بزرگ فکر کردن

چگونه عادت به بزرگ فکر کردن کمک می کند تا به اهدافتان برسید؟

ویلیام دانفورث :

 ” به جرات می توان گفت که اگر بزرگتر فکر کنی و کارهای بزرگتر انجام دهی ، خودت بزرگ خواهی شد و در نتیجه ، ثروتمندتر می شوی و زندگی پرهیجان تری خواهی داشت. “

کل ماجرا فقط با یک فکر شروع می شود…

بزرگترین فاکتوری که موفق ترین افراد را از دیگران جدا می کند با یک ایده شروع می شود. به این ایده اگر به درستی فکر و رسیدگی شود بگونه‌ای رشد و گسترش پیدا می‌کند که یک عادت خاص و قدرتمند به نام قدرت بزرگ فکر کردن ایجاد می نماید که در نهایت در روح و روان شخص آمیخته می گردد و او را به سوی رسیدن به اهداف و آرزوها هدایت می کند.

هر چند باید این را به خاطر داشت که همواره این یک فکر توسط دیگران تجزیه و تحلیل شده ومورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. از آنجا که بسیاری از مردم دوست دارند در مورد همه چیز نظر بدهند ، مطمئنا در مورد فکر و ایده شما هم نظر خواهند داد. در ابتدا اعتقاد دارند که این فکر غیر ممکن است و یا غیر قابل تصور است و ممکن است برچسب های مختلفی نیز به شما بزنند. چیزی که اهمیت دارد این است که این فکر باید بتواند بر تمام مشکلات و موانع اینچنینی غلبه کند . بعد از همه اینها این فکر برای اینکه بتواند گسترده تر و بزرگ شود ، لازم است تا تمامی واقعیت های سخت و مشکل در زندگی را بپذیرد. واقعیت هایی که به مرور زمان در افکار و باورهای ما رشد کرده اند و ریشه دوانده اند و مانع از بسط اندیشه های ما میشوند.

چگونه عادت بزرگ اندیشی را به وجود آوریم و آن را توسعه دهیم

لطفا به این تمثیل توجه کنید : یک دانه برف را که به تنهایی از آسمان فرو میریزد را تصور کنید. به این دانه برف هیچ امیدی نیست که بتواند تغییری در دنیا ایجاد کند. هرچه قدر هم آرزوها و ایده های جالب و بزرگی داشته باشد. واقعیت این است که او نیاز دارد تا دیگر دانه های برف را نیز با خودش همراه سازد تا بتوانند بزرگ تر و قوی تر شوند. بعلاوه لازمست تا  روی بلندترین قله ها فرود آیند ، جاییکه با دیگر دانه های برفی که مثل او فکر می کنند متحد شود. وقتی چنین اتفاقی بیفتد  فقط منتظر هستند تا باد بیاید یا صدایی ایجاد شود، نهایتاً این دانه ی تنهای برف، تغییر شکل یافته و تبدیل می شود به یکی از قدرتمندترین نیروهای روی زمین به یک بهمن ویرانگر. تمامی این ها از یک برف ریزه شروع شده است که جرات کرده بود بزرگ بیاندیشد.

بزرگ بیندیشید درباره ی….

قدم اول برای بزرگ اندیشی این است که خودتان را عادت دهید تا در مورد تمامی جنبه های زندگی بزرگ فکر کنید. بنابراین شروع کنید در مورد جنبه های زیر این کار را انجام دهید:

فعالیت های روزانه، پروژه ها، اهداف

مشارکت با افراد دیگر

ظرفیت خودتان در زمینه تفکر خلاق

ظرفیت خودتان درزمینه تفکر مسئله محور ،تفکر نقادانه و منعطف

ظرفیت خودتان در زمینه ارزش قائل شدن برای دیگران

ظرفیت خودتان برای فائق شدن بر هر مشکل و چالشی که با آن مواجه می شوید

ظرفیت خودتان برای تصور احتمالاتی که در زندگی وجود دارد

اهداف و مقاصد تان در زندگی

بزرگ اندیشی به این نیاز دارد که شما بتوانید به صورت کلی درباره مشکلات واقعی زندگی تان فکر کنید. و به صورت عمیق تر و کامل تر آن ها را ببینید و از خودتان بپرسید:

این راه حل بالقوه چطور می تواند دنیا را تغییر دهد؟

این ایده چطور می تواند تحول ایجاد کند؟

چطور این پاسخ می تواند یک مشکل جهانی را برطرف کند؟

بدون اینکه تردیدی داشته باشید شروع به فکر کردن کنید و سعی کنید بیشتر مشارکت نمایید، بیشتر یاد بگیرید و حد و مرز های ذهنی و باورهای خود را به چالش بکشید و از آنها گذر کنید.

