success philosophy

مشخص کنید چه افکار، ایده‌ها و باورهایی از این سبک زندگی حمایت خواهند کرد. (حتما قبل از خواندن ادامه این مطلب مقاله ی خوش شانسی را مطالعه بفرمایید.) در اینجا به فلسفه ی موفقیت از زبان جیم ران می پردازیم.

برای مثال اگر خانواده و دوستان‌تان چیزهایی هستند که زندگی را برای شما ارزشمند می‌کنند، در این صورت باید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید زمان بیشتر را با این افراد بگذرانید. لازم است که به‌طور روزانه به رفاه خانواده‌تان فکر کنید و باید این باور را در خودتان تقویت کنید که خانواده مهم‌تر از دارایی‌های شغلی است. بدون وجود چنین باوری هیچ چیزی در جهان نمی‌تواند شما را برای شام با همسر و فرزندان‌تان به خانه بیاورد.لذا درک فلسفه ی موفقیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همان‌طور که جیم ران می‌گوید رویکرد شما، فلسفه‌ای است که با آن زندگی می‌کنید و اولین گام برای واردشدن به مسیر موفقیت است. جیم ران می‌گوید: «اگر چه موفقیت از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است، اما بدون ایجاد یک فلسفه‌ی موفقیت شخصی مناسب، اجزای دیگر هیچ ارزشی ندارند».

تفکر مسئولانه

فلسفه‌ی مناسبی که جیم ران به آن اشاره می‌کند، عبارت است از رویکردی به موفقیت که شما آن را با اندیشه‌‌ها، ایده‌ها و باورهای مناسب‌تان می‌سازید.

هنگامی‌که شما چنین رویکردی داشته باشید، اجزای دیگر برنامه‌ی موفقیت‌تان عملکرد بهتری خواهند داشت. اگر یک بنیان مستحکم فراهم کرده باشید، آینده‌ای که دنبال آن هستید، قابل دستیابی خواهد بود و می‌توانید به خوبی از آن محافظت کنید.

برعهده‌‌گرفتن مسئولیت موفقیت‌تان اولین گام است. بسیاری از افراد به روش‌های زیر از مسئولیت پذیری شانه خالی می‌کنند:

آنها شرایط فردی‌شان را دلیل رویکردشان معرفی می‌کنند.

آنها رفتار دیگران را دلیل رویکردشان می‌دانند.

آنها شانس یا بدشانسی را دلیل رویکردشان می‌دانند.

آنها شکست‌ها و عیب‌هایشان را دلیل رویکردشان می‌دانند.

آنها جهان را دلیل رویکردشان می‌دانند.

هیچ کدام از این موارد نمی‌تواند عذر موجهی برای یک رویکرد ضعیف باشد. در زندگی اتفاقاتی می‌افتد که از کنترل شما خارج هستند، اما همان‌طور که جیم ران می‌گوید: «شما باید مسئولیت زندگی‌تان را برعهده بگیرید. شما نمی‌توانید شرایط، فصل‌ها یا باد را تغییر دهید، اما می‌توانید خودتان را تغییر دهید. این چیزی است که شما مسئولش هستید».

یادگیری مستمر

تفاوت بسیار زیادی است میان کسی که جوانی سختی داشته، در زندگی شغلی‌اش بارها شکست‌خورده و درنهایت زندگی شخصی‌اش خجالت‌آور است، با کسی که همین زندگی سخت را داشته، در زندگی شغلی بارها شکست‌خورده و زندگی شخصی‌اش خجالت‌آور است، اما رویکرد مناسبی به موفقیت داشته است.

رویکرد می‌تواند باعث موفقیت یا شکست ما شود. به این دلیل که رویکرد مناسب به موفقیت می‌گوید، ما شروع سختی در زندگی داشته‌ایم، اما قرار نیست بنشینیم و به خاطر انتخاب‌های خودمان، رفتار دیگران را سرزنش کنیم. بلکه باید به دنبال این باشیم که ایده‌های کهنه را دور بیاندازیم و باورهای جدید ایجاد کنیم تا علی‌رغم گذشته‌ی دشوارمان بتوانیم رشد کنیم.

رویکرد مناسب به موفقیت می‌گوید: «گاهی وقت‌ها روابط سخت هستند و ما همه‌ی افرادی را که برای‌مان اهمیت دارند از دست می‌دهیم، اما اکنون می‌توانیم از تجاربی که بدست آورده‌ایم، استفاده کنیم و بهترین آینده را برای خودمان رقم بزنیم».

به‌جای اینکه زمان زیادی را صرف کنیم و بپرسیم چرا گذشته‌ی ما آنقدر دشوار بوده است، رویکرد مناسب به موفقیت می‌تواند الهام‌بخش ما باشد که به گذشته نگاه کنیم و از آن درس‌هایی بگیریم تا به ما کمک کنند آینده‌ی بهتری بسازیم.

گاهی‌وقت‌ها شخصی که از بیرون نگاه می‌کند می‌تواند به ما کمک کند به چنین جایی برسیم، اما اگر با وجود همه‌ی سختی‌ها به جایگاه مناسبی دست پیدا کنیم، متوجه خواهیم شد که رویکرد درستی به موفقیت داشته‌ایم.

برنامه‌ی شخصی‌ برای موفقیت

زمانی که یک گام به عقب برمی‌دارید و از یک چشم‌انداز جدید که خارج از چالش‌ها قرار دارد به وضعیت نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که به راحتی می‌توانید از مشکلات‌تان خارج شوید. اما ممکن است واقعا این‌گونه نباشد، هر مسیری راحتی و دشواری‌های خاص خودش را دارد. درواقع سخت‌ترین چیزی که به آن مواجه هستید، حفظ‌کردن رویکرد مثبت‌تان است.

درنظرگرفتن فلسفه زندگی وظیفه‌ای است که باید به صورت روزانه به آن بپردازید. اگر به این فکر کنید که موفقیت شما نزدیک است، در این صورت انرژی بیشتری پیدا خواهید کرد، اما اگر رویکرد مناسبی نداشته باشید که ذهنیت شما را در مسیر موفقیت قرار دهد، احتمال اینکه برنامه‌تان شکست بخورد، افزایش پیدا می‌کند.

شما به یک برنامه‌ی رشد فردی احتیاج دارید که به صورت روزانه و هفتگی به شما کمک کند. نوشتن، مطالعه‌کردن و صحبت‌کردن با افراد دیگری که موفق بوده‌اند و یادگیری از یک راهنما همگی بخشی از یک برنامه توسعه فردی مستحکم هستند. هدف این است که هر چیزی که ذهن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شیوه‌ی نگاه‌کردن‌تان را به زندگی تحت کنترل بگیرید. اگر اجازه دهید که هر کسی دیگری کنترل این موارد را در دست بگیرد، احتمالا در زندگی‌تان ناامید خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید