قدم دوم: مدلسازی و الگوبرداری از افراد موفق

افراد موفق و مشهور در دنیا انسانهایی عجیب و غریب نیستند. بسیاری از آنها تیزهوش و با استعداد هم نیستند. تنها تفاوت آنها با افراد ناموفق یک چیز است .

افراد موفق اهل اقدام و عمل هستند. شاید باور کردنی بنظر نیاید اما این یک حقیقت است. آنها در شغل زندگی بسیار ماهر هستند. آنها انسانهایی عملگرا هستند و این برای بسیاری از افراد غیر ممکن است چون نمیتوانند دست به اقدام بزنند، هرچقدر هم که خواهان رسیدن به اهداف و آرزوهایشان باشند از اقدام کردن عاجز و ناتوان هستند. این موضوع دلایلی مختلفی دارد. یک دلیل آن داشتن باورهای محدود کننده در ذهنشان است که قدرت هر حرکتی را از آنها سلب می کند. هر قدر هم علاقمند باشند مغز دچار یک پارادوکس میشود. دلیل دیگر داشتن موانع ذهنی است که عبور و حرکت در مسیر رسیدن به مقاصد دلخواه را غیر ممکن میسازد، یعنی هر حرکتی در نطفه خفه میشود. دلیل سوم، داشتن باورهای غلط  است که حتی اجازه دیدن، شنیدن و درک دیدگاههای دیگر را به آنها نمیدهد. نتیجه آنکه این افراد بدون حرکت و برای مدتها و شاید تا پایان عمر در جای فعلی خود باقی می مانند و تنها چیزی که نصیبشان میشود آه و حسرت است .
اما خبر خوب برای آنانکه واقعا خواستار تغییر در خود هستند اینست که میتوان از افراد موفق کپی برداری کرد . میتوان آنها را الگو قرار داد. الگوبرداری از طرز فکر افراد موفق موثرترین روش است. انسانها از نظر فکری و جسمی ساختار مشابهی دارند پس اگر کسی توانسته موفق به انجام کاری شود شما هم میتوانید. فقط باید دید آنها چگونه فکر می کنند و چه دیدگاههایی دارند. و چه کارهایی را انجام میدهند و چه کارهایی را انجام نمی دهند.در اینجا لیستی ارائه میشود که بسیار مهم و کاربردی و راهگشا هستند. هرکسی میتواند با تسلط بر این موضوعات تغییرات عظیمی در خود ایجاد کرده و به نتایج فوق العاده ای برسد.
در اینجا دوستان فوق العاده ای دارید که دائما به شما انگیزه میدهند، شما را راهنمایی می کنند و ذهن شما را با افکار و اعتقادات مفید و سازنده بمباران می کنند تا کم کم شما هم صاحب همان باورها و اعتقادات شوید. این پوسترها الگوبرداری از طرز فکر افراد موفق هستند.همان طرز فکرهایی که به شما بال پرواز میدهند. همگی در چندین پوستر فوق العاده تجمیع شده اند تا دیگر نیازی به مراجعه به منابع پراکنده و مختلف نداشته باشید. کافیست تا اینها را دائما در معرض دید خود بگذارید. با صدای حود آنها را ضبط کنید و بارها و بارها گوش کنید. ابدا در مورد جملات قضاوت نکنید، مقاوت نکنید چون اینها موارد اثبات شده اند .فقط اجازه دهید تا در ذهن شما رسوخ کنند و ثبت گردند. اجازه دهید تا کمال همنشین در شما اثر کند.
پوسترهای انگیزشی آموزشی در دو مدل مختلف ازائه شده اند: 1- پوسترهایی که حاوی جملات با مغز و انگیزاننده یا به تعبیری سخن بزرگان هستند. 2- پوسترهایی که یک موضوع خاص را بصورتی کاملا علمی و طبقه بندی شده آموزش میدهند.
چطور از این پوسترها استفاده کنیم؟
برای پوسترهای نوع اول همانطور که در بالا گقته شده ، با تکرار مداوم و تمرکز آنها را در ذهن خود ملکه کنید. پیشنهاد میشود که در هر هفته یک پوستر را مد نظر قرار دهید تا هم با مفهوم آشناتر شوید و هم در عمق دل و جان شما و در ذهن شما ریشه کند. بقول بزرگان : تلاش مستمر پاداش چندبرابر دارد.
برای پوسترهای نوع دوم هر روز یک مسیر از تصویر مرکزی را مطالعه کرده و فکر کنید. دقت داشته باشید که هر کدام از این پوسترها خلاصه و فشرده شده یک موضوع و مبحث سرنوشت ساز هستند. هر کلمه در واقع خلاصه شده یک پارگراف است. هر پوستر خلاصه شده حدود یک ساعت مطلب میباشد. در واقع به نوعی یک نقشه ذهنی است. پس بدون عجله و با حوصله و هوشیارانه موارد را مطالعه کنید.در زندگی و رفتار و کردار خود تامل کنید. ببینید تا چه حد مطابق این آموزشها حرکت می کنید. چه جاهایی نیاز به یادگیری دارید. چه قسمتهایی را باید اصلاح کنید. چه قسمتهایی را باید حذف یا اضافه کنید. هر بخش را چندین و چند بار مطالعه کنید.
برای مشاهده موضوعات اینجا کلیک کنید.

قدم سوم:  اقدام همانند افراد موفق