به مهر و محبت و توجه دیگران نیاز داری اما، از روش نادرست و غلط این کار را انجام میدی، یعنی به خودت اعتماد نداری که می توانی کارت را درست انجام بدی، درست ارتباط برقرار کنی. یعنی خودت رو باور نداری.
  • به این سناریو آشنا توجه کن: مثلا به دوستت قول میدی که فلان کار رو انجام بدی، اتفاقا اون کارو انجام میدی ولی به خودت میگی بزار دوستم رو امتحان کنم ببینم چی میگه. بعد به دوستت میگی یادم رفت، دوستت چون روی قول تو حساب کرده بود، ناراحت و عصبانی میشه و غر میزنه و تو هم تمام تحقیرها رو میشنوی ولی تا آخر چیزی نمی گی، آخر سر بهش میگی فلانی، انجام دادم فقط میخواستم امتحانت کنم ببینم چی میگی؟؟!!!. این روش بسیار مضر و مخرب است.
احساس گناه و عزت نفس
  • ادامه یا تکرار این روش تبعات بدی خواهد داشت.هم باعث میشی که بطور دلخواه بهت تهمت بزنن و تحقیرت کنن، هم روحیه ات رو خراب می کنی و احساس بد به خودت انتقال میدی در نتیجه جسمت و ژستت هم افت می کنه، یعنی فیزیولوژی برتری خودت را بهم میزنی،هم احترامت رو از دست میدی و هم رابطه ات با دوستت تضعیف میشه چون باعث شدی احساس گناه کنه و احساس کنه فریب خورده.
  • اگر اعتماد بنفس و عزت نفس داشته باشی یعنی برای شخصیتت ارزش قائل بشی، اصلا و ابدا لازم نمیدونی که توجه دیگران را به هر قیمتی به خودت جلب کنی. اصلا لازم نمیدونی خودت را در معرض قضاوت دیگران قرار بدی. اصلا نمیری زیر لوله فاضلاب وایسی! (یعنی طرف کلی بد و بیراه بهت بگه)
  • بگو من انسان ارزشمندیم، به قولم و به تعهدم عمل می کنم و با افتخار انجام آنها را اعلام می کنم و در صورتی که نتوانم به قولم عمل کنم، بطرز محترمانه ای آنرا اعلام می کنم و تلاش می کنم در فرصتی دیگر آنرا انجام دهم.
  • بگو من برای خودم و حق و حقوقم ارزش قائلم و آنرا در معرض تاراج قرار نمی دهم و در صورتی که اوضاع و شرایط از کنترل من خارج بود، کسی را مقصر اعلام نمی کنم و  عذر و بهانه نمیارم.به دنبال جلب ترحم و دلسوزی دیگران نمی روم. من خودم را مسئول می دانم وباور دارم که شکایت کردن دردی را دوا نمی کنه. پس دست به کار میشم و دنبال راه حل برای مسائل و مشکلاتم میرم.
مظلوم نمایی و عزت نفس