عزت نفس ( بخش پنجم)

 

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی، هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.

طرز لباس پوشیدن و اعتماد بنفس

طرز لباس پوشیدن و اعتماد بنفس طرز لباس پوشیدن و اعتماد بنفس

چقدر به وضع ظاهر و پوشش خودت اهمیت میدی؟

اگر احساس می کنی هیچ لباسی بهت نمیاد، اگر در قید و بند انتخاب نوع لباسی که مناسب ظاهر و سن و سالت باشه، نیستی، اگر در انتخاب رنگ دقت نمی کنی، اگر لباسهایی که تو مهمونی ها می پوشی خیلی گرونتر از لباساهاییه که توی خونه و محل کار میپوشی، اگر با لباس پوشیدن دنبال در آوردن چشم دیگرانی،اگه توی خونه با لباسهای رنگ و رو رفته و تی شرتهای قراضه و شلوارکهای مندرس می گردی، مطمئن باش که عزت نفس و اعتماد به نفست مشکل داره.

  • اول از همه با خودت روراست باش و بدان که تو منحصر بفردی ( در واقع هرکسی منحصر بفرد است) خودت را دوست داشته باش و بپذیر،  هر قدی که داری، هر وزنی که داری، هر رنگ پوستی که داری. دوم اینکه مطمئن باش لباس به آدم شخصیت میده ( اگه مطمئن نیستی، تصور کن که کت و شلوار شیک پوشیدی، آیا در این وضعیت بیشتر مراقب رفتار و کردارت هستی یا زمانی که لباسهای شلخته پوشیدی؟) سبک لباس پوشیدن، روی طرز فکرت تاثیر مستقیم میگذاره و طرز فکرت، روی رفتارت اثر داره و رفتارت هم روی اعمالت تاثیر میگذاره). سوم اینکه موضوع اصلا گرانقیمت بودن یا مد روز بودن یا منحصر بفرد بودن لباس نیست. چون لزوما لباس گرانقیمت و مد روز، باعث نمی شود که عزت نفست بالابره، بلکه گاهی اوقات ایجاد تناقض می کند، چون ممکن است متناسب با شخصیتت نباشه.
طرز لباس پوشیدن و اعتماد بنفس
  • لباس مرتب و سالم و شیک، کمک می کند تا اعتماد بنفست بالا بره. باور کن که من شایسته پوشیدن لباس تمیز و اتو کشیده و مرتب هستم. فرقی نمی کند در خانه خودم باشم و در کنار خانواده ام یا، در محل کارم باشم، یا در مجلس عروسی یا مهمانی. در همه حال پوشیدن لباسهای پاکیزه و مرتب و سالم و لباسی که در آن معذب نیستم، در شان من است.
  • بگو که من بدنبال تایید طلبی از دیگران نیستم، من دنبال اثبات خودم به دیگران نیستم، دنبال غرور و فخر فروشی نیستم. من خوب می پوشم چون لیاقت دارم، چون انسان با ارزشی هستم و لباسهایی معقول و تمیز و مرتب و شیک می پوشم. با سبک لباس پوشیدنت میتوانی نقاط ضعف اندامت را بپوشانی ( مثل شکم گنده، باسن گنده) و نقاط قوتت را پر رنگ تر کنی.( مثلا کمر باریک، موی بلند، پوست شفاف). با امتحان کردن و انتخاب مدلهایی که مناسب فصل باشه، سایز باشه، مناسب موقعیت باشه و لباسهایی که احساس می کنی بیشتر بهت می آیند و همینطور رنگهایی که حس خوب و با نشاطی به تو می دهند، میتوانی سطح اعتماد بنفست را بالا ببری. شاید اوایل اشتباه انتخاب کنی اما از اشتباه نترس.  اقدام کن .باید جرات ریسک داشته باشی.
وضع ظاهر و اعتماد بنفس
  • پوشش رسمی در محل کار  کمک می کند تا در سطح بالاتری از هوش، توانایی آموزشی و اعتبار دیده شوی. در مقابل نوع پوشش عادی، کمک می کند تا صمیمی‌تر، دوستانه‌تر، حمایت‌کننده‌تر و قابل‌دسترس‌تر از دسته اول به نظر برسی. هر چند که پوشش رسمی اعتماد بنفس را بیشتر از پوشش معمولی بالا می برد، چون باعث می شود خودت را در جایگاه های بالاتری تصور کنی و احساس لیاقت بیشتری را تجربه می کنی.
  • اگر ادراک بهتری نسبت به خودت داشته باشی، در مقابل تجربه‌های تازه مشتاق‌تر هستی و با دیگران تعامل مثبت‌تری برقرار می‌کنی، بنابراین احتمال اینکه در انجام کارهای مختلف و در روابط شخصی و کاری به نتایج بهتری برسی بالاتر می‌رود.
  • برخی افراد ممکن است این ظاهرگرایی را انکار کنند، اما مطالعات نشان داده‌اند فرایندی که باعث می‌شود احساس ما نسبت به افراد، بر اساس ظاهر آن‌ها و نوع لباس پوشیدنشان شکل بگیرد، تا حدی ناخودآگاه است و از ویژگی‌های ذاتی انسان به حساب می‌آید.