عزت نفس ( بخش هجدهم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

اهمالکاری تنبلی جرات اظهار نظر اهمالکاری تنبلی جرات اظهار نظر

 اهمالکاری تنبلی جرات اظهار نظر

چقدر جرات اظهار نظر داری؟ چقدر تنبلی و اهمالکاری میکنی؟

  • برخی افراد یا عادت ندارند حرفشونو بزنن، یا جرات ندارن حرفشونو بزنن، یا اصلا برای رای و نظر خودشون اهمیت و ارزشی قائل نیستند. در هر صورت تمام این رفتارها نشانگر کمبود عزت نفس و اعتماد بنفس در آنها است. شما وجود داری و مثل بقیه هم حق اظهار نظر و اعلام رای داری، پس اگر واقعا لازمه که در جمعی که هستی ( فرقی نمی کند که جمع خانوادگی است یا جمع دوستان و همکاران و همکلاسی ها و یا حتی جمع افراد غریبه و ناشناس) حرفت رو بزنی، عقیدت رو بیان کنی و یا از حقت دفاع کنی، حتما اینکار رو بکن. اصلا نگران واکنش دیگران نباش.
  • نترس از اینکه ممکنه مسخرت کنن، ممکنه بهت بخندن، ممکنه موافق تو نباشند، موافقت یا مخالفت اونها برات مهم نباشه. هرکسی یه دیدگاه و عقیده ای داره، شما کار خودت رو انجام بده. منتظر یارگیری نباش حتی یک نفر. خودت پیشرو باش و بحثت رو مطرح کن، نظرت رو بگو و ازش دفاع کن. اصلا لازم نیست برای کارهات ، برای نظراتت ، برای تصمیماتت، برای انتخابهات، به دیگران توضیح بدی تا قانع بشن. این قبیل دست و پا زدن ها نشانه عزت نفس پایینه. لازم نیست رفتارهات رو توجیه کنی. فقط خیلی قوی حرفت رو بیان کن . هرکی به حرفت شک داره میتونه سوال کنه و تو اگه خواستی، یک کم توضیح بده.
جرات اظهار نظر
  • اگر اهل امروز فردا کردن هستی. دائم میگی از فردا، یا از اول هفته فلان کار رو شروع می کنم، یا فلان کار رو انجام میدم، یعنی اهل اهمالکاری هستی. یعنی خودت رو باور نداری و برای خودت ارزش کمی قائل میشی. یعنی در زندگیت هیچ هدفی نداری و افرد بی هدف افرادی هستند که ارزش خودشان و زندگیشان را نمیدانند، ارزشی برای تواناییهای خودشان قائل نیستند. خودشان را لایق داشتن آینده ای بهتر نمی دانند.
  • برای شروع، کارهاتو دسته بندی کن. کارهای مهم و فوری رو اول انجام بده، بعد کارهای مهم رو انجام بده. یعنی کارهایی که به رشد و پیشرفت تو کمک می کنند. برای انجام کارهای غیر مهم و فوری یا آنها را موکول کن به اوقات بیکاری، یا برای انجامشان از دیگران کمک بگیر. انجام یک کار وقتی ارزش دارد که وقتی اون رو شروع می کنی باید تا جایی پیش ببری که حداقل به یک نتیجه و دستاورد معقول و قابل قبول برسه، والا هزار تا کار رو شروع کنی اما نصفه و نیمه و بی نتیجه رها کنی، اصلا و ابدا هیچ ارزشی ندارد. تلاش مستمر تا رسیدن به نتیجه دلخواه ارزش دارد. فراموش نکن که کیفیت زندگیت رو نتایج و دستاوردهات میسازند نه کارهای نصفه و ناتمام. هدف گذاری کن و تا آخرش برو. رها نکن، تسلیم نشو. بقول معروف یک ده آباد به از صد شهر ویران .
اهمالکاری و تنبلی