عزت نفس ( بخش چهارم)

 

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی، هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

طرز ایستادن و راه رفتن من چگونه است؟

چگونه راه می روم؟ آیا محکم و با اقتدار راه می روم؟ چگونه می ایستم؟آیا کمرم صاف هست؟ آیا سر و گردنم راست هست؟آیا با قدرت به چشمان دیگران نگاه میکنم؟ آیا عضلات چشمان و صورتم محکم هستند؟ زبان بدن افراد با اعتماد بنفس را دارم؟ اگر پاسخ سوالات بالا کمتر از یک بله قاطع است، یعنی که در عزت نفس و اعتماد بنفست به همان میزان کمبود داری.

  • باید در مورد فیزیولوژی برتری بیشتر بدانی  تا زبان بدن افراد با اعتماد بنفس را یاد بگیری و روی این ویژگی به طور اساسی کار کنی تا به مهارت برسی.افرادی که دچار مشکل در اعتماد بنفس و عزت نفس هستند، طرز ایستادن و راه رفتن مشخصی دارند. آنها معمولا قوز کرده با چشمانی بی روح و صورتی یخ زده به یک نقطه خیره می شوند همانند کسی که کشتی هایش غرق شده است. مشخص نیست چه افکاری در سر دارند.حالت سر و گردن آنها متمایل به طرفین و رو به پایین است. با دستانی آویزان و زانوهایی خم و بی حال. هیچ شور و اشتیاق و هیچ انرژی مثبتی در جسمشان وجود ندارد و همراهی با آنها مایه رنج و اضطراب است. طرز راه رفتن آنها شل و وارفته است و با شانه هایی قوز کرده و سر و گردنی که به زحمت حمل می کنند. با شک و تردید قدم بر می دارند. در چشمانشان ترس و اضطراب موج می زند و بدن ضعیفی دارند و احساس می کنی متمایل به دور شدن از دیگران هستند. برای اینکه اعتماد بنفس و یا عزت نفس خودت را بالا ببری بدقت این تغییرات را در خودت بوجود بیاور: برای طرز ایستادن صحیح باید نگاهت رو به جلو باشد. سر را بالا و به سمت سقف بکش و رو به جلو نگه دار و چانه ات  یک کم به داخل باشد. قفسه سینه را به بالا و کمی به جلو بکش (حالا باید قاعدتا  استخوان کتـف به عقب کشیده شود) . زانـوهایت را صـاف نـگه دار، و شکمت را داخل بده. دقت کن که پایین تنه ات را بـه عقب و یا جلو کج نکنی حالا قاعدتا باید راست قامت و محکم ایستاده باشی. با احساس خوش بینی و مثبت اندیشی بایست. درمجموع این حالتها به تو اعتماد به نفس میدهد. سعی کن طولانی مدت در یک وضعیت نباشی و در صورت اجبار به این کار، یـک پـایت را روی یـک بلندی یا چهار پایه بالاتر از کف زمین قرار بده و بعد از مدتی جای آنها را با هم عوض کن. وزن خـودت را هنگام ایـستادن، روی هـر دو پا پخش کن. پـاها به اندازه عرض شانه یا کمی کمتر، از هم باز باشد و سعی کن بیشترین وزنت روی پنجه پا باشد نه روی پاشنه‌ها. زبان بدن افراد با اعتماد بنفس زبان بدن افراد با اعتماد بنفس 
زبان بدن افراد با اعتماد بنفس
  • برای طرز راه رفتن صحیح باید همچنان سر روبرو و به سمت بالا کشیده شده باشد و شانه ها هم سطح هم باشند و بالا تنه کشیده باشد ( نه رو به جلو و نه رو به عقب باشد) لازم نیست حرکات دست را کنترل کنی چون به تعادلت کمک می کند. قدم برداشتن باید بدون ترس و اصطلاحا محکم باشد. طوری راه نرو که انگار روی یخ راه میری یا می ترسی هر لحظه زیر پات خالی بشه. اگر در ایستادن یا راه رفتن به سبکی که گفته شده، مشکلی داری یا عضلات سر شانه و عضلات کمربندی و فیله های کمرت ضعیف هستند( که چاره کار ورزش کردن و تقویت این عضلات است که باید در اسرع وقت شروع به تقویت آنها کنی و اگر آنها تقویت نشوند نمی توانی مثل افراد با عزت نفس و با اعتماد بنفس بایستی و راه بروی.) یا کفش نامناسب داری که برای این حالتها محدودیت ایجاد می کند . کفش راحت، استاندارد با پاشنه کوتاه بپوش. چرا که پای شما قلب دوم شماست. در واقع کفش‌ها نقش مهمی در ایستادن، راه رفتن و سلامتی‌ دارند. در ذهنت از زبان بدن افراد با اعتماد بنفس عکس بگیر و تمرین کن تا مثل آنها باشی.