عزت نفس ( بخش سیزدهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

احساس گناه اشتباه کردن سپاسگزاری قدردانی احساس گناه اشتباه کردن سپاسگزاری قدردانی

 احساس گناه اشتباه کردن سپاسگزاری قدردانی

چقدر بخاطر خطاها و خرابکاری ها و اشتباهاتت، احساس گناه داری؟

  • بعضی افراد بخاطر خطاهایی که در گذشته مرتکب شده اند، و باعث رنجش دیگران و تجاوز به حق و حقوق آنها شده اند،ذهن ناآرام و مشوشی دارند، دائما بخشی از ذهنشون درگیر احساس گناه و خطاهایی است که مرتکب شده اند و این احساس دائما انرژی و تمرکزشون رو تحلیل میده، مضطرب و ناراحت هستند و فکرشون متمرکز نیست. احساس گناه عامل کاهش عزت نفس است.
  • وجود حس گناه را بپذیر، اتفاقی که نباید رخ میداد ، رخ داده و بدان که حس نارحتی و شرم به بهتر شدن حال تو کمکی نمی کنه، باید جبران کنی، اول اینکه این احساس را با خودت حمل نکن، توبه کن، قلبا و واقعا از اون خرابکاری و گناهان خودت دست بردار و ازشون درس عبرت بگیر (مثلا یاد گرفته ای که : با این کاری که کردم فلانی تحقیر شد و دیگه نباید با کسی چنین برخوردی داشته باشم، با فلان واکنش و رفتار من، احترام بین من و فلانی از بین میره، و نباید اینطوری رفتار کنم ) .
  • دوم اینکه جبران کن.مثلا برو عذر خواهی کن و  به شکل مناسبی از طرف مقابل دلجویی کن. و این دلجویی و توبه باید قلبا و با صداقت باشد. شاید عذرخواهیت رو نپذیرند اما این تنها کاریه که باید انجام بدی.
احساس گناه و عزت نفس
  • سوم اینکه باور کن که اگر واقعا پشیمان باشی،خدا تو را می بخشد. خودت رو باور داشته باش که دیگه مرتکب گناه نشی.اما هیچوقت خودت رو سرزنش نکن، نترس ، خودت رو تحقیر نکن، فکر نکن که درها بروی تو بسته شده اند.احساس گناه عامل کاهش عزت نفس و اعتماد بنفس است. خودت رو قضاوت نکن، این فرصت طلایی را استفاده کن ، تبدیلش کن به قدردانی و سپاسگزاری، بگو خدایا شکرت که متوجه شدم تا حالا چه کار خطا و اشتباهی میکردم.از این به بعد درست رفتار کن، خودتو ببخش. بگو خدا رو شکر که فهمیدم کارم اشتباه بوده و از این بعد جبران می کنم.
  • اگر قلبا پشیمانی،بگو من آدم قبل نیست و حالا بهتر از قبل شده ام، و علی‌رغم کارهای گذشته‌ام، استحقاق چیزهای خوب را دارم،من کامل نیستم. اشتباه می‌کنم، ولی یک اشتباه رو دو بار مرتکب نمیشم، می‌توانم از گذشته‌ام درس بگیرم،من انسان هستم. دقیقاً مثل هرکس دیگر.
توبه کردن