مثل یک بچه فکر کنید

با داشتن طرز فکر محدود کننده نمی‌توان بزرگ فکر کرد. ما همانی هستیم که واقعا هستیم . بزرگ اندیشی ممکن است جزئی از طبیعت و ذات ما نباشد. گاهی اوقات حتی تصور آن نیز سخت به نظر می رسد. خوشبختانه راه حلی برای این موضوع وجود دارد که باعث می شود باورها و دیدگاه های ما به طور شگفت انگیزی تغییر کند. کلید اصلی این ماجرا برای اینکه طرز فکرتان را تغییر دهید و عادت بزرگ اندیشی را در خودتان ایجاد کنید این است که از پیله خودتان بیرون بیاید و تبدیل به شخصیت دیگری شوید، بهتر است به شخصی تبدیل شوید که هم اکنون آن  ویژگی‌ها را ندارید. ، ویژگی هایی که می توانند به شما کمک کنند تا بزرگ تر و خلاق تر شوید. پس شروع کنید به اندیشیدن:

مثل یک بچه که ذات کنجکاوی دارد و تمامی احتمالات را در گیر و دار مسائل اطراف خود می بیند.

مثل یک موسیقیدان مشهور و جهانی که توانایی فوق العاده ای برای خلق  چیزی را  از هیچ دارد.

مثل یک ورزشکار حرفه ای که با اراده ی قوی و سماجت مشکلات را از پیش روی خود بر میدارد.

مثل یک پرنده جایزه نوبل که با دقت زیاد در میان مشکلات بزرگ به کار مشغول است.

مثل یک کارآفرین میلیونر که باور دارد هیچ حد و مرزی برای اندیشیدن یا عمل کردن وجود ندارد.

قدم گذاشتن در مسیری که این گونه افراد طی کرده‌اند و یا طی می کنند باعث می شود تا شما نگرش جدیدی در زندگی و شرایط فعلی تان ایجاد شود. و عملا طرز تفکرتان تغییر می کند .به طور واضح تر و خلاقانه تر فکر می کنید. دارای تفکر انتقادی می شوید که تمامی این ها باعث می شوند تا سد های پیش رویتان شکسته شوند. سدهایی که مانع از این بودند که شما بزرگ بیاندیشید.

راز اینکه بتوانید بزرگ بیاندیشید این است که طرز فکر جدیدی پیدا کنید . طرز فکر ی با این ویژگی که هیچ حد و مرزی وجود ندارد ، هیچ ترسی وجود ندارد به این منظور باید تمامی موانع بر سر راه شما شکسته شوند . تمام انرژی بالقوه خودتان را آزاد کنید و عادت کنید به بزرگ اندیشی .عادت کنید به انجام اعمال بزرگ .کارهایی انجام دهید که قبلا باور داشتید انجامشان غیرممکن است.

موانع بزرگ اندیشیدن

بزرگ اندیشیدن کار ساده ای نیست.  لازمه آن این است که در تمامی جنبه های زندگی به طور روزانه و مستمر در حال یادگیری و ارتقا باشیم. حتی زمانی که بزرگ اندیشیدن جزئی از روح و روان ما شده باشد ، باز هم نیاز است تا موانع و مشکلات برطرف شوند و عادت های کهنه و قدیمی از بین بروند. در واقع اینجا جاییست که نیاز داریم تا بزرگ فکر کنیم و بزرگ تر عمل نماییم.

در زیر لیستی از موانع روزمره که مانع از بزرگ فکر کردن هستند آورده شده اند:

عادت های محدود کننده

عادت بزرگ فکر کردن عادتی است که به مرور زمان و با تمرین رشد می کند. حالتی است که به ما اجازه می دهد تا بتوانیم با وسعت بیشتری تصویر سازی ذهنی داشته باشیم و توانمندیهای بالقوه خودمان را ارتقا دهیم. اگر همچنان به روال سابق دنباله روی عادت های محدود کننده بوده و در دام آنها گرفتار باقی بمانید ، این عادت تبدیل به واقعیت نخواهند شد.

