عزت نفس ( بخش هفدهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

بخاطرحرف مردم بخاطر نظر دیگران  بخاطرحرف مردم بخاطر نظر دیگران بخاطرحرف مردم بخاطر نظر دیگران

چقدر نگران حرف مردمی؟ آیا برای ارزیابی خودت، متکی به نظر دیگران هستی؟

  • اگر از آن دسته افرادی هستی که پشت هر تصمیمی که می گیری، علت اصلیش  حرف مردم و نظر دیگران است، یعنی انگار برای مردم زندگی می کنی نه خودت، متاسفانه یعنی عزت نفس و اعتماد به نفست مشکل داره و باید این مشکل رو رفع و رجوع کنی. مثلا وسایل منزل میخری که یه وقت مردم  نگن که تو ….، یا ماشینت رو عوض می کنی که مردم بگن تو …. و یا جابجایی خانه و …. بخاطر فرار از حرف مردم. بخاطر اینکه میگی آخه مردم چی میگن .
  • فراموش نکن که تایید آنها اهمیتی ندارد. راهتو خودت انتخاب کن، طبق سبک و سلیقه خودت زندگی کن. هویتت رو بساز، شخصیتت رو بساز و استقلالت رو حفظ کن. اصلا به حرف مردم اهمیت نده، حقیقت اینه که به تعداد آدمهای روی زمین رای و سلیقه وجود داره و همیشه هر کاری کنی، یه نفر پیدا میشه که یه چیز دیگه میگه، ساز مخالف میزنه. این وسط تو بازیچه میشی، بهتره خودخواه باشی.
  • خودخواه بودن بهتر از دیگر خواه بودن است وگرنه زندگیت از هم میپاشه، تبدیل میشی به یه رباتی که دیگران راهبریش میکنن، مثل یک عروسک. خودت فکر کن برنامه ریزی کن و زندگیت رو جلو ببر. از دیگران همفکری بگیر، از تجارب و دیدگاهایشان کمک بگیر اما مطابق اهداف و خواسته هات ویرایششون کن و برای زندگیت تصمیم بگیر و اقدام کن. و البته مسئولیت تمام تصمیمات و اعمالت رو هم بپذیر و دنبال مقصر هم نباش زندگی خودته، مسئولیت خودته.
حرف مردم و نظر دیگران
  • تن به اجبار نده، وقتی سست و بلا تکلیف باشی و مردد رفتار کنی، دیگران بر تو مسلط میشن و توقع حرف شنوی ازت دارن. نشون بده مستقلی نشون بده مسئولیت پذیری. اصلا مهم نیست نظر دیگران درباره تو و کارهات چیه، فقط طبق نظر خودت و سلیقت عمل کن و زندگی کن. از انتخاب لباس و غذا تا انتخاب رشته و شغل و کارهای بزرگتر. البته که همفکری و مشورت و استفاده از تجربه های دیگران مهم است و باید از آنها کمک بگیری اما طبق برداشت و تصمیم خودت عمل کن.
  • اگر دیگران انتقاد می کنن ، پشت سرت حرف میزنن، عصبانی نشو، از انتقاد ناراحت نشو، باهاشون زاویه نگیر، اونها طبق دیدگاه و طرز فکر خودشون حرف میزنن پس این حرف مردم و نظر دیگران است، شما ببین طرز فکرت چطوره ، باورهات چه هستند، به چی ایمان داری، طبق اونها عمل کن. لازم نیست جوابشون رو بدی یا قانعشون کنی، اگر میتوانی از نیروی آنها به نفع خودت استفاده کن. مثلا اگر از کسب و کارت بدگویی می کنن اشکالی نداره دارن تبلیغ تو را به رایگان انجام میدهند.