عزت نفس ( بخش پانزدهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

چقدر اهل ریسک هستی؟

  • اگر از تجربه های جدید واهمه داری و شهامت کافی نداری تا نسبت به موارد جدید و مواردی که هیچ تجربه قبلی درموردشون نداری تصمیم قطعی بگیری، یعنی در منطقه امن خودت زندانی شدی. افکارت تو را وادار می کنند که محافظه کارانه فکر و رفتار و عمل کنی. این برایت تبدیل به عادت شده . باور داری که اصلا نباید از مسیرهای مشخص و اصطلاحا پا خورده منحرف شد و در راههایی قدم گذاشت که تاکنون طی نکرده ای،باور داری که فقط همین رویه درست است و هر چیزی به غیر از این احمقانه است .
  • باید جرات خروج از منطقه امن خودت را داشته باشی، باید ریسک کنی،حرکت کنی، سنت شکنی کنی و درست برعکس باور فعلیت عمل کنی، مثلا برای شغل جدید، محل زندگی جدید، رفتار جدید، چالش جدید ، موقعیتهای جدید. ریسک کردن و عزت نفس رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. ریسک کردن و عزت نفس بالا عوامل پیشرفت و موفقیت هستند.
ریسک کردن
  • به خودت ایمان و باور داشته باش که میتوانی، هیچ چیز غیر ممکن نیست. حتما لازم نیست همه چیز را منطقی توجیه کنی و منطقی توضیح بدی و اگر تا آخرش معلوم نباشه حرکت نکنی، هر قدم که بر می داری چراغیه برای قدم بعدی. فقط رو به جلو فکر کن، به پیشرفت و کشفیات جدید فکر کن.
  • انتظار بهترین ها رو داشته باش. با حفظ فیزیولوژی برتری  ،تمام ترسهات از بین میرود. شک و تردیدهات از بین میره، خیلی از شک و تردیدها و سوظن ها بی مورد و توهمه، ساخته ذهن بدبین و منفی بافه، واقعی نیست، اگر هم باشه نباید ازشون فرار کرد باید با ورود به شک و تردید ها، رفع و رجوعشون کنی، باید باهاشون کنار بیایی.