اهمال کاری

شما را عقب نگه می دارد و مانند یک ترمز قوی مانع از حرکت رو به جلوی شما می شود.

کوتاه بینی

مانع از این می شوند که بتوانید راه حل هایی که چند گام جلوتر هستند را ببینید.

عذر و بهانه آوردن

شما را به روی چیزهایی که نمی خواهید متمرکز می کند.

حل کردن مسائل غیر مهم

باعث انحراف شما از آنچه که واقعا اهمیت دارد می گردند.

تجزیه و تحلیل بیش از حد مسائل

باعث اتلاف وقت و انرژی شما می شوند به خصوص در مسائل کم اهمیت.

کمال گرایی

شما را وادار می کند تا تلاش زیادی برای رسیدن به چیزهایی که دستیابی به آنها غیرممکن است انجام دهید.

عادات ذکر شده توانایی های شما را در جهت بزرگ فکر کردن  به مسائل و شرایط زندگی محدود می کند، چون شما را وادار می کنند تا کوچک فکر کنید یا به مسائل بی اهمیت بیاندیشید , به رویدادها و شرایط غیر مولد فکر کنید. نتیجتا تمام انرژی خلاقانه خود را از دست می دهید.

انتقاد و قضاوت دیگران

اصولا مردم چیزهایی را که درک نمی کنند یا نمی فهمند را قضاوت می کنند. ایده ها و راه حل های بزرگ شما می توانند نه تنها زندگی خودتان، بلکه زندگی دیگران را نیز تغییر دهند، و تا زمانی که در حال تفکر هستید قادر خواهید بود تا دنیا را نیز تغییر دهید. هیچ کس قادر نخواهد بود طوری که شما جهان را می بینید، ببیند. اما این موضوع نباید شما را متوقف کند . مردم همیشه دوست دارند تا قضاوت کنند، انتقاد کنند، گله و شکایت کنند و حتی افکار دیگران را محکوم کنند. این خصیصه بخشی از طبیعت انسان ها است اما این خصلت، چیزی نیست که مانع شود تا شما بزرگ بیندیشید.

ترس های معمولی

ترس از تغییر، ترس از موفقیت و ترس از شکست باعث می شوند تا بزرگ فکر کردن مشکل به نظر برسد. ما همواره نگران آینده هستیم. نگران هستیم تا کارها خوب از آب در نیایند. و عموما هم نگران بدترین سناریو ها هستیم.این ترس ها و نگرانی ها طوری ما را احاطه میکنند که همواره در چنبره تفکرات ،تصمیمات و اقدامات کوچک باقی بمانیم. زندگی یعنی خطر کردن ، اشتباه کردن و به دست آوردن فرصت ها و بزرگ اندیشی نسبت به زندگی و شرایط. فرض کنید شصت سال یا هشتاد سال از زندگیتان گذشته ، با خودتان خلوت کرده اید و با لبخندی بر روی لب نشسته اید و هیچ افسوس و  پشیمانی ندارید. واقعیت این است که ممکن است زندگی دقیقا مطابق خواسته ما و آن طور که ما تصور می کنیم پیش نرود .اما شما لبخند میزنید به خاطر اینکه بزرگ فکر کردید . بخاطر اینکه شانس خودتان را امتحان کردید و بخاطر اینکه زندگی پر هیجانی را تجربه نمودید. و این همان زندگی واقعی است.

نداشتن وقت و انگیزه

وقتی شدیدا از نظر زمانی تحت فشار هستید فقط به موضوعات کم اهمیت و به آینده ی نزدیک می اندیشید. بزرگ اندیشیدن نیازمند زمان است، نیازمند از خود گذشتگی و انضباط شخصی است که شما را وادار کند تا افق دید گسترده تری داشته باشید و با یک ذهن باز فرصت ها و ایده های بیشتر و جدیدتری را جستجو کنید. اگر این ویژگی ها را ندارید و برای این وقت کافی اختصاص نمی دهید، پس گرفتار یک زندگی کوچک خواهید بود. اگر انگیزه ای ندارید پس هرگز هم قادر نخواهید بود تا احساسات و حتی سلامتی تان را  بهتر کنید. بدون انگیزه ، تفکر کوچک و محدود خواهید داشت و تصور بزرگتری نسبت به زندگی به دست نخواهید آورد.

