عزت نفس ( بخش چهاردهم )

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

خودباوری باور بخود اعتماد به خود خودباوری باور بخود اعتماد به خود

 خودباوری باور بخود اعتماد به خود

چقدر خودت را قبول داری؟ چقدر میشه روت حساب کرد؟

  • برآوردت نسبت به اینکه چه کارهایی میتونی انجام بدی چقدره؟ آیا اصلا به توانایی هات فکر کردی، میدونی چه کارهایی از دستت بر میاد؟ میدونی که میتونی اولین نفری باشی که یک حرکت بزرگ رو انجام میده؟ مثل اولین نفرهای دنیا بیل گیتس، زاکربرگ، اولین دختر فوتبالیست ایران، یا …
  • خودت را به نظر دیگران گره نزن، منتظر این نباش تا دیگران مثل پدر و مادر یا همسر باورت کنند و بعد برای کاری اقدام کنی، کافیه خودت ، خودت را قبول داشته باشی، میتونی پیشرو باشی ، نهایتش اینه که شکست می خوری،هرچند که در هیچ کاری شکست وجود ندارد، یعنی انسان یا می برد و به هدفش می رسد، یا نمی برد ولی چیزهای زیادی یاد می گیرد.اطمینان به خود و عزت نفس رابطه مستقیم دارند.اطمینان به خود و عزت نفس سرآغاز موفقیت هستند.
  • اگر توقع داری دست به هر کاری بزنی باید بدون اشکال پیش بره، از قوانین جهان اطلاعی نداری، لزوما نه قرار بر اینه که حتما مشکل و چالش پیش بیاد، و نه قرار بر اینه که مشکل و چالشی پیش نیاد، باید جرات ریسک داشته باشی، صدها فاکتور موثر وجود دارند که میتوانند نتیجه رو تغییر بدن، هرچی بیشتر بتونی این فاکتورها رو شناسایی کنی و اثرات منفی آنها را کم کنی، نتایجی که بدست میاری به توقعاتت نزدیکتره.
  • میتونی به نتایجی برسی که خودت را معجزه گر بدونی، دیگرانی که شاید به تو اطمینان و ایمان نداشتند رو شگفت زده کنی. فکر کن ببین تا الان چه دستاورد ها و موفقیتهایی داشته ای؟ شاید چیزی که برای تو عادی است برای خیلی ها آرزو باشه. اونها رو دست کم و بی ارزش نگیر و البته مغرور هم نباش، این ها به تو انگیزه می دهند تا بیشتر جلو بری تا بیشتر پیشرفت کنی. با این رویه ترسهات بیشتر میریزه و بیشتر به خودباوری میرسی و بیشتر اعتماد بنفس پیدا می کنی و بیشتر تجربه پیدا می کنی .
  • شاید الان وقتشه که هدفهای بزرگتر تعریف کنی و موفقیتهای بیشتر رو تجربه کنی. مثل بکهام و رونالدو برای گلزنی و کاشته زنی  که جز نفرات اول در کار خودشون هستند. بدترین کار اینه که هیچ کاری نکنی، اینه که در منطقه امن خودت بمونی و خودتو حبس کنی.
اطمینان به خود و عزت نفس