عزت نفس ( بخش بیست و دوم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس رامطالعه کنی وبه سوالات پاسخ بدهی،هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت رامیدانی. پس خیلی صریح وبی پرده جواب بده. همزمان هم میتوانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

نظر دیگران اهمیت دادن مسئولیت پذیری نظر دیگران اهمیت دادن مسئولیت پذیری

 نظر دیگران اهمیت دادن مسئولیت پذیری

چقدر برای معرفی خودت و کسب هویت، از مدارک تحصیلی و تاییدیه ها و عکسهای یادگاری با افراد مشهور استفاده می کنی؟ چقدر مسئولیت تمام قسمتهای زندگیت را می پذیری؟

  • افرادی که برای ایجاد هویت خودشان متوسل به نقابهای مختلف میشوند، مثل عکس یادگاری با افراد مشهور، مدارک دانشگاهی یا مدارک دوره های مختلفی که شرکت کرده اند استفاده می کنند، عزت نفس پایینی دارند، چون وجود خودشان را متاثر از وجود دیگران و مدارک مختلف می دانند، مهم بودن خودشان وابسته به مهم بودن دیگران است. چون پشت نقاب مخفی شده اند، اینگونه افراد عملا اعتراف می کنند که : می خواهم به کمک دیگران شناخته بشوم وگرنه تنهایی هیچی نیستم.
  • ابنگونه افراد اعتماد بنفس ندارند که متوسل به شهرت دیگران میشوند. یادمان باشد که مدارک به کسی ارزش و هویت نمی دهند بلکه آن فرد وجود خودش است که هویت دارد، حرفهایش،  تلاش کردن هایش، اثراتش و احساسی که به دیگران می دهند. این قبیل افراد، نظر دیگران برایشان مهم است، برای همین دست به دامن مدارک و دیگر افراد مشهور میشوند. خودشان را دوست ندارند، قبول ندارند و گرنه نقاب نمی زدند.
  • باید خودت رو قبول داشته باشی، از خودت تعریف کنی تا احساست نسبت به خودت خوب بشه تا دیگران هم احساس خوبی به تو پیدا کنند، تا برایت ارزش بیشتری قائل بشوند. نتایج و دستاوردهای تو در زندگیت، گواهی بر ارزشمند بودن تو تا این لحظه است، اگر هم دستاورد فوق العاده ای نداری بجای آویزان شدن به دیگران ، باید روی خودت کار کنی و شخصیت قابل ستایشی در خودت ایجاد کنی، این کار اثرات ماندگاری دارد و یک من جدید و ارزشمند از تو می سازد.
  • هر کسی خودش و فقط خودش مسئول تمام قسمتهای زندگیش است. هرکسی باید مستقل فکر کنه و مستقل عمل کنه، یک بام و دو هوا نمیشه . باید شخصیت مستقلی داشته باشه تا بتونه هدایت زندگیشو بعهده بگیره.خانواده ، شریک، همسایه، شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، و …..مقصر نیستند.
  • فقط من مسئولم. با هرکسی دمخور بشوی، باز هم تو مسئولی، چون با قدرت افکار و رفتارت اون رو جذب خودت کردی. مریض میشی به طرز فکر و انرژی خودت بستگی داره، اگر کسی سرت کلاه میزاره، تو جوری رفتار کردی که سرت کلاه بزاره.
  • خانوادت کمکی نکردن به رشد تو، باز هم تو مسئولی، اگه تا حالا این رو نفهمیدی، بدان که اونا در حد توانایی و فهمشون عمل کردن. مثلا حتی در شرایط گرانی و تورم اگر توجهت به آیندت و برنامه ات باشه و اگر هدف قدرتمندی داشته باشی، میتونی از فرصتها استفاده کنی و درآمدت رو بیشتر کنی.
  • در روابط خانوادگی و روابط دوستانه براساس باورها و طرز تغکرات و دیدگاههای خودت است که یکسری اتفاقات برات می افته.
مسئولیت پذیری و اعتماد بنفس