بزرگ فکر کردن

چگونه به بزرگ فکر کردن عادت کنیم

ایجاد عادت بزرگ اندیشی نیازمند تلاش روزانه و مستمر می باشد، در واقع این چیزی نیست که یک شبه به دست بیاید. در صورتی که استراتژی های بزرگ اندیشی اشاره شده در زیر را دنبال نمایید.، به مرور زمان در شما به وجود آمده و رشد میکند.

کلید اصلی، پرورش و تربیت است

مثل هر عادتی، لازم است تا به صورت منظم و منسجم و بدون آنکه مجبور به مصرف انرژی زیادی شویم، عادت بزرگ اندیشیدن را در خودمان به وجود بیاوریم که به مرور زمان این نتیجه حاصل خواهد شد.

گفتارتان را با کیفیت و قدرتمند کنید

نوع گفتاری که به طور روزانه استفاده می کنید بازتابی از تفکرات شما است .اگر کلمات و گفتارهای شما دائماً نگران بودن ، شکایت کردن ، غرولند کردن و انتقاد کردن از زندگی و شرایط است، پس بدون شک زندگیتان نیز بازتابی از همین کلمات و عبارات خواهد بود. از طرف دیگر اگر شروع کنید به استفاده از کلمات و عباراتی که قدرت بخش و انگیزه بخش هستند و تمرکز تان بر روی راه حل ها و ایده های سازنده باشد، نتیجتا زندگی تان نیز بازتابی از این دست خواهد بود.

ایده های بزرگ، طرح ها و اهداف

زندگی کوتاه تر از آن است که تصور می کنید. این که صرفاً اهدافی را تعیین کرده و برای رسیدن به آنها به شیوه محتاطانه برنامه ریزی کنید، مطلوب نیست . به اهداف بزرگ فکر کنید که باعث می شوند بتوانید از منطقه امن خودتان خارج شوید، محدودیت ها را کنار بزنید و قدرت تخیل تان را افزایش دهید .

چندین قدم جلوتر را ببینید

برای بزرگ اندیشیدن لازم است تا همواره به چندین قدم جلوتر نیز اندیشید. افرادی که بزرگ می اندیشند همیشه چند گام  جلوتر را نیز می بینند و از منظر زمانی نیز چند هفته یا چند ماه و حتی چند سال جلوتر را در نظر می گیرند. این افراد واقعا متوجه شده اند که زندگی هم مانند بازی شطرنج است. اگر شما نتوانید چندین حرکت جلوتر را پیش بینی کنید، پس به احتمال قریب به یقین هنوز موفق به پرورش و تربیت این عادت بزرگ اندیشیدن نشده اید.

تفکر راه حل محور

بزرگ اندیشیدن درباره یافتن راه حل ها، پاسخ ها، و ایده هایی است که مشکلات پیش رو را بردارند. تفکر راه حل محور شامل پرسیدن سوالات کلیدی و راهگشا بوده و همچنین درنظر گرفتن احتمالاتی که قبلا هرگز درباره آنها حتی یک لحظه هم فکر نکرده بودید.

ویژگی های ضروری

برای بزرگ اندیشیدن چندین خصوصیت کلیدی مورد نیاز است که ما را توانمند می کند تا عملکرد بهتری نسبت به سابق داشته باشیم. این ویژگی ها عبارتند از اشتیاق، شجاعت، خوش بینی، استمرار و جدیت

باور مستحکم

مجموعه ای از باورهای مستحکم لازمه بزرگ اندیشی است. این باورها به طور معجزه آسایی قادرند تا شما را متقاعد کنند که هر آنچه که میتوانید در ذهنتان تجسم کنید را در دنیای واقعی عملی نمایید. بنابراین باید باور داشته باشید که :

