وارن بافت و 24 پند

وارن بافت، پیرمرد ۸۵ ساله‌ی امریکایی ، به او «پیشگوی اوماها»، «جادوگر اوماها» و «دانای اوماها» هم می گویند ، وارن بافت فردی است که دائما در لیست پولدارترین افراد جهان سر و کله‌اش پیدا می‌شود. چیزی که وارن بافت را به اینجا رسانده هوش سرشار او در سرمایه گذاری است. حقیقت این است که وارن بافت موفق‌ترین سرمایه‌گذار کل دنیاست. موفق تر از هر کسی که شما یا پسرخاله‌تان می‌شناسید. خیلی صاف و پوست‌کنده اگر هروئین را با گچ قاطی کنید و آن را داخل شاخ کرگدن غیرقانونی بریزید و همراه با لامبورگینی دزدی بفروشید و مالیاتش را هم ندهید، باز هم قادر نیستید به سرعت وارن بافت پول در بیاورید. شهرت این گرگ پیر به این است که اگر در بیابان رهایش کنند از زیر سنگ پول درمی‌آورد و علیرغم ثروت وحشتناک ۶۰ میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی می‌کند. او همراه با بیل گیتس بخش زیادی از ثروتش را در راه انسان‌دوستانه هزینه کرده‌ است.یکی از تخصص‌های بافِت این است که می‌تواند مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را به زبانی بسیار ساده و قابل فهم به شما بگوید. آقای بافِت سهامدار عمده و رئیس شرکتی به نام Berkshire Hathaway است و البته در دیگر شرکت های کوچک و بزرگ دیگر نظیر کوکاکولا و IBM هم سهام دار است. مطالبی که در این مقاله برایتان گردآوری شده است، چکیده‌ای از سخنان  بافِت در جلسات سالانه‌ی سهامداران شرکتش است. استاد سرمایه‌گذاری، وارن بافت راز موفقیتش را با ما به اشتراک می‌گذارد و نکاتی درباره‌ی زندگی، سرمایه‌گذاری و ۵ فوت کوزه‌گریِ خاص را به ما می‌آموزد.

 

در زندگی

۱. «در زندگی، فقط باید چند تا کار را درست انجام بدهید، تا چندین کار غلط انجام ندهید.»

 

۲. «فکر کنید در قایقی زندگی می‌کنید که دائما سوراخ می‌شود. اگر انرژی‌تان را صرف پریدن به قایق دیگری بکنید، بهتر است تا

اینکه بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ‌ها بکنید.»

 

۳. «برای رسیدن به نتایج فوق العاده، لازم نیست که کارهای فوق العاده انجام بدهید.»

 

۴. «از تاریخ یاد می‌گیریم که مردم از تاریخ درس نمی‌گیرند.»

 

۵.‌ «زنجیره‌ی عادت‌ها سبک‌تر از آن هستند که حس شوند، تا زمانی که از شدت سنگینی دیگر قابل شکستن نباشند.»

 

۶. «به نظر می‌رسد انسان خصلتی مضر دارد که همیشه می‌خواهد لقمه را دور سرش بچرخاند.»

 

۷. «هیچ چیزی مثل دنیایی از پول باد آورده، عقلانیت را تسکین نمی‌دهد.»

 

۸. «۲۰ سال طول می‌کشد تا شهرتی برای خودتان بسازید و ۵ دقیقه طول می‌کشد تا خرابش کنید. اگر به این قضیه فکر کنید،

کارها را متفاوت انجام می‌دهید.»

 

۹.‌ «بهتر است با آدم‌هایی باشید که از شما بهترند. همکارانی را برگزینید که اخلاقشان بهتر از شما باشد. چیزی نخواهد

گذشت که خودتان هم به همان مسیر کشانده می‌شوید.»

 

۱۰. «سال‌ها پیش بن گراهام به من آموخت که هزینه چیزی است که پرداخت می‌کنی و ارزش چیزی است که دریافت

می‌کنی. فرقی نمی‌کند که راجع به جوراب صحبت کنیم یا سهام. من دوست دارم جنس باکیفیت را زمانی بخرم که قیمتش پایین آمده باشد.»

 

در سرمایه‌گذاری

 

۱. «مهمترین ویژگی یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه هوش او . هرکسی برای این کار به خلق و خویی نیاز دارد که نه از همراه بودن با مردم خیلی سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهت‌شان.»

 

۲. «سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و انضباط و داشتن صبر است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و پشتکار به خرج بدهید، بعضی کارها وقت می‌خواهند: نمی‌توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.»

 

۳. «من دنبال این نیستم که از روی موانع ۲ متری بپرم؛ در عوض دنبال یک مانع ۳۰ سانتی‌متری هستم تا بتوانم رویش پا بگذارم و بالاتر بروم.»

 

۴. «بازار در کوتاه‌ مدت، مثل مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلندمدت، مثل باسکول.»

 

۵. «فرصت‌ها به ندرت پیش می‏‌آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتان سطل ببرید بیرون، نه انگشتانه.»

 

۶. «تنوع‌بخشی، محافظی در مقابل نادانی است. این جمله برای کسانی که می‌دانند چه کار دارند می‌کنند، معنی چندان خاصی نمی‌دهد.»

 

۷. «اگر حاضر نیستید سهامی را به مدت ۱۰ سال نگه‌ دارید، حتی فکر اینکه ۱۰ دقیقه نگه‌اش دارید را هم نکنید.»

 

۸. «نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری این نیست که سبک سنگین کنید فلان صنعت قرار است چه تأثیری بر جامعه داشته باشد یا چقدر رشد کند. بیشتر حواستان به این باشد که ببینید فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و از همه مهم تر اینکه تا کی می‌تواند جلو بماند.»

 

۹.‌«من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم.»

 

۱۰. «خیلی بهتر است که شرکت فوق العاده ای را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت فوق العاده بخرید.»

 

۵ فوت کوزه‌گری از زبان وارن بافت

۱. «به شما می‌گویم چطور پولدار شوید. درها را ببندید. هر وقت بقیه حریص بودند شما ترسو شوید. هر وقت بقیه ترسو شدند شما حرص بزنید.»

 

از این ساده‌تر نمی‌شد بگویی که کلید سرمایه‌گذاری این است که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.

 

۲. «به دانشجوهای کالج می‌گویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدم‌های موفقی خواهید شد که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند.»

 

۳. «فرق بین آدم‌های موفق و آدم‌‏های واقعا موفق این است که آدم‌های واقعا موفق به همه چیز می‌گویند نه.»

 

۴. «خیلی‌ها را دیدم که الکل و بدهی زمین‌شان زد. واقعا در این دنیا نیازی به قرض کردن ندارید. اگر باهوش باشید، قادرید کلی پول دربیاورید، بدون اینکه از کسی قرض کنید.»

 

۵. «هر سرمایه‌گذاری باید قادر باشد، تجارتی که انتخاب کرده را به درستی ارزیابی کند. به این عبارت «انتخاب کرده» توجه کنید: قرار نیست وارد هر شرکتی شدید در آن کار متخصص بشوید، یا اصلا قرار نیست در چند حوزه کارشناس باشید. فقط باید قادر باشید شرکت‌ها را در داخل دایره‌ی فهم خود ارزیابی کنید. سایز این دایره خیلی مهم نیست؛ اما دانستن محدوده‌ی آن خیلی حیاتی است.»

 

از: time

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید