عزت نفس ( بخش هشتم)

 

عزت نفس یعنی احساس عزیز بودن، احساس گرامی بودن،احساس ارزشمند بودن. با توجه به این تعاریف، میتوانی حدس بزنی که در نمودار ارزشها، کجا قرار داری. البته فراموش نکن که جایگاهت را خودت و فقط خودت تعیین کرده ای و از این به بعد هم فقط خودت می توانی آن را تغییر بدهی و لاغیر! مجموعه ای از باورهای فعلی و دیدگاههایی که نسبت به خوت داری یا طرز فکر و تحلیلت نسبت به دیگران و شرایط و عوامل ظاهری عزت نفس و اعتماد به نفس تو را ساخته اند. برای اینکه متوجه شوی بین صفر تا صد چه رتبه ای داری، باید کل مجموعه نشانه های کمبود عزت نفس را مطالعه کنی و به سوالات پاسخ بدهی، هیچکس از ذهن تو خبر ندارد و فقط خودت هستی که واقعیت را می دانی. پس خیلی صریح و بی پرده جواب بده. همزمان هم می توانی بفهمی که کجای کارت اشکال دارد، هم میتوانی بفهمی که چگونه آن اشکالات را برطرف کنی. البته که توقع معجزه و تحول یک شبه و یک دفعه ای نباید داشته باشی. واقعیت اینست که تغییر و تحول به مرور و متناسب با کمیت و کیفیت تمرینات و تلاش هایی که می کنی، ایجاد می شود. پس مبارزه کن تا به بهترین نتیجه برسی. با اراده قوی و تاب آوری، ادامه بده و هرگز تسلیم نشو. چون وضعیت الانت،نتیجه باورها و افکاری بوده که تا الان بر اساس آنها رفتار و عمل کرده ای. خبر خوب اینه که از حالت نمی دانم خارج شده ای و می دانی که باید از کجا شروع کنی و چه کارهایی را انجام بدهی. می دانی که چه باورها و طرز فکری را باید در خودت ایجاد کنی. فراموش نکن که تو همانی که می اندیشی . یعنی هرجور فکر کنی و هر جور باوری داشته باشی، متناسب با آن رفتار می کنی و متناسب با آن عمل می کنی و در نتیجه سرنوشت و زندگی خود را متناسب با آن خلق می کنی.   انتخاب موسیقی فیلم کتاب انتخاب موسیقی فیلم کتاب انتخاب موسیقی فیلم کتاب

چه موسیقی هایی گوش میکنم؟ چه کتابهایی میخوانم؟چه فیلمهایی میبینم؟

اگر بدون توجه به اینکه موسیقی هایی که گوش می دهی تو را به کجا می برند، آنها را می شنوی، اگر هر فیلمی را تماشا می کنی بدون آنکه متوجه شوی چه تاثیراتی روی طرز فکرت دارند، اگر در انتخاب کتاب هوشیار نیستی و فقط رو خوانی می کنی و هر کتابی را می خوانی، بدان که شرایط تو را کنترل می کنند و اختیار تو را در دست گرفته اند و تو را به سمت بی هویتی می برند و این نشانگر اینست که عزت نفست مشکل دارد. باید مسئولیت پذیر باشی و خودت آگاهانه انتخاب کنی.

  • حواس پنج گانه ما راههای ورود اطلاعات و احساسات مختلف به ذهن ما هستند. بخصوص حواس بینایی و شنوایی. لذا بسیار مهم است که این راههای ورودی ذهنت را کنترل کنی. باید این اطلاعات و احساسات ناشی از شنیدن و دیدن و لمس کردن و خواندن مطالب را مدیریت و فیلتر کنی. اجازه ندهی تا مواردی که باعث ایجاد تفکرات منفی در تو می شوند و غر زدن و شکایت کردن را هدیه می دهند، وارد ذهنت شوند. نباید اجازه بدهی تا مواردی که احساست را بد و خراب می کنند و بر عذر و بهانه های تو مهر تایید میزنند، به ذهنت وارد شوند. مواردی که وقت با ارزشت را تلف می کنند و تو را دلسرد می کنند و چه بسا تو را به بی راهه می برند.
  • در این دوران، اطراف ما پر شده است از انواع و اقسام موسیقی های بی ارزش و سطحی و مجموعه ای از صداهای ناهماهنک یا هماهنگ به اسم آهنگ، فیلمهای متنوع در ژانرهای مختلف که بقدری سطحی و بی ارزش اند که حتی ارزش ندارند تیزر آنها را ببینی، کتابهایی که کتاب واقعی نیستند و فقط مجموعه ای از مطالب مختلف از کتابهای دیگر و مقالات اند و اعتبار آنها مشخص نیست. لذا در انتخاب موسیقی، فیلم، کتاب بشدت وسواس داشته باش. فیلمهایی ببین که به تو انگیزه و امید و راهکار می دهند. مثل فیلمهای بیوگرافی.
  • موسیقی هایی گوش کن که هم شعر آن و هم آهنگ آن به تو انگیزه می دهند و ارزش تو را واگو می کنند.موسیقی ای خوبه و ارزش شنیدن داره که بتونه یه مفهوم و شناخت رو به شنونده منتقل بکنه، اثر مخرب بر روح شنونده نداشته باشه.هیچ سبک موسیقی نسبت به سبک دیگه برتری نداره، موسیقی هر سبک باید در جایگاه خودش مقایسه بشه و نمیتونیم و نباید کسی رو بخاطر سبک موسیقی مورد علاقش سرزنش یا تشویق کنیم، هر کسی در بازه های زمانی مختلف علاقه مند به یک سبک خاص میشه و شاید بعد از مدتی طرفدار یا شنونده اون سبک نباشه.
موسیقی خوب
  • کتابهایی بخوان که حاصل کشف نویسنده آن است یا نقادان کتاب آنرا تحسین کرده باشند. در مجموع،فقط به آنهایی مجوز ورود به ذهنت را بده که به تو احساس خوب میدهند، احساس آرامش می دهند و حالت را خوب می کنند و خوشحالی می آفرینند، باورهای مفید و سازنده و کمک کننده ایجاد می کنند. نکات و مواردی که انرژی مثبت میدهند. مواردی که به تو الهام می بخشند، مواردی که به تو قدرت میدهند تا به سمت خواسته و اهدافت حرکت کنی.و در کل حالت با اونها خوب میشود.
  • مغز تو بسیار وسیع است و گنجایش ذخیره سازی اطلاعات زیادی را دارد اما، اصلا ضرورتی ندارد که آنرا صرفا انبار اطلاعات کنی. بجای آن باید اطلاعاتی را ذخیره سازی کنی که به حل کردن مشکلات و مسائل تو کمک می کنند. اطلاعاتی که به رشد تو کمک می کنند. اطلاعاتی که به خوشبخت شدن ،به آرامش و به شادی رسیدن تو کمک می کنند.
کتاب خوب