وقتی من چیزی را تجسم می کنم، آن را باور دارم…

وقتی آن را باور دارم، آن را انجام می دهم…

وقتی آن را انجام می‌دهم، هر چیزی امکان پذیر است

زمانی را برای اندیشیدن اختصاص دهید

برای این که بزرگ فکر کنید، ابتدا بایستی زمانی را به این کار اختصاص دهید که به طور خودجوش و کاملا داوطلبانه و از روی میل و رغبت به شرایط زندگی خود فکر کنید. بیشتر مردم متاسفانه این ویژگی را ندارند. و همواره در حال واکنش نشان دادن به رویدادها و شرایط زندگی شان هستند. آن ها هرگز به اندازه کافی وقت نمی گذارند تا این روال را متوقف کرده و به صورت خودجوش و با رغبت بیاندیشند تا بلکه با به دست آوردن راه حل ها و ایده های بهتر بتوانند زندگی آسانتری برای خودشان فراهم کرده و مشکلات دنیای واقعی را حل و فصل نمایند.

از فرصت ها برای حل مشکلات بزرگ لذت ببرید

افرادی که بزرگ می اندیشند به مشکلات بزرگ نیز علاقه دارند و سریع آنها را تبدیل به فرصت های بزرگ می نمایند. مشکلات چیزی نیستند جز قطعات یک پازل که لازم است با خلاقیت و ایده پردازی درکنار هم چیده شوند. افرادی که موفق به تربیت و پرورش عادت بزرگ اندیشی می شوند، می دانند که کسانی که توانایی چیدن پازل را دارند،  قادرند تا مسائل و مشکلات غیر منتظره را به شیوه ای حرفه ای و با درایت بیشتری حل و فصل نمایند.

نقاط ضعف را به چالش بکشید

نقاط ضعف چیزی نیستند جز مواردی که ما در طول زمان نتوانستیم آنها را مرتفع کنیم. به عبارت دیگر مواردی هستند که هیچوقت آنها را در نظر نگرفته ایم .به نقاط ضعف به عنوان محدودیت نگاه نکنید، بلکه آن ها را فرصتی برای تغییر در نظر بگیرید. افرادی که به ایجاد و پرورش عادت بزرگ اندیشی اهمیت می دهند، می دانند که با به چالش کشیدن نقاط ضعفشان به مرور قوی‌تر می‌شوند و می توانند مشکلات و مسائل غیر منتظره ی موجود در زندگی خودشان را با قدرت بیشتری حل و فصل نمایند. همچنین می دانند که با به چالش کشیدن نقاط ضعفشان، میزان مهارت ها و توانمندی‌های خودشان را ارتقا می‌دهند تا بتوانند به اهداف بزرگتر دست پیدا کنند.

افزایش اراده و انعطاف پذیری

اهداف بزرگ فقط برای کسانی قابل دستیابی است که وقتی دیگران خسته شده اند و قادر به ادامه مسیر دسترسی به اهداف شان نیستند، قدرت اراده بالایی داشته و انعطاف پذیر هستند. افرادی که بزرگ فکر می کنند کاملا به اهمیت این موضوع واقف هستند. بنابراین همواره تلاش می‌کنند تا عزم و اراده خودشان را حتی برای انجام کارهای کوچک بالا ببرند و انعطاف پذیری بیشتری در طول مسیر حرکت از خود نشان دهند.

مثل بچه ها سوالات بزرگ پرسید

افرادی که بزرگ فکر می کنند ، مرتبا سوالات بزرگ می پرسند تا اینکه جواب درست به ذهنشان خطور کند. سوالاتی از قبیل:

چطور من می توانم این کار را بهتر از دیگران انجام دهم؟

چطور می توانم خلاقانه تر نسبت به موضوعات فکر کنم؟

چطور می توانم این موضوع را یک مرحله جلوتر ببرم؟

چطور می توانم بزرگتر فکر کنم؟

بزرگ فکر کردن

امکانات مورد نیاز را جمع آوری کنید

افرادی که بزرگ فکر می کنند می دانند که این کار اولین گام برای تغییرات بزرگ است. تجسم ایده های بزرگ یک موضوع است اما تبدیل آنها به واقعیت کاملا موضوع متفاوتی است. بنابراین پیشاپیش شروع به جمع آوری امکانات ، دانش و حمایت های مورد لزوم می نمایند که بتوانند تصورات و تجسمات خود را جامه عمل بپوشانند.

مسائل مصنوعی بسازید

لازمه بزرگ اندیشیدن دارا بودن ویژگی حل مسئله می باشد. بدون مسائل هرگز تفکرات و ایده های بزرگ وجود نخواهند داشت. ایده ها کمک می کنند تا مشکلاتی که در زندگی روزمره با آن ها مواجه می شویم، حل شوند. بدون وجود مسائل در واقع ایده ها هیچ هستند و پیشرفتی در کار نخواهد بود. افرادی که بزرگ فکر می کنند این واقعیت را به خوبی می فهمند و به همین خاطر شروع به ایجاد مسائل مصنوعی در زندگی شان می کنند. آنها به دو دلیل این کار را انجام می دهند؟

  • برای قوی تر کردن توانایی حل مسئله
  • برای بالا بردن قدرت تجسم شان

نکته جالب اینجاست که مسائل مصنوعی می توانند به مرور زمان شما را به سمت دستیابی به راه حل های عملی و غیر منتظره دردیگر جنبه‌های زندگی نیز هدایت کنند.

سیستم و روال بسازید

بزرگ اندیشیدن ساده نیست و به همین علت ساختن سیستم ها و روال های موثر و مفیدی که کمک می کنند تا ایدهای جدیدی خلق شوند ضرورت دارد. اینکار سرعت تصمیم گیری و خلاقیت را نیز افزایش می دهد.

دائماً تصمیمات بزرگ بگیرید

افرادی که بزرگ فکر می کنند در زندگی شان ریسک های بزرگ انجام می‌دهند و تصمیمات بزرگ میگیرند که ممکن است دیگران به راحتی این کارها را انجام ندهند. این افراد می دانند که قابلیت بزرگ اندیشیدن به آن ها اجازه می دهد تا مسائل را از منظری ببینند که دیگران قادر نیستند ببینند و به همین خاطر است که آنها استقلال فکری دارند و تصمیمات شان را بر مبنای حرف دیگران نمی گیرند.

ریسکهای حساب شده کنید

افرادی که بزرگ فکر می کنند ریسک های احمقانه نمی کنند. آنها با هوش تر و حساب شده تر موارد را بررسی می کنند و پیامدهای تصمیمات خودشان را با توجه به دانش و تجربه های قبلی ارزیابی می کنند، لذا این افراد به طور حساب شده دست به ریسک کردن می زنند.

به طور خودجوش عمل کنید

کسانی که قدرت بزرگ اندیشیدن را در خودشان تربیت می کنند اما عمل نمی کنند صرفا رویا پرداز هستند. برای بزرگ اندیشیدن بایستی بزرگ عمل کرد و به سمت جلو و به سمت اهداف و خواسته ها حرکت کرد. در هر لحظه و در هر روز و مداومت اصل اساسی برای ادامه اقدام و عمل برای رسیدن به خواسته ها میباشد.

اهدافی را تعیین کنید که خارج از منطقه امن خودتان هستند

درجه سختی رسیدن به اهداف و ابعاد و اندازه آن ها نشانگر این هستند که شما تا چه میزان بزرگ فکر می‌کنید. اهداف بایستی از منطقه امن شما خارج باشند تا بتوانید رشد کنید. اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که اهداف خودتان را بسیار غیر معقول و غیر منطقی تعیین نکنید چرا که این قبیل اهداف زیان بخش نیز هستند و پیامد های آن ها نگرانی ، ترس و اضطراب خواهد بود. اهداف شما بایستی باورپذیر و قابل دستیابی برای خودتان باشد.

برای رسیدن به اهداف خود چارچوب زمانی تعریف کنید

گاهی اوقات اهداف به نظر ساده و قابل دستیابی میرسند اما معقول و واجب اینست که برای رسیدن به هر یک از آنها بازه زمانی تعریف نمایید. در این مرحله است که مشخص میشود برخی از آن ها واقعا چالش برانگیز خواهند بود. افرادی که بزرگ فکر می کنند این واقعیت را می دانند که برای با انگیزه ماندن و باقی ماندن در مسیر رسیدن به اهداف ، دائماً بایستی توانایی های و ایده‌های خودشان را مورد سنجش قرار دهند. به همین دلیل تعریف چارچوب زمانی باعث می‌شود تا محدودیت های خودشان را بشناسند و از منطقه امن خود خارج شوند.

روی برنامه تمرکز کرده و از قدمهای کوچک شروع کنید

در ابتدای این موضوع به دانه ریز برف اشاره کردیم که از مقدار کم و کوچک شروع می شد و بمرور زمان، تبدیل به ایده های بزرگ می شوند و رشد می کنند . به همین منوال می توان آنها را در زندگی واقعی اعمال کرد. ما باید بزرگ فکر کنیم اما بر روی برنامه ریزی تمرکز کرده و کم کم شروع به انجام کارهای مورد نیاز نماییم.

فقط بر چیزی که می خواهید تمرکز کنید

افرادی که بزرگ فکر می کنند افرادی هستند که راه حل محور می باشند یعنی فقط به آنچه می خواهند تمرکز می کنند. آنها در ابتدا به جزئیات اهمیتی نمی دهند یا به چیزهایی که نمی توانند انجام شوند. به جای آن به روی موارد پر اهمیت تمرکز می کنند تا ایده‌ها را به نتیجه برسانند . در مرحله بعد شروع به پرسیدن سوالات مفید و موثر می کنند که باعث می شوند سد مشکلات پیش رو شکسته و از میان برداشته شوند.

بر روی با ارزش ترین فعالیت ها تمرکز کنید

افرادی که بزرگ فکر می کنند همواره تلاش می کنند تا بیشترین بهره وری را از زمان شان داشته باشند. در نتیجه در ابتدا بر روی فعالیت هایی که بیشترین ارزش را دارند متمرکز می شوند . فعالیت هایی که کمک می کنند تا ایده های بزرگ به واقعیت تبدیل شوند.

بر روی قدرت ها و قابلیت هایتان تمرکز کنید

افرادی که بزرگ فکر می کنند توانایی های شخصی و قابلیت هایشان را به حساب می آورند. آنها می دانند که تصویر سازی ذهنی از ویژگی های قدرتمند و استعداد های شان حمایت می کند و این توانمندی ها به آنها انگیزه و اشتیاق برای به نتیجه رساندن ایده ها می دهد

به طور دائم مسائل را بازبینی کنید

افرادی که عادت بزرگ فکر کردن را در خودشان پرورش می‌دهند، دائماً مسائل را مورد بازبینی قرار می دهند و احتمالات مختلف را در نظر می‌گیرند و از زوایای مختلف به آن نگاه می کنند. به عبارت دیگر به چرایی آن نگاه می کنند و سپس با طوفان ذهنی به ایده ها و راه حل های مختلفی دست می یابند.

همیشه در جمع افراد مشتاق باشید

افرادی که بزرگ فکر می کنند همواره تلاش می‌کنند تا با افرادی مثل خودشان معاشرت کنند افرادی که با انگیزه هستند، مشتاق هستند و الهام بخش دیگران برای بزرگ فکر کردن و بزرگ عمل کردن و تبدیل شدن به یک انسان بزرگ تر هستند.

بزرگ فکر کردن

کلام آخر

شاید افرادی که بزرگ فکر میکنند ، همیشه هم تمام ایده های بزرگ را نمی فهمند. اما چیزی که آنها درک می کنند این است که زندگی همیشه هر آنچه که آنها می‌خواهند را به ایشان نمی دهد بلکه آنچه را که نیاز دارند آن هم در طولانی مدت در اختیارشان می گذارد و حمایتشان می کند تا به بزرگترین اهداف و خواسته های شان برسند. .آنها می دانند که بزرگ فکر کردن چیزی نیست که دفعتا اتفاق بیفتد و یک روال عادی زندگی نیست. بلکه یک نوع حالت ذهنی می باشد که شما بایستی به طور آگاهانه انتخاب کنید و آن را توسعه دهید. هر روز و هر روز به طوری که به یک خصیصه رفتاری تبدیل شود.

چنانچه این مطلب برای شما مفید و ارزشمند واقع شده است، می توانید برای تهیه پوستر خود آموز مربوطه از طریق دکمه زیر اقدام فرمایید.مسلما اگر موارد ذکر شده را به دقت مطالعه، درک و عمل نمایید،این پوستر، مرجع بسیار ارزشمند و موثری خواهد بود.