عزت نفس ( بخش هفتم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی، هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.   اهمیت سلامتی اهمیت سلامتی اهمیت سلامتی

چقدر به سلامتی ام اهمیت می دهم؟

آیا هر غذایی را می خورم؟ آیا هر نوع نوشیدنی را می خورم؟ آیا هر وقت هوس غذا کردم بلافاصله غذا می خورم؟ آیا در وقت سفر به طبیعت و روزهای آفتابی از پوستم محافظت می کنم؟ آیا در فصلهای سرد یا گرم لباس مناسب می پوشم؟ آیا تمرینات ورزشی برای سلامتی قلب و ریه ها انجام می دهم؟ آیا برای تقویت عضلات و استحکام استخوانها ورزش می کنم؟ آیا دخانیات مصرف می کنم؟ آیا زمان زیادی با کامپیوتر کار می کنم؟ آیا زمان زیادی با موبایل کار می کنم؟ آیا زمان زیادی تلویزیون می بینم؟ آیا دائم اخبار را پیگیری می کنم؟و…

اگر پاسخ این پرسشها بله باشد یعنی عزت نفست مشکل دارد. به هر میزان که جواب هر سوال یک بله ی قاطع باشد، به همان نسبت، عزت نفست پایین است. یعنی ارزش کمی برای سلامتی و تندرستی خودت قائلی. با تمام وجود بخواه که تغییر رویه بدهی.

  • با توجه به ساختار بدن ما انسانها، عوامل ژنتیکی یا ارثی، میزان فعالیت های جسمی و شرایط دیگر، لازمست تا بیشتر مسئولیت پذیر باشی و درک کنی که نمی توان و نباید بی محابا و بدون توجه هر غذایی را به هر مقدار مصرف کرد. همینطور باید توجه داشت که در محاصره انواع و اقسام نوشیدنی ها و حتی مواد مخدر در شکل ها و رنگ ها به ظاهر زیبا و خوش طعم هستیم، اما به محض استفاده، آنها شروع به تخریب سلولهای بدن از داخل می کنند و در صورت بی توجهی به این واقعیت، زمانی متوجه می شویم که صدمات و عوارض آنها یقه ما و سرنوشت و آینده ما را گرفته اند.
خوراکی ها و سلامتی
  • از طرفی جسم و روح ارتباط مستقیم دارند و فیزیولوژی را می سازند. به این معنی که هم جسم و هم روحیه و روان، با بی ملاحظه گی هر دو تاثیر منفی می گیرند. لذا چنانچه می خواهی عزت نفس بالایی داشته باشی و اعتماد بنفست تقویت شود، باید آگاهانه نوع خوراکی ها را انتخاب کنی. خوراکی هایی که به تقویت سیستم دفاعی و اسکلتی و عضلات تو کمک می کنند. ابدا تحت هیچ شرایطی حتی محض امتحان کردن سراغ مواد مخدر و بخصوص سیگار نروی. از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده کنی. از لباسهای مناسب فصل استفاده کنی و با غلبه بر اهمالکاری و تنبلی، ورزش کردن را در برنامه روزانه یا هفتگی ات قرار بدهی تا در خطر گرفتار شدن با بیماری ها مواجه نشوی
  • . در هنگام کار با موبایل، سر انسان که 4 تا 5 کیلو وزن دارد، دائما رو به پایین است و گردن بی نوا دائما این وزن را باید تحمل کند تا  در نهایت به آرتروز و دیسک گرفتار شود. پس از گردنت مراقبت کن و سرت را خم نکن. برای خودت قانونی وضع کن که مثلا روزی دوتا نیم ساعت با موبایل کار کنی.
  • در کار با کامپیوتر هر نیم ساعت بلند شو و پوزیشنت را تغییر بده تا دیسک گردن و دیسک کمر نگیری.حرکات نرمشی و تقویت عضلات گردن و کمربند شانه ای را هر روز انجام بده.
  • فقط اخباری را گوش بده و پیگیری کن که در رابطه با اهداف و آرزوهایت باشند. اخباری که احساسات منفی و ناامید کننده انتشار می دهند و ذهنت را درگیر می کنند و انرژی منفی دارند را ابدا پیگیری نکن.  با خوشبینی و مثبت اندیشی روی اهداف و خواسته هایت تمرکز کن.