عزت نفس ( بخش دوازدهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

احساس حقارت خود کم بینی احساس حقارت خود کم بینی احساس حقارت خود کم بینی

چقدر در برابر دیگران احساس حقارت می کنی؟

  • اگر وقتی با افرادی که از نظر جایگاه شغلی یا مدرک تحصیلی یا وضعیت مالی یا وضع خانوادگی و یا … از تو بالاتر هستند روبرو میشوی، احساس کم بودن و کوچک بودن می کنی، هیجانزده میشوی و زبانت بند میاد یا هول میشی و رفتارهای احساسی می کنی، عزت نفست و اعتماد بنفست مشکل دارد و حتما باید این مشکلات را رفع کنی.
  • وقتی کسانی را میبینی که شهرت دارند، افراد معتبر و سرشناسی هستن، طوری رفتار نکن که انگار تو هیچی نیستی، دستپاچه نشو، احساس حقارت نکن. هر کسی در یک حوزه مهارت پیدا کرده و به قله های موفقیت رسیده، اما اون شخص هم یک انسان معمولی است. موجود عجیب و غریب فضایی نیست. افکار و باورهای مناسبی داشته و با تلاش و زحمت به موفقیت رسیده، بگو فلانی در آن حوزه معروفه، من هم در حوزه فلان مهارت و توانمندی دارم و کار می کنم. اما الان معروف و مشهور نیستم، اما می تونم هدف گذاری کنم و خودم را پرورش بدم، مسدوم تر یاد بگیرم، بیشتر و موثرتر کار کنم و تا چند وقت دیگه حرفه ای تر از الانم بشم.
  • ابدا خودت را مقایسه نکن. امروز تو شاید چند سال پیش آن فرد مشهور باشد. باید خودت را با دیروز خودت مقایسه کنی نه با شخص دیگری.
  • باور کن که میتونی، به تواناییهات ایمان داشته باش. باورهای سازنده و مفید در خودت ایجاد کن. وقتی این افراد مشهور یا پولدار یا صاحب نام رو میبینی، دست و پات رو گم نکن، یادت باشد اون هم یک بنده خدا است و تو هم یک بنده خدا ، اون برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت، زحمت کشیده ، اما شاید الان تو فرد شاخصی نباشی، ولی میتونی انتخاب کنی که در همین وضع بمونی یا اینکه تلاش کنی تا به وضعیت بهتری برسی،و موفقتر باشی با کلی دستاورد عالی.
احساس حقارت و عزت نفس
  • شاید تا الان تو به قدر کافی تلاش نکردی، شاید در مسیر درست نبودی، شاید در راه درست انرژیت رو صرف نکردی. یا شاید هم دستاورد مهمی داری ولی خودت رو دست کم می گیری، و برای دستاوردت ارزش کمی قائلی. در مواجهه با این افراد بر احساساتت مسلط باش، بهشون احترام بگذار چون شایسته احترام هستن اما هول نشو، خودت رو نباز.خودت رو کوچیک نکن. احساس ضعف نکن چون طرف مقابل احساس بدی به تو پیدا می کنه، حس انزاجر به تو پیدا میکنه.  چون دو تا فرکانس مختلف و متضاد هستین( کبوتر با کبوتر باز با باز) .
  • خودت رو باور کن و اگر طالب ارزشی و اگر خواهان احترامی، باید روی مهارتها و تواناییهات کار کنی و آنها را ارتقا بدی، بدون تنبلی و اهمالکاری و بدون حتی یک ثانیه اتلاف